Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Care este cel mai ciudat computer care-l stiti sau care-l vedeti?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

View Postdjl, on 27 august 2016 - 22:09, said:

Unitate F.D.D. de 5.25" pe computer cu procesor "A.M.D." e ciudăţenie?   Posted Image
daca e pe ceva dupa socket 754 da.

View PostRazvan_N, on 27 august 2016 - 22:51, said:

Un desktop Asus K31AN al unui vecin, ..............

A doua ciudatenie este un ...........
astea da, super.
Mai aveau unii ideea de a monta un pc in sertar de dulap, sunt destule dinastea montate in tot felul de chestii prin strainatate, dar aici pe forum nu cred in afara de ce ai postat. Mai citisem demult despre un pc montat intr-o carcasa metalica mai groasa cu racire total pasiva, configuratie core 2 e6xxx pe atunci destul de ok. Ciudatenia era ca procesorul si sursa cedau caldura carcasei care fiind masiva o disipa usor, adica era greu de incalzit la gabaritul ei daca o tineai intr-un loc racoros.

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Computerul tomograf. Un rahat pe care nu poti sć joci Solitaire :)

Edited by caiuscorneliu, 27 August 2016 - 23:14.


#21
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Dar feisbuc si you tube merg pe computerul tomografic?

Quote

daca e pe ceva dupa socket 754 da.
de fapt cam pana la maxim pentium cu mmx ar merge floapele alea de 5,25 si ar avea ceva valoare muzeala, in rest sunt overobsolete.
Ca am pus si eu o floapa 5,25 la un athlon xp e o chestie, dar acolo macar e avantajul ca dau in jos frecventa procesorului din bios pana la 600MHz si am pus doar o bareta de 256MB ram suficient ptr ce-i acolo. Cu cpu la 800 merg 1 la 1 fsb si dram ca-s la 133 Mhz ca si cel mai rapid sdram, adica e cel mai lent ddr. Si am avut niste ddr 1 de 128MB pc 2100 si le-am aruncat mai demult cand cautam de 512, uite acum erau bune ca cu cat ar fi ramul mai mic si cpu mai slab te arunca in vechime mai mult, ca pentium 3 sau 2 sau mai vechi n-am chef sa mai asamblez

Pe ala am windows 2000 server, desi e athlon xp nu are windows xp, proiectul initial prevedea sa pun 98se, xp si un linux, dar mi-e o lene groaznica sa instalez toate alea in dual triple boot, am imagini de partitii de pe la pc-uri asemanatiare ca am tot pus la unul si altul, dar ce ar rezulta nu ar fi functional din cauza ordinii de alocare a partitiilor D, E s a m d. sa stau sa instalez 98 si sa-l configurez, dupaia xp si ala sa-l fac, deci cred ca as muri langa pc.

Situatia perfecta ar fi sa pun 98se/ 2000/ xp (probabil sp2 ca oricum nici naiba nu mai baga ala pe net)/ Ubuntu 6.04 / Ubuntu 9.10 / Linux Mint 12 cu gnome 3 (e singura interfata moderna ca ar merge pe asa vechitura, daca nu merge nu pun doar ptr gnome falback ca n-are rost, i-am pus placa video o geforce 2 de 64 MB poate duce poate-i pun si driver proprietar), daca nu poate ubuntu 11.10 sau care a avut unity primul ca-i modern si ala, puppy linux si bodhi linux nici nu stiu ce variante.  Super meserias. Am un hard de 500Gb dar imi e o senzatie aiurea sa-l pun la porcaria aia cand acolo pot pune unul de 80 si e destul ca incap toate alea. Doar ca as fi vrut sa vad cum merge athlon xp cu un hardisk foarte rapid sa nu stea sa se impiedice de un hard la ata 33 sau 66 care face pereche cu penitum 2 sau 1. Ptr linuxuri ubuntu si mint peste 6.10 va trebui 512Mb ram, deci mai arunc o bareta in slot langa cealalta, nu ar fi problema.

Edited by pisoiu22, 28 August 2016 - 00:02.


#22
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postpisoiu22, on 27 august 2016 - 23:07, said:

astea da, super.
Mai aveau unii ideea de a monta un pc in sertar de dulap, sunt destule dinastea montate in tot felul de chestii prin strainatate, dar aici pe forum nu cred in afara de ce ai postat. Mai citisem demult despre un pc montat intr-o carcasa metalica mai groasa cu racire total pasiva, configuratie core 2 e6xxx pe atunci destul de ok. Ciudatenia era ca procesorul si sursa cedau caldura carcasei care fiind masiva o disipa usor, adica era greu de incalzit la gabaritul ei daca o tineai intr-un loc racoros.

Asta al meu are E2140, al carui avantaj zdrobitor e ca a fost gratis, iar placa este tip mini ITX, Intel DG41AN cu 4 GB DDR3. Monitorul este (a fost, mai degraba, acum fiind putin dezmembrat) un AOC 943Fws.
Sursa si coolerul au ventilator. N-o sa aiba HDD, insa. SSD. Tastatura wireless cu touchpad Logitech K400, pe care am luat-o cu 50 lei de pe olx (lichid varsat, traseu intrerupt reparat cu marker special cu vopsea conductiva),
tastatura va fi fixata magnetic si se va putea, evident, folosi de la distanta.

Ideea e nu sa fie original neaparat, ci functional si sa poata fi aruncat in portbagaj alaturi de alte scule -- rotopercutor, trusa de curent primar etc.

Fiindca intre timp am obtinut un laptop clasic, proiectul a fost oprit temporar. Nu-l abandonez insa, pentru ca am investit prea mult. Chiar daca poate nu va mai avea destinatia initiala. Macar ca-l scot la vanzare,
dar tot trebuie sa-l termin.

#23
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
2140 ala e la 1,6 si e foarte rece desi are 65W tdp el consuma cam pe la 12W din ce am vazut in grafice cu vreo 2-4W peste un celeron 420. Ala e cred ca cel mai rece dual core vechi de fesktop, poate doar sempron brisbane din aceeasi perioada sa fie lafel de rece. A si am uitat de celeron dual core e1300 sau 1200, doar toate astea au tdp standard la 65 w, oar celeron single core 420 la 35W
Poti face un media player cu el sau ceva, la vanzare deja sunt prea ieftine, ddr 3-ul ar trebui imperecheat cu ceva mai potent ca sa iei ceva bani mai multi.
Dar daca ai deja un smart tv e inutil acel mediaplayer cred, poate doar ptr muzica.

Edited by pisoiu22, 27 August 2016 - 23:57.


#24
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Destinatia va fi PC de uz industrial - programare utilaje (port serial nativ), echipamente energetice (programare relee Siemens, ABB, Schneider, urmarire semnale SCADA - de unde si porturile optice integrate) etc.
Ajuta si functia de monitor extern. Daca traiam in alta tara, probabil as fi folosit o valiza Pelican; alt nivel de rezistenta mecanica... dar nici valiza Bosch nu e rea.

#25
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
macar folosesti la ceva util. Imi amintesc ca acum vreun an pe un alt forum cineva dorea sa faca un pc cu celeron 420 si 256mb ram nu ptr net ci ptr altceva, spusese acolo dar nu-mi mai amintesc. Cred ca dupaia si - a luat un p3 ca placa 775 era prea scumpa si nu merita cheltuiala

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Unitatea F.D.D i-am pus-o eu.

#27
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Si ai pus cablul invers si -ai ars cipul ala intern

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpisoiu22, on 27 august 2016 - 18:53, said:

Android pe desktop, cand toata lumea are pe desktop windows 7 8 10 sau xp?

Deja testat. E ok - Android e Linux practic.

Servere acasa sa se joace n-are nimeni de aici evident.

:D Avut.

Vreun hardisk de 1 terra la un pentium 3 cu adaptor ide sata iarasi nu are nimeni

Am SSHD de 1 Tb si Windwos 10 pe un Atom de prima generatie - e mai slab decat P3-ul... :D

Windows ante xp nu a incercat nimeni pe un multicore ca se grabeau sa ruleze ceva ce are tot omul.

Pus 95 pe un Core 2 Duo. Probleme insa cu driverele ptr compinente.

Procesor de laptop la desktop lafel ca dece, dar era un topic unde pusese cineva un ceva amd mobile la o placa de desktop mai demult

Exista Desktopuri din fabrica cu asa ceva - sunt chiar multe modele. Am asa ceva.

Interschimbari de OS-uri intre PC si mac si linux prin zona nu s-a facut pe aici

Pe Mac au foartte multi si Windows - Ptr asta exista BootCamp pe Mac-uri.
Pe PC poti pune Mac OsX - se cheama Hackintosh - e topic dedicat pe aria Apple. Am avut si asa ceva, mergea perfect cu vanilla.

Deci precum vezi, cam tot ce iti pare ciudat se poate face sau s-a facut.

Next.

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ http://blog.allstream.com/wp-content/uploads/2013/02/wearable_computer-475x330.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 28 August 2016 - 11:40.


#30
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Totusi intel atom prima generatie merge cu DDR2 la 533 macar.
In poza astalalata ce se intampla?

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpisoiu22, on 28 august 2016 - 10:51, said:

Si ai pus cablul invers si -ai ars cipul ala intern

Nu, unitatea aia am pus-o într-un desktop îngesuit şi din cauza asta am crezut că virgulă nu intră în poziţia pe care o ştiam corectă... cine ştie ce îl bloca. Aşa că acum în loc să am 2 unităţi funcţionale de 5.25" am doar una   :(

#32
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
oricum nu cred ca s-a ars, si eu am mai pus invers dinalea dar nu s-a defectat nimic

#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu o mai decectează computerul. O să văd dacă pot găsi integratul cu pricina.

#34
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Poate ai rupt vreun pin cand ai pus cablul invers. dar de fapt cum ai pus invers ca daca ma gandesc bine la a me anici nu intra invers pe placa aia din discheta de 5 si trei sferturi, poate ai pus la placa d ebaz ainvers, nu ai rupt la mufa din placa vreun pin? sau cbalul ala e bun acum? o flopy de 3 jumate merge pe ea?

#35
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postpisoiu22, on 27 august 2016 - 15:18, said:

Care este cel mai ciudat computer care-l stiti sau care-l vedeti?
Acestea
[ https://i.imgur.com/zimMvFX.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/6knlgEG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/RIQKw7f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://forum.softped...c/page__st__18/
la postul #24 !

#36
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
PC montat in lada de bauturi.
Vad ca ai pe acolo si o vechitura cu sursa laterala
De fapt gumabll 3000 este "inculpatul"

Sistemul e ceva de prin 2000-2002 maxim dupa c evad acolo

Ce am mai gasit, cica panel frontal home made Posted Image
Ceva mai nasol la aspect nu cred ca poate fi in materie de PC-uri asamblate

[ https://s20.postimg.org/or8mx8jp9/P18_10_14_15_15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pisoiu22, 05 September 2016 - 18:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate