Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

implant dentar

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ionela1505

Ionela1505

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.09.2016
Buna.In cat timp(cel mai scurt) poate fi gata un implat dentar?sau se poate pune macar o coroana provizorie inainte de fixarea celei permanente? Daca da,paientul cam cat ar trebui sa stea fara respectivul dinte?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
ce a zis la cabinet ? sau faci implant cu dintii de la grebla?

Mama Omida e in concediu si chiar daca ar fi pe aici nu cred ca se baga la stomatologie..Ea are de "haur" si tine o viata...

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
toata procedura: cateva luni!

#4
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Exista si implant cu incarcare imediata, adica dimineata se pune surubul in os, la pranz ai coroana provizorie, in cateva zile coroana definitiva. Insa e un sistem destul de contestat de majoritatea medicilor...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Esti sigura ca implantul este cea mai buna solutie?
Avand in vedere faptul ca nu ai dat nici un detaliu,imi permit sa te intreb.

Nu de alta,dar sunt intr-o situatie similara.
Dar,atentie,mi s-a pus in vedere faptul ca un implant poate dura de la o luna la nesfarsit.adica nu se stie reactia organismului,care poate fi imediata,sau deloc.Am omis intentionat perioadele intermediare.
Implantul are doua finaluri:reusita deplina sau esec.Din punct de vedere medical,stomatologic,nu-i un capat de tara.Dar financiar,da.
Profesionista (daca doriti,v-o recomand cu cea mai mare caldura) in a carei maini mi-am lasat dantura recent,mi-a explicat tot,babeste,despre implanturi,punti,coroane,dinti de acrilat sau de portelan,etc.

#6
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Indiferent de tipul implantului sau a procedurii, se poate realiza o lucrare provizorie.  Mai ales daca e in zona vizibila.
   De obicei se insera implantul, se face in aceeasi sedinta sau intr-alta apropiata dintele provizoriu si peste 3-5 luni cel definitiv.
   Varianta cu dinti definitivi in cateva zile se poate realiza fara probleme dpdv tehnologic dar nu se recomanda dpdv medical.
   In privinta dintelui provizoriu, medicul alege daca e fix ( insurubat / cimentat pe implant ca si unul definitiv ) sau daca e o lucrare mobila ( se numeste Kemeny). Succes.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sau punte colata. :) Sau dintele extras, taiata radacina si colat de vecini, am o gramada de cazuri asa, mai ales la frontali.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate