Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Operatiunea Terenul meu - Casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#217
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postrazvan-softpedia, on 28 mai 2022 - 13:32, said:

scuze, acum am vazut ca nu inchisesem citatul cum trebuie, deci nu prea se intelegea mare lucru. era ora 05 AM, si la ora aia mai apar si erori Posted Image



Din cate inteleg, pui tabla pe casa, deci pazia se monteaza inainte de invelitoare deoarece:
- inchiderea la fronton ( din poza pare ca ai si frontoane ), se face pe tigla metalica si pe pazie
- in zona de streasina nu mai risti sa deteriorez jgheaburile atunci cand vrei sa pui pazia ( datorita carligelor de jgheab ai un acces mai dificil la capriorii in care trebuie sa te prinzi cu pazia )

Salutare. Multam pentru sfaturi. Voi tine cont de ele.

PS: Nu cred ca am frontoane, poate din pozele atasate anterior nu se vedea clar.

Asa arata acoperisul de fapt.



Attached File  Acoperis.jpg   237.35K   14 downloads

Attached File  Fatade 1.jpg   163.98K   13 downloadsAttached File  Fatade 2.jpg   130.19K   12 downloads

#218
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
Tocmai am gasit pe un alt topic, pozele de mai jos.

Cred ca ceva similar trebuie sa fac si eu, daca nu am mai turnat placa in afara zidurilor...

In varianta asta, spunea cel care a pus pozele  ca jgheaburile le-a montat inainte.

Attached File  IMG_20190522_144620.jpg   248.47K   51 downloads  Attached File  IMG_20190608_161833.jpg   70.94K   52 downloads

Attached File  IMG_20190609_163231.jpg   382.29K   50 downloads   Attached File  IMG_20200329_180951.jpg   139.61K   42 downloads

#219
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsoringrigorie, on 30 mai 2022 - 10:46, said:

Asa arata acoperisul de fapt.

La forma asta de acoperis, tabla cutata nu este o solutie. Va fi scump ( atat ca material, cat si ca manopera ), si va arata urat.

#220
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

View Postsoringrigorie, on 30 mai 2022 - 11:05, said:

Tocmai am gasit pe un alt topic, pozele de mai jos.

Cred ca ceva similar trebuie sa fac si eu, daca nu am mai turnat placa in afara zidurilor...

In varianta asta, spunea cel care a pus pozele  ca jgheaburile le-a montat inainte.

Attachment IMG_20190522_144620.jpg  Attachment IMG_20190608_161833.jpg

Attachment IMG_20190609_163231.jpg   Attachment IMG_20200329_180951.jpg
Asa am facut la mine.Au iesit 70cm in exterior cu capriorii.10 cm s-au pierdut la izolatia de 10,si a ramas pazia de 60cm.Am bagat vata din pod spre exterior,si am inchis  pe exterior cu OSB,peste care am pus extrudat  ,prins cu spuma dar si cu negrese cu rozete ..Apoi ,plasa cu adeziv.Acum ii dau ce culoare vreau...

Attached Files



#221
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postvslmarcel, on 01 iunie 2022 - 17:35, said:

Asa am facut la mine.Au iesit 70cm in exterior cu capriorii.10 cm s-au pierdut la izolatia de 10,si a ramas pazia de 60cm.Am bagat vata din pod spre exterior,si am inchis  pe exterior cu OSB,peste care am pus extrudat  ,prins cu spuma dar si cu negrese cu rozete ..Apoi ,plasa cu adeziv.Acum ii dau ce culoare vreau...

Super! Multumesc mult pentru detalii!

Poti pune te rog o poza, din pod, sa vad cum sunt prinsi patratii orizontali pe cosoroaba / placa?

Mi-ar fi de mare ajutor!

#222
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Cu tije filetate m14. Sau ciobaneste cu OB indoit. Eu am si si :)

#223
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016

View Postbobitzaaa, on 09 iunie 2022 - 09:54, said:

Cu tije filetate m14. Sau ciobaneste cu OB indoit. Eu am si si Posted Image

La mine sunt prinsi la fel patratii, cu conespane de 14, si cu cate 2-3 bucati de fier striat de 10 bagat in ei si in placa (in placa vreo 5-7 cm), indoite apoi pe patrat.

#224
soringrigorie

soringrigorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.08.2016
INGRIJORARE....Posted Image

Sper ca nu m-am inecat ca ...la mal.

Va amintiti cand am spus ca placa peste etaj nu am mai turnat-o si in afara, sa fie practic sageac, da?

Problema a ramas cum ies patratii de lemn orizontali, 70 cm in afara zidurilor, cum ii prind de placa, astfel incat sa fie la nivelul placii turnate, adica marginea inferioara a patratilor sa fie la marginea superioara a placii.

Pana la urma, montatorii de la acoperis (aceiasi care vor monta si tabla, de la firma de unde am comandat-o ==Bilka==), au procedat in felul urmator (Nota: inca nu e finalizat tot sistemul de prindere).

1. Patratii de lemn asezati orizontal pe placa, 70 cm in afara, si aproximativ 1.2 metri inaintru

2. Fixare prin conespane si fier striat de 10, prinse in centura si placa (fierul indoit la capatul superior)

3. La aprox. 50 cm in interior, pop prins intre fiecare caprior si patratul orizontal aferent.

4. La aprox. 1.5 metri de la zidul exterior spre interior: scaun de sustinere de jur-imprejur

PS: Dupa cum am mentionat anterior, acoperisul are practic si 3 magari, ca e rupta de 3 ori inaltimea, avand cele 2 balcoane.

Ingrijorarea mea:Partea dinspre streasina nu imi pare foarte...trainica. Adica as vrea o consolidare suplimentara.

Montatorii spun ca este suficient asa, avand in vedere ca acoperisul este rupt in multe ape, cu multi magari si scaune, plus popii de sustinere spre partea exterioara.

Proiectantul zice ca ar fi cateva variante:

#1 nu ar mai strica o cosoroaba pusa peste patratii orizontali, mai groasa decat ei, decupata partial in dreptul lor, sa vina peste ei si sa-i "imbrace" practic.

#2 (o solutie care mi se pare chiar inutila, avand in vedere ca nu mai pot face o alta centura superioara): sa zidesc 1 rand de bca pe margine, apoi cosoroaba peste acest rand, pana ajunge la nivelul capriorilor...

#3 patratii orizontali sa-i prelungesc mai mult in interior ==> practic sa-i prelungesc cu alte bucati mai lungi, prinse la fel cu conespanuri si fier striat, si apoi facut inca un scaun intermediar...

Intr timp, am mai cautat si eu peste tot, si am mai gasit si varianta aceasta:
- cosoroaba prinsa imediat deasupra popilor mici care sustin grinzile spre exterior, dupa aceea prinsa de scaunul intermediar deja existent cu patrati in diagonala, gen contrafix.


POZE:

Situatia actuala (inca nefinalizata):

Attached File  WhatsApp Image 2022-06-09 at 08.42.46.jpeg   97.73K   34 downloads

Ce am gasit eu ieri:

Attached File  image_90916.jpg   132.96K   32 downloads

Pentru cele 3 variante de mai sus, nu am poze, dar sper ca am explicat destul de clar....


PS: Am gasit si varianta aceasta de acoperis, fix pentru astfel de tipuri de acoperis, in mai multe ape, si intr-adevar cam seamana cu ce am eu acum.

Practic, ideea cu acea grinda suplimentara si prinderea in diagonala ar putea fi cumva o solutie, ma gandesc...

Attached File  sarpantaacoperis-in-plan-vertical-in-mai-multe-ape3.jpg   141.67K   26 downloads


Vro sugestie din partea voastra?

Multumesc anticipat!

In caz ca este nevoie, mai atasez o data planul acoperisului meu:

Attached File  WhatsApp Image 2021-04-17 at 08.09.27 (2).jpeg   321.41K   17 downloads

#225
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

View Postsoringrigorie, on 09 iunie 2022 - 09:13, said:


Super! Multumesc mult pentru detalii!

Poti pune te rog o poza, din pod, sa vad cum sunt prinsi patratii orizontali pe cosoroaba / placa?

Mi-ar fi de mare ajutor!
Pai de cosoroaba,erau lasate sarme,iar pe placa cu conexspane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate