Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Am facut accident , asta voia sa-si faca masina !

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#55
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,039
  • Înscris: 09.05.2009
.

Edited by DannyMC, 17 September 2016 - 15:07.


#56
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostX-plane, on 17 septembrie 2016 - 15:03, said:

O întrebare am la cei care mor cu "dreptatea" in mana:

Sa luam un caz la întâmplare, sa zicem ca sunteti in situatia celui care l-a lovit pe inițiator!
Mergi regulamentar prin dreapta refugiului, apoi in intersecție faci stânga. Ce faceți voi? Va asigurați sau nu? Daca Spuneti ca nu va asigurați, este ok, măcar sunteti cinstiti.
Dar daca Spuneti ca VA asigurați, cum va asigurați si mai ales pentru ce? Daca vine tramvaiul opriți  si dați propioritate in schimb daca vine o masina pe acolo nu?
Daca masina respectiva este o masina de SRI aflată in misiune, fara însemne foarte vizibile? Sau vine unul cu bicicleta, total neregulamentar, este adevărat, voi ce faceți? Il omorâți pe ala?  

Cand vad cum judecați nu ma gândesc decat daca se mai iau permisele de conducere pe șpaga! Ca asa pare.


Asigurarea e una, cel care merge neregulamentar este alta.

Daca pe linia de tramvai vine o Ambulanta, indiferent cat as explica politiei ca m-am asigurat, tot primesc amenda ca nu i-am acordat prioritate. Diferenta este ca Ambulanta are voie pe linia de tramvai, iar cel care nu i-a acordat prioritate e 100% vinovat.

Cand ma asigur, dar vine un bou cu 100 pe linia de tramvai, el nu e vinovat (dupa spusele voastre). Niciodata nu am spus ca cel care nu s-a asigurat nu e vinovat. In schimb niciodata nu am spus ca e vinovat 100%. Asta e altceva!

La trecerea cu o cale ferata fara bariere, doar cu semnale rosii si sonore, daca inca nu vine trenul, nici macar in departare, pot sa trec pentru ca m-am asigurat? Nu. La fel si in cazul nostru, nu pot sa merg pe linia de tramvai chiar daca nu e niciun tramvai pe linie.

Culpa comuna indiferent ce aberatii se spun aici. Instanta cel putin asta va da. Ca politia/asiguratorul spune altceva, nu e problema mea. Dar decizia finala, data de un judecator, va fi culpa comuna.

Edited by Rhesus, 17 September 2016 - 15:10.


#57
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,006
  • Înscris: 01.09.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 14:42, said:

Deci sa inteleg ca eu cand schimb benzile de mers trebuie sa ma asigur si de ala care vine pe interzis sau care a trecut pe rosu.

Ce chestie.
Dar daca vine vreun tramvai te uiti ?

Edited by ech, 17 September 2016 - 15:10.


#58
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Uite, eu sunt unul care am fost lovit fix in aceeași situație. Nu am avut culpa pentru accident, numai cel care m-a lovit a fost vinovat PENTRU PRODUCEREA ACCIDENTULUI. Ca despre asta discutam.

Daca vine cu 100 s-ar putea sa fie vina lui sau culpa comuna.

#59
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostX-plane, on 17 septembrie 2016 - 15:03, said:

Poate vrei sa traduci!

[ https://i.imgur.com/dxt2JWM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Caz real , masina alba scosa vinovata.

#60
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 13:21, said:

acum toti sariti vaii ce cautam acolo vaii smecher , dar nu cunoasteti persoana de fata asa ca voiam o parere strict pe subiect.
O parere strict pe subiect, persoana de fata este un  Posted Image ... care merge pe drumul de smecheri si este lovit de un Posted Image In locul tau putea sa fie o motocicleta sau tramvaiul.

#61
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
In codul penal o situatie nu inlatura caracterul penal al masurilor (complementare) efectuate de inculpat .

Daca omori o familie in casa, peste noapte, esti acuzat si de omor, si de intrare prin efractie. La fel si la accidente. Toate cauzele favorizante care au dus la accident sunt luate in considerare, nu mai vorbiti prostii...

Mai mult, la un accident pe ploaie pe autostrada esti vinovat ca nu ai redus viteza la 80-100km/h (conform tablelor), desi limita de 130km/h. Deci degeaba ai 110 pe autostrada si faci accident, ca tot esti vinovat. (daca ploua). Neadaptare la conditii meteo.

Edited by Rhesus, 17 September 2016 - 15:16.


#62
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 15:12, said:



[ https://i.imgur.com/dxt2JWM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Caz real , masina alba scosa vinovata.
Corect. Nu vad care este problema. Masina albă trebuie sa dea prioritate tuturor cand întoarce. Putea sa fie si linie discontinua ca tot vinovat era. Deci vinovăția lui nu are legătura cu linia continua.

#63
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostX-plane, on 17 septembrie 2016 - 15:16, said:

Corect. Nu vad care este problema. Masina albă trebuie sa dea prioritate tuturor cand întoarce. Putea sa fie si linie discontinua ca tot vinovat era. Deci vinovăția lui nu are legătura cu linia continua.

El a sustinut tare si mare ca trebuia sa accorde prioritate doar celor care se deplasau pe drumul ala nu celor care intrau pe drum si aveau cedeaza.
Intrucat el deja se incadrase pe drumul principal (facuse manevara inainte cu vreo 4 metri de locul unde intra drumul secundar).

Problema mai grava e ca ne-o luam amandoi pentru off-topic.

Dechidem un subiect pe tema asta dupa ce trece weekendul Posted Image.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 17 September 2016 - 15:20.


#64
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 01.11.2005

View Postxmanyacs77, on 17 septembrie 2016 - 13:58, said:

[ https://s15.postimg.io/o2fcm1jsp/0_IMAGINE_IASI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi place semnul din imagine.........adica in Iasi ai voie cu automobilul pe linia de tramvai? Posted Image  WTF!
Da...in Iasi e haos general pe liniile de tramvai,eu eram  obisnuit doar cu taxi si autobuze sa circule prin refugii.


Daca in locul initiatprului era tramvaiul,cine era vinovat ?Cine nu se asigura,plateste.

#65
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Jamalan, daca eu circul cu spatele pe un drum cu sens unic iar tu intri pe drumul ala si nu te asiguri, tu esti vinovat de accident. Eu voi lua amenda pt fapta mea doar
La fel si initiatorul, el primeste amenda pt fapta sa, trecerea prin stg refugiului, vina pt accident e a celui care nu s a sigurat

#66
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
E posibil sa mai pot  adauga acum ceva in declaratia care am dat-o la asigurator? Sa-l declar si pe boul ala vinovat?

Edited by demones, 17 September 2016 - 15:42.


#67
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 15:20, said:



El a sustinut tare si mare ca trebuia sa accorde prioritate doar celor care se deplasau pe drumul ala nu celor care intrau pe drum si aveau cedeaza.
Intrucat el deja se incadrase pe drumul principal (facuse manevara inainte cu vreo 4 metri de locul unde intra drumul secundar).

Problema mai grava e ca ne-o luam amandoi pentru off-topic.

Dechidem un subiect pe tema asta dupa ce trece weekendul Posted Image.

Nu cunosc cazul, doar pot sa presupun. Daca deja circula pe sensul pe care intra cel cu cedează trecerea, altul era rezultatul PV ului.
Nici nu mai avea importantă ca Ă®ntorsese.
De asta cred ca  intors fix in intersecție.

Edited by X-plane, 17 September 2016 - 15:43.


#68
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Mie mi-a placut aia cu SUV-ul care a blocat vederea catre semnul de ocolire prin dreapta...
Acum serios, nici nu cred ca exista in astfel de refugiu fara semn, si nici nu trebuie sa fie semn ca sa stii ca nu trebuie sa o iei pe acolo. Deci e o scuza extrem de penibila si inventata 100%.

#69
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,871
  • Înscris: 07.06.2014
pt colegii care deja discuta alte situatii, reveniti ontopic

truet - vezi ultimele mele postari cu poze de la fata locului si cu intersectia in cauza pe maps. cum ar fi putut gasi pe altul de pe contrasens vinovat, chiar nu stiu. am trecut de sute de ori pe acolo, dar nimeni nu a avut accident pt ca nu ar fi vazut dincolo de intersectie pe contrasens un semn de circulatie.

#70
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,006
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 15:42, said:

E posibil sa mai pot  adauga acum ceva in declaratia care am dat-o la asigurator? Sa-l declar si pe boul ala vinovat?
Nu cred ca poti, dar ce anume ai fi vrut sa adaugi ? Ca nu tu stabilesti cine e vinovat. Nici macar faptul ca te-ai "recunoscut" tu vinovat nu cred ca are vreo valoare ...

#71
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 13:49, said:

Dar ala intra in mine brusc  fara sa semnalizeze in fata mea, mai departe voi decideti , nu sunt o persoana care conduce haotic in oras , nu ma grabeam nicaieri si daca sunteti amabili fara haterisme , ca pana la urma oricui i se putea intampla.

Teoretic oricui i se poate intampla, dar ti s-a intamplat doar tie. Asa ca fii amabil si nu mai trola, gandeste de ce s-a intamplat si gata. Si nici nu ai spus ca ai inteles ceva din ce s-a-ntamplat si de azi vei mai atent la marcajele refugiilor.

#72
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,871
  • Înscris: 07.06.2014
alexa - inceteaza cu flame-ul. stii prea bine ca ai facut flame si in acea postare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate