Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Pretul real de vanzare al apartamentelor

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostToxic00, on 06 octombrie 2016 - 13:06, said:

Cumpararea unei prime locuinte este un pas important pentru majoritatea oamenilor. Nu se poate compara cu procurarea de portocale pentru sucul zilnic...

@luci_flash
Ce inseamna zona decenta? 3 camere este irelevant. conteaza suprafata utila, dotari finisaje, teren...
Inseamna 50-60 euro/mp. Nu stiu sa-ti zic pentru Bucuresti, dar pentru Brasov, unde ma intereseaza pe mine, inseamna zona Schei, chiar la poalele tampei.
3 camere inseamna undeva la 80-90mp utili. Finisaj mediu, dotari medii, constructie facuta ca la carte, nu cu pereti interiori de 10cm, sau exteriori cu siceram de 20cm.

#38
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View Posttruet, on 06 octombrie 2016 - 21:39, said:

Nu chiar puerila. Si asta se poate observa daca bancile inceteaza sa mai acorde credite in acest scop... ce spui, se vor mai vinde cu Y? Sau scad la X?
Chiar si anularea programului Prima Casa poate produce un astfel de efect, deaceea nici nu s-a renuntat la program, pentru ca ar produce o cadere a imobiliarelor.

Programul PC are conexiuni mai complexe. Pe mine personal ma dezavantajeaza pentru ca am deja o casa si mai vreau una dar calculul este mai complex: tara are nevoie de bani -> bani vin de la cei care produc sau cumpara produse (chiar daca economia subterana inca este semnificativa - tot mai picura ceva), muncitorii la "negri" chiar daca nu platesc taxe, nu fac scandal pentru ca aduc o paine acasa (=> o presiune mai mica pe autoritati)....vrem o tara ca afara (care btw nu e perfecta) dar cu legile din Ro.
Locuinele din Ro nu sunt scumpe (sunt chiar ieftine) dar noi producem si vindem foarte putin in vest si in consecinta salariile noastre sunt mult prea mici.

@luci_flash
Esti sigur ca n-ai uitat vreun "0"?

Edited by Toxic00, 06 October 2016 - 22:23.


#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016

View PostRedDev, on 06 octombrie 2016 - 12:45, said:

Prețul real este: prețul materialelor + prețul muncitorilor + taxe + 1 - 5% marjă de profit.


Rar mi-a fost dat sa citesc o timpenie mai mare...

#40
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 07 octombrie 2016 - 05:47, said:

Rar mi-a fost dat sa citesc o timpenie mai mare...
De ce? Alea sunt costurile, in mare. De la inceput pana la sfarsit ai nevoie de acte, materiale si muncitori.

#41
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Salariul tău este cumva: mâncare + utilități + adăpost + 1-5%?

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 08 octombrie 2016 - 18:05, said:

Salariul tău este cumva: mâncare + utilități + adăpost + 1-5%?
+ 50% minim la mine :-)

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016

View Postluci_flash, on 08 octombrie 2016 - 15:44, said:

De ce? Alea sunt costurile, in mare. De la inceput pana la sfarsit ai nevoie de acte, materiale si muncitori.

Daca alea sint costurile explica de ce aceeasi casa costa intre 10kE si 1 milion, in functie de locul in care este.
E o prostie pe mai multe nivele, in primul rind prin prespunerea ca e vreo legatura intre pret si costuri, cind de fapt cum s-a zis e strict raportul cerere/oferta.
In al doilea rind marja de 1-5%. Numai supremaketurile au marje de 5% pentru ca aia rotesc produl repede. La o casa care se face in vreo doi ani poti pretinde 20% pe an plus vreo 10% costuri de finantare. Pe an. Eu nu cred ca se baga nimeni in treaba asta fara minim vreo 50% marja de profit.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 October 2016 - 07:00.


#44
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2016 - 07:00, said:

Daca alea sint costurile explica de ce aceeasi casa costa intre 10kE si 1 milion, in functie de locul in care este.
E o prostie pe mai multe nivele, in primul rind prin prespunerea ca e vreo legatura intre pret si costuri, cind de fapt cum s-a zis e strict raportul cerere/oferta.
In al doilea rind marja de 1-5%. Numai supremaketurile au marje de 5% pentru ca aia rotesc produl repede. La o casa care se face in vreo doi ani poti pretinde 20% pe an plus vreo 10% costuri de finantare. Pe an. Eu nu cred ca se baga nimeni in treaba asta fara minim vreo 50% marja de profit.
Pai n-am vorbit de teren pana acum. Normal ca e si ala un factor, unul chiar mare.
Pretul este dat de cerere si oferta, motiv pentru care variaza. Pentru un antreprenor, pretul=cost (in materie de muncitori).

Nu stiu daca ai facut vreodata un deviz, dar la sfasitul unuia este o pozitie numita profit, care de obicei este 5% (mai mare nu l-am vazut). Majoritatea firmelor cu care am lucrat il aveau la 2-3% - pe contracte mari. Desigur, aceasta varianta de ofertare functioneaza doar pentru firmele mici, cu cativa angajati (unde se pot tine sub control foarte usor costurile) sau in cazul firmelor mari (unde procesul este bine definit, si se cunosc toate variabilele, si fiecare are un cost asociat - cum ar fi transport cu roaba/galeata pentru x metrii in inaltime si x metrii in lungime pe un beton, pe care tu oricum iei bani pentru preparare, manevrare materiale si turnare).
Pentru mine, care lucrez in domeniu (si probabil si RedDev), astea sunt costurile unei cladiri: acte, materiale si muncitori, in mare - e clar ca fiecare bucata are propriile ramuri si subramuri. Asta in cazul unei constructii proprii, nu a unui ansambul rezidential - ca acolo apar alti factori (marketing, vanzari, dobanzi, etc.)

In plus, cand faci un cost total pe o constructie ultima pozitie este: "cheltuieli neprevazute" cu valoarea de 20%, dar si valoarea asta in final se regaseste in materiale sau muncitori.

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
Cind faci o casa pentru altcineva esti un simplu angajat fara nici un risc. Toate riscurile sint ale proprietarului.
Cind faci un bloc/complex ai toate riscurile si bataia de cap aferenta. De exemplu nu garanteaza nimeni ca iesi pe plus si nu pierzi bani.
Un constructor nu este dezvoltator imobiliar. Nu are nici un risc. E angajat (de persoane private ori de dezvoltatori) sa faca o cladire si e platit pentru asta. E o slujba ca oricare alta.

View Postluci_flash, on 11 octombrie 2016 - 21:17, said:

Pai n-am vorbit de teren pana acum. Normal ca e si ala un factor, unul chiar mare.


Si inca nici asta nu spune totul. Pe acelasi teren si cu aceleasi materiale poti sa faci constructii foarte diferite ca valoare.

#46
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu nu sunt constructor :)
Eu sunt beneficiar. Fac parte din echipa antreprenoriala. Am facut hoteluri, cafenele, gradinite, etc. Ca si in cazul dezvoltatorului imobiliar, si noi am avut riscuri.
In fine, am cam denaturat discutia. Initiatorul dorea informatii despre pretul real de vanzare al unui apartament, nu despre costurile si riscurile dezvoltatorului.

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
Pai atunci putem sa vorbim concret. Este marja ta de profit 1-5%? daca este, de ce mai faci constructii ca e plin de investitii mult mai sigure de atit cu marje de profit mai mari.

Edited by vrajitoruldinoz, 12 October 2016 - 06:31.


#48
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007

View PostToxic00, on 06 octombrie 2016 - 22:21, said:

Programul PC are conexiuni mai complexe. Pe mine personal ma dezavantajeaza pentru ca am deja o casa si mai vreau una dar calculul este mai complex: tara are nevoie de bani -> bani vin de la cei care produc sau cumpara produse (chiar daca economia subterana inca este semnificativa - tot mai picura ceva), muncitorii la "negri" chiar daca nu platesc taxe, nu fac scandal pentru ca aduc o paine acasa (=> o presiune mai mica pe autoritati)....vrem o tara ca afara (care btw nu e perfecta) dar cu legile din Ro.
Locuinele din Ro nu sunt scumpe (sunt chiar ieftine) dar noi producem si vindem foarte putin in vest si in consecinta salariile noastre sunt mult prea mici.

@luci_flash
Esti sigur ca n-ai uitat vreun "0"?
Te cam contrazici. Locuintele sunt ieftine daca te raportezi la pretul altor tari unde salariile sunt muuuult mari. Dar cum sunt bunuri IMOBILE, locuintele sunt scumpe, pentru ca trebuie sa te raportezi la piata de de aici si la puterea noastra de cumparare. PC tocmai asta face, in conditii de minime istorice la dobanzi, tu dai banii saracilor, celor cu venituri minime sa isi  ia casa care acum 4 ani nu si-o permiteau, ce zici o fi riscant? Multi zic ca PC a salvat piata imobiliara si acum e matura, pentru ca vezi draga doamne, au invatat din gresile trecutului... pai si atunci de ce mai exista PC, de ce nu lasa piata libera, de ce nu s-au mai dat credite din luna mai pana acum?

#49
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postjust_me_2007, on 12 octombrie 2016 - 08:46, said:

Te cam contrazici. Locuintele sunt ieftine daca te raportezi la pretul altor tari unde salariile sunt muuuult mari. Dar cum sunt bunuri IMOBILE, locuintele sunt scumpe, pentru ca trebuie sa te raportezi la piata de de aici si la puterea noastra de cumparare. PC tocmai asta face, in conditii de minime istorice la dobanzi, tu dai banii saracilor, celor cu venituri minime sa isi  ia casa care acum 4 ani nu si-o permiteau, ce zici o fi riscant? Multi zic ca PC a salvat piata imobiliara si acum e matura, pentru ca vezi draga doamne, au invatat din gresile trecutului... pai si atunci de ce mai exista PC, de ce nu lasa piata libera, de ce nu s-au mai dat credite din luna mai pana acum?

PC da bani ieftini, nu da bani saracilor, e o diferenta.

#50
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postrosix, on 06 octombrie 2016 - 18:39, said:

Normal ca lumea s-ar muta si in Pipera - Baneasa ca sa fie mai aproape de plantatie, daca ar avea cu ce.

Posted Image
Serios? Not me...

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
Majoritatea considera ore pierdute pe drum zilnic, coate in transportul in comun sau cheltuielile masinii ca un incovenient.

#52
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da, iar zona de acolo are unele apartamente chiar bune. Problema e ca te bati pe ele cu toti ceilalti corporatisti care au cam aceiasi idee - sa salveze timp pe drum. Rezulta niste preturi destul de mari.

#53
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 12 octombrie 2016 - 10:25, said:

Majoritatea considera ore pierdute pe drum zilnic, coate in transportul in comun sau cheltuielile masinii ca un incovenient.

Dacă n-ai metrou in apropiere, da, e nasol.
Cu mașina in Pipera e crima si pedeapsa chiar dacă stai la 2km de locul de munca.

Zona aia e infecta.

Edited by mihaigerard, 12 October 2016 - 11:41.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 12 octombrie 2016 - 11:40, said:

Dacă n-ai metrou in apropiere, da, e nasol.
Cu mașina in Pipera e crima si pedeapsa chiar dacă stai la 2km de locul de munca.

vezi ca n-ai mai fost prin pipera? acum depinde care pipera... s-a facut rondul. eu urc pe podul pipea, la rond fac drepata si apoi stana pe langa romstal...
iti zic de la munca pana acasa, 23 km ii fac in 22 min cand e mai liber, 30 min in mod uzual

vrei sa stii cat am facut ieri si alarteri pana la Cotroceni? 6-7 km? 50-60 min cam asa... cand ploua eu prefer sa nu o iau prin bucuresti. si bine, eu nu o iau decat uneori seara si atunci ma sui in masina la 5:30
daca plec la 6 prind coada de la ambasada chinei pana la pta Charles de Gaules!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate