Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ce ar vrea sa însemne ''Încheiere finală (dezinvestire)''

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
buna,as vrea daca se poate sa ma lamureasca cineva.....urmaream cursul unui proces legat de un furt si tot se amana din cauza neprezentarii ba a unui inculpat,ba al celuilalt,ultima sedinta s-a incheiat cu solutia amanare pentru administrarea de noi probe,apoi la urmatorul termen apare chestia asta ;Ora estimata: 08:30
Complet: C4 S - MM
Tip solutie: Admis fond
Solutia pe scurt: admite cererea de abținere
Document: Încheiere finală (dezinvestire) fara sa mai zica ceva de inculpati,martori sau alte alea...sa inteleg ca hotii au scapat basma curata??

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu înțeleg așa: acțiunea s-a admis dar judecătorul a făcut cerere de abținere, i s-a admis, prin urmare cauza se va repartiza altcuiva - deci se va judeca dar de altcineva decât acela care a fost desemnat inițial.
N-au scăpat hoții Posted Image

Edited by althea, 06 September 2016 - 10:11.


#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
bine ar fi,dar de ce dracu nu scriu si astia in asa fel incat sa inteleaga tot prostul,asa ca mine??au niste expresii si denumiri si vorbesc numai cu numere si prescurtari de te doare capul

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:))
Ăștia și doctorii ne bagă în ceață intenționat, ai dreptate.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru ca acele expresii reprezinta esenta actelor,documentelor si legilor pe care se bazeaza aceea incheiere.Este exact ceea ce se si vrea evitat:sa inteleaga tot "prostul".Pentru ca "prostul" intelege exact ce vrea si ce il duce capul,adica taman pe dos.Fara suparare si resentimente.
Din aceste motive,partile dintr-un proces este recomandat sa fie asistate de cineva de specialitate (am evitat cuvantul avocat,pentru ca-mi displace cu tot ce inseamna el) care sa poate explica "prostului" pe limba lui cum devine cazul.

Edited by adisz, 06 September 2016 - 10:31.


#6
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Postadisz, on 06 septembrie 2016 - 10:30, said:

Pentru ca acele expresii reprezinta esenta actelor,documentelor si legilor pe care se bazeaza aceea incheiere.Este exact ceea ce se si vrea evitat:sa inteleaga tot "prostul".Pentru ca "prostul" intelege exact ce vrea si ce il duce capul,adica taman pe dos.Fara suparare si resentimente.
Din aceste motive,partile dintr-un proces este recomandat sa fie asistate de cineva de specialitate (am evitat cuvantul avocat,pentru ca-mi displace cu tot ce inseamna el) care sa poate explica "prostului" pe limba lui cum devine cazul.
atunci si prostul tot pe limba lui ar trebui sa le dea ceva de dulce la toti judecatorii aia scrobiti si tapeni de zici ca au inghitit sulite

#7
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Pai normal, prostu ar vrea sa scrie cam asa:
Frateee, dosarul nu mai e la judele ala si s-a trimis la un tovaras de-al lui, sa moara copii mei!
Justitia  se face pe baza unor legi care contin niste termeni de specialitate. Aia nu pot fi inlocuiti pentru ca s-ar putea intelege altceva.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Fiecare profesie are termeni pe care nu-i înțeleg decât cei care o practică. Eu propun să încheiem discuția pe tema asta că devine prea serioasă.
Mulțumesc.

#9
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAfrikaner76, on 06 septembrie 2016 - 10:45, said:

Pai normal, prostu ar vrea sa scrie cam asa:
Frateee, dosarul nu mai e la judele ala si s-a trimis la un tovaras de-al lui, sa moara copii mei!
Justitia  se face pe baza unor legi care contin niste termeni de specialitate. Aia nu pot fi inlocuiti pentru ca s-ar putea intelege altceva.
da,si asa ar fi bine

#10
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014
Judecatorii aia sunt scrobiti si tapeni pentru ca trebuie sa respecte solemnitatea sedintei de judecata, asa cum ar trebui s-o faca toti cei care asista la proces.  Si sa stii ca prostul care se incumeta sa riposteze pe limba lui risca si el un pui de dosar penal pentru "sfidarea instantei"... aviz amatorilor!

#11
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Postalthea, on 06 septembrie 2016 - 10:45, said:

Fiecare profesie are termeni pe care nu-i înțeleg decât cei care o practică. Eu propun să încheiem discuția pe tema asta că devine prea serioasă.
Mulțumesc.
acum bine ca m-am lamurit

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Confirm cele spuse de moderatoarea noastră.
Am cochetat pentru un timp cu studiourile muzicale. Era interesant de urmărit discuţia din timpul reglării diverşilor parametri, dar şi mai interesant de examinat feţele solistelor care erau cam neajutorate în privinţa vocii, dar bine dotate la alte aspecte.
La fiecare termen de specialitate rostit de inginerul de sunet, ele făceau (ca să mă exprim elegant) ochii mari.
Threshold, gate time, attack time, envelope, decay, release, LFO, sincronizare BPM, canal de transmisie MIDI, cuantizare - termeni din limba engleză folosiţi curent în limba română, în acest domeniu, fiind dificil de tradus.
Aşa că "încheiere finală" e un exemplu fericit.

Edited by PSC, 06 September 2016 - 10:57.


#13
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Fiecare meserie are termeni specifici, necunoscuti celor straini de ea. Cum ar fi pe o adevreință medicală să scrie „sculament” sau „oftică”? ....că dee, trebuie sa inteleaga tot prostul. Iar in ceea ce privește activitatea instanțelor, folosirea strictă a termenilor este absolut necesară întrucât legalitatea hotărârilor și actelor emise se face în baza acestora.

Edited by Afrikaner76, 06 September 2016 - 11:01.


#14
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAfrikaner76, on 06 septembrie 2016 - 11:01, said:

Fiecare meserie are termeni specifici, necunoscuti celor straini de ea. Cum ar fi pe o adevreință medicală să scrie „sculament” sau „oftică”? ....că dee, trebuie sa inteleaga tot prostul. Iar in ceea ce privește activitatea instanțelor, folosirea strictă a termenilor este absolut necesară întrucât legalitatea hotărârilor și actelor emise se face în baza acestora.
asa sta treaba??bun,asta ca sa stiu si eu cum sa vorbesc de acum cu clientii,nu mai spun ca s-a deslipit un cip,o sa spun ca datorita stresului termic aliajul Sn63Pb37 a cedat si jonctiunile nu mai fac contact intre mb si chipset fiind indicat sa...bla-bla-bla,si or sa fuga aia de mine ca dracu de tamaie

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Măi, vă rog să nu vă-ncingeți pentru o prostioară ca asta cu termenii specifici că închid topicul.

#16
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
gata fratilor,sa moara mama mea daca nu m-am lamurit,nu a mai vrut un nenea sa judece si a aruncat motanul pe altul,de frica banuesc,acum bine ca merge cazul mai departe,sa traiti

View Postalthea, on 06 septembrie 2016 - 11:15, said:

Măi, vă rog să nu vă-ncingeți pentru o prostioară ca asta cu termenii specifici că închid topicul.
sa ne incingem pentru ce???nici un stres,sunt doar discutii

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsebastiansebi, on 06 septembrie 2016 - 11:13, said:

asa sta treaba??bun,asta ca sa stiu si eu cum sa vorbesc de acum cu clientii,nu mai spun ca s-a deslipit un cip,o sa spun ca datorita stresului termic aliajul Sn63Pb37 a cedat si jonctiunile nu mai fac contact intre mb si chipset fiind indicat sa...bla-bla-bla,si or sa fuga aia de mine ca dracu de tamaie
Nu fi chiar asa de rigid.
In justitie,diferenta dintre o virgula si un punct poate insemna ani de puscarie.
La cipurile tale nu conteaza ca s-a dezlipit Sn63Pb37 sau staniul.Si fii sigur ca exista clienti carora chiar le face placere sa le vorbesti elevat,in termeni tehnici.

Dar revenind,cred ca-i o idee buna:

View Postalthea, on 06 septembrie 2016 - 10:45, said:

... Eu propun să încheiem discuția pe tema asta că devine prea serioasă.
Mulțumesc.

Edited by adisz, 06 September 2016 - 11:22.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsebastiansebi, on 06 septembrie 2016 - 11:13, said:

asa sta treaba??bun,asta ca sa stiu si eu cum sa vorbesc de acum cu clientii,nu mai spun ca s-a deslipit un cip
Vei fi surprins să găseşti clienţi care astfel să înţeleagă fenomenul, în loc să-l povesteşti în termeni populari.
Asta îmi aduce aminte de negura copilăriei mele, mai precis de vârsta de 5 ani. Tata de-abia îşi cumpărase maşina (1979) şi venea iarna, prima iarnă pe care trebuia s-o îndure bijuteria pe 4 roţi. Pe atunci se utilizau bujii de iarnă şi bujii de vară, le schimbau şoferii aşa cum schimbăm acum anvelopele - adică la trecerea de la un sezon la altul.
Numai că, în termenii specifici mecanicii auto de atunci, bujiile de iarnă erau numite "bujii calde", iar alea de vară "bujii reci".
Bun... Vine vremea să plecăm spre munte. Era deja zăpadă pe jos. Părinţii se pregăteau de plecare. Mama, grijulie, îl sfătuieşte pe tata:
- Pune şi tu bujiile alea pe aragaz!
Tata se uită siderat:
- Ce să fac??
- Să le pui pe aragaz! N-ai zis că ai nevoie de bujii calde?

Edited by PSC, 06 September 2016 - 11:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate