Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Alarma+fax pe o singura linie telefonica

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
adema1980

adema1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.12.2014
Buna ziua,
Vreau sa realizez urmatoarea instalare:
Am o alarma neconectata la o firma de securitate. Ma intereseaza doar sa apeleze numerele de telefon programate in caz de efractie. Deasemenea am un multifunctional cu fax. Alarma trebuie musai conectata la telefonie, intrucat se declanseaza in lipsa acesteia, plus ca n-ar avea cum sa apeleze numerele de mobil. (Posted Image) Deasemenea am o singura linie de telefonie de la RCS RDS care pleaca dintr-un modem ZTE (1 mufa).

Intrebari :

1. Se pot instala (functional fireste) ambele echipamente pe o singura linie telefonica?
2. Daca da, ce materiale imi trebuie si care este schema de instalare?
3. Citisem pe mai multe forumuri ca alarmele trebuie instalate la capatul liniei de tel (nu inteleg ce inseamna asta), altfel nu efectueaza apelarea.

Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.

#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Pe fax trebuie sa ai 2 mufe RJ11, una notata cu LINE(IN) unde trebuie sa conectezi linia telefonica venita de la modem si alta EXT(OUT) de unde iesi cu un cablu si il conectezi la alarma.
Cand folosesti faxul, alarma nu primeste semnal/ton de pe linia telefonica, da nu-i nici o problema daca nu-si poate verifica linia telefonica timp de 10-30minute. Cand faxul ii in stand-by, alarma se conecteaza prin fax la linia telefonica si ii functionala.

Edited by gabyxm, 13 October 2016 - 10:33.


#3
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Alarma are prioritate la linia telefonica. Din constructie alarma trebuie sa fie prevazuta cu borne de intrare si de iesire linie telefonica. Din zte se intra in alarma si din iesirea din alarma legi restul telefoanelor. In cazul in care in timpul primirii unui fax ai un eveniment, alarma deconecteaza faxul si foloseste linia pentru alarmare.

#4
adema1980

adema1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.12.2014
Multumesc pentru raspunsuri.
Situatia e simpla dpdv al "prioritatilor" la linia telefonica, in sensul ca alarma e armata doar in intervalul 5PM- 8AM cand faxul sta inchis iar telefonul nu ma intereseaza daca suna sau ba (am un birou mic care se inchide la ora 17). Deasemenea, in intervalul de peste zi (8AM-5PM), alarma nu e armata, iar faxul e folosit foarte rar.

Din ce inteleg am nevoie de 2 cabluri cu mufe RJ11 la ambele capete, iar faxul sau telefonul se conecteaza la alarma.

Intrebarea care-mi apare in minte insa e alta: centrala alarmei permite armarea/dezarmarea la distanta prin comenzi scrise pe telefon. Adica suni la numarul de telefon (al liniei) si pentru ca e conectat la alarma raspunde automat dupa 5 apelari robotul alarmei. Robotul iti indica ce taste sa apesi ca sa armezi/dezarmezi, sa introduci codul de securitate etc. (se aude un meniu cu optiuni telefonice)

Deci daca cineva suna si vrea ton de fax, ca sa nu dea peste robotul alarmei, aceasta ar trebui setata sa raspunda dupa 7 apelari (de exemplu) iar faxul sa intre automat dupa 5 apelari, sau cum?

deasemenea, daca intra faxul automat dupa 5 apelari, cum mai "stie" centrala sa raspunda dupa 7 apelari?Altfel spus cum fac cand vreau sa accesez alarma de la distata (ca s-o opresc) si faxul intra automat mai inainte. Sau trebuie musai sa raspund la telefon si sa dau manual ton de fax pentru ca acesta sa functioneze?

Manualul de instalare al alarmei nu raspunde la aceste intrebari, imi arata intr-adevar doar mufa unde se conecteaza telefonul (deci si un fax)

Stiu ca pun intrebari stupide dar nu am mai intalnit niciodata o astfel de configuratie si nu-mi imaginez cum functioneaza.

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Răspunzi manual de pe fax.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate