Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#721
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
Da, am gasit si eu acum mai multe detalii despre legea 180/2015. Multumesc!
Pun linkul, poate le este de folos si altora asupriti de birocratie.
http://energie-elect...re-180-anexa-5/

#722
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@Adrianradu: prin negatia de la primarie te referi la aceea in care declara ca drumul e privat is nu poate face investitii pe domeniul privat, decat daca devine public? Sau mai trebuie alta negatie?

#723
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postioanok, on 14 decembrie 2017 - 10:52, said:

@Adrianradu: prin negatia de la primarie te referi la aceea in care declara ca drumul e privat sa nu poate face investitii pe domeniul privat, decat daca devine public? Sau mai trebuie alta negatie?
Da...aceeaPosted Image

#724
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
N-am citit legea..dar totusi care-i argumentatia atator negatii..daca omu' pe "persoana fizica"..doreste si isi permite sa extinda el reteaua pe barba lui (primaria fiind inapta financiar..si nu numai..s-o faca)? De ce atatea piedici?

Stiu ca legea zice ca..primariile locale au "obligatia" sa extinda retelele mai mari de 100m..dar daca-s impotente..sa-i lase naibii statul pe omusteni sa le faca treaba..si sa-i rasplateasca dupa..in n ani..sau sa-si scoata investitia de la eventualii bransati ulterior..

Edited by manghels, 14 December 2017 - 11:31.


#725
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@Adrianradu. Multumesc! Am negatia aia de 1 an. Am tot asteptat dupa un dezvoltator care construieste in capatul drumului de servitute, si cand colo el si-a tras curentul de pe un drum paralel pe sustache, pe sub pamant, pe o fasie de 50 de cm. Cat de legat nu stiu, dar vai de cei care o sa le cumpere casele. Nu putem spune ca nu se pricepe romanul la ocolit legile facute tot de el.

@manghels: legea nu-i facuta pentru plebe.

#726
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postioanok, on 14 decembrie 2017 - 11:41, said:

Am tot asteptat dupa un dezvoltator care construieste in capatul drumului de servitute, si cand colo el si-a tras curentul de pe un drum paralel pe sustache, pe sub pamant, pe o fasie de 50 de cm.
Nu stiu care este situatia in Teren...dar daca acela este Bransat practic se va calcula distanta dintre proprietatiile voastre.In cazul nostru pe noi ne-a bransat tot la o Extindere de Retea facuta de un vecin pe strada caruia i-am platit Compensatii.
Sunt destul de "receptivi" cand in Conversatiile purtate pe Mail (sa ramana scris) adaugi si ANRE-ul.Solutia noastra actuala a fost obtinuta cu "greu" si multe drumuri batute,am facut poze pe care le-am atasat...
...cum zicea si @manghelas...sa lase omu' daca tot vrea si isi doreste...

#727
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna seara...zilele aceste am facut PAD-ul si Certificatul Energetic.
Saptamana viitoare am sa incep demersurile pentru Receptia Casei.
In paralel voi depune Actele pentru Certificat de Urbanism pentru Electrica...Avize...ca in final sa obtin AC...
A cam trecut un an si s-au gandit astia sa nu imi ies din mana cu alergatura dupa Acte si batut pe la Usile Institutiilor...

Edited by Adrianradu, 17 December 2017 - 22:17.


#728
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Poti face receptia fara termosistem ?
Cind am trecut ultima data pe la primarie  i-am intrebat de receptie insa ei au fost cam vagi in privinta listei de acte de care ai nevoie pentru receptie.
Poti sa-mi explici de ce acte ai nevoie pentru receptie in Pantelimonul nostru ?

#729
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postd_dutca, on 17 decembrie 2017 - 22:23, said:

Poti sa-mi explici de ce acte ai nevoie pentru receptie in Pantelimonul nostru ?
...trebuie sa incepi cu PAD-ul (Plan de Amplasament si Delimitare) si cu Certificatul Energetic (...le face un Topometrist...o firma de Cadastru)...cum am scris mai sus.
Dupa care...mai vedem noiPosted Image

#730
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Dupa care te duci la primarie, la urbanism cu ele si cu AC (eventual tot dosarul de la DTAC, sa nu te trezesti ca te trimit inapoi dupa nu stiu ce) si iti da o hartie cu cat mai ai de plata la ISC pentru incheierea lucrarilor. Platesti ce ai de plata si te duci la ISC cu confirmarea de plata, si cu confirmarea de plata anterioara (la ISC ai platit 2 taxe cand ai inceput, una pentru inceperea lucrarilor si jumate din cea pentru incheiere).

La ISC faci un anunt de incetarea lucrarilor, dupa care faci o cerere ca sa iti elibereze o hartie in care scrie ca le-ai platit toate taxele, si pe care ti-o dau dupa o luna de obicei... Dupa ce ai hartia asta, te duci inapoi la primarie cu ea, cu cartea constructiei, semnata de RTE, diriginte, constructor, etc si cu ce ti-or mai cere aia pe acolo.. Si dupa aia mai vedem :)

#731
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostAdrianradu, on 18 decembrie 2017 - 08:43, said:

...trebuie sa incepi cu PAD-ul (Plan de Amplasament si Delimitare) si cu Certificatul Energetic (...le face un Topometrist...o firma de Cadastru)...cum am scris mai sus.
Dupa care...mai vedem noiPosted Image

PAD-ul ar fi trebuit sa il ai deja inca de la PT de arhitectura, tu de abia acum l-ai facut?
Certificatul Energetic cat te-a costat? Se face pe bune, sau doar din pix? Adica ma gandesc ca daca platesc un ban pe asa ceva, am si pretentia ca acel certificat sa fie calculat in functie de fiecare cm de izolatie, suprafata de ferestre, puncte cardinale, OZN-uri sau mai stiu eu ce alte bazaconii.

Edited by Mirel_85, 18 December 2017 - 11:51.


#732
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMirel_85, on 18 decembrie 2017 - 11:51, said:

PAD-ul ar fi trebuit sa il ai deja inca de la PT de arhitectura, tu de abia acum l-ai facut?

La proiect ai o sugestie de amplasare. Acum se face pe baza situatiei din teren, vine unu si masoara pe acolo. De fapt asta e si scopul, sa vada daca ai respectat amplasarea din proiect.

Quote

Certificatul Energetic cat te-a costat? Se face pe bune, sau doar din pix? Adica ma gandesc ca daca platesc un ban pe asa ceva, am si pretentia ca acel certificat sa fie calculat in functie de fiecare cm de izolatie, suprafata de ferestre, puncte cardinale, OZN-uri sau mai stiu eu ce alte bazaconii.

La o casa costa in jur de 250-350 de lei. Si e mai mult din pix... Tu poti sa ai pretentii, normal, dar nu inseamna ca vor fi si luate in seama. Vei face 2-3 certificate, ca sa vezi daca au alceasi rezultat? SI daca nu, de unde stii care nu l-a facut bine? Posted Image Mai bine o lasi cum a cazut, considera-l ca ceea ce e, o alta taxa ascunsa, sa se mai inavarta niste bani, cum e si calculul de coeficient G si altele...

Edited by oMariusRO, 18 December 2017 - 11:58.


#733
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Asa tare s-a complicat receptia?

Eu am fost la primarie..si mi-au calculat suma de plata conform metodei lor de calculatie (vestitul formular ITL068)..am platit diferenta pe loc la primarie...apoi am fugit cu chitanta la ISC..apoi la politia comunitara care face receptia pe teren (pt programarea vizitei).. Am detaliat pasii urmati pe jurnal la mine..Poate prin alte orase o fi mai stufoasa procedura..La mine a durat mai mult drumul pana la primarie sau ISC decat procedura in sine..de depunere a actelor.

Vizita celor care au facut receptia a durat vreo sapt (desi programat..m-au mai amanat..pt ca era vreme rea)....apoi formularul de receptie si edificarea constructiei..alte cateva zile. Cand au fost gata hartiile..m-au sunat..si le-am ridicat de la ei..

Edited by manghels, 18 December 2017 - 13:44.


#734
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Man, ce ti se pare asa complicat? Diferenta e ca noi nu trebie sa mergem si la politia comunitara. Si sper nici sa nu apara nimeni pe la locatie :)

#735
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostoMariusRO, on 18 decembrie 2017 - 14:10, said:

Man, ce ti se pare asa complicat? Diferenta e ca noi nu trebie sa mergem si la politia comunitara. Si sper nici sa nu apara nimeni pe la locatie Posted Image
pai..ce-o mai intelegand astia prin receptie (ca sa nu mai zic comisie de receptie Posted Image )..daca nici nu vin sa vada ce-ai construit? Poate aveai proiect de parter si ai facut P+4..daca vecinii is timizi..atunci toata lumea traieste fericita..Stiam ca interesul primariei e sa-si creasca veniturile..asta insemnand si supra-evaluari ale constructiilor..taxe mai mari..impozite pe masura..

A nu se intelege ca am ceva cu beneficiarii..

Edited by manghels, 18 December 2017 - 14:56.


#736
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
De unde man bani de p+4? :) Și stai liniștit, ca dacă face careva 3 etaje in plus știe dinainte ca nu va avea probleme, nu merge "la plezneala".

#737
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 18 decembrie 2017 - 13:42, said:

Asa tare s-a complicat receptia?

Eu am fost la primarie..si mi-au calculat suma de plata conform metodei lor de calculatie (vestitul formular ITL068)..am platit diferenta pe loc la primarie...apoi am fugit cu chitanta la ISC..apoi la politia comunitara care face receptia pe teren (pt programarea vizitei).. Am detaliat pasii urmati pe jurnal la mine..Poate prin alte orase o fi mai stufoasa procedura..La mine a durat mai mult drumul pana la primarie sau ISC decat procedura in sine..de depunere a actelor.

Vizita celor care au facut receptia a durat vreo sapt (desi programat..m-au mai amanat..pt ca era vreme rea)....apoi formularul de receptie si edificarea constructiei..alte cateva zile. Cand au fost gata hartiile..m-au sunat..si le-am ridicat de la ei..

Atenție ce spui tu a fost corect pina in 29 aug 2017 sau ma rog pentru cei in procedura de receptie la acea data. Ulterior se aplica noul regulament de receptie in care apar lucruri in plus fata de cel vechi. Ceva bani in plus si ceva hirtii care nu se cereau pina acum.

#738
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postpicomouse, on 18 decembrie 2017 - 22:02, said:

Ceva bani in plus si ceva hirtii care nu se cereau pina acum.

Mai exact? Pana la partea cu obținere adeverința de plata de la ISC nimic nou...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate