Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Munca 4 luni germania recuperare pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View PostjuGGaKNot, on 28 septembrie 2016 - 18:25, said:

Am vorbit cu ãștia de la taxback si au zis ca pensia se poate recupera doar daca stai in tara non eu

Mda, problema la tine si de fapt la orice cetatean cu domiciliul in EU este asta..

View PostPassenger001, on 26 septembrie 2016 - 10:20, said:

2. sa nu ai posibilitatea de a fi freiwillig versichert (asigurat benevol). Punctul asta poate fi o problema actual ptr cetateni Romani.
Nu stiu daca exista vre-un cetatean din alta tara EU care sa fie asigurat benevol la Deutsche Rentenversicherung, dar cat timp exista teoretic aceasta posibilitate si asta exclude dreptul de a-ti recupa...That's it! Wellcome to Europe!

Poti citi si aici...  http://www.bukarest....ntenbeitrge.pdf

Ar mai exista Plan B (care nu este asa de imposibil pe cum eventual pare): ptr a avea dreptul la pensie de la Deutsche Rentenversicherung, trebuie sa platesti cel putin 5 ani (60 luni). Daca tu oricum mai ai de gand sa lucrezi in Germania, poate reusesti sa strangi in total 5 ani. Atunci poti cere dupa ce implinesti 67 ani (cine stie, poate in curand 69...) o pensie lunara. Cu siguranta v-a fi foarte mica, dar asa poti recupera ceva din banii platiti, tot mai bine decat nimic.

#20
frks

frks

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.01.2015
In teorie, daca platesti pensia in Romania, poti trimite o adeverinta cum ca platesti intr-un alt stat UE si nu mai vrei sa platesti la ei. Dar asta trebuie sa faci la inceput, nu la sfarsit.
Tot in teorie, daca stii ca nu iti vei face vreodata anii necesari pentru a beneficia de contributii, poate e mai bine sa platesti voluntar in Ro, te duci cu dovada ca platesti in Ro si atunci nu mai platesti si in alta tara UE. Evident, in acest caz, pensie vei avea doar in Ro.
Exista o directiva europeana care zice ca pensia o poti plati intr-un singur stat, nu neaparat cel in care esti rezident la momentul prezent.

#21
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Banii platiti pentru pensie poti doar sa ii transferi catre casa de pensii din Romania,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate