Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Medicamente pentru reducerea oboselii

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Buna seara, dupa cum spune si titlul am nevoie de ceva pentru a reducere nivelul oboselii, sunt semi-sportiv, fac antrenamente in fiecare zi dar simt ca deja sunt obosit si curand am un mic "bet" cu un prieten pentru o distanta medie si eu nu pot sa ma antrenez cum trebuie, deci cam cu ce as putea sa "tratez" asta? Momentan iau vitamax, dar simt ca nu e suficient, oare ar avea un efect mai bun daca as lua 2 odata sau pe parcursul unei zile?

#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Floradix,cica,nu am testat asa ca nu iti pot confirma.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,750
  • Înscris: 07.02.2003
Pai oboseala e naturala, nu e ceva tratabil, te odihnesti si o iei de la capat.

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Cox.

#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Sulbutiamina

#6
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011

 andreic, on 01 octombrie 2016 - 22:34, said:

Pai oboseala e naturala, nu e ceva tratabil, te odihnesti si o iei de la capat.
Nu am timp sa ma odihnesc, iar somnul deja nu mai mi-e suficient, ma culc obosit, ma trezesc obosit...si am zis ca nu recurg la metode de a trisa la acel "bet" ci prefer sa ma pregatesc  temeinic.

#7
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 DjMx, on 01 octombrie 2016 - 22:40, said:

Cox.
la 3 platane?

 _-AppleS-_, on 01 octombrie 2016 - 22:43, said:

Sulbutiamina

n-ajunge doar enerion sau tu o iei de-afară?

 hustyus, on 01 octombrie 2016 - 22:53, said:

Nu am timp sa ma odihnesc, iar somnul deja nu mai mi-e suficient, ma culc obosit, ma trezesc obosit...si am zis ca nu recurg la metode de a trisa la acel "bet" ci prefer sa ma pregatesc  temeinic.
unde theta binaurale

si mai jos ai retete antioboseala (în link):

Cauze posibile indentificate de mine pentru oboseala/letargie sunt in general carente ale unor vitamine si minerale din organism, depresia sau boli fizice. Sa presupunem deocamdata pentru inceput ca sunteti fericiti si sanatosi Posted Image Ne ocupam numai de carentele nutritive acum.

In primul rand ar trebui mers la un centru gen MedSana si facute analize ale fierului (atentie, importanta e analiza numita "feritina" si nu "sideremie"), calciului, magneziului si chiar si potasiului. Aproape toata lumea e deficienta in magneziu din cauza faptului ca alimentele de azi nu contin cantitati suficiente, iar extrem de multe persoane de sex feminin au deficiente de calciu si fier.

Consumarea salatelor, vegetalelor, fructelor, etc. e benefica dar nutrientii necesari sunt prezenti in cantitati prea mici pentru a avea efecte notabile. Nu va luati dupa ce cititi, cum ca o dieta bogata in fructe si legume va rezolva toate problemele. Daca cititi recomandarea ministerului sanatatii din SUA pentru acoperirea tuturor cerintelor zilnice de vitamine si minerale o sa va ingroziti. E vorba de extrem de multe portii de vegetale si fructe, e aproape imposibil sa te "tii" de acea recomandare. O sa o postez curand.

Reteta anti-oboseala 1:

- 1-2 Eurovita Multiminerale/zi (contine multe minerale si vitamine in cantitati foarte mici si in general de calitate slaba dar e o baza buna pentru a adauga alte suplimente). Se iau dimineata.

- Vitamina C 500mg/zi (dimineata)

- Vitamina E 100UI/zi (dimineata)

- Magneziu 300mg/zi  (preferabil sa provina din 2 capsule de ZMA  - nu se gaseste la farmacii ci doar la magazinele cu suplimente pentru sportivi - cel mai ok magazin e cel de la  IDM Basarab). Se ia cu 30 min.  inainte de culcare si se evita consumul de lactate cu 2 ore inainte pentru a se imbunatati absorbtia magneziului.

- Calciu 1000mg/zi (preferabil din lapte dulce si iaurt dar si ceva suplimente cu calciu + vitamina D). Suplimentele cu calciu se iau dimineata, restul (cel din alimentatie) pe parcursul zilei.

- Vitamine B Complex "B-50" 1/zi (B complex se gaseste la farmacii in doze foarte mici de exemplu B-viplex, insa cele mai bune sunt cele de la magazinele de suplimente pentru sportivi). Se mai găseşte B-100 Complex de la Secom.

http://www.catalinst...ra-energie.html

Edited by 3sat, 01 October 2016 - 23:19.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Antreneaza-te mai rar, te suprasoliciti si organismul nu are timp sa se refaca. Asta e cauza.

Edited by Friskey, 01 October 2016 - 23:17.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,750
  • Înscris: 07.02.2003

 hustyus, on 01 octombrie 2016 - 22:53, said:

Nu am timp sa ma odihnesc, iar somnul deja nu mai mi-e suficient,
Nu ai ce face, nimic nu suplineste odihna. Poti sa pacalesti temporar cum fac unii cu cafea sau energizante dar celulele nu de suplimente au nevoie ci de odihna... altfel se duc. O fi asa important bet-ul incat sa-ti termini sanatatea ?

#10
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
De fapt nu trebuie să folosești vreun medicament, cât SUPLIMENTE. Asta e cu totul altceva.
Dar teoretic ar trebui să reușești doar cu dietă, și trebuie să te asiguri că întrunești aceste condiții.

Mănânci zahăr, ulei și făină de grâu/secară? Elimină și vezi cum te simți. Asociezi cantități comparabile de carbo cu grăsimi sau proteine? Cel mai probabil te-ar avantaja o dietă în care să predomine grăsimile sănătoase, neprocesate. Ai scăpat raportul acido-bazic de sub control? Documentează-te și vezi cam care este de fapt situația ta la capitolul ăsta.

Altfel există suplimente care chiar te ajută să revii pe linia de plutire: omega 3 + vitamina E cu lignani de susan, magneziu, enzime digestive, glutamină, vitamina c tamponată samd.

Edited by NelsonMandela, 02 October 2016 - 02:37.


#11
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Medicament,stimulent sau orice altceva nu fac decat sa-ti dea senzatia ca ai invins oboseala.
Daca organismul nu-si ia portia de relaxare,odihna naturala,vei ajunge pana la urma la ce se numeste epuizare.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013
Comprimatele cu Ginseng rosu fac minuni....Posted Image

#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 26.02.2010
Oboseala vine de la ficat, de la supra solicitare. Încearcă sa consumi mai multe semințe sa suplimensti lipsa de vitamine. Recomand semințe de dovleac, floarea soarelui, oleaginoase, nuci românești, caju, și ceaiuri pentru stimularea bilei și refacerea ficatului. Sa nu iei pastile ca te "otravesti" cu cele de sinteza. Încearcă sa reduci și perioada de antrenament, ca sa nu ajungi la suprasolicitare/epuizare fizica.

#14
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
.

Edited by bietu, 02 October 2016 - 09:06.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Ce naiba, medicament pentru reducerea oboselii?!
Somn. Sau droguri (medicamente). Alege.
Ce-mi vad ochii pe neturile astea....mama-mama.

Edited by YOUR_GOD, 02 October 2016 - 09:39.


#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,096
  • Înscris: 23.09.2005
Daca nu acorzi organismului suficienta odihna si incepi s-o inlocuiesti cu pastile, in curand din semi-sportiv o sa ajungi non-sportiv.

Edited by Phobos, 02 October 2016 - 10:45.


#17
jack-cuceritorul

jack-cuceritorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 21.08.2016
escitalopram

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
in general senzatia de oboseala este asociata cu o carenta de fier in organism. fa-ti analizele de sange specifice, care sa determine care este nivelul fierului in organismul tau. dupa ce ai rezultatele, ii ceri medicului de familie opinia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate