Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Șomaj / demisie

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
danmures

danmures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2015

View Postsarateanu2004a, on 12 octombrie 2016 - 19:00, said:

Sa stau sa ma uit pe pereti
da salar iei ?

#20
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Omul asta e sinucigas... cum sa iti dai demisia dintr-un loc de munca in care spui ca nu faci nimic, doar incasezi salariul pentru ca te-a angajat fortat, sa arate bine niste cifre din raport :D
Stai si dormi in post inca doua luni, iar daca seful nu mai vrea sa iti faca alt contract atunci aia e... cu ce te deranjeaza daca mai dormi inca doua luni pana la Craciun? Abia ramai cu bani nemunciti pentru masa de Craciun :D
Somaj nu o sa primesti indiferent de situatie.

#21
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Iaute ce noroc are si tot el se plange, mai vrea si somaj... Shakaly capitalisti au dreptate, trebuia sa fi pus la munca serioasa si la ora asta sa adormi cu lingura in gura nu sa deschizi topice aiurea pentru informatii pe care le gaseai usor.

#22
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Nu-l mai certați mai oameni,din doua rânduri cat a scris...nu ați înțeles ca e stres la locul de munca?
Fugi ma de acolo decât sa dai bani pe medicamente după.

#23
danmures

danmures

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2015
patronu' are intotdeauna dreptate ! ... daca l-a angajat sa fie la numar, treba lui ! ...
amu' ar trebui sa-si caute de lucru ! ... nu sa umble cu fofarlica !  ( somaj viseaza ) Posted Image

Edited by danmures, 12 October 2016 - 20:38.


#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu la job am desktop 1,7 GHz, cu 512MB, si WXP, SP 2. Pt ce fac imi merge super OK. Fac proiectare de cablaje pe el, ba chiar si simulari de scheme elecronice .. Adevarul e e ca atunci cam gafaie, dar am invatat ca atunci cand simulez sa inchid toate celelalte aplicatii..Si la final im scoate..
Dar la restul Word, PPS, eXell, tabele, net, si da, chiar si la vazut filme e super..
Nu, nu pot edita imagini video, dar nici nu am nevoie de asa ceva ..
Adevarul e ca decat sa imi aduca unul nou, super scula de bascula, dar in care sa imi bage restrictii, mai bine batrinica mea din 2007, unde in timp mi-am pus ce am avut chef....
Asa ca tinerete, La ce iti pasa ca patonul are scule vechi? Sti sa scoti maximul din ce poate fiecare?
Si da, ce castigi daca pleci fara sa ai alt  job asigurat? Macar treci in CV cele 4 luni de aici..Patronul prost? Da-l incolo..Daca iti intra banu jos la timp., desi o freci...
Stau si ma gandesc ce "nasol" ar fi sa vin zilnic la job doar sa ma dau pe net si in rest sa nu fac nimic. Dar sa iau bani pt ca vin la job..Dzeul, as citii in nestire. Si carti tehnice si beletristica si ..As mai freca niste programe..
Sa mai zica cineva despre mine ca sunt fraier...

#25
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postsarateanu2004a, on 12 octombrie 2016 - 18:48, said:

Buna ziua, cum sa procedez in situatia in care am contract de munca perioada determinata 4 luni de zile, am lucrat 2 luni de zile, daca imi dau demisia banuiesc ca este irelevant , oricum perioada de cotizare fiind sub 1 an nu am dreptul la somaj.

Nu te mai gandi la somaj. Oricum primeai o suma derizorie chiar daca te incadrai.
Eu nu inteleg de ce nu iti cauti de munca cat esti la munca si nu ai ce face... Iar referitor la neconcordantele intre parerile patronului si a ta nu isi au locul avand in vedere ca peste 2 luni esti PA! Eu in locul tau as trece pe modul relax total si as rupe bestjobs-ul, linkedin-ul... Atata timp cat timpul trece si leafa vine eu nu inteleg de ce te agiti la modul asta.

Ai tai isi mai permit sa te intretina?

#26
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Timpul este relativ. Daca pentru initiator timpul a trecut mai repede de cel putin sase ori, are categoric dreptul la somaj...virtual. Si de ce nu?..chiar la pensie, depinde de viteza in timp.

Edited by Suno, 12 October 2016 - 21:15.


#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsarateanu2004a, on 12 octombrie 2016 - 19:09, said:

eu calculatorist

Si n-ai alta alternativa decat sa speri la somaj? Posted Image

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca e prin intelegerea partilor nu are dreptul la somaj dar, daca ar fi avut contract pe determinata 12 luni, si nu i-ar fi prelungit contractul, presupuna ca avea dreptul la somaj.

#29
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postrosix, on 12 octombrie 2016 - 21:28, said:

Daca e prin intelegerea partilor nu are dreptul la somaj dar, daca ar fi avut contract pe determinata 12 luni, si nu i-ar fi prelungit contractul, presupuna ca avea dreptul la somaj.
Daca ar fi rezistat 12 luni!

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asa-i ca esti unul dintre cei care e impotriva asistatilor sociali? Doar ca situatia ta, e una "mai speciala".
Daca asa iti faci intrarea in viata, cu dorinta de a beneficia de somaj, nu-ti prevad un viitor pra roz. Mai ales in anarhia din Romania.
Cat despre somaj, doar dupa 12 luni muncite si doar daca esti dat afara, disponibilizat, nici intr-un caz la demisie.

#31
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Dar poate patronul asta si urmareste ... sa iti dai tu demisia decat sa te dea el afara! Daca el te da afara el nu mai are voie sa angajeze pe acel post pe nimeni!
Sunt colegi pe aici care cunosc toate detaliile in acest sens!

#32
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Chiar crezi ca moare patronul sa il mai tina 2 luni? Ma indoiesc...
Ca oricum mai mult de 2 luni nu mai sta acolo, fiind contract pe perioada determinata.

Edited by truet, 13 October 2016 - 12:38.


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postexcentryc, on 13 octombrie 2016 - 12:34, said:

Dar poate patronul asta si urmareste ... sa iti dai tu demisia decat sa te dea el afara! Daca el te da afara el nu mai are voie sa angajeze pe acel post pe nimeni!
Sunt colegi pe aici care cunosc toate detaliile in acest sens!

Ei, na, ii da alta denumire postului si a rezolvat problema angajarii.

#34
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View Postmyshyk, on 13 octombrie 2016 - 14:10, said:

Ei, na, ii da alta denumire postului si a rezolvat problema angajarii.

Conteaza motivul pentru care patronul da un salariat afara:
-daca este furt; incompetenta care a produs pagube; lipsa de la program nejustificata s.a.m.d. atunci are tot dreptul sa angajeze pe altcineva.
-daca-si restructureaza/restrange  activitatea si se pleaca prin intelegere amiabila(nu demisie, restructurare), atunci nu are voie sa angajeze in loc pe altcineva, timp de un an si persoana care pleaca, daca are 12 luni de munca cel putin, poate intra in somaj.

Edited by Suno, 13 October 2016 - 18:26.


#35
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Nu vreau sa traiesc din somaj, oricum pot lucra freelancer, dar intrebam daca ma afecteazu cumva faptul ca imi dau demisia, fiindca un fost amic ma sfatuia insistent sa nu o fac el gandindu-se ca imi pierd drepturile.
Numai din lucrarile de licenta din IT cat am scos astavara

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În situația ta n-ai ce drepturi să pierzi, nu te afectează cu nimic.
Citește ce scrie aici:
http://legestart.ro/...le-angajatului/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate