Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Montaj si Omologare instalatie GPL si ITP

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Salutare,

Am si eu o intrebare:

Urmeaza sa-mi pun o instalatie GPL pe buburuza (Chevrolet Spark). Am facut o simulare de programare la RAR si am vazut ca m-as putea duce pe 21.09.2016 (daca as avea instalatia pusa pe masina). Dilema mea e urmatoarea: ITP-ul imi expira pe 24.10.2016. E destul de probabil sa ma programez cu cateva zile inainte de expirarea ITP-ului (poate chiar dupa).

Ce recomandati sa fac: mai intai ITP si apoi pun gaz-ul, sau pot pune gazul, fac itp-ul si omologarea?.  

La RAR am suant dar am stat vreo 20 min la telefon si nu a raspuns nimeni (poate trebuia sa mai insist).

Multumesc

PS: stiu ca trebuie sa fac un rodaj la instalatie si calibrata (mi s-a spus ceva la service, o sa am mai multe detalii cand ma prezint la montaj)

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Serios, pui gaz pe 800cmc?? Vinde dracu masina si mergi cu autobuzu.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E de 1 litru si nu vad relevanta... 1 litru benzina face cam 2 de gaz. De ce n-as plati mai putin?

Edited by Pololica, 01 September 2016 - 16:43.


#4
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015

 tybanu, on 01 septembrie 2016 - 16:30, said:

Serios, pui gaz pe 800cmc?? Vinde dracu masina si mergi cu autobuzu.
Se pune gaz si Toyota Prius, insa nu vad ce lagature are postarea ta cu ce a intrebat Op...

#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pai ITP nu are legatura cu omologarea. La ITP verifica doar daca instalatia de GPL este trecuta pe CIV, atat. Asa ca faci cum doresti, numai sa nu ajungi la ITP cu instalatia montata si netrecuta in CIV.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pai asta e ideea. Sunt Stan Patitul cu talonul si CIV. Am depus vinerea trecuta actele de schimbare proprietar la politie si m-au facut sa stau cu masina pe dreapta o saptamana (eliberare talon si CIV noi in 5 zile...). De asta intrebam, din experientele de timpi (montaj+rulaj+programare RAR) cam cat s-a stat. Personal, as vrea sa fac totul maine, dar sunt realist (ANAF m-a tinut 3 saptamani pentru adeverinta, iar DRPCIV o saptamana pentru schimbare talon si actualizare CIV...)

#7
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Monteaza instalatia dupa care cu un drum la RAR le faci pe amindoua.Vezi ca te mai fura aia de la RAR de vre-o 200-300 de ron doar sa-ti treaca in CIV faptul ca ai gaz.Din cite stiu ai termen legal 30 de zile sa treci gazul pe CIV.
Cu instalatia de gaz puterea motorului scade cu 5% deci nesemnificativ iar pretul combustibilului la jumatate.
Am instalatie de gaz de vre-o 5 ani si promit ca nu o sa mai circul niciodata fara !!Fac plinul la rezervor cu 90 de ron.

Edited by gymy, 01 September 2016 - 17:09.


#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Montajul instalatiei dureaza vreo 6 ore, depinde de montator si complexitate, la mine atat a durat. Programare la RAR, iar omologarea dureaza cu totul maxim 2 ore.

Costa 160 ron omologarea.

Edited by RealThing, 01 September 2016 - 17:48.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Multumesc de raspunsuri.

#10
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
unde draq 6 ore? vino la mine ca o montez in 2 si cu pauze de tigari si cafea! lol... dam faliment cu unii!

#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Aici, si nu multumesc, de carpaci sunt satul.

#12
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Mare grija unde pui gaz pe ea, montajul sa fie ok, piese de calitate insa si REGLAJUL, ca tot iti pun gpl in 2 ore si apoi o regleaza fix pix...

#13
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
Eu nu te-am făcut cârpaci ca să ne permitem astfel de politețuri!

Băieții postati de tine sunt cei cu care eu am mai lucrat (băieți buni de altfel), sunt singurii distribuitori ale produselor marca BRC din țară.

Și dacă te interesează, ei pun instalațiile intr-o oră și jumătate, dar ție îți spun 6 ore tocmai ca să nu stai pe lângă ei, atât le mai trebuie, unul mai deștept să le spună unde și ce să monteze!

O zi bună!

#14
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Stii, ai fi foarte dragut daca ai si sti ce postezi. Uimitor, am stat toate cele 6 ore langa ei. Si da, cei care se lauda ca pun o instalatie de gpl in 2 ore sunt carpaci.

La revedere.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
fara atacuri va rog

#16
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Din pacate nu este atac la persoana, este realitatea cruda din Romania. Mai exact, la instalatia mea de GPL (BRC Sequent 32) numai reglajele si testele au durat 1.30h, iar montajul 6 ore si ceva, cu mine langa masina. Iar modul cum au lucrat m-a facut sa inteleg diferenta dintre montatorii-viteza care doresc profit si la revedere, si cei profesionisti care sunt interesati de calitatea lucrarii. Iar asta trebuie inteleasa de cei care dorec calitate, bineinteles la un pret corespunzator.

Asta vazuta la vreo 3 care au ajuns pe acolo in timpul montajului, cu probleme la instalatie, instalatie montata la baieti-viteza.

#17
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Trece gpl in civ sau daca nu, pune gpl dupa rar. Ce capacitate are motorul nu are relevanta, la un spark o sa iesi mai ieftin ca mersul pe jos. Bafta.

#18
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Salut, nu vreau sa mai deschid topic si intreb aici. Intenzionez sa-mi pun instalatie gpl pe masina, landi renzo cred. Instalatia o voi monta in Italia unde si locuiesc, trebuie sa fac omologare la R.A.R.? Ca nu am in plan cat de curand o vizita in Romania...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate