Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?
 Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 

Am facut accident , asta voia sa-si faca masina !

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#91
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postrosix, on 17 septembrie 2016 - 14:27, said:

Stiu ca in Bucuresti asa e la moda (fiecare se scoate pe unde poate) dar totusi...
Moda sau nu, cand ajungi la politie, acolo este vorba doar despre codul rutier.
Vezi ca tamponarea nu a avut loc in Bucuresti. Imi pare rau

#92
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Si totusi eu i-am dat asigurarea, cand am fost la asigurator, domnu (pagubitu) a completat o alta foaie fata de a mea iar domnu care a facut pozele a spus la fel ca unii utilizatori de aici citez "Ca pagubitu s-ar putea sa-mi dea el mie asigurarea sau culpa comuna deoarece nu s-a asigurat" nu stiu ce putere avea comisaru ala de la asigurare care facea pozele dar mi s-a zis ca in vreo cateva zile ma suna sau imi da scris acasa cu ce au hotarat pe motiv ca face dosarul si il trimite la Bucuresti

Edited by demones, 17 September 2016 - 16:22.


#93
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
iar tu ce cautai pe linia de tramvai? sustinand mai ales ca peste tot se circula pe linia de tramvai si ca se trece prin refugiu ca prin branza?

#94
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 13:57, said:

am facut amiabila cu desen cu tot si am scris ca sunt VINOVAT ca am trecut pe acolo
Ai vazut tu in formularul ala o astfel de rubrica, in care sa te declari vinovat ?

#95
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012

View Postech, on 17 septembrie 2016 - 16:22, said:

Ai vazut tu in formularul ala o astfel de rubrica, in care sa te declari vinovat ?
La mentiuni unde sa scriu cum s-a intamplat in mare de unde circulam incotro etc.

#96
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 14:42, said:

Deci sa inteleg ca eu cand schimb benzile de mers trebuie sa ma asigur si de ala care vine pe interzis sau care a trecut pe rosu.
Ce chestie.

in codul rutier scrie ca trebuie sa te asiguri. Daca te-ai opri aici si ai aplica, nu ai avea nici o problema. Nu scrie sa te asiguri la vehiculele care merg cu 50 la ora si au ITP valabil si la restul nu.
Tu iti faci treaba ta, iar cei care circula pe interzis sau pe rosu sunt penalizati pentru ce fac ei.

#97
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012

View Postcristalqw, on 17 septembrie 2016 - 16:24, said:


in codul rutier scrie ca trebuie sa te asiguri. Daca te-ai opri aici si ai aplica, nu ai avea nici o problema. Nu scrie sa te asiguri la vehiculele care merg cu 50 la ora si au ITP valabil si la restul nu.
Tu iti faci treaba ta, iar cei care circula pe interzis sau pe rosu sunt penalizati pentru ce fac ei.
Deci nu trebuia sa-i dau asigurarea...

#98
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 09.05.2009
Nu, nu trebuia!

#99
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostRhesus, on 17 septembrie 2016 - 14:58, said:

Ce aberatii ! Posted Image

Pe softpedia sunt 2 categorii de persoane:

1. Cei care circula neregulamentar si considera perfect normal ca, in Bucuresti, sa mergi pe linia de tramvai. Mai mult, la un ipotetic accident, indiferent cine/ce cum s-a/nu s-a asigurat, nu patesti absolut nimic.
2. Cei care circula regulamentar, si stiu ca e culpa comuna.

Pe acelasi principiu, daca politia te opreste pentru depasire pe linie dubla continua, nu are voie sa-ti dea amenda si pentru centura?! Asa si la accident. Indiferent cine s-a asigurat, nu s-a asigurat - cel care nu avea ce cauta acolo, este amendat ! In provincie sunt alte reguli, in Bucuresti probabil merge si regula BMW-ului...

Macar stiu ca in Bucuresti pot sa merg pe Splai cu 150km/h (imi pun si un girofar), iar daca unul ma buseste, e vina lui doar, ca nu s-a asigurat. Eu ,,doar zburam" pe sosea, nimic mai mult.... Daca il calc pe un pieton, la fel .... daca nu e trecere?!?! El e de vina, cum sa opresc eu de la 150km/h ?

Romania ...De ce NU Romania....

Imi pare rau pentru tine ca sofer, dar nu pare sa stapanesti prea bine notiunile despre care vorbesti. In plus frustrarile cu provincie, Bucuresti si Romania, te fac si putin deosebit de normal.

.

#100
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 01.09.2006

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 16:23, said:

La mentiuni unde sa scriu cum s-a intamplat in mare de unde circulam incotro etc.
Acolo trebuie descris modul in care s-a petrecut accidentul. Nu scrii tu cine e vinovat sau nu.

Eu zic ca daca mergeati la politie era scos vinovat de accident doar celalalt, pentru neasigurare la schimbarea directiei.
Eventual erai si tu sanctionat pentru ca circulai pe linia de tramvai, in cazul in care nu aveai voie. Nu ne-ai lamurit daca aveai sau nu voie.
Cum voi ati mers la asigurator, cred ca e mai probabil sa bage o culpa comuna, poate scutesc niste bani.

#101
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 16:26, said:

Deci nu trebuia sa-i dau asigurarea...
Depinde.
Initial ai avut grija permisului si te-ai declarat vinovat la asigurator.
Acum ai aflat despre cum se impart daunele si nu iti mai convine.
asteapta decizia asiguratorului si apoi daca esti prejudiciat, alege judecata, insa ... se va juca dupa regulile asiguratorului, cata vreme nu exista PV de contraventie.

#102
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Nu vreau sa ma judec, da asa e normal sa astept cateva zile sa trimita dosarul la Bucuresti? Dupa sa mi se comunice ce au hotarat ei? Culpa comuna, vina mea ,vina lui? Domnu inspector care mi-a facut poze nu are nici o putere? El(inspectorul de la asigurare) si-a dat seama din prima ca e vina lui (pagubitul) dupa asta a inceput sa urle (pagubitu) iar omuletu de la asigurari nu a mai zis nimic dupa.

Edited by demones, 17 September 2016 - 16:37.


#103
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostX-plane, on 17 septembrie 2016 - 15:03, said:


Poate vrei sa traduci!

Sunt doua aspecte total diferite:Posted Image

1. Vinovăția pentru accident Posted Image
2. Alte vinovații. Posted Image


Vinovatii fara vina, cer sa se faca lumina Posted Image

View PostRhesus, on 17 septembrie 2016 - 15:07, said:

Culpa comuna indiferent ce aberatii se spun aici. Instanta cel putin asta va da. Ca politia/asiguratorul spune altceva, nu e problema mea. Dar decizia finala, data de un judecator, va fi culpa comuna.

Nu se spun aberatii, se citeste si se discuta prevederile din codul rutier, cel care se aplica in cazul unei tamponari descrise in acest topic. Cunosti multi judecatori? ai citit multe sentinte? Devii ingrijorator de periculos prin tot ceea ce scrii.

#104
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,168
  • Înscris: 26.02.2010
Deobicei, când masina este lovita pe partea dreapta, se declara vinovat celalalt. In cazul tau, tu esti declarat vinovat moral al accidentului, deoarece ai circulat pe linia de tramvai, dar nu este treaba noastra sa ne facem dreptate, fiecare pasare pe limba lui piere si celalalt sofer este vinovat legal ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii de circulatie. La cine avea asigurare celalalt sofer?

#105
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostX-plane, on 17 septembrie 2016 - 15:11, said:

Daca vine cu 100 s-ar putea sa fie vina lui sau culpa comuna.

Pai da, ai zis-o, e zi deci e lumina sau intuneric.Posted Image

Daca vine cu 100 pe drum drept si cel care se asigura il poate vedea in oglinzi, este o chestie de asigurare.
Daca ar veni din curba cu unghi de 90 de grade cu 100, e important daca franeaza sau nu (mai precis daca sunt urme de franare)
Culpa comuna este un vis frumos pentru majoritatea celor care ajung in instante.

View PostRhesus, on 17 septembrie 2016 - 15:13, said:

In codul penal o situatie nu inlatura caracterul penal al masurilor (complementare) efectuate de inculpat .

Daca omori o familie in casa, peste noapte, esti acuzat si de omor, si de intrare prin efractie. La fel si la accidente. Toate cauzele favorizante care au dus la accident sunt luate in considerare, nu mai vorbiti prostii...

Mai mult, la un accident pe ploaie pe autostrada esti vinovat ca nu ai redus viteza la 80-100km/h (conform tablelor), desi limita de 130km/h. Deci degeaba ai 110 pe autostrada si faci accident, ca tot esti vinovat. (daca ploua). Neadaptare la conditii meteo.

Imi cer scuze, nu am inteles ce vrei sa spui si care este legatura cu tamponarea din topic, fiindca ai ajuns sa vorbesti de cazuri penale. Poti sa explici mai mult, te rog.

#106
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Amandoi avem asigurare la EUROINS

#107
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postbolo, on 17 septembrie 2016 - 15:36, said:

Daca in locul initiatprului era tramvaiul,cine era vinovat ? Cine nu se asigura,plateste.

E o nuanta aici. Tramvaiul are dreptul sa fie pe sinele alea in intersectie cand un vehicul face stanga. Initiatorul nu avea acest drept.

#108
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,168
  • Înscris: 26.02.2010
O sa vezi ce inseamna asigurare euroins la rca, o sa te duci la o dugheana de cartier sa iti repari masina.

View Postcristalqw, on 17 septembrie 2016 - 16:52, said:

E o nuanta aici. Tramvaiul are dreptul sa fie pe sinele alea in intersectie cand un vehicul face stanga. Initiatorul nu avea acest drept.
Dreptul nu il stabilim noi/nici asiguratorul doar politia.
La el e simplu, mai ales ca amândoi au RCA la euroins si se poate judeca mai usor culpa. Inclin sa cred ca @initiator va castiga.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate