Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Schema incarcator acumulator 9V(8,2v)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postrosix, on 09 octombrie 2016 - 12:40, said:

Sunt incarcatoare de acumulatori normali AA, AAA, care au si incarcare ptr 9V, pe olx. Chiar nu merita sa te complici.
Ideea e ca vreau sa il construiesc singur, daca vroiam sa cumpar alegeam alta categorie a forumului si ceream pareri vis-a-vis de ce incarcator sa cumpar.Am confectionat singur multe montaje simple(cu 1-2-3 tranzistoare), cred ca unele lucruri e mai bine sa le construiesti mai ales daca ai cele necesare.Dai 30 RON pe un incarcator, 50 RON pe aia, mai nu stiu cat pe alta si ajungi sa cheltuiesti multi bani pe lucruri simple care ar fi putut sa te coste de 10 ori mai putin daca le-ai fi construit singur.Daca nu stii sa faci atunci cumperi, dar daca ai de unde sa obtii informatii si stii sa le construiesti si mai ales daca iti place sa le construiesti, de ce sa le cumperi gata facute platind de 10 ori mai mult?...asta e parerea mea.Multumesc oricum pentru sfat.

#20
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 10.02.2007

View Postdan_2000, on 09 octombrie 2016 - 08:31, said:

Un alimentator de 12v inseriezi o rezistenta 50-80 R pui un miliampermetru in serie si sa nu depasesti 40 ma dar cel mai bine 20 ma tinp de 10 ore.
Trebuie o sursa de curent constant.
In principiu, aceasta se poate obtine dintr-o sursa de tensiune la care se inseriaza o rezistenta, cu conditia ca tensiunea sursei sa fie suficient de mare in comparatie cu tensiunea acumulatorului ce va va fi incarcat,  pentru a rezulta un curent aproximativ constant indiferent de starea de incarcare.
Pentru acumulatorul in discutie, 12V e prea putin, e necesara o tensiune cel putin dubla.
E cu atat mai bine cu cat tensiunea sursei e mai mare, dezavantajul fiind puterea pierduta pe rezistenta inseriata.
O solutie simpla poate fi folosirea unu transformator la 24V (valoare larg raspandita), la care dupa redresare si filtrare se obtin 32V.
In acest caz, abaterea de la valoarea dorita (20mA) a curentului indiferent de starea de incarcare, se incadreaza in circa 10%, lucru care se poate deduce dintr-un calcul simplu. Puterea pe rezistorul de balast nu va depasi 500mW, deci se poate utiliza practic un rezistor de 2W pentru o temperatura de lucru rezonabila.

#21
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Eu am incarcat acumulatori 8,4v -200 mA cu sursa de 12v si cu o rezistenta in serie cu acumulatoru descarcat aveam la inceputul incarcari 40 mA la terminarea incarcari aveam undeva la 14-16 mA pentru ca tensiunea crestea la 9,8-10,1 v deci 1,4-1,44 v element aceasta tensiune find recomandata de producatoru de acumulatori.

Edited by dan_2000, 10 October 2016 - 14:42.


#22
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 10.02.2007
Acumulatorul e compus din 7 elemente cu tensiunea nominala de 1.2V, asa ca tensunea nominala a acestuia este 7*1.2=8.4V.
Cand este complet incarcat, tensiunea pe fiecare element este 1.4V, deci tensiunea bateriei devine 7*1.4= 9.8V.
In varianta cu trafo de 24VAC, deci 32VCC (cum am exemplificat in postul meu anterior), alegand o rezistenta de balast de 1.1KOhm/2W care poate fi formata practic din 2 rezistente paralel de cate 2.2KOhm/1W (valoare standardizata si usor de gasit), vor rezulta urmatoarele valori:
-Curent de scurtcircuit Isc=32V/1K1=29mA
-Curent final de incarcare, cand pe baterie sunt 9.8V => ( 32V-9.8V)/1K1=22.2V/1K1=20.2mA.
-Curent initial cu bateria descarcata la 7.7V (deci 1.1V/element) =>  (32V-7.7V)/1K1=24.3V/1K1=22mA
-Curent initial cu bateria descarcata la 7V (deci 1V/element) =>  (32V-7V)/1K1=25V/1K1=22.7mA
Se vede ca plaja de variatie a curentului nu e atat de mare.
Cu tensiune de intrare mai mare, precizia va fi, evident mai buna, n-aveti decat sa repetati calculele anterioare cu noa valoare aleasa, in functie traful avut la dispozitie.

Aceasta e varianta cea mai simpla si mai ieftina.
Totusi, pretul nu creste mult daca in plus fata de banala rezistenta se mai adauga de exemplu um LM317, rezultand o sursa de curent constant de precizie net superioara.
Nu e neaparat necesar 317, se pot folosi si stabilizatoare de tensiune fixa cu 3pini, ce avem prin sertare, configuratia e la fel de simpla.

#23
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Acumulatoru nu e led nu are nevoie de curent constant, la un acumulator e bine cand e descarcat sa se inceapa incarcarea cu C5 si sa se termine cu C20....

#24
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 10.02.2007

View Postdan_2000, on 11 octombrie 2016 - 09:07, said:

Acumulatoru nu e led nu are nevoie de curent constant,...
Ironie gratuita.
Se pare ca n-ai inteles de ce se recomanda curent constant la incarcarea lenta a acumulatoarelor pe baza de nichel, desi se poate intelege chiar si numai din discutiile de pe acesst topic.

#25
b66cdk

b66cdk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2015
salut
am 3 acumulatori de 9V / 900mAh (NiMH), pe care ii folosesc in paralel, deci 9V / 2,7Ah
dar nu prea am cu ce sa-i incarc; am o sursa ce da 13,8V (10-11A) dar nu prea am gasit un montaj care sa asigure cel putin 270mA sau chiar mai mult pentru o incarcare rapida
mentionez ca nu-i pot incarca separat
pls hlp
msmsms

Edited by b66cdk, 18 October 2018 - 10:15.


#26
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
b66cdk, la link-ul urmator http://shdesigns.org/lionchg.shtml ai schema de li-ion charger (cu lm317, a 2-a) care iti limiteaza si tensiunea si curentul (curentul max. 650mA, tensiunea o reglezi). Reglezi semireglabilul la tensiunea nominala a acumulatorilor si verifici temperatura lor la incarcare dupa o descarcare profunda (descarcati la maxim , cat poti); daca acumulatorii incep sa friga, ii scoti si maresti R1 ( 1ohm=> 650mA, 2ohm=>325mA, etc.)

Edited by dotunderground, 18 October 2018 - 18:40.


#27
b66cdk

b66cdk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2015

View Postdotunderground, on 18 octombrie 2018 - 18:35, said:

b66cdk, la link-ul urmator http://shdesigns.org/lionchg.shtml ai schema de li-ion charger (cu lm317, a 2-a) care iti limiteaza si tensiunea si curentul (curentul max. 650mA, tensiunea o reglezi). Reglezi semireglabilul la tensiunea nominala a acumulatorilor si verifici temperatura lor la incarcare dupa o descarcare profunda (descarcati la maxim , cat poti); daca acumulatorii incep sa friga, ii scoti si maresti R1 ( 1ohm=> 650mA, 2ohm=>325mA, etc.)

multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate