Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Catalog scolar virtual - legalitate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
florake28

florake28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2008
Buna ziua tuturor. Am finalizat de curand o aplicatie ce contine si un catalog online virtual. As dori sa stiu in ce conditii se poate implementa intr-o scoala. mentionez faptul ca, nu sunt necesare introducerea unor informatii nedestinate publicului (nr. matricol, CNP, Nr. telefon etc. ). Daca cineva m-ar putea ajuta va rog sa-mi lasati mesaj.
La adresa http://www.liveschool.ro am creat doua conturi DEMO (Invatator/Diriginte si Elev).
Parintii au acces la catalog si pot vizualiza doar situatia scolara a fiului lor .
Daca vizitati pagina si accesati conturile va rog sa-mi lasati o parere, ceva ce as putea implementa ce ar ajuta. Multumesc.

Attached Files


Edited by florake28, 15 September 2016 - 15:57.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
intrebare : crezi ca profesorii / dirigintii vor fi foarte fericiti sa petreaca timp in plus pentru a introduce notele si absentele in aplicatie, dupa ce deja le-au scris de mana in catalogul clasic ?
si tine cont, ca nu au doar o clasa la care predau (cum este cazul invatatorilor, dar acolo inca se merge pe calificative, nu pe note).
ideea e buna in teorie, dar fara ajutorul si colaborarea cadrelor didactice nu faci mai nimic cu ea...

#3
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

Quote

Parintii au acces la catalog si vizualizeaza doar situatia elevului ce le este parinte

Cam in varsta elevii astia...


View Postcorinadaniela, on 15 septembrie 2016 - 15:44, said:

intrebare : crezi ca profesorii / dirigintii vor fi foarte fericiti sa petreaca timp in plus pentru a introduce notele si absentele in aplicatie, dupa ce deja le-au scris de mana in catalogul clasic ?
Presupun ca profesorii transmit notele/catalogul la secretariat si de-acolo se ocupa secretara. Cel putin, asa e la facultatile care au o astfel de platforma online.

Edited by Velareya, 15 September 2016 - 15:47.


#4
florake28

florake28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2008
Gata . am corectat "doar la situatia".
Depinde de cum se organizeaza fiecare scoala. Cert este ca situatiile se pot genera imediat fara a mai rasfoi catalogul.
Adaugarea informatiilor se poate face atat de diriginte/invatator .. cat si de profesori.
Li se poate crea un cont fiecarui profesor iar acestia se logheaza si pot adauga note, adauga, motiva absente doar pentru disciplinele lor.
Ma gandesc ca parintii nu prea dau pe la scoala si .. i-ar ajuta sa afle ce fac copii lor pe acolo .

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
S-a fumat asta. Acu' 2 ani parca era febra mare, veneau firme ce ofereau carduri, aveai prezenta online etc, s-a inflamant ministerul ca face el aplicatie unica etc. si n-ai iesit nimic.

#6
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006
Este deja utilizat in colegiile mari site-ul adservio.ro
Faptul ca este deja folosit, cred ca a gasit cumva o legalitate in care sa se incadreze.

Edited by Marx, 15 September 2016 - 16:26.


#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Sector 3, București. La școala (publică) la care va merge fi-miu e deja implememtat acest serviciu. Părinții primesc notele și prin SMS.

#8
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Scolile sectorului 3 sunt scoli pilot pt. catalogul virtual, proiect al Ministerului Invatamantului din cate stiu. Aplicatia a fost folosita deja din anul scolar 2015/2016; presupun ca nu este cea a initiatorului. In functie de rezultate, teoretic va fi implementat a nivel national. Stiu acest lucru deoarece am o cunostinta profesoara la gimnaziu in sectorul 3.
Daca initiatorul nu e angajat al firmei care a dezvoltat aplicatia, cred car fi mai bine sa se intereseze cat de actual/necesar mai este programul sau.

Edited by danv6, 15 September 2016 - 19:20.


#9
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Au mai spalat niste bani scolile sectorului 3. Ei n-au bude si bani de salarii, stau cu studii superioare la 200 euro, adica mai putin decat cersetorii si boschetarii sau alocatile handicapatilor, au jumate oameni necalificati la catedra  si vorbesc de cataloage din console, mai mare rusinea. Vedeti ce scoli dotari rezultate si salarii au in alte tari dezvoltate si apoi sa ma spele banii cu birocratii virtuale. Ziceti ca n-am dreptate.

Probabil vor tacea profesorii si la porcaria asta daca va inchide mai departe si statul ochii la neimpozitarea meditatilor

Du-te vinde la scoli private mai bine daca esti tare si la fel e mesajul si ptr idiotii aia din ministere, lasa vaca statului de muls, asa fac toti smecherii si baietii destepti, mulg la stat ca la privat le da cu flit ca-s gioarse ce produc sau ce vand.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postpisoiu22, on 15 septembrie 2016 - 23:35, said:

Ziceti ca n-am dreptate.
Zic.

#11
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Scrie acolo la situatia scolara 70% analfabeti si 60% note din burta ca sa treaca, si lor le arde de rahaturi dastea.

Fa eventual direct si o completare cu mediile 5 si notele puse direct. Scrierea sa se faca direct din inspectorat sau prin scanare cu camera foto ca la tavletele de la votare

View Postsfantu.dracu, on 15 septembrie 2016 - 23:39, said:

Zic.
cred ca si copiii te-ar contrazice

mai umbla prin tara si vezi in ce conditii se "invata" si ce procent imens deja de rromi e in scoli, ce procent de profesori necalificati sunt, ajunge si femeia de servici sa predea la clasa ca oamenii cu studii pleaca la munca de jos in vest ca-i mai bine platita decat orice de aici.

Si mai marilor le arde de "piloate" si hartie cat mai multa. Spalare de bani e asta si birocratie excesiva. Nu degeaba orice diploma din Ro e nula in orice tara pana si-n Moldova se invata mai bine

#12
florake28

florake28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2008
Nene sincer sa fiu vreau sa cer o parere oamenilor sa lucrez la aplicatie sa o fac cat mai simpla si mai usor de utilizat. Referitor la pret .. am zis 1 leu / luna / elev. Asta sa-mi scot costurile de gazduire si cam atat. In viitor vreau sa o dau la liber odata ce va fi testata si va functiona asa cum trebuie. La un moment dat o sa dau la liber codul scris de mine .. si e ceva .. crede-ma :) si structura bazei de date. Poate il si omologhez  si il dau la liber pe piata. Cu intructiuni de instalare .. cu tot ce trebuie sa-l poata instala oricine.

Chiar sunt curios sa vad .. ce  reclama vor mai face cei cu un catalog virtual online :) . Programare am inceput de 5 luni de zile. Am inceput sa inteleg C++ apoi m-am bagat la php. Mi s-a parut destul de simplu. Dupa 3 luni de zile .. mi-a iesit aplicatia. Aplicatia mea genereaza si grafic .. si medii .. si situatie absente, am si teste grila ce le creaza profesorul si elevii cu un cont creat le rezolva, statistici la test .. etc.. Eu cred ca este destul de complexa aplicatia. Ce sa zic acum referitor la analfabeti .. eu incerc sa ajut cu ceva sistemul .. daca o sa reusesc .. asta o sa vedem

Partea cea mai buna pentru mine este ca nu traiesc din asa ceva. Am un job platit decent, o pozitie sociala decenta .. asa ca nu ma hazardez sa vand cat mai mult si la un pret bun. Cel putin eu nu am nimic de pierdut. Nu platesc programatori sa-mi ajusteze aplicatia ... nu am investit mare lucru . Un domeniu cumparat la costuri minime si gazduire pe un server extern.

#13
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Ia legatura cu secretariatele facultatilor, acolo se utilizeaza intensiv cataloage electronice. Sunt mult mai complexe decat crezi, si dureaza ani de zile sa le faci functionale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate