Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

reclame protv confuze in timpul stirilor protv ora 19:00

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ma irita reclamele din pauza publicitara a stirilor pro tv de la ora 19:00 si vreau sa stiu daca sunt legale. Cand urmaresc stirile iar apoi baga pauza de publicitate, prima reclama este facuta in asa fel ca omul sa creada ca este o stire in toata regula, eu sunt de parere ca aceste reclame sunt chiar  ofensatorii daca nu ilegale sau inselatoare . Voi ce ziceti sunt legale sau nu ? Cum de CNA-ul nu s-a autosesizat pana acum ?

Edited by Benderbut, 04 October 2016 - 11:24.


#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Poți da un exemplu? Mersi.

#3
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Totul la pacaleala ca sa-ti atraga atentia. Uita-te si pe site-urile se stiri sa vezi ce titluri au si cand le deschizi n-au legatura directa cu vedeta. Eu am incetat sa-i mai bag in seama.

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Spot the commie. Posted Image
Au voie sa spuna si ca ne invadeaza extraterestrii la stiri si nu le poate zice nimeni nimic. Canalul tau de televiziune, difuzezi ce vrei cu el. Cand vezi prin sitcomuri cum ia de pe raft nush ce detergent si incepe sa zica ca e bun nu te mai deranjeaza?
Oricum e vina ta ca inca mai tii o relicva a secolului 20, tv-ul, in casa.
Daca vor pot sta si cu prezentatoarea inconjurata de drujbe, telefoane detergenti etc.
Trebuie si ei sa faca un ban, grosul taxei audiovizuale se duce la tvr si oricum televiziunile private nu pot functiona ca tvr-ul pe spinarea statului care face tot felul de manevre in favoarea lor. Personal n-am nimic impotriva accestei practici, imi plac reclamele creative.
Daca era ceva ilegal stai linistit ca erau amendati de mult. Sau chiar daca e ilegal, profitul pe urma reclamelor ar depasi amenzile semnificativ.

Edited by SpeedDemon, 04 October 2016 - 11:37.


#5
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Cine te-o pune sa te uiti ???? Ia exemplu de la mine : Ma uit cu fimea la desene , sa vezi ce frumoase sunt desenele cu Robin Hood , a aparut un sezon nou Scooby Doo etc.....

#6
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu am renuntat la tv de cativa ani...si sunt mult mai linistit! Vizionez filme online si nu ma intereseaza stirile lor de rahat !!!!!!!!!!

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Foloseste rapid telecomanda.Scapi de iritare.

#8
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Eu ma uit doar la canale documentare despre viata animalelor, gen XHamster.

#9
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

 mihaiduban, on 04 octombrie 2016 - 11:52, said:

Cine te-o pune sa te uiti ???? Ia exemplu de la mine : Ma uit cu fimea la desene , sa vezi ce frumoase sunt desenele cu Robin Hood , a aparut un sezon nou Scooby Doo etc.....

Si alea cu Garfield   :)    sint bestiale

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Benderbut, on 04 octombrie 2016 - 11:18, said:

prima reclama este facuta in asa fel ca omul sa creada ca este o stire in toata regula,
Nu e un generic inainte?
Chiar nu deosebesti un spot reclama de o stire?

#11
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 obionekenobi, on 04 octombrie 2016 - 12:14, said:

Si alea cu Garfield   Posted Image sint bestiale
Sa mor io' daca nu am vrut sa le mentionez dar mi-a fost lene sa scriu mult ca eram pe smartfon' !!!Posted Image

 Afrikaner76, on 04 octombrie 2016 - 12:00, said:

Eu ma uit doar la canale documentare despre viata animalelor, gen XHamster.
Dupa ce adoarme copilu' ii dam si pe documentare cu inmultirea "animalelor"Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by mihaiduban, 04 October 2016 - 13:20.


#12
ALX11

ALX11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.02.2016

 dorin_2k, on 04 octombrie 2016 - 12:34, said:

Nu e un generic inainte?
Chiar nu deosebesti un spot reclama de o stire?
Cred că inițiatorul se referea la reclamele de tipul "Compania X a făcut nu stiu ce lucru"
1.Genericul se pune după astea.
2.Astea nu au bara de titlu jos; vocea e ușor diferită.

#13
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu din cauza reclamelor si a programelor tot mai neprofesioniste am renuntat sa mai vizionez aceste posturi. Din 2007 am renuntat la A1, iar din 2011 la ProTV. Iar din 2013 am renuntat si la cablu. Televizorul il folosesc pentru youtube si filme din colectia proprie.

#14
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Exemple: compania nu ştiu care a lansat nu ştiu ce produs sau serviciu. Ieri era ceva cu "McDonald's".

#15
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006
e ceva malefic... conspiratie mondiala...
nota: cele de mai sus "e" un pamflet (s-a iritat un alt sfoftpedist cand am facut misto de ... conspiratie).
concluzie: reclamele sunt "marcate" ca atare asa ca asta-i viata: tre sa le inghitim sau sa folosim telecomanda .
bafta

#16
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007
Ai de capul meu, au devenit insuportabili cu reclamele in timpul stirilor de la ora 19:00. Nu erau chiar asa, parca-s niste cersetori la coltul strazii care te tot agreseaza, cred ca sterg canalul din lista, bine as putea sa nu mai platesc nimic pentru acest canal.

#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Majoritatea "știrilor de interes național" sunt de fapt reclame mascate. Nu fac referire la cele generale, ci la cele de genul: Românii merg la munte sau mare(la hotelul, în localitatea, în stațiunea...), Românii merg la înfrumusețare (la clinica...), Românii își cumpără (butoaie pentru scăldat, mașini ...) Etc.

Mai treceți prin filtrul gândirii și nu mai luați de bun tot ce vi se servește la televizor.

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,975
  • Înscris: 30.11.2021
Asa sunt si emisiunile matinale, stiu un tip care era in industria matianala si plateau parinti lui sa apara pe la tv.
Toate emisiunile de pe tv, ca sunt filme, seriale, emisiuni tv sau stiri, trebuie sa aduca ceva profit.

Cum zicea colegul, se face o prezentare despre munte? "Suntem la cabana" si pac sponsorizarea.
In perioada sarbatorilor de iarna suntem al SPA.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate