Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Gard Cabana

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salut dragi colegi,

Care ar fi etapele ingrijirii unui gard.

Scandura e jiluita, e proaspat facut, am ceva ulei de transformator si dupaia ceva lac protector de la Kober 2.1 Teak

Cu ce trebuie sa dau?

Mai are rost sa dau si cu ulei si cu lac protector 2 in 1?

Ma ajutati care ar fi etapele corecta pentru o ingrijire adecvata?

#2
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
nu da cu ulei de transformator !!!! cumpara lac si astfel lemnul va ramane la culoarea lui naturala. vecinul din spatele casei a procedat asa si uite cum arata un gard de 2-3 ani dat cu  ulei de transformator :

Attached File  20160108_140718.jpg   859.95K   134 downloads

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Pentru lemne care stau afara e un produs destul de bun si rezistent -Sadolin .
Am mai folosit f mult Kober Yacht , sta destul de bine in soare / ploaie . Despre Teak , nu pot spune ca nu am lucrat cu el .

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Crezi ca mai prinde lacul dat peste uleiul de transformator?

#5
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Se pare ca ar fi de ajuns doar lacul 2 in 1. Daca il naclaiesti cu ulei nu stiu cum mai prinde lacul, plus ca ii strici si nuanta, exact cum spunea colegul mai sus.
Da cu lacul si vezi cum iese, poate mai e nevoie de inca un strat dar va iesi super.
Succes.Posted Image

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,096
  • Înscris: 07.11.2006
Un NU hotarat oricarui tip/fel/gen de ulei.
Exista tratamente moderne,unul din ele este cel amintit de unucelalalt.

#7
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016

 unucelalalt, on 05 septembrie 2016 - 12:38, said:

... Despre Teak , nu pot spune ca nu am lucrat cu el .

Teak e doar nuanta. Nu da cu ulei de motor, va arata ca naiba dupa 1-2 ani.
De preferat bait cu nuanta dorita (1-2 maini) si apoi lac de exterior 2-3 maini...sau daca ai deja cumparat acel lac 2 in 1 (bait + lac) il poti folosi fara probleme, doar ca la fiecare strat in plus se inchide la culoare.
Spor.

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
O ard unii pe aici cu culoarea naturala . Nici un lemn nu-si pastraza culoarea naturala cu orice il vei trata . Oricum in timp isi shimba culoarea , va crapa si se va inegri in crapaturi si iti ca fi greata sa te uiti la el .
  Sadolin e bun pt fungi / putregai , are gama variata de culori , patrunde bine dat de 2 ori si unde crapa nu se observa daca e colorat cat de cat , nu neaparat culori inchise . Daca vrei si un lac pe deasupra ca vrei mobila si te tine punga inseamna 2 maini la pistol + smirghel 200 la mana sa iei parul + 2 maini de pistol finisare . Cine viseaza ca o mana de lac rezolva treaba mai bine sa nu mai strice materialul . La penson merge 2-3 maini depinde si vascozitatea . Lucrez in fier de +30 si in lemn de 20 de ani de la garduri la mobila .

#9
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
comparativ cu uleiul de transformator lacul (care are si protectie UV) mentine mult timp culoarea lemnului. eu iti pot trimite poze cu geamuri cu rama de lemn de 20 de ani si  arata excelent. am un gard interior tot la vechimea celui dat cu ulei de transformator, uite mai jos cum arata :

Attached File  grd.jpg   275.3K   72 downloads

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Sadolin recomand si eu . Nu folosi ulei de transformator ( o stiu pe propria piele de ce zic asta ) .

#11
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Baieti va multumesc mult de sfaturi.

In concluzie. deoarece am acel lac protector o sa dau 2-3 maini si fara acel ulei de transformator.

Acesta e cel care il am

http://www.utilul.ro...-ig5175075.html

Sa mai dau peste cu http://www.dedeman.r...2-5l/p/5004451?

#12
Hondica

Hondica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2010
Eu am gardul vopsit de 7 ani cu lac protector Kober 2 in 1 ( am amestecat teak cu nuc mediu , trei maini  ) si o casuta de gradina vopsita in urma cu doi ani cu lac protector Kober 2 in 1 ( stejar doua maini ) plus lac yacht kober incolor ( doua maini ) . Nu am folosit bait , grund , ulei , etc . Si gardul si casuta arata foarte bine , parca sunt vopsite cu o saptamana in urma . Lacul yacht kober incolor este foarte lucios , cred ca in locul lui poate fi folosit lac protector Kober 2 in 1 incolor .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate