Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Pregatire de dezastre

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ceva de "genul" ala .....am doar de  "Craciun" (si cam am ceva de taiat !..ma ia de acasa si nu taie...daca nu sunt  !)...e "home made" intr-o forja prin Bucuresti (Vulcan), chiar nu-l ascut , il dau doar la perie !

Nu ai ce sa faci cu el cind se "lasa blocu" ! Vorba  lui nasa mea : "Stai la bloc cotet si te caci in casa !"

#38
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Bun, acum că oamenii cu aberații de genul "să ai arme de foc" sau "cine se pregătește e prost" și-a făcut numărul, pot prezenta și eu rezerva de urgență (eu mă orientez mai mult către o mini-catastrofă de genul "oprit curentul", "oprit gazul", zăpezi masive sau alte probleme care opresc fluxul bunurilor în natură):

1. 3 butelii de gaz de camping de 450gr, dimpreună cu arzătorul de rigoare.
2. saci de dormit pentru fiecare membru al familiei.
3. 4 bidoane de 5L cu apă uzuală și 3 bidoane cu apă potabilă.
4. zahăr, sare, făină, ulei în cantități de câte 10kg.
5. mâncare uscată (batoane energizante, biscuiți, batoane uscate, cereale) cu atenție la termenul de valabilitate (am notat într-un .txt datele de expirare să știu când le schimb).
5. truse de prim ajutor atât în casă, cât și în locul de stocare al alimentelor.
6. briceag, cuțit, topor, macetă, atât la îndemână, cât și în locul de stocare al alimentelor.
7. lanterne antișoc și antiumezeală în casă, în dulap, în mașină. frontale anțișoc și antiumezeală în mașină și în casă.
7. două canistre de 10L de combustibil pentru mașină. una o port cu mine iarna în portbagaj.

Alimentele sunt depozitate în saci de plastic într-un dulap metalic solid, încuiat cu lacăt solid (nu mizerii din alea chinezești, de le forțezi cu o șurubelniță), în beci. A trecut testul inundațiilor în primăvară, unui vecin i s-a spart o țeavă și a inundat beciul lui și beciul nostru și nu am avut pagube.

Știu că pentru mulți e overkill, dar ăștia sunt genul care n-au nici măcar o rolă de leucoplast în casă sau în mașină.
Urmează să îmi iau o casetă antifoc pentru documentele casei.

#39
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
E perfect sa iti faci provizii si planuri minutioase de salvare.

Doar ca sunt multe sanse ca un cutremur (sau alt eveniment nasol) sa nu te prinda acasa (unde sunt proviziile) ci la birou. Sau in vizita la rudele din Moldova.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
E destul de probabil sa fim acasa pentru ca Vrancea are obiceiul sa loveasca noaptea. In 1990 a fost unul ziua si unul noaptea, in rest doar noaptea.

#41
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Posibilitatea de a ne afla în altă parte nu înseamnă că nu trebuie să ne pregătim deloc. Un curs de prim ajutor îl iei cu tine peste tot.

#42
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016

View PostNeaceasca85, on 28 septembrie 2016 - 12:37, said:

...Vrancea are obiceiul sa loveasca noaptea...

Ar fi bine sa fie asa. Din pacate, nu este o regula, de exemplul cutremurul din 1802 a fost la pranz.

Daca s-ar produce un cutremur puternic noaptea, ar fi mult mai bine decat daca s-ar produce ziua. Cel putin din punct de vedere al victimelor umane. Cele mai periculoase zone la un cutremur sunt trotuarele de langa cladiri unde e posibil sa iti cada in cap aparatele de aer conditionat, ghivecele sau chiar bucati din fatada. Deoarece noaptea nu e asa multa lume pe strazi, ar fi mult mai putine victime.

#43
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Se pot citi si manuale:
https://www.semperfi...pravietuire.pdf
http://www.modernsur...ival-manual.pdf
Cel putin o parte din informatii ti vi lei reaminti la nevoie. Contruire adaposturi, mod filtrare/purificare apa, prim-ajutor.

#44
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Trecand prin Carfur, am vazut acest raion, cu mancare instant.

Attached File  1.JPG   169.19K   30 downloads Attached File  2.JPG   143.2K   28 downloads Attached File  3.JPG   148.1K   32 downloads

Desigur, nici niste zacusca nu strica (a se observa arzatorul cu pirostrie inclusa).

Attached File  4.JPG   130.49K   33 downloads

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Zacusca e facuta la mine inca din august.

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,565
  • Înscris: 15.06.2007
In caz de doamne fereste, probabil ca o sa caut in tomberonul propriu.. la cata mancare se arunca..
Puț am in gradina.. doar  ca apa nu e chiar cea mai pura, dar o pot fierbe cu niste lemne pe foc.

View PostdaniMMM, on 26 septembrie 2016 - 12:52, said:

Pe langa lista aia lunga eu as pune si ceva de autoaparare
Un topor avem majoritatea prin ograda.  Sau o furca , o cheie franceza.. un cutit mai serios.

View Postsarac.lipit, on 26 septembrie 2016 - 12:53, said:

te ajuta fenta aia de asigurare
hahahaha

in general constructiile extra-comuniste cad.... capitalistele...sa le zic asa...
blocul meu are fundatia de 17m. treoretic la 10 grade tine...asta inseamna vrancea sa fie pe fundul marii negre...
10 grade pe naiba..  la 10 grade pica tot.  Si daca ramane ultimul in picioare  blocul ala,  la ce folos?  Doar spitalele au fost proiectate sa reziste ceva mai bine, dar nu la 10 grade.

#47
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Spitalele, scolile, salile de sport, palatul parlamentului si alte constructii care pot adaposti un numar mare de oameni. 10 grade intra la cataclism, nu mai conteaza prea mult ce si cum, ca va fi o intreaga tara de reconstruit.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
7,5 e maximul pe care ni-l da Vrancea. Doar 1802-ul a depasit acest prag.

#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,565
  • Înscris: 15.06.2007

View PostNeaceasca85, on 02 octombrie 2016 - 14:27, said:

7,5 e maximul pe care ni-l da Vrancea. Doar 1802-ul a depasit acest prag.
Ce vrea sa fie 1802-ul? Un tramvai?  Iceberg?  Sau cutremurele au numar de ordine?

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttfmercedez, on 03 octombrie 2016 - 09:36, said:

Ce vrea sa fie 1802-ul? Un tramvai?  Iceberg?  Sau cutremurele au numar de ordine?

Asta: https://ro.wikipedia...1802_(RomĂąnia)

Edited by MembruAnonim, 03 October 2016 - 09:42.


#51
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNeaceasca85, on 02 octombrie 2016 - 14:27, said:

7,5 e maximul pe care ni-l da Vrancea. Doar 1802-ul a depasit acest prag.
Se estimeaza ca ar fi depasit 8 grade. Nu existau masuratori seismologice pe vremea aia. Am vazut opinii ca ar fi avut 7,9 ca cel din 1940 si imi par mai realiste


#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,565
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKokoshmare, on 03 octombrie 2016 - 10:43, said:

Se estimeaza ca ar fi depasit 8 grade. Nu existau masuratori seismologice pe vremea aia. Am vazut opinii ca ar fi avut 7,9 ca cel din 1940 si imi par mai realiste
Pe vremea aia nici englezii nu masurau precis toate cele, desi ei au fost primii care au inceput sa adune date despre orice , in general.
Pe wiki nici macar data la care a fost cutremurul nu este clara . Dar se estimeaza ca  a afectat o suprafata de 2 milioane de km patrati.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAhasverus, on 01 octombrie 2016 - 14:34, said:

Trecand prin Carfur, am vazut acest raion, cu mancare instant.

Attachment 1.JPG Attachment 2.JPG Attachment 3.JPG

Desigur, nici niste zacusca nu strica (a se observa arzatorul cu pirostrie inclusa).

Attachment 4.JPG

Cu supa la plic vrei sa treci apocalipsa? :)  N-ar fi indicat!
Mai bine bagi cateva conserve de carne si fructe care se tin mult, de exemplu mere.

Zacusca cea de toate zilele. Ei, asta da! Este hranitoare si vitaminizanta.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Si delicioasa, as manca in prostie. Aia cu ciuperci si mai grasa asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate