Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mirrorless sau bridge strict pentru filmare - buget +/- 1000 Euro - am nevoie de autofocus f.f.f. bun - rog sugestii

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
matteo_tgv

matteo_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.11.2006
Salutare,

am nevoie de o scula strict pt filmare, partea foto chiar nu imi trebuie, care sa aiba urmatoarele caracteristici:

1. Sa se incadreze in bugetul de 1000 Euro (poate fi si un pic mai scump dar nu mult mai scump);

2. Sa filmeze foarte bine (daca e de la Sony si are codec XAVCS, e destul si 1080p; daca e de la alte marci e musai sa fie 4K pt ca nimeni altcineva nu mai are un codec care sa dea calitatea lui XAVCS in 1080p -spun din experienta- si va trebui sa trag 4K si sa randez la 1080 ca sa raman cu un rezultat final fain);

2. Sa fie decenta in low light;

3. Sa aiba intrare pt microfon extern;

4. Sa aiba stabilizare decenta;

5. Sa aiba un Autofocus f.f.f. bun.

Am avut camera video Sony FDR-AX100, o camera foarte buna in multe privinte dar total nemultumitoare pe AF (ea era pe trepied, eu eram la 7-8 metri in fata ei, in spatele meu era padurea la alti 7-8 metri iar ea focaliza pe padure si, credeti-ma, am incercat toate figurile cu AF-ul).

Camere video mai bune costa foarte mult iar, mai ieftine, cu senzori mai mici (care sa le permita un AF corect, stabil si rapid) filmeaza mult mai slab si sunt varza in low light (am studiat AX33, AX53 si VXF990 si nu-s ce trebuie).

M-am uitat la mirrorless-uri si la bridge-uri in zona mea de buget sau si un pic peste si, desi destule filmeaza tare fain, niciuna nu mi s-a parut a avea un AF cu adevarat bun (G7, FZ1000, GH4, A6300 etc.).

Asadar, marea intrebare este: stie cineva o camera care sa se incadreze realmente in toate cele 5 puncte de mai sus?

Am tot studiat si am ajuns sa constat ca nu mai am ce studia. Poate stiti voi si altceva....

Multumesc!

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Acum intreb si eu, ca un nepriceput in ale fotografiei: de ce nu iei o camera video dedicata?

#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Singurul af bun pentru video este cel brevetat de Canon: Dual Pixel CMOS AF

Din pacate la Canon, 4k nu gasesti decat in camerele mai scumpe decat bugetul tau.

Tocmai au lansat-o

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FK5MVzsjGkw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mostra de af dual pixel
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PZs7GsCK0CQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 15 September 2016 - 22:34.


#4
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
Mirrorless sau bridge cu cerințele astea sunt cele de la Panasonic. În rest, recomand 70D.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
dar de ce nu incerci sa inveti manual focusul pe ax100? panasonicurile chiar si cu af assist tot mai au nevoie de manual focus in unele cazuri, asa ca eu trag pe manual focus. La ax vezi ca erau ceva update-uri de firmware care rezolvau destul de mult problema af.

https://esupport.son...ad#/downloadTab
Benefits provided by version 3.00 and included in version 3.10:
Adds XAVC S 4K 100Mbps
Adds capability to capture still pictures from video contents shot by XAVC S
Improves trimming playback
Improves auto focus performance
Focus tracking performance on a person
Adds Direct Copy for XAVC S format support
Adds the following auto focus performance improvements:
Focusing accuracy for main subject
Focus tracking performance on a person
Adds the 1/50 shutter speed
Improves zoom speed during movie recording

Acum am obs, cred ca ai dat-o.

Edited by xkos, 16 September 2016 - 11:37.


#6
matteo_tgv

matteo_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.11.2006
Va salut si va multumesc pt raspunsuri.

@Sef-Chenko: camerele video in zona asta de buget filmeaza mult mai slab decat cele foto. Da, daca imi permiteam un PXW-Z150 nu va mai deranjam cu intrebari Posted Image

@Mircea812: din footage-ul preview, se vede ca sufera de aceeasi problema ca orice Canon si orice Panasonic: nu ai calitate reala in 1080 din cauza codecului. Singurele care chiar dau calitate in 1080 sunt sculele Sony iar, dintre acelea, doar cele care folosesc codecul XAVCS.

@MegaDigitaler - da, sculele de la Panasonic filmeaza tare fain in 4K (ceea ce iti permite sa randezi la un 1080 cu produs final super) insa apare problema autofocusului - jale. De exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-7ljj-GNmmo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am nevoie sa pun camera pe trepied si sa ma tina in focus, fara sa mai am nevoie de un om in spatele ei ca sa se ocupe de asta. Daca aveam buget pt scula asta, asta era tun pe autofocus:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T5rn1ZnnSTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In fine, eu caut un autofocus de genul ala la un buget de 1000 Euro si cu calitate video foarte buna. Exista?

@xkos - crede-ma, am incercat in toate felurile cu AX100... pur si simplu, oricum ai umbla prin meniuri, ea va focaliza pe fundalul predominant si nu pe subiectul uman aflat mai aproape de lentila decat fundalul (Face detection, focus tracking, focus accuracy for main subject? What a joke!). Am avut-o vreo luna, am frecat-o in fel si chip, nimic bun pe AF. In rest, o camera super (cu un mic minus la sunet, e cam infundat, dar aia se poate rezolva cu un microfon extern). Uite aici exemplu de AF specific lui AX100/CX900, mai vizibil de la min. 1:35 incolo:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a0GkpV_7zzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se vede clar ca focusul e pe fundal si nu pe subiect (ala fiind eu). Daca ar fi avut un obiectiv din ala cu bokeh bun, subiectul uman ar fi fost complet blurat. Si, da,exact firmware-ul acela il aveam: 3.1.

Am de facut genul asta de clipuri si nu am mereu la dispozitie pe cineva care sa ma filmeze ca sa ma tina in focus manual.

Da, am dat-o pe AX100 dar pot sa iau alta cu imprumut oricand, de cate ori vreau. Dar nu e ce-mi trebuie mie...

Un clip tras cu ea la interior, ca fapt divers/offtopic, nu am prelucrat nimic la imagine/culori, e exact asa cum a iesit din camera, randat din XAVCS la MP4 pt youtube:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xhudosyYTfI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In fine, inca sper ca ma va lumina cineva spre o camera care sa se incadreze....

Edited by matteo_tgv, 16 September 2016 - 13:32.


#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 matteo_tgv, on 15 septembrie 2016 - 21:42, said:

M-am uitat la mirrorless-uri si la bridge-uri in zona mea de buget sau si un pic peste si, desi destule filmeaza tare fain, niciuna nu mi s-a parut a avea un AF cu adevarat bun (G7, FZ1000, GH4, A6300 etc.).


Daca nici modele astea nu au fost ok, probabil ca nu o sa gasesti nimic in banii astia. Ma asteptam ca A6300 si GH4 sa fie ok.

Beleaua este ca cei mai multi dintre noi sunt fotografi. Folosim ocazional filmatul, de regula pe focalizare manuala. Deci nu avem foarte multa experienta.

Solutia de avarie, care merge practic pe orice camera, este un obiectiv "wide" cu diafragma inchisa mult (F/8.0). O sa ai un DOF urias (totul in focus). Dar normal ca nu mai ai separare de fundal.
De exemplu daca pui pe Sony un obiectiv de 16mm inchis la F/8.0 si focalizezi pe un punct care este la 3m distanta de camera, ai totul in focus incepand de la 1m distanta de camera.

In aceleasi conditii, dar cu obiectivul deschis la F/2.8 ai un DOF de 7metri (1.19 m in fata punctului pe care ai focalizat, 5.81 m in spate).

Edited by katran, 16 September 2016 - 14:30.


#8
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Repet, singur AF rezonabil pentru video pe cale l-ai detectat si tu la Canon 5D mark IV este Dual Pixel CMOS AF. Acum daca adaugi si 4K pe lista nu exista asa ceva la 1000 de euro.

Camerele Sony au calitate la 1080p nu de la codec ci de la faptul ca ''citesc'' toata  suprafata senzorului. Codecul are alta treaba in ecuatia asta.


Cauta un Samsung NX 1 (sau un Samsung NX500 mai bine) second hand. E cea mai apropriata camera de ceea ce vrei tu. Din pacate nu se mai fabrica. O camera senzationala.  Uita-te si tu ce ofera:

''Samsung NX1 key features
28.2 megapixel APS-C BSI-CMOS sensor
Hybrid AF system with 205 phase-detect points covering 90% of the frame
15 fps burst shooting with continuous autofocus
4K (DCI 4K & UHD) video recording using H.265 codec
Can output 4:2:2 8-bit 4K video over HDMI
Stripe pattern AF illuminator with 15m range
Weather-resistant magnesium alloy body
Context-sensitive adaptive noise reduction
3" tilting Super AMOLED touchscreen display
2.36M dot OLED EVF with 5ms lag
LCD info display on top of camera
Built-in 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth
USB 3.0 interface
Optional battery grip''   de pe dpreview




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0DigAgYD-QY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 16 September 2016 - 16:06.


#9
matteo_tgv

matteo_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.11.2006
Salutare,

din nou va multumesc pt raspunsuri.

@Katran - multe camere bridge si mirrorless, din ce am vazut, filmeaza bestial si sunt o solutie cost effective la camerele video care sa filmeze similar. Insa, marea problema: cei care le opereaza sunt legati de focalizarea manuala... O sa fac si proba propusa de tine, sa vad ce iese.

@mircea812 - O sa studiez mai atent partea cu Dual Pixel CMOS AF.

Nu as vrea sa te contrazic in ceea ce priveste calitatea video in 1080 la camerele Sony. Din ce stiu eu, codecul XAVCS stie sa faca o compresie importanta dar cu o pierdere minima de calitate video. Dar, evident, nu e imposibil sa ma insel.

Da, imi sarise in ochi si Samsung NX1 dar am vazut ca nu se mai gaseste pe nicaieri (si cred ca era tare scumpa). Ma intreb de ce oare a intrerupt Samsung toata linia de camere foto/video??? Am vazut si cateva anunturi sh pe afara dar, totusi, la preturi mari. Parca, la genul ala de pret, as prefera sa iau un lucru nou. Ceea ce ma ingrijoreaza la tipul asta de achizitii este ca nu poti proba scula sh inainte sa o cumperi. E loc de riscuri care pot genera neplaceri. Si, chiar daca mi-as asuma, la o adica, un risc din asta, am citit pe forum-uri ca sunt mari probleme cu codec-ul H265 de la NX1, oamenii folosesc tot felul de solutii alambicate pentru a transforma footage-ul in ceva editabil in NLE-uri comune (Vegas, FCP, Premiere etc).

#10
matteo_tgv

matteo_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.11.2006
Iar NX500 nu are intrare de microfon si stiu ca voi avea nevoie de una...

#11
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
Sony RX10 sau RX10Mk2(daca e in buget) ?

Daca nu gresesc cred  ca si Sony A68 SLT are suport pt codec(~600E), doar ca nu stiu sa iti spun partea de focalizare daca se ridica la nivelul dorit.

Tot de la Sony A-Mount mai este A77II care e pe la 1.000 euro body only, dar nu stiu daca mai gasesti in stocuri.

Edited by Sinisther, 21 September 2016 - 11:06.


#12
matteo_tgv

matteo_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.11.2006
Scuze de raspunsul intarziat, am o perioada mai agitata.

Multumesc de sugestii, o sa le studiez!

Si promit sa revin aici de indata ce iau ceva care sa corespunda nevoilor mele, o sa adaug si niste mostre de video si autofocus. La buget am mai umblat in sus pt ca se pare ca, la cat vroiam eu initial sa aloc, nu se gasea nimic care sa se plieze corect pe cerinte....

#13
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
care cerinte ? Eu personal am inteles ca vrei o camera, care de pe trepied sa se tina cu focusul dupa tine la diafragme deschise pentru ceata in spate, indiferent ce giumbuslucuri faci tu in fata ei ? Daca exista asa ceva si gasesti, sunt cu ochii pe topic pt. ca imi trebuie si mie asa ceva doar pt poze. In prezentari pe net problema e rezolvata, cu practica e mai greu totusi

#14
matteo_tgv

matteo_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.11.2006
Pai am gasit: 5D Mk4 dar pretul, oh, pretul, e extrem de mare (plus sticlaria pe care o platesti separat). Poate Sony RX10 Mk2 sa se incadreze pe bugetul meu dar aia, din ce am vazut, nu se compara la poze cu un D-SLR full frame (nu ca m-ar interesa pe mine dar te intereseaza pe tine;) ). Inca nu m-am prins daca e ce trebuie si cum trebuie pe AF. Studiez!

#15
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Daca mai poti astepta putin pana apare pe piata, Panasonic G80/85 poate fi camera de care ai nevoie. Respecta toate cerintele tale. Are stabilizare optica foarte buna si autofocusul ar trebui sa fie mai bun decat la G7, GH4 sau GX80/85. Dupa ce vor aparea primele teste video, vei putea trage concluzia referitor la partea de autofocus.

#16
matteo_tgv

matteo_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.11.2006
Am reusit sa fac un test cu RX10 MKII si, desi nu e chiar rau fata de altele, totusi inca lasa destul de multe de dorit autofocusul in filmare.

@Tritonal - multumesc de promptare, cred ca G80 poate aparea la vanzare any day now. Inteleg, din ce am gasit pe Google, ca a fost deja prezentat la niste expozitii. Mai rezist un pic, intre timp ma descurc cu operator care se ocupa de focus manual la DSLR.

#17
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Raspunsul este simplu: Panasonic GH4 sau G7 !

Ambele filmeaza 4K, au autofocus bun, iar GH4 are si intrare de mufa jack. G7 insa este mai ieftin, de fapt mult mai ieftin si filmeaza la fel de bine precum GH4. De fapt se descurca chiar mai bine in lumina scazuta decat GH4, doar ca singurul neajuns ar fi ca nu are mufa jack insa ai putea opta pentru un recorder extern gen Zoom H1, H2n.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate