Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

De ce unitatile externe ...

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Mugabe

Mugabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 12.07.2006
... sunt proiectate sa se monteze in pozitia binecunoscuta? Ma refer la "split-urile" comune.
Adica de ce ventilatorul sufla aerul perpendicular pe peretele pe care e montata UE ?
Ar fi mai bine (dpdv al randamentului) daca ar sufla paralel cu peretele . Da, da ... nu doar orizontal, ci chiar vertical

[ https://s21.postimg.org/ujyfrm85v/IMG_20160725_224730.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s21.postimg.org/yhlph0uz7/IMG_20160725_224744.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s21.postimg.org/5uip77umr/IMG_20160725_224808.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s21.postimg.org/cwgmtey8j/IMG_20160725_224755.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s21.postimg.org/hkwmolnf7/IMG_20160725_224816.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti ?

(Poate se mai anima putin zona, ca e cam zlaba miscarea ... nimeni nu mai zice nimic, nimeni nu se mai cearta cu nimeni Posted Image )

Edited by Mugabe, 26 August 2016 - 20:41.


#2
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Ventilatorul nu sufla aerul pe peretele pe care este montat, e invers, de la perete trage aer!

Edited by bietu, 26 August 2016 - 20:47.


#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Parerea mea este ca cine a montat asa ceva pe fata cladirii poate fi impuscat , sau macar amendat de primarie , iar panarama data jos .

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unitatea aceea exerna sta afara, e mult mai usor de protejat de ploaie si zapada motorul, elicea si radiatorul fragil din aluminiu daca in partea de sus e o tabla
monstruozitatea din poza e fragila, daca ii scapa unui vecin de deasupra o sticla peste ea are toate sansele sa se strice

#5
Mugabe

Mugabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 12.07.2006

View Postbietu, on 26 august 2016 - 20:47, said:

Ventilatorul nu sufla aerul pe peretele pe care este montat, e invers, de la perete trage aer!

Asa este si eu nu am spus altfel, am spus ca sufla PERPENDICULAR pe perete.
Daca se intelege ca sufla PE perete, permiteti-mi sa corectez  <<sufla perpendicular de pe perete>>
Ma refeream ca tubul de curent (de aer) este perpendicular pe perete

View Postmaximg, on 26 august 2016 - 20:47, said:

Parerea mea este ca cine a montat asa ceva pe fata cladirii poate fi impuscat , sau macar amendat de primarie , iar panarama data jos .

Impuscat ? Posted Image sper ca era o figura de stil ... de ce panarama? asa e facuta de fabrica, ca sa fie astfel montata

Dar sa revenim la cestiune, de ce perpendicular si nu paralel ?

View Postaeon, on 26 august 2016 - 20:55, said:

unitatea aceea exerna sta afara, e mult mai usor de protejat de ploaie si zapada motorul, elicea si radiatorul fragil din aluminiu daca in partea de sus e o tabla
monstruozitatea din poza e fragila, daca ii scapa unui vecin de deasupra o sticla peste ea are toate sansele sa se strice

Concret UE din imagini este pe o institutie si cred ca e a sistemului de climatizare de la camera de servere (Judecatoria din Craiova)
Se vede putin intr-una din imagini ca are grilaje in partea de sus pentru protectia ventilatoarelor.
Dar in fine, are ceva bube varianta cu suflatul vertical ... ramane suflatul orizontal (paralel cu peretele)

Edited by Mugabe, 26 August 2016 - 21:07.


#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostMugabe, on 26 august 2016 - 20:59, said:

........Impuscat ? Posted Image sper ca era o figura de stil ... de ce panarama? asa e facuta de fabrica, ca sa fie astfel montata
Poate , doar nu pe o fatada , la vedere . Panarama aia este ceva industrial , de montat ascuns , pe casa , in fundul gradinii .

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pentru ca de aia.
Multe alte minti luminate au gandit ca e mai bine ca unitatea sa fie protejata mecanic pe verticala unde exista pericol mare fata de o crestere neglijabila de randament dar cu un risc enorm asa cum e unitatea din pozele de mai sus.

#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMugabe, on 26 august 2016 - 20:41, said:

Ce parere aveti ?
Daca eu imi pun asa ceva la geam la mine la etajul 3, cred ca vecinul de la etajul 4 va fi deranjat de curentul de aer, iar vecinul de la etajul 2 va incerca sa vada ce se intampla daca arunca un muc de tzigara in sus catre ventilatoare.

Asemenea "unitati" externe am intalnit mai degraba in instalatii de racire pentru camere frigorifice, vitrine frigorifice, etc. E plauzibil sa fie vorba despre un sistem de racire industrial ("close control") pentru camere de servere.

De exemplu: http://www.spatiulco...-object_id=7630

Acolo, in exterior, este doar condensatorul (radiatorul) si ventilatoarele aferente. Compresorul, o sursa semnificativa de zgomot si vibratii, este inauntru. Eu personal n-as vrea un compresor frigorific de 1 kW in sufragerie.

Attached Files


Edited by kolfleading, 26 August 2016 - 21:27.


#9
Mugabe

Mugabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 12.07.2006
Bun-bun, atunci sa nu sufle vertical (am vazut bubele negre), ca sa nu provocam imaginatia vecinilor :)
Ramane sa incercam s-o punem sa sufle orizontal, dar paralel cu peretele. (varianta veciniproof). De ce ar creste randamentul? Sa incercam un mic calcul:
- luam din manual cifra pentru debitul maxim al ventilatorului din UE, care e pe la 1800 mc/h, adica 1 mc de aer trece prin sectiunea ventilatorului in 2 secunde
- diametrul ventilatorului din UE are cam (cu o buna aproximatie) 40-50 cm. Pentru aflarea suprafetei lui facem pi er patrat = 3,14 x 0,06 = 0,2 mp. Ce lungime trebuie sa aiba un cilindru cu baza in suprafata de 0,2 mp si cu volumul de 1 mc ? Cam 5 m, da? Deci un cilindru de aer de 5 m lungime trece prin UE in 2 secunde atunci cand e in fortaj maxim.
Daca UE este la 10 cm distantata de perete (caz obisnuit) pricepem foarte usor ca se formeaza o depresiune acolo. Aerul cu presiune mai mica preia mai putina caldura de pe lamelele radiatorului, deci care ramane mai cald si compresorul va lucra cu un randament mai mic.

La suflatul orizontal (in lungul peretelui) nu mai apare nici-o depresiune, fiind eliminat obstacolul prea apropiat din spatele UE care o formeaza.

Ce bube are teoria?

#10
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Inchipuieste-ti ce console de prindere ar trebui sa aiba UE daca s-ar monta asa cum spui tu, ar fi si inestetic si foarte mare pericol de prabusire a unitatilor externe, probabil si un vant mai puternic le-ar slabi prinderea de perete, unitatile externe sunt destul de grele, cel putin la AC-ul meu are 31kg, ar trebui niste console mult mai solide si mai lungi plus gauri mai mari date in perete si daca peretele e mai subtire, ar fi o problema in timp, oricum nu pare viabila solutia, altfel ar fi fost implementata.

#11
Mugabe

Mugabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 12.07.2006

View PostDanosul, on 26 august 2016 - 23:44, said:

Inchipuieste-ti ce console de prindere ar trebui sa aiba UE .....

Imi inchipuiesc ... UE aproape lipita de perete cu laterala (treaba foarte simpla), cel putin la fel de sigure ca cele clasice

altfel nu ar fi fost implementata nicio inovare sau inventie in niciun domeniu, nu ca asta ar fi inovare

Edited by Mugabe, 27 August 2016 - 00:21.


#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
pentru ca ventilatorul acela sufla aer cald. daca va sufla aer cald paralel cu peretele,  va incalzi peretele. daca sufla perpendicular pe perete, aerul cald se va dispera in atomosfera

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu sufla, trage, da afara aerul cald, spre exterior

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Mugabe
Cand functioneza in regim de incalzire cum colecteaza condensul?

#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Mugabe: cu cumva ala este pentru un frigider sau camera frigorifica ?

#16
Mugabe

Mugabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 12.07.2006

View Postarg, on 30 august 2016 - 12:28, said:

@Mugabe
Cand functioneza in regim de incalzire cum colecteaza condensul?

Tot asa, picura ... pe sub UE  (de fapt nu inteleg intrebarea ... si cred ca intrebarea e generata de neintelegerea pozitiei UE. Imaginati-va UE in pozitia clasica, acolo pe zid... afara ... si o rotim cu 90o astfel incat latura din stanga (cum privim de la fereastra, din camera) sa ramana inspre perete, iar latura din dreapta sa fie departata de perete. Si gata! Ventilatorul va sufla aerul paralel cu peretele)

View PostMihai_3, on 30 august 2016 - 12:37, said:

Mugabe: cu cumva ala este pentru un frigider sau camera frigorifica ?

Cum am scris mai sus, se afla montat pe peretele Judecatoriei din Craiova, unde nu cred ca au camera frigorifica. Dar, banuiesc ca e la incaperea unde se afla serverul/serverele cu baza de date a/ale proceselor

Edited by Mugabe, 30 August 2016 - 14:04.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Este montata prost, i-au rupt sistemul de prindere si au improvizat ceva.

#18
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Am inteles de prima data pozitia UE(poza) asa cum o gandesti,  dar cum am mai zis la blocuri cel putin ar fi foarte inestetice montate asa pe fatada plus ca ar fi mai dificil de montat, ar trebui niste console mult mai lungi si mai rezistente.
Si asa  cum sunt montate acum strica mult din aspectul vizual al cladirilor cand vezi o multime de ciuperci pe pereti de diferite forme si diferite marci, in alte tari am impresia ca nici nu ai voie sa montezi UE pe peretii exteriori ai blocurilor sau altor cladiri, la case cred ca s-ar putea monta si asa, dar eu nu cred ca e nevoie de asa ceva pentru faptul ca si in pozitia actuala UE pot functiona in parametri foarte buni daca se respecta distanta fata de perete sau orice alt obiect recomandata in manual de producator.
In afara de cele mentionate mai sus, gandeste-te ca daca ar fi montate la apartamente la bloc in acea pozitie, tot fluxul de aer aruncat de-a lungul peretelui s-ar duce  si spre vecini care daca ar mai tine fereastra deschisa nu cred ca ar fi deloc multumiti sa primeasca vara inca un aport de aer cald pe fereastra.

Sunt console de prindere mai lungi si UE se poate monta si la 25-30cm fata de perete in pozitia normala(clasica) daca se doreste, astfel avand aer de ajuns de tras fara sa se formeze nici o depresiune.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate