Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cazare in ro

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
E ciudat daca spun ca, nu am mai facut o rezervare cazare pt un concediu in Romania de cativa ani? :)

In urma cu 6-7 ani faceam rezervari pe turist info....

De aceea, nu stiu prin ce aplicatii sau pe ce site.uri se mai fac rezervari pt cazare si sa fie si bune si de calitate (ma refer la locatii)





#2
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu folosesc si acum turist Info de fiecare data. Acolo găsesc ce imi place si sun direct la proprietar. Nu am avut niciodată probleme.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Booking.com
Depinde si de zona in care vrei sa te cazezi (oras, statiune montana sau estivala, agroturism, turism cultural, Delta etc.)

#4
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Dupa tepele date de agentii, e bine sa suni direct la proprietar.

#5
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
turistinfo, booking, trivago, airbnb nu sunt agentii....sunt doar intermediari si nu am avut probleme pana acum la rezervarile facute prin intermediul lor

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 Karogs, on 19 septembrie 2016 - 07:48, said:

turistinfo, booking, trivago, airbnb nu sunt agentii....sunt doar intermediari si nu am avut probleme pana acum la rezervarile facute prin intermediul lor

dar te pun in legatura cu proprietarul. Agentia nu. Mergi pe turist info sau booking.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Turist info sau booking.
pe turist info oferta e mai variata, mai ieftina, pe booking mai bine selectate locatiile, chiar daca mai putine, si recenzii mai multe.
unii au tarife mai mari la cazare prin booking, probabil sunt ceva comisioane la mijloc.
de exemplu pensiunea steaua nordului sadova, e 100 lei la receptie/turist info, e 120 prin booking.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe booking sunt comisioane destul de mari (cam 20 RON am constat si eu). Dar nu ai nici un fel de probleme, mai ales ca poti face rezervare si ai confirmare pentru acesta.
Pe Turist info oferta interna e mult mai bogata, preturi mai bune. Pana acum nu am avut nici un fel de probleme (majore) cu proprietarii. E bine de studiat si parerile mai "carcotase". De multe ori sunt reale. Macar stiti la ce sa va asteptati. Unii proprietari de pensiuni trateaza clientii sub orice critica, altii fac orice sa  te simti excelent. Sunt cazuri si cazuri.

Returnarea avansului in caz de probleme poate sa dureze si 45 zile.

Edited by bumpocbum, 19 September 2016 - 08:35.


#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,083
  • Înscris: 07.07.2006
Booking ia comision de la hoteluri, începînd de la 15% (hotelurile mai necunoscute sau mai mici și care vor să fie mai prezente pe site plătesc și 30%).
O idee ar fi să alegi cazarea în funcție de notele și părerile de pe booking, turistinfo, dar și siteuri independente de review-uri, iar apoi să încerci să contactezi direct recepția, căutînd siteul hotelului, sau măcar un telefon de contact.
Avantajul booking (și turistinfo pentru România) e că găsești multe variante, ai de unde alege. Poți bifa fix caracteristicile pe care le cauți și, partea și mai mișto, poți deschide harta și le vezi direct amplasate în orașul care te interesează. Cel mai ușor mi se pare de lucrat direct de pe harta aia (booking și turistinfo au așa ceva de pildă, iar pe booking poți vedea direct pe hartă și prețul).
Nu în ultimul rînd, dacă o zonă nu e prea prezentă pe booking, poți căuta direct pe google maps.

#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am facut o rezervare (pentru niste prieteni) la o pensiune din orasul in care locuiesc si am ramas stupefiat de faptul ca era mai ieftin pe booking decat direct la pensiune.Aceeasi situatie am patit-o cu cativa ani in urma,pe litoral (cand inca mai mergeam pe litoralul romanesc).Era mai ieftin prin agentie (sau ce-o fi fost...pe net) decat direct la hotel!
De 2 ani merg la mare in Bulgaria si suntem mai multumiti decat la noi Posted Image din pacate.
directbooking e mai ieftin decat booking,dar nu ofera anulare gratuita a rezervarii si plata la sosirea la destinatie,trebuie platit in avans.Am fost foarte multumiti de serviciile lor.
Informatii despre diferite destinatii,gasiti pe "am  fost acolo"...fara spatii,ca nu ma lasa altfel...stupid.

Edited by danpet, 19 September 2016 - 11:57.


#11
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
am rezervat eu pe booking pt o pensiune la Predeal  4 * si cand am ajuns la pensiune aceasta era inchisa in ziua respectiva , am gasit la alta pensiune in zona , avea 3*+ ; dupa rezolvarea problemei am sunat la call-center-ul booking si aceastia si-au oferit ajutorul sa gasesc alta cazare in zona sau mai era optiunea daca eu gaseam cu un pret mai ridicat imi plateau ei diferenta - nu am mai dorit ajutorul lor ; am sunt la booking mai mult sa anulez rezervarea pe motiv de neonorarea de catre pensiune deoarece rezervarea era facuta cu cardul si nu vroiam sa am probleme cu soldul din cont ...

#12
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
In ultimii ani am folosit doar booking si airbnb, 99,99% din cazuri doar pt extern.

#13
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
Din experientele voastre, inteleg ca pot folosi cu incredere si turist info.

#14
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Am folosit booking pana acum la peste 50 locatii si in Romania si in Europa si prin State si nu am avut nicio problema cu ei, ba uneori preturile chiar mai mici decat cele afisate la receptie .
Iar la booking nota hotelului reflecta destul de corect conditiile reale.

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 bgd2006, on 20 septembrie 2016 - 06:20, said:

Din experientele voastre, inteleg ca pot folosi cu incredere si turist info.

Dap, booking.com şi turist info.


Sănătate şi toate cele bune !

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 bgd2006, on 20 septembrie 2016 - 06:20, said:

Din experientele voastre, inteleg ca pot folosi cu incredere si turist info.

Da. Dar asa cum am zis citeste si parerile celor care acorda un punctaj mai mic. Mai ales pe turist info.... cele mai multe din ele reflecta realitatea.... E bine sa citesti si pe "am fost acolo" asa cum zicea si un coleg ca sa ai totusi o imagine mai completa despre calitatea serviciilor.

Edited by bumpocbum, 20 September 2016 - 20:00.


#17
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,483
  • Înscris: 29.10.2007

 bgd2006, on 20 septembrie 2016 - 06:20, said:

Din experientele voastre, inteleg ca pot folosi cu incredere si turist info.
Acum 2 săptămâni am fost în Bucovina, iar cazarea am rezervat-o de pe turist Info. Am citit c atenție opiniile celor care s-au cazat acolo înainte și realitatea a fost conform prezentării. Idem acum 2 ani când am fost la Mangalia.

Sent from mTalk - Lumia 640 XL

#18
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Pe booking este peste tot sold out de revelion şi crăciun pentru că nu au băgat ăştia preţurile încă sau sunt românii chiar aşa disperaţi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate