Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Router wireless fibra optica Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View Postflorinel, on 26 august 2016 - 15:58, said:


Placa mea de retea se conecteaza la alt router (un belkin) la 150Mb/s. Doar la routerul de la UPC se conecteaza la 72. Am incercat toate setarile posibile, cu analiza interferentelor si alegerea de canal mai ...liber...tot ce se poate. Cu laptopul lipit de router...nu se conecteaza peste 72.
Iar ca sa-mi dea connect box, ar trebui sa accept un contract care nu e deloc avantajos.

Si da, am fibra Telekom pana la usa.

E cineva care-mi poate spune ceva de echipamente? Suporta sau nu 150 Mb/s ?

Echipamente Telekom disponibile : xDSL, FTTx .

Internet

xDSL/FTTB- router : HG 658 , Speedport W724V
FTTH- ONT HG 8247H

Televiziune

IPTV - KAON 7356
DVB-C - SKYWORTH STIH 273
DVB-C - SMIT 1660 CAM CI+

Telefonie fixa

DECT- Gigaset AP 220 si Sagemcom D250.

#20
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

View Postandrei19031980, on 26 august 2016 - 11:41, said:

Daca vrei sa te legi la cap cu contractele "stufoase' ale lor din care n-ai sa mai scapi niciodata poti sa te duci la Telekom. Serviciile lor sunt bune numai in zonele cu FTTH, daca n-ai asa ceva in zona ta stai la UPC. Viteza la net prin wi-fi pe care o ai este foarte buna, pe wireless N daca scoti undeva la 60-70 de Mbps esti norocos pentru ca pe acolo se ating vitezele maxime si mai mult n-ai sa scoti in veci decat daca folosesti wireless AC sau faci transfer intre placile wireless la 150 sau 300 Mbps.
ai semnat cumva fara sa citesti?
Ai mei au net la tara de la ei, viteza mica, 4 mb/s, ca atat duce, dar e stabil. A venit recent UPC-ul, plin de "tzepe", deranjamente la ordinea zilei si clienti foarte nemultumiti.
Am semnat TV+net 48 lei de la telekom, atat patesc, nici un ban in plus.
Am citit contractul, il respect, ma bucur de servicii. Drept dovada, la mine acasa am acelasi furnizor, doar net, si platesc exact cat am semnat, deci primul caz nu e coincidenta :)
( nu, nu fac reclama, dar ce ai zis e aberatii ) Posted Image

Edited by TheRipper0607, 26 August 2016 - 20:33.


#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc pentru informatii, din ce inteleg aici si din ce am mai gasit pe net(destul de putine informatii referitoare la partea de wireless) la HG 8247H, se pare ca livreaza viteze tot slabute pe wireless.

Pentru cei care au intrebat "de ce nu-ti pui un alt router" - cand am " configurat" locuinta , am prevazut cablarea pentru net si TV intr-un anumit mod, fara cabluri la vedere, iar pentru routerul wireless exista un loc bine stabilit (un nod, daca vrei sa-i zici asa) cu toate conexiunile necesare. Deci nu vreau sa montez inca un router pentru ca nu vreau sa vad cabluri aiurea.

#22
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Am clienți care au cablat locuință cu Net și coaxial chiar până la stâlpul electrica , dar nu s-au întrebat ca exista diferențe de tehnologie între Telekom / Rcs Rds și UPC . Telekom si Rcs Rds au FTTH, pe când UPC nu , ce te faci când vrei sa îți faci conexiunea dintre fibră optică și si conexiunea cu Net și Tv deja instalate prin pereți. Fibră tot trebuie să intre până la un punct în casă.

#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Nu e asta o problema, este prevazuta posibilitatea de intrare in locuinta pana la punctul "central" si cu alt tip de cablu (fibra in cazul de fata). Am un "nod" prevazut cu o cutie din plastic - acolo sunt toate conexiunile necesare (cablu coaxial, splittere, cabluri UTP). In acelasi loc sta (acum) modemul UPC. In cazul in care voi opta pentru Telekom, va trebui doar adusa fibra de pe casa scarilor pana la cutie, printr-un copex deja existent, incastrat in zidarie. Si da, nu are coturi din scurt, deci poate fi trasa fibra, foarte simplu.

Explicatia de mai sus era doar ca sa nu mai primesc solutii gen " mai pune-ti un router".

Oferta primita de la reprezentant Telekom : 135 canale tv (desi vad pe oferte 127),CI+, net 500mb la 67 ron. Aproximativ decenta, insa nu ma incalzesc 500mb/s atata timp cat folosesc doar 50-70mb/s prin wireless. Placa de retea din laptop o pot inlocui cu una mai potenta in momentul in care am in casa un echipament, router care sa-mi poata livra rate superioare de transfer. Dar pana atunci ma multumesc si la 150mb/s.

Astept acum contraoferta de la UPC si dupa asta voi decide exact cum voi proceda.

#24
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
În privința ofertei putem discuta , sunt zeci de oferte si se poate alege oferta cea mai bună raport conținut Tv, viteza internet, echipamente, etc .

#25
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Asta e manualul care iti vine cu routerul Telekom, de fapt e un quick-guide. Gasesti despre Wi-fi pe la paginile 12-13, mai ales la "note" acolo, unde oamenii spun ce inseamna un zid in metri. Posted Image
Pentru manualul "mare"...ala e mai complicat, te poti folosi de ce-a postat un coleg mai devreme, dar oricum difera firmware-ul si la asta nu ma pricep sa-ti spun daca si cat influenteaza ce te intereseaza pe tine.
P.S. Difera putin modelul, chiar 8247H, cel de la Telekom are portul USB pe lateral, langa butonul de WPS.
Attached File  Gateway_ONT_Quick_Start_10.zip   2.39MB   57 downloads

Edited by worldwide, 27 August 2016 - 11:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate