Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Am facut accident , asta voia sa-si faca masina !

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#109
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 15:42, said:

E posibil sa mai pot  adauga acum ceva in declaratia care am dat-o la asigurator? Sa-l declar si pe boul ala vinovat?
Nu poti declara pe cineva vinovat. Trebuie insa sa declari toate datele despre accident asa cum ti le amintesti si cu cat mai multe detalii.

#110
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,168
  • Înscris: 26.02.2010
Pe unu l-a observat politistul ca merge pe linia de tramvai si n-a oprit la semnalul politistului.

http://forum.softped...l-politistului/

Edited by aris86, 17 September 2016 - 17:00.


#111
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postaris86, on 17 septembrie 2016 - 16:05, said:

sursa

@initiator: Pana la urma, cate benzi avea drumul pe care s-a intamplat accidentul?

Stirile luate din ziare, trebuie privite cu atentie.

Accesul este permis pe banda de rulare a tramvaiului insa, daca pe celelate benzi masinile sunt oprite si tu vii pe acolo, depasesti coloana de masini stationate.
Accesul si revenirea se fac tininad cont de marcajele liniei de tramvai.

#112
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 16:17, said:

Accidentul a fost produs in intersectie pagubitu voind sa faca stanga fara sa se asigure dany_drake
Omul s-a asigurat, dar daca tu ai sprintat dupa ce s-a asigurat el prin loc nepermis...

#113
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Nu am sprintat am mers constant el a iesit fara semnalizare (imi e ciuda ca nu am scris asta pe prostia aia de foaie la asigurari) in 5 , 8 metri eu am tras maxim stanga de volan plus frana ca altfel as fi intrat mai urat in el.

#114
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postaris86, on 17 septembrie 2016 - 16:43, said:

Deobicei, când masina este lovita pe partea dreapta, se declara vinovat celalalt. In cazul tau, tu esti declarat vinovat moral al accidentului, deoarece ai circulat pe linia de tramvai, dar nu este treaba noastra sa ne facem dreptate, fiecare pasare pe limba lui piere si celalalt sofer este vinovat legal ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii de circulatie. La cine avea asigurare celalalt sofer?

Alta acum, v-ati plictisit de culpa comuna, a aparut vinovatul moral ? declarat de catre cine?

#115
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Multumesc oricum pt implicate tuturor. Astept decizia celor de la asigurari sa vad ce au constatat. Drumuri bune fara incidente

#116
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,283
  • Înscris: 10.07.2013

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 17:13, said:

Nu am sprintat am mers constant el a iesit fara semnalizare (imi e ciuda ca nu am scris asta pe prostia aia de foaie la asigurari) in 5 , 8 metri eu am tras maxim stanga de volan plus frana ca altfel as fi intrat mai urat in el.

Trebuia sa ai o camera full HD care sa filmeze situatia expusa de tine! Ai mare grija pe viitor!Posted Image

#117
demones

demones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2012
Sper ca din poze sa-si dea seama inspectorii , eu am doar aripa dreapta infundata de la stalp si portiera dreapta, sper sa fie profi oamenii...

#118
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,922
  • Înscris: 27.04.2010

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 14:42, said:

Deci sa inteleg ca eu cand schimb benzile de mers trebuie sa ma asigur si de ala care vine pe interzis sau care a trecut pe rosu.
DA, daca tii la viata ta ... crezi ca mai conteaza ceva, daca te omoara un cretin d-asta ??

#119
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.02.2007

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 12:50, said:

...Observ la 600 m ca se facuse verde eu continui drumul.Nu am putut observa marcajul de la refugiul pentru pietoni daca am voie sau nu sa trec prin stanga lui....
1. daca ai vazut verdele de la 600 m bravo, ai vedere buna.
2. trebuia sa vezi si marcajul de la refugiu. De fapt nu trebuia sa vezi nimic ,pentru ca nu aveai ce cauta acolo.
3. s-ar putea ca asiguratorul tau (in functie de ce tampenii ati completat voi doi in constatul amiabil), sa dea culpa comuna. Vina ta ca nu aveai ce sa cauti acolo, vina celuilalt ca nu s-a asigurat cand a schimbat directia de mers. Asa ca fiecare isi va repara masina pe barba lui :), cel mai bun caz cand se intalnesc doi din astia ca voi care ignora codul rutier.

#120
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
Hai ca o tai eu scurt, ca-n Bucuresti Posted Image

Am de facut stanga, peste linie de tramvai:

1. vine tramvai, prioritate, etc, plecat dupa.
2. vine bizon, taiat calea (bineinteles, nu daca-l vad ca vine ca meteorul, mai ales ca e cam naspa sa pui frana pe sinele alea, te duci sanie), dar in general blocat bizon. Cam de 9 ani fac asta. Nu s-a pupat nimeni cu mine, nu m-a injurat bizonul, etc. N-ai ce cauta acolo, nu existi daca nu reprezinti un pericol imediat pentru mine. Mai departe, daca insisti sa poc, garcea direct, cu consecintele de rigoare, pe care eu mi le asum.

Pana acum nu s-a intamplat cu poc, deci trage tu concluziile.

Edited by RealThing, 17 September 2016 - 23:27.


#121
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008
O precizare generala. Am citit subiectul si vad ca se fac niste confuzii. In codul rutier nu exista noțiunea de culpă comună. Noțiunea a fost introdusă de asiguratori ca să mai scape din plata daunelor. Vinovat de producerea unui accident este doar unul din cei implicați. Celălalt răspunde contravențional sau penal dacă e cazul, dar vinovat e doar unul.

#122
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 16:26, said:


Deci nu trebuia sa-i dau asigurarea...

Asa se întâmpla cand luați permisul,pe șpaga si habar nu aveti sa ocnudeti in siguranta.

View PostRealThing, on 17 septembrie 2016 - 23:26, said:

Hai ca o tai eu scurt, ca-n Bucuresti Posted Image

Am de facut stanga, peste linie de tramvai:

1. vine tramvai, prioritate, etc, plecat dupa.
2. vine bizon, taiat calea (bineinteles, nu daca-l vad ca vine ca meteorul, mai ales ca e cam naspa sa pui frana pe sinele alea, te duci sanie), dar in general blocat bizon. Cam de 9 ani fac asta. Nu s-a pupat nimeni cu mine, nu m-a injurat bizonul, etc. N-ai ce cauta acolo, nu existi daca nu reprezinti un pericol imediat pentru mine. Mai departe, daca insisti sa poc, garcea direct, cu consecintele de rigoare, pe care eu mi le asum.

Pana acum nu s-a intamplat cu poc, deci trage tu concluziile.

Ai grija sa nu faci pot, totuși, sau daca faci completezi amiabila si-i dai aluia asigurarea. Sub nicio forma nu mergi la poliție pentru ca rămâi fara permis de conducere pentru neasigurare si provocarea accidentului.

#123
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,470
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 17 septembrie 2016 - 14:42, said:

Deci sa inteleg ca eu cand schimb benzile de mers trebuie sa ma asigur si de ala care vine pe interzis sau care a trecut pe rosu.

Ce chestie.

Scrie in regulament ca trebuie sa te asiguri. Nu se specifica carui vehicul sa-i dai voie sau nu sa treaca, "sa te asiguri" ca nu produci un accident
Atat. Tu intelegi ce vrei mai departe

View PostRhesus, on 17 septembrie 2016 - 15:07, said:

La trecerea cu o cale ferata fara bariere, doar cu semnale rosii si sonore, daca inca nu vine trenul, nici macar in departare, pot sa trec pentru ca m-am asigurat? Nu.

Cum sa nu?
Te poti sigura si poti trece.
Daca insa ai coliziune cu trenul, tu esti de vina

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 16:26, said:

Deci nu trebuia sa-i dau asigurarea...

Ba da
Asigurarea se da in caz de accident. Si el tie si tu lui
Regulamentul ala l=ai citit?

View Postcristalqw, on 17 septembrie 2016 - 16:32, said:

asteapta decizia asiguratorului si apoi daca esti prejudiciat, alege judecata, insa ... se va juca dupa regulile asiguratorului, cata vreme nu exista PV de contraventie.

Asigurarea o sa-i dea vina comuna

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 16:35, said:

Nu vreau sa ma judec, da asa e normal sa astept cateva zile sa trimita dosarul la Bucuresti? Dupa sa mi se comunice ce au hotarat ei? Culpa comuna, vina mea ,vina lui? Domnu inspector care mi-a facut poze nu are nici o putere? El(inspectorul de la asigurare) si-a dat seama din prima ca e vina lui (pagubitul) dupa asta a inceput sa urle (pagubitu) iar omuletu de la asigurari nu a mai zis nimic dupa.

Vina comuna, asta o sa-ti dea asigurarea

View Postdemones, on 17 septembrie 2016 - 16:51, said:

Amandoi avem asigurare la EUROINS

Excelent, acum chiar sper sa va dea comuna
Bine ca n-ai fost la politie

#124
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Nici măcar culpa comuna. 100% a celui care nu a-a asigurat.


Sa lum câteva cazuri reale care va clarifica:

1. Banda sau benzile din dreapta refugiului blocate deci nu ai pe unde sa mergi decat prin stânga. După refugiu exista strada care intersectează strada de care vorbim si de unde ies mașini. O parte dintre acele mașini vor face stânga după refugiu...

2. Un polițist sta in capătul refugiului si dirijează o parte din trafic prim stânga....
3. Exemplu concret, la piața Rahova spre Alexandria,  sunt oprite zeci de mașini neregulamentar, dacă nu ocolești (când este cazul) refugiul prin stânga, se blochează tot traficul, complet...


#125
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
daca e sa luam exceptiile, nici elicopterele nu ar trebui sa zboare.

aici de vb de lege, nu de discutiile din piata.

dar intrebarea mea ar fi, daca sunt blocate, cu ce sunt blocate? nu tot cu oameni care asteapta sa intre in intersectie? de ce ar trebui ca altii sa fie mai smecheri si sa li se permita incalcarea legii? pai aia care incalca legea, aia de fapt se baga aiurea, pt ca nu este gandita intersectia pt a asa ceva, aia se baga, aia o blocheaza, la urma, uite ce rea este intersectia, nu se misca nici unul. dar nimeni nu-i vede pe aia care merg pe interzis.

e si o vb, exceptia confirma regula. uite, ti-ai dat singur cu barda-n ... discutie.

#126
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Tocmai, legea spune clar ca la schimbarea Direcției de mers acorzi prioritate tuturor vehiculelor. Restul sunt discuții inutile ale celor care au lut permisul pe șpagă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate