Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Blackberry renunță la producția de telefoane

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
ANTENA

ANTENA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 08.01.2004

View Postericmario, on 29 septembrie 2016 - 06:46, said:

Blackberry DTEK 50 si 60 se afla deja pe piata. Au si topic dedicat.

Zvon: Blackberry Mercury in pregatire, cu tastatura fizica. Cel mai probabil si el va fi cu Android

View Postdon_dannielo, on 29 septembrie 2016 - 07:50, said:

Am vazut o "chestie" BB expusa la Orange si m-am oripilat, daca asa ceva au produs in ultima vreme nu este de mirare ca-s pe pierdere.

Oripilant fiind ce? Nu intelegem substratul mesajului

#20
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Nu-i da atenție ca in ziua de azi oricine are acces la internet :)

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostANTENA, on 30 septembrie 2016 - 22:13, said:

Oripilant fiind ce?

Acest faras

[ https://cdn0.vox-cdn.com/thumbor/_x0HkAXRzyCKej6ZKDKjsFw3OCI=/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/4245111/verge-2015-11-06_15-58-35.0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 01 October 2016 - 07:40.


#22
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

View Postmzamfirm, on 30 septembrie 2016 - 12:45, said:

Presupun ca stiti ca os10 suporta Google Services , adica ai Google Play pe el ! Adica instalezi aplicatii Android .....mai dati un exemplu de os care poate face asta !
eu am fost utilizator vechi de blackberry si regret ca a ajuns aici.
la fel cum am regretat si palm .
aplicatiile din  google play instalate pe os10 atat pe un Q10 cat si pe un Z30 rulau f aiurea . momentul de cotitura pt bb a inceput cu cu Z10 cand au inceput sa scoata niste deviceuri de performante medii la pretturi de super premium.
q10 a fost un semi esec  datorita absentei butoanelor call/end /meniu/home. si bateria era discutabila.
apoi au fost petardele de Q5/Z3 si LEAP..un fel de blackberry pt mase ceea ce era o prostie pt ca tinta bb nu o constituiau masele ci segmentul bussines, care nu a mai avut optiuni viabile de la blackberry.
Q20 a venit destul de tarziu la un pret exagerat cu caracteristici mediocre.
passport  a fost iarasi exagerat de scump cu butoanele importante lipsa.
despre priv ce sa zic , eu l-am avut si era f prost. finisat naspa, se incalzea excesiv  procesor destul de slab si camera mediocra, la un pret  exagerat.
tot parcursul bb dupa modelul 9900 combinat cu un marketing stupid si o campanie publicitara defectuoasa ca si inexistenta, toate astea coroborate cu o polittica exagerata de preturi avea ca rezultat firesc situatia de astazi
parerea mea.

Edited by dani2013, 01 October 2016 - 08:13.


#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdani2013, on 01 octombrie 2016 - 08:06, said:


despre priv ce sa zic , eu l-am avut si era f prost. finisat naspa, se incalzea excesiv  procesor destul de slab si camera mediocra, la un pret  exagerat.
tot parcursul bb dupa modelul 9900 combinat cu un marketing stupid si o campanie publicitara defectuoasa ca si inexistenta, toate astea coroborate cu o polittica exagerata de preturi avea ca rezultat firesc situatia de astazi
parerea mea.

asta
+ un model de biznis depășit, refuzul eșaloanelor superioare de conducere să investească/dezvolte aparate tip smartphone, și cel mai important încăpățânarea de a susține un sistem închis, fără să publice un API decât în ceasul al 12-lea, și atunci ca vai de el, greu de folosit, suport ca și inexistent.

Una peste alta Research in Motion a rămas în urmă cam 15 ani, când au fost ei în plină glorie. Timpurile s-au schimbat dar ei nu.

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt la rand Windows phones. Aceeași soarta.

#25
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

View Postserginho74, on 04 octombrie 2016 - 18:16, said:

Sunt la rand Windows phones. Aceeași soarta.
cred ca ai dreptate
dar chiar e naspa sa nu mai de ales decat dintre android si ios....
eu unul nu prea ma omor dupa niciunul desi le folosesc pe ambele.macar androidul estte mai customizabil, iar ios cu ios 10 parca se chinuie sa semene cu android 6 dar nu prea reuseste.

Edited by dani2013, 04 October 2016 - 20:15.


#26
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Windows nu o sa moara niciodata pentru simplu motiv ca au gigantul software Microsoft in spate...
Se vede clar cum Microsoft incearca sa nu mai existe Windows Phone si sa existe doar Windows care sa poata fi folosit pe orice device.

Blackberry nu avea nici in gigant in spate, RIM era Blackberry... acum mai e si QNX, un OS embedded, un fel de WindowsEmbedded folosit in masini. Si daca nu ma insel si ultimul OS Mobile Blackberry era bazat pe QNX.

#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttruet, on 04 octombrie 2016 - 21:31, said:

Si daca nu ma insel si ultimul OS Mobile Blackberry era bazat pe QNX.

te înșeli. Au încercat cu Android.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttruet, on 04 octombrie 2016 - 21:31, said:

Se vede clar cum Microsoft incearca sa nu mai existe Windows Phone si sa existe doar Windows care sa poata fi folosit pe orice device.

Microsft incearca sa nu mai existe Windows. [punct]

#29
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Posttruet, on 04 octombrie 2016 - 21:31, said:

Si daca nu ma insel si ultimul OS Mobile Blackberry era bazat pe QNX.
QNX este o SUBSIDIARA a BlackBerry ......cum ar veni , tot ce misca in orice domeniu este BlackBerry ! Deci gigantul din spatele BlackBerry este chiar BlackBerry.
Pentru documentare : http://www.qnx.com/content/qnx/en.html
[ http://www.qnx.com/etc/designs/qnx/clientlibs/img/35-logo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mzamfirm, 05 October 2016 - 08:27.


#30
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View PostDaculScoril0, on 04 octombrie 2016 - 23:19, said:


te înșeli. Au încercat cu Android.
Eu ma refeream la BlackBerry OS 10, care intradevar e bazat pe QNX.

View Postmzamfirm, on 05 octombrie 2016 - 08:18, said:

QNX este o SUBSIDIARA a BlackBerry ......cum ar veni , tot ce misca in orice domeniu este BlackBerry ! Deci gigantul din spatele BlackBerry este chiar BlackBerry.
S-au redenumit recent (exact cand se prabuseau vanzarile de BB) din RIM in Blackberry, probabil din cauza ca brandul Blackberry era mai puternic... in rest QNX e o achizitie a RIM.
RIM niciodata nu a fost in gigant... gigant devii cand esti o companie de sute de miliarde de dolari, iar RIM in perioada lui de glorie abia se ducea spre 100 miliarde... dar intre timp a cazut si nu mai valoreaza nici 10% din asta.

#31
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
QNX face diverse de peste 35 de ani, o fi gigant, nu o fi! Dar compania care ii detine? Cati producatori de autoturisme spre exemplu ai care folosesc sistemul tau, dar de aparate medicale? Ce inseamna sa fii gigant? Sa vinzi mult? Sa fii singurul furnizor in domenii cheie? Cine decide cine e gigant si cine nu?
Cand furnizezi servicii organismelor guvernamentale esti bun sau de duzina? Daca nu esti gigant atunci cum faci asta?

Edited by mzamfirm, 05 October 2016 - 09:54.


#32
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Si, totusi, este posibil sa apara pe piata si alte telefoane care sa ruleze BlackBerry OS10. Detalii aici

http://www.crackberr...randed-handsets

Insa, nu cred ca mai este posibil sa mai putem cumpara un urmas al BlackBerry Passport.

#33
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pai au fost destul de clari : renunta la productia de hardware, nu la cea de software. Este logic ca daca vor avea cereri de soft il vor face, atata timp cat licentiaza producatori de hardware sa le produca hardware-ul, adica le dau acces la patente, atunci vor pune softul BlackBerry pe ele.

#34
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Inca una pentru hateri : http://m.crackberry....s=1478016369290

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate