Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Eroare 404 pe paginile unui site Wordpress dupa mutarea acestuia pe un alt server

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
myCoCo16

myCoCo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 25.01.2011
Salutare,
La indemnul colegilor de pe acest forum am inlocuit Windows Server cu CentOS 7 pentru a hosta un site. L-am configurat (cu ajutorul Google) si am setat ip-ul catre serverul meu (pentru a-mi putea muta siteul). Am mutat fisierele, am refacut conexiunea catre db dar am o problema cu paginile. Mai exact, pagina principala functioneaza perfect dar cand dau click pe orice link primesc 404. Site-ul este pe wordpress. Am recreat fisierul .htacces, i-am dat drepturi de scriere si degeaba. Am modificat permalink-ul din setari si tot degeaba. Daca dau refresh de cateva ori acel 404 dispare si pagina se incarca intr-un final insa.
Edit: Cand incerc sa actualizez wordpress primesc eroarea de mai jos:
[ https://s15.postimg.org/x06wyh1tn/eroare.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va multumesc anticipat.

Edited by myCoCo16, 31 August 2016 - 15:09.


#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Intra in Admin Panel la permalinks, muta afisarea link-urilor pe baza de ID (prima optiune, cred), salveaza, apoi muta din nou pe optiunea ce o doresti.

EDIT.
Acum am citit ca ai editat permalink-urile, scuze. Ignore me.

Edited by AndyM, 31 August 2016 - 14:48.


#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Vezi pagina aia cu "Informatii despre conexiune" cand incerci sa resetezi permalinks pentru ca userul sub care ruleaza php nu are drepturi de scriere pentru fisierul .htaccess. Ar trebui sa-ti spuna si "uite, asta am incercat sa scriu dar n-am reusit". Iei cu copy-paste ce e acolo si il pui manual tu in .htaccess cu un user care are drepturi de scriere pe el (probabil user-ul de FTP/SCP).

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 sergiu_spooky, on 31 august 2016 - 16:36, said:

Vezi pagina aia cu "Informatii despre conexiune" cand incerci sa resetezi permalinks pentru ca userul sub care ruleaza php nu are drepturi de scriere pentru fisierul .htaccess. Ar trebui sa-ti spuna si "uite, asta am incercat sa scriu dar n-am reusit". Iei cu copy-paste ce e acolo si il pui manual tu in .htaccess cu un user care are drepturi de scriere pe el (probabil user-ul de FTP/SCP).
M-am gandit si eu sa-i recomand asta, dar...

Quote

Am recreat fisierul .htacces, i-am dat drepturi de scriere si degeaba.


#5
myCoCo16

myCoCo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 25.01.2011
Va multumesc!
Am facut toate aceste lucruri. Am reinstalat apache, mysql si tot ce se putea reinstala. Am reusit totusi sa modific ceva in httpd.conf si sa nu mai apara acea eroare cu ftp din printul de mai sus insa nu scap de erorile 404. Nu stiu ce i-as mai putea face. Posted Image
P.S. Nu credeam ca un server cu linux imi poate da atatea batai de cap.

Edited by myCoCo16, 31 August 2016 - 21:54.


#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Poate e configurat apache httpd sa nu accepte configurari prin .htaccess. Ma gandesc la AllowOverride in special.

#7
myCoCo16

myCoCo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 25.01.2011

 sergiu_spooky, on 01 septembrie 2016 - 09:47, said:

Poate e configurat apache httpd sa nu accepte configurari prin .htaccess. Ma gandesc la AllowOverride in special.
Am configurat totul in httpd.conf si degeaba. Inclusiv AllowOverride. Am renuntat la CentOS si voi instala Ubuntu server. Sper ca aici sa functioneze totul ok.

#8
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Ubuntu rules. E putin mai greu de configurat, dar merita.
Succes!

#9
myCoCo16

myCoCo16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 25.01.2011

 Travertin, on 01 septembrie 2016 - 21:06, said:

Ubuntu rules. E putin mai greu de configurat, dar merita.
Succes!
Da, am obervat. Nu am reusit in totalitate dar am reusit mai multe decat pe CentOS. Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate