Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Am facut accident , asta voia sa-si faca masina !

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#73
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Intreb , nu am mai avut accident am permis de 7 ani fara eveniment, intreb si imi cer scuze ca sunt un cocalar care merg pe linia de tramvai si din cauza mea oamenii isi strica masinile doar pt ca ei nu se asigura....

#74
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 12.08.2006

 Dany_Darke, on 17 septembrie 2016 - 15:52, said:

alexa - inceteaza cu flame-ul. stii prea bine ca ai facut flame si in acea postare
  Bine sefa...lasa-i si aici sa se exprime si da-le dreptate.

#75
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Si daca esti mort de beat si intra unul in tine, tu mergand regulamentar,  nu se da culpa comnuna

Edited by Dany_Darke, 17 September 2016 - 16:06.
e ultima atentionare!


#76
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,871
  • Înscris: 07.06.2014
este dreptul lor sa se exprime, insa nu cred ca ai citit vreo postare de-a mea de pe acest topic, unde de fapt  ii aratam initiatorului ca el a gresit si ca l-am prins si cu fofarlica.

insa sigur nu este dreptul tau de a-l categorisi ca si cocalar.

#77
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 Rhesus, on 17 septembrie 2016 - 13:52, said:

Un topic asemanator creat acum cateva zile. Eu zic culpa comuna, colegii vor spune ca doar cel care nu s-a asigurat....

Nici de data trecuta, nu e clar ce intelegi tu prin culpa comuna. Culpa comuna nu are legatura cu amenzi, puncte, penalizari, permise si repararea avariilor la asigurator.
Este vorba de dinamica in sine a accidentului/tamponarii, cum si in ce conditii se putea evita, ce a facut fiecare din partile implicate pentru a-l evita, din ce moment, impactul a devenit posibil, ce legi au fost incalcate si tot asa.
Culpa comuna se sprijina pe expertize tehnice si de dinamica a producerii accidentului care se solicita in instanta. E un drum lung.

cazurile cu viraj la stanga au ca principala vina/culpa neasigurarea la schimbarea directiei de mers. Dar asa nu inseamna deloc ca cel care merge pe unde nu are voie este absolvit de vina, el este penalizat conform codului rutier pentru propriile contraventii in masuta in care politistul are dovezi temeinice pentru asta.

Deci, nu este culpa comuna si ambii conducatorii auto primesc PV de contraventie.

#78
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,146
  • Înscris: 26.02.2010

Quote


Potrivit Codului Rutier, soferii au voie sa mearga pe calea de rulare a tramvaiului daca strada are maximum doua benzi de circulatie pe sens. Asadar, pe arterele cu una sau doua benzi pe sens, soferii au voie sa circule pe linia de tramvai, cata vreme nu perturba mersul mijloacelor de transport in comun si nu circula pe dupa refugii.
Dar ce se intampla in cazul in care avem un bulevard cu trei benzi de circulatie, insa prima banda este ocupata de masini parcate? Si stim ca multe sosele, cel putin din Capitala, sunt in situatia asta.
In acest caz, teoretic exista trei benzi de circulatie, insa practic sunt doar doua. In aceasta situatie, soferii nu au voie sa patrunda pe sinele de tramvai, pentru ca se considera ca autoturismele respective sunt parcate neregulamentar. Mai mult, Ovidiu Munteanu sustine ca toti soferii acelor masini sunt sanctionati.
sursa

@initiator: Pana la urma, cate benzi avea drumul pe care s-a intamplat accidentul?

Edited by aris86, 17 September 2016 - 16:06.


#79
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,711
  • Înscris: 15.06.2007
Culpa comuna ce mai. Prin timisoara ambulantele mereu merg pe liniile de tramvai si trec "prin statie" ca tramvaiul.  
Deci ala cu suv -ul are si el o parte de vina, ca nu s-a asigurat daca nu vine ceva, o ambulanta,  o bomba, martorii lu yehova sau initiatorul topicului.  
Cum zicea cineva,  un accident rar are o singura cauza,  defapt este suma  unui cumul de factori. Daca unul era mai prevazator,  putea contracara prostia celuilalt . Cand gresesc mai multi deodata in acelasi loc, devine inevitabil.

#80
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Eu vin de pe drum cu o singura banda sa ma fac inteles unde e si linie de tramvai si unde se merge si cu autovehiculul si intru pe drum cu 3 benzi dintre care pe prima erau masini parcate iar autovehiculele pot circula pe banda 2 si 3 , dupa refugiu poti in continuare sa mergi pe linia de tramvai din zona respectiva.

#81
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,871
  • Înscris: 07.06.2014
cine mai categoriseste in vreun fel persoanele care circula pe linia de tramvai sau care mai jigneste fara rost, pe langa puncte isi ia si o pauza. deja am sters destule postari de genul. aici se discuta situatia, nu categorisim persoanele care o fac.

#82
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,146
  • Înscris: 26.02.2010

 demones, on 17 septembrie 2016 - 16:09, said:

Eu vin de pe drum cu o singura banda sa ma fac inteles unde e si linie de tramvai si unde se merge si cu autovehiculul si intru pe drum cu 3 benzi dintre care pe prima erau masini parcate iar autovehiculele pot circula pe banda 2 si 3 , dupa refugiu poti in continuare sa mergi pe linia de tramvai din zona respectiva.
In acest caz, intri sub incidenta codului rutier, in Bucuresti au fost multe filtre când s-au dat amenzi pentru cei care circulau pe linia de tramvai, fiind un bulevard cu 3 benzi.

#83
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Eu totusi am incercat sa evit coliziunea dar pagubitu pana nu a auzit buf nu a franat, nici semnalizare nimic iar distanta dintre mine si el a fost prea scurta, oricum pagubitu m-ar fi putu vedea de la vreo 700 metri ca tot vin nu te asiguri o data da macar un ochi pt tramvai...asta tot incerc sa zic

Edited by demones, 17 September 2016 - 16:14.


#84
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,871
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, deja incerci sa intorci situatia dupa cum iti vine bine, aici nu vb de circulatia efectiva pe linia de tramvai, ci de ocolirea refugiului, atunci cand exista indicatoare si marcaje stradale care reglementeaza in mod expres ocolirea refugiului pe partea dreapta.

eu nu pot crede ca e prima data cand mergi pe acea strada, incat sa nu stii ca acolo este un refugiu si ca trebuie sa-l ocolesti pe dreapta. asta pe langa reglementarile ce tin strict de legislatia rutiera, care de asemeni, nu tine cont ca x de pe contrasens la 100m distanta de pe partea opusa a intersectiei, sta mai intr-o parte si nu vezi ce indicatoare sunt acolo.

plus de asta, accidentul s-a intamplat inainte de intersectie, asadar, ce conteaza ce fac cei de dincolo? conteaza ce faci tu aici, pt ca tu ai o directie din care vii.

#85
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 Rhesus, on 17 septembrie 2016 - 13:56, said:

Dati-i apa la moara initiatorului. Daca nu face accident poa' sa mearga si cu 200 pe linia de tramvai. Daca nu da tramvaiul in el, ci alta masina, ala e vinovat ca nu s-a asigurat. Posted Image Posted Image Posted Image
Sunt curios, dupa spusele voastre, cine e vinovat daca pe linia de tramvai merg 2 masini, un in fata celeilalte, si se busesc frontal. Cine nu ,,s-a asigurat" ?
Pot sa spun clar ca in Cluj daca faci accident pe linia de tramvai, politia ia carnetul atat la cel care nu s-a asigurat dar si celui care a mers pe linia de tramvai. Ca in Bucuresti e vinovat doar cel nu s-a asigurat...nu stiu..alte legi probabil...

Nimeni nu da apa la moara nimanui. Fiecare sofer plateste pentru faptele sale, la fel se intampla si in acest caz. daca 2 masini se busesc frontal, trebuie vazut pe care din sensurile de mers se intampla, nu e caz de asigurare, plus ... contraventiile pentru nerespectarea semnuui de ocolire a refugiilor.
Astea cu Cluj si Bucuresti sunt atat de ridicole, lasa-le deoparte, ridica-te deasupra sabloanelor cu inteligenta.

In legatura cu mersul pe linia de tramvai (in Cluj ?!) si aici actioneaza prevederile codului rutier. Soferii au voie sa circule pe banda de rulare a tramvaiului daca strada are maximum doua benzi de circulatie pe sens, cu conditia sa nu perturbe deloc mersul tramvaiului si sa respecte semnalizarea refugiilor. Asa ca depinde si in ce loc pe linia de tramvai faci accidentul de care pomenesti mai sus Posted Image

#86
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,871
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu ce semnalizare ai fi vazut, din moment ce tu erai paralel cu el, il depasisei pe stanga refugiului. incerci sa te absolvi de orice vina, dar de fapt cam toata treaba a plecat de la tine.

#87
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
demones
vinovat este cel care nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers in cazul tau. deci el iti da tie asigurarea, nu tu lui.
daca constata politia este culpa comuna, fiecare isi face masina pe costul propriu.
asiguratorul LUI nu are ce comenta daca ajungeti la amiabila.
din ambele situatii el este oricum vinovat, doar politia este in masura sa stabileasca vina partilor.
cat despre vinovatul moral, e alta discutie Posted Image, nu cred ca este undeva stipulat despre asta...
puteti ajunge la o intelegere, tu iti repari masina pe asigurarea lui (eventual regie proprie), iar el cu ceva banuti de la tine si impacati si capra si varza ( si moral :) )

Edited by m3rishor, 17 September 2016 - 16:19.


#88
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 demones, on 17 septembrie 2016 - 13:57, said:

Si daca eu la asigurator m-am declarat vinovat ca am trecut prin refugiu si celalalt nu, am facut amiabila cu desen cu tot si am scris ca sunt VINOVAT ca am trecut pe acolo,inspectorul de acolo a zis ca in vreo cateva zile se da verdictu, cat se uita inspectorii la poze am sanse sa-mi dea mie dreptate?Eu nu vreau rau la om dar nici nu-s indreptatit sa fiu 100 % eu vinovat...

Aici discutia nu isi are rostul. Asiguratorul va decide cum vrea el. Daca nu esti multumit si te consideri prejudiciat, il dai in judecata.

#89
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 Dany_Darke, on 17 septembrie 2016 - 14:23, said:

hai sa stabilim un lucru. ai si masini pt a face o estimare corecta, la ce inaltime este acest marcaj?

[ http://www.ziaruldeiasi.ro/data/_editor/refugiu%20tramvai%20nicolae%20iorga%20%286%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pai este peste inaltimea masinii, oricat de suv ar fi chiar si in fata lui, cu tot cu luminile de semnalizare in miezul zilei.

urmatoarea chestie, marcajul de pe sosea ce crezi ca indica? sau daca ai crezut ca li s-a scurs linia la vale, te-ai cam inselat.

[ http://www.ziaruldeiasi.ro/data/_editor/accident%20gar%20ainternationala%20i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

restul este in linkul care l-am pus mai sus, acolo se vede clar pe unde si cum mergeai, ca sa poti sustine cum ca altul de pe contrasens este vinovat .......
Ce frumoase sunt pozele cu refugiul... se pare ca in zona circula des SUV-uri care acopera semnul si niste "nevinovati" au intrat exact in refugiu cu masina dupa cum se poate observa din urmele de avarie asupra barelor, asupra bordurii si urmele de ulei de pe colt Posted Image

Edited by truet, 17 September 2016 - 16:18.


#90
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Accidentul a fost produs in intersectie pagubitu voind sa faca stanga fara sa se asigure dany_drake

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate