Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Am facut accident , asta voia sa-si faca masina !

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 12:50, said:

Salut. Am facut accident si eu intr-o marti 13. Mergeam linistit cu masina pe linia de tramvai (banda 3) cand ma apropii de o intersectie semaforizata.Observ la 600 m ca se facuse verde eu continui drumul.Nu am putut observa marcajul de la refugiul pentru pietoni daca am voie sau nu sa trec prin stanga lui din cauza unui suv care a tras pe sensul meu de mers de pe contrasens.

N-aveai ce sa cauti in stanga refugiului, pe linia de tramvai... Stiu ca in Bucuresti asa e la moda (fiecare se scoate pe unde poate) dar totusi...

#38
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,870
  • Înscris: 07.06.2014
pai mai omul meu, tu ai pus aricolul cu imaginile, acum spui ca nu e ca in imagine? au schimbat special pt tine in ziua respectiva? ca si acum este la fel marcajul, cum adica nu este ca in imagine?

inca astept un raspuns la cele de mai sus.

#39
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Cand plec de la munca ma duc sa fac o poza special si iti arat cat de sus e acel marcaj

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In multe orase la refugiile care sunt chiar inainte de intersectii ai ocolire prin dreapta pt a nu bloca probabil statia de tramvai cat astepti sa poti trece de intersectie. In rest e semn ca se pot ocoli si prin stanga si prin dreapta.
In cazul tau culpa e comuna. Tu esti vinovat pt ca nu aveai ce cauta pe acolo iar el e vinovat pt ca nu s-a asigurat.
Deci circulatul pe linia de tramvai nu e o problema daca nu e indicator care interzice asta sau, mai mult, daca e indicator care iti da voie. Stiu ca in cazul de fata era interzis. Postarea e adresata celor care cred ca e interzis in orice situatie.

Edited by underb, 17 September 2016 - 14:36.


#41
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Da eu mi-am asumat vina, problema e ca pagubitu nu doreste sa creada asa ceva

#42
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
ti-ai facut-o cu mana ta, nu trebuia sa fii acolo. poate te inveti minte. mersul pe linia de tramvai denota lipsa de respect fata de alti participanti la trafic, nu e soseaua ta, de multe ori tramvaiele raman blocate ca-i un "smecher" in fata pe care nu il mai lasa restul sa intre in coloana.

accidentul e din vin aluia. asigurare-semnalizare-ASIGURARE-efectuare manevra. ala a sarit direct la final

Edited by newbie13, 17 September 2016 - 14:38.


#43
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Este 100% vina aluia care nu s-a asigurat.

#44
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postxmanyacs77, on 17 septembrie 2016 - 13:58, said:

Imi place semnul din imagine.........adica in Iasi ai voie cu automobilul pe linia de tramvai? Posted Image  WTF!
Da, insa nu pe toate strazile. Asa au gandit cei din Comisia de circulatie sa fluidizeze traficul, iar acum, la orele de varf, tramvaiul trebuie sa astepte ca sa poata intra in statie. Fain, nu?

#45
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Deci sa inteleg ca eu cand schimb benzile de mers trebuie sa ma asigur si de ala care vine pe interzis sau care a trecut pe rosu.

Ce chestie.

#46
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Cel mai probabil, asiguratorul o sa dea culpa comuna, ca sa plateasca mai putin. Nu vad eu vreun asigurator care sa nu-l invinovateasca pe cel care nu a dat prioritate, indiferent de circumstante.
Daca era cu politie, fiecare si-o lua separat:
- celalat ca nu a dat prioritate - el trebuie sa dea prioritate masinilor care vin din sens opus, atat si nimic mai mult - legal e vinovat
- tu, ca ai trecut prin stanga refugiului si ai circulat pe linia de tramvai - cu sanctiunile corespunzatoare.

#47
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 14:42, said:

Deci sa inteleg ca eu cand schimb benzile de mers trebuie sa ma asigur si de ala care vine pe interzis sau care a trecut pe rosu.

Ce chestie.
Depinde, daca vine pe roșu este vina lui, 100% dar daca vine pe interzis si ai cedează trecerea si il lovești, este vina ta 100%

#48
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostX-plane, on 17 septembrie 2016 - 14:44, said:

Depinde, daca vine pe roșu este vina lui, 100% dar daca vine pe interzis si ai cedează trecerea si il lovești, este vina ta 100%

Quote of the year?
Facem un pariu micut asa?

#49
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 09.05.2009
Nu face c-o sa pierzi! Posted Image

Edited by DannyMC, 17 September 2016 - 14:47.


#50
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 14:46, said:



Quote of the year?
Facem un pariu micut asa?
Pe ce vei tu.

#51
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Am eu o ruda mai tampita asa nitel care a intors pe linie continua si a intrat intr-unul care se incadra pe 1 banda pe bulevardul ala venind de pe drum cu cedeaza trecerea.

A sustinut asta vreo 6 luni , i-a facut plangere politistului etc etc a aruncat la bani de repara 5 masini da nu ca el a avut dreptate.

Daca imi inving scarba de a reintra in vorba cu el si a discuta de subiectul asta iti arata procesul verbal si decizia instantei .

#52
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Ce aberatii ! Posted Image

Pe softpedia sunt 2 categorii de persoane:

1. Cei care circula neregulamentar si considera perfect normal ca, in Bucuresti, sa mergi pe linia de tramvai. Mai mult, la un ipotetic accident, indiferent cine/ce cum s-a/nu s-a asigurat, nu patesti absolut nimic.
2. Cei care circula regulamentar, si stiu ca e culpa comuna.

Pe acelasi principiu, daca politia te opreste pentru depasire pe linie dubla continua, nu are voie sa-ti dea amenda si pentru centura?! Asa si la accident. Indiferent cine s-a asigurat, nu s-a asigurat - cel care nu avea ce cauta acolo, este amendat ! In provincie sunt alte reguli, in Bucuresti probabil merge si regula BMW-ului...

Macar stiu ca in Bucuresti pot sa merg pe Splai cu 150km/h (imi pun si un girofar), iar daca unul ma buseste, e vina lui doar, ca nu s-a asigurat. Eu ,,doar zburam" pe sosea, nimic mai mult.... Daca il calc pe un pieton, la fel .... daca nu e trecere?!?! El e de vina, cum sa opresc eu de la 150km/h ?

Romania ...De ce NU Romania....

Edited by Rhesus, 17 September 2016 - 15:01.


#53
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 12:50, said:

..
.Nu am putut observa marcajul de la refugiul pentru pietoni daca am voie sau nu sa trec prin stanga lui din cauza unui suv care a tras pe sensul meu de mers de pe contrasens.

Nu te mai minti singur si nici pe noi. Pentru 2 benzi de mers si refugiu, vei avea intotdeauna ocolire prin dreapta

Quote

.Ce parere aveti e doar vina mea sau se poate da culpa comuna ?
Exista foarte foarte rar culpa comuna la tamponari si accidente. Terminati cu asta. Firmele de asigurari mai folosesc termenul asta pentru a plati cat mai putin. Dar va dispare curand si moda asta :)

#54
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
O întrebare am la cei care mor cu "dreptatea" in mana:

Sa luam un caz la întâmplare, sa zicem ca sunteti in situatia celui care l-a lovit pe inițiator!
Mergi regulamentar prin dreapta refugiului, apoi in intersecție faci stânga. Ce faceți voi? Va asigurați sau nu? Daca Spuneti ca nu va asigurați, este ok, măcar sunteti cinstiti.
Dar daca Spuneti ca VA asigurați, cum va asigurați si mai ales pentru ce? Daca vine tramvaiul opriți  si dați propioritate in schimb daca vine o masina pe acolo nu?
Daca masina respectiva este o masina de SRI aflată in misiune, fara însemne foarte vizibile? Sau vine unul cu bicicleta, total neregulamentar, este adevărat, voi ce faceți? Il omorâți pe ala?  

Cand vad cum judecați nu ma gândesc decat daca se mai iau permisele de conducere pe șpaga! Ca asa pare.


View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 14:53, said:

Am eu o ruda mai tampita asa nitel care a intors pe linie continua si a intrat intr-unul care se incadra pe 1 banda pe bulevardul ala venind de pe drum cu cedeaza trecerea.

A sustinut asta vreo 6 luni , i-a facut plangere politistului etc etc a aruncat la bani de repara 5 masini da nu ca el a avut dreptate.

Daca imi inving scarba de a reintra in vorba cu el si a discuta de subiectul asta iti arata procesul verbal si decizia instantei .

Poate vrei sa traduci!

View PostRhesus, on 17 septembrie 2016 - 14:58, said:

Ce aberatii ! Posted Image

Pe softpedia sunt 2 categorii de persoane:

1. Cei care circula neregulamentar si considera perfect normal ca, in Bucuresti, sa mergi pe linia de tramvai. Mai mult, la un ipotetic accident, indiferent cine/ce cum s-a/nu s-a asigurat, nu patesti absolut nimic.
2. Cei care circula regulamentar, si stiu ca e culpa comuna.

Pe acelasi principiu, daca politia te opreste pentru depasire pe linie dubla continua, nu are voie sa-ti dea amenda si pentru centura?! Asa si la accident. Indiferent cine s-a asigurat, nu s-a asigurat - cel care nu avea ce cauta acolo, este amendat ! In provincie sunt alte reguli, in Bucuresti probabil merge si regula BMW-ului...

Macar stiu ca in Bucuresti pot sa merg pe Splai cu 150km/h (imi pun si un girofar), iar daca unul ma buseste, e vina lui doar, ca nu s-a asigurat. Eu ,,doar zburam" pe sosea, nimic mai mult.... Daca il calc pe un pieton, la fel .... daca nu e trecere?!?! El e de vina, cum sa opresc eu de la 150km/h ?

Romania ...De ce NU Romania....

Sunt doua aspecte total diferite:

1. Vinovăția pentru accident
2. Alte vinovații.

Nu susține nimeni ca cel care venea pe interzis nu va primi amenda pentru acea fapta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate