Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Sfat Constructie Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Salutare tuturor. Ma numesc Catalin si as dori in viitorul foarte apropiat sa ma apuc de construit o casuta 😀 Am 25 de ani...deci nu prea am experienta in construirea unei case.. De asta incerc sa caut niste sfaturi de la cineva care a trecut deja prin aceasta experienta!


Ideea e in felul urmator Constructia casei nu va fi din prima ci va trebui sa o construiesc in mai multi ani din motive economice..


Terenul il am deja cumparat.

Este la strada pincipala Suceava Botosani. Mai exact in Dumbraveni.

Terenul este de 10 ari aproape patrat. Este al doilea de la strada principala. A fost cumva un teren mare si sa vandut bucatele mai mici de 10 ari. Intre ele fiind un drum cam de vreo 6 metri(sincer am uitat) +- . apa este trasa. Am inteles ca urmeaza canalizare si curentul sa fie adus pe straduta mica.

Pe langa mjlte intrebari care le am si poate ar mai fi lucruri care nici nu imi dau seama se ele ca trebuie luate in calcul , nu sunt sigur cum sa fac casa..
Mam gandit cumva sa fac casa cu 3 dormitoare 2 mai mici si unu putin mai mare. Baie .bucatarie. Baie menajera.salon si camera centralei. Sunt multe lucruri de vorbit...dar o sa le iau toate incet si pe rand.. Sper sa gasesc persoane cu rabdare care sa imi dea o mana de ajutor.

1.Sunt decis cumva sa o fac fara etaj.

2.initial miam imaginat o casa in forma de L dar cand am luat pixul si foaia in mana si am inceput sa schitez nu prea am reusit sa le sistemez..

Dupa ce mam mai jucat cu aranjatul camerelor pe hartie mia iesot ceva in forma de U si mia placut la prima vedere.

Am facut niste poze la incercarile mele de a schita o casa sper sa le pot adauga aici.  Rugaciunea mea este ca poate imi dati un sfat la organizarea casei . poate eu nu mam gandit la unele lucruri..ex.unde ii mai bine de pus centrala sau cum sa fie aranjate camerele ca sa fie soare.. Idei din astea care nu le dai importanta dar care sunt foarte Importante. Eu am facut mai multe variante sper sa ma indrumati sa aleg pe cea mai buna si mai economica. Oricum orice idee este bine venita chiar daca nui in planul meu..poate imi deschide ochii sa vad altceva. Va multumesc anticipat!  La revedere

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Am remarcat imbunatatirile aduse limbii romane. Interesante alegeri.

Nu am vazut insa desenele tehnice.
Certificat de urbanism ai?

De ce nu apelezi la un arhitect?

#3
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Am adaugat aici asa zisele schite!

Buna seara! ma gandeam ca numai eu nu dorm la ora asta! Ma mir ca dupa cateva minute am si primit un  raspuns!
multumesc mult! Scuze pentru romana mea... nu sunt un mare invatatsi sincer nici nu prea am dat atentie la asta! am postat de pe telefon!
nu am certificatul de urbanism.. momentan sunt in germania dar am parintii acasa si ma ajuta si ei cu actele.
am adaugat dupa pozele caci de pe tel nu am reusit!  :D

Sincer nu stiu cum ar veni acoperisul la casa asta in forma de U. am gasit un model pe net dar sincer numi prea place cum au facut legatura acoperisului intre laturi
   nici nu stiu cum sar mai putea face altfel. ideea e ca nu vreau sa am costuri mari doar din cauza ca vreau eu casa nu stiu cum.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   299.38K   49 downloads
  • Attached File  2.jpg   261.7K   51 downloads
  • Attached File  3.jpg   290.4K   50 downloads
  • Attached File  4.jpg   259.12K   48 downloads
  • Attached File  5.jpg   206.48K   67 downloads
  • Attached File  model casa U.jpg   67.91K   68 downloads


#4
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View PostFetcu, on 11 septembrie 2016 - 01:22, said:

Am adaugat aici asa zisele schite!

Buna seara! ma gandeam ca numai eu nu dorm la ora asta! Ma mir ca dupa cateva minute am si primit un  raspuns!
multumesc mult! Scuze pentru romana mea... nu sunt un mare invatatsi sincer nici nu prea am dat atentie la asta! am postat de pe telefon!
nu am certificatul de urbanism.. momentan sunt in germania dar am parintii acasa si ma ajuta si ei cu actele.
am adaugat dupa pozele caci de pe tel nu am reusit!  Posted Image

Sincer nu stiu cum ar veni acoperisul la casa asta in forma de U. am gasit un model pe net dar sincer numi prea place cum au facut legatura acoperisului intre laturi
   nici nu stiu cum sar mai putea face altfel. ideea e ca nu vreau sa am costuri mari doar din cauza ca vreau eu casa nu stiu cum.


asta e M, nu L:)))

#5
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
in primul rand sper ca realizezi ca suprafetele tale sunt irealiste, mai ales zona holurilor. tu ai in cap suprafetele utile, dar casa se gandeste pe suprafata construita.
apoi, eu iti sugerez sa renunti la stilul acesta villa rustica, roman. nu se preteaza zonei sucevei. este bin pentru zonele mediteraneene si calde.
eu cel putin, incerc sa gandesc "energetic" casa. sa minimizez expunerile, fara a dauna confortului prea mult, deci un compromis.
tu ai la fiecare camara prea multe ziduri exterioare. eu inteleg ca vrei sa construiesti in etape si acest stil crezi ca se preteaza, dar nu ai viziune. cum ai sa faci acoperisul? tot pe bucatele? sau il darami de fiecare data.

treci inapoi la coala de hartie si inainte de a trasa primul zid, pune pe hartie punctele cardinale si directia soarelui. in functie de asta si de preferintele tale iti alegi pozitia camerelor. normal, dupa ce te decizi asupra unui stil, dar parerea mea, pentru suceava, lasa'o balta cu villa rustica.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pana nu vezi curent la poarta uita de tot. S-ar putea sa te coste cat casa sa-l tragi.. Apa mai gasesti prin pamant,fosa la fel. Lasa promisiunea vreunui primar ca va duce el curent la toti.
Ca mai era unu p-aici care si-a facut casa si apoi a realizat ca-i trebuie 12.000 de euro pentru 220v.
Modelul ala de casa e cam scump de realizat. In sensul ca e cam intinsa pe sol. Fundatia si acoperisul or sa cam coste....mult.  Si e si urata.

Nu te mai chinui cu pixul si hartia. Eu am luat model de pe google,m-am dus la arhitect si gata.

#7
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Orienteaza-te la 2 nivele. E mult mai ieftin de construit si intretinut.

#8
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ar fi bine sa precizezi si pentru cate persoane este casa facuta (daca chiar ai nevoie de 3 dormitoare). La 25 de ani nu te vad cu prea multi copii la ora actuala, mergi pe ideea ca faci 2-3 cel putin ?! Posted Image

Edited by oMariusRO, 11 September 2016 - 07:17.


#9
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
La forma casei si zona in care va fi construita o sa vina ISU sa dezapezeasca terasa..., iarna...

#10
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Forma aia de M nu e prea practica + ca iarna o sa te coste mult sa incalzesti toata casa, uita si de forma de L. Mergi pe ceva parter+etaj e mult mai ok.

#11
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Buna ziua! multumesc inca odata ca aveti rabdare sa ma ajutati!

   @argentum  sincer nu stiu ce sa fac.. nu as vrea sa ma apuc sa fac o vila mare doar de dragul ca au vecinii.. si sincer sunt in zona o gramada...intro parte am restaurant in alta parte o vila de vreo 3 4 nivele si in jur ii plin numai ne vilute normale! eu as fi vrut cumva sa fac fara etaj , doar parter cu placa de beton si pe viitor daca copii mei o sa mai ajunga sa traiasca sa isi faca ei etaj!
Nu mam gandit la treaba cu caldura! vezi asta inseamna sa nu ai experienta....   sincer mie mia placut modelul asta doar pentru curtea aia interioara mai retrasa, nu am ideia de o casa rustica ,pur si simplu o casa normala dor cu forma asta .
  cu consructia pe bucati mam referit cumva sa o fac prima data pana la acoperis si dupa sa tot fac pe rand cate o treaba...


@mariovrs   Sincer nu cred ca o sa fie probleme cu curentul pentru ca sunt multe case construite acolo si curentul ii aproape , vecinul are casa de multi ani acolo.
  si primarul din Dumbraveni suceava credema ca ii Primar! uitate la Dumbraveni dar acum in 2016


Treaba cu 2 nivele nu stiu ce sa zic... am citit multe dezbateri pe net.... cu etaj ai casa scarii in plus si spatiu pierdut, cheltuieli la intretinere mai mari pe exterior, mai greu de urcat scarile...
la parter ai mai multa cheltuiala cu betonul si acoperisul.. dar mai usor de intretinut si sincer mie imi palce foarte mult casele joase... alea in patru ape cochete is foarte frumoase..daca nu ma decid cu asta o sa incer si in 4 ape!

@ marius   momentan sunt numai eu cu sotia :D  dar oricum am de cand sa fac copii daca o sa mai fie timp si sanatate


am mai citit tot aici pe forum varianta sa faci casa parter si putin putin pod ca sa fie pentru viitor sa faci mansarda . si asta ar fi interesant! dar in niciun caz la modelul asta sa fac mansarda ca iese urata! ma gandesc ca la varianta in 4 ape ar fi mai frumos mansardata!  oricum ar fi nu vreau sa fac complicatii ca sa am cheltuieli in plus... o sa aleg varianta cea mai ieftina si care imi placecel mai mult din posibilitatile care le am.  multumesc inca odata pentru atentia voastra! o sa pun si poza cu punctele cardinale sa aveti o zi binecuvantata...eu din pacate trebuie sa lucrez duminica

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate