Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Uzucapiune

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Bună ziua,
Am achiziționat un teren de aprox 100 mp  în urmă cu 18 ani. Apoi încă 200 mp… Pe parcurs am reușit să cumpăr tot, inclusiv casa. Am cumpărat cu acte casa și 508 mp. Atât avea omul pe titlul lui de proprietate.  Eu în realitate am 1190 mp. N-am trecută pe acte suprafața de 682 de metri pătrați.
Înțeleg că există posibilitatea trecerii suprafeței totale în proprietatea mea. Se numește uzucapiune... sau așa ceva.
În eventualitatea în care copilul meu ar vrea să vândă mai apoi proprietatea, aș dori să nu umble după rezolvarea actelor, așa cum pățesc eu acum… 
Mă poate ajuta cineva cu un sfat?
Mulțumesc!

#2
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
In cazul tau tremenul de prescriptie achizitiva (uzucapiune) este de 30 de ani .


Asadar este prea devreme pentru a initia ceva .

#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
nu merge.
poti sa intabuli doar ce ai in acte.
eu am cumparat un teren de 1000 mp in acte, real 1390. cei 390 in plus sunt bonus. binenteles ca am intabulat doar 1000.
am gasit o modalitate sa ii intabul si aia dar trebuie sa ingradesc terenul prima data (un gard nu am cu unul din vecini desi e intravilan) apoi pe la tribunal, accepte de la vecini ca la ei nu le lipseste din teren, etc etc.
consider ca mai bine o las moarta, oricum tot eu il folosesc ca e pe mine, ca nu e.

#4
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Am mai mult de 10 ani de posesie a terenului.... fără niciun litigiu, fără nicio problemă  (toți vecinii știu, la primărie e de acord toată lumea) A fost pământul fostului proprietar, apoi al meu,  poate primăria să-mi facă act de proprietate? Merg la primărie și solicit?

Numai bine!

Edited by MihaelaB, 25 August 2016 - 13:34.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se poate la primărie că ei nu dau titluri de proprietate, trebuie acțiune în instanță. Nu te putem ajuta cu mai multe sfaturi care să îți fie cu adevărat de folos, du-te cu actele la un avocat.

#6
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006

View PostD3an, on 25 august 2016 - 13:31, said:

nu merge.
poti sa intabuli doar ce ai in acte.
eu am cumparat un teren de 1000 mp in acte, real 1390. cei 390 in plus sunt bonus. binenteles ca am intabulat doar 1000.
am gasit o modalitate sa ii intabul si aia dar trebuie sa ingradesc terenul prima data (un gard nu am cu unul din vecini desi e intravilan) apoi pe la tribunal, accepte de la vecini ca la ei nu le lipseste din teren, etc etc.
consider ca mai bine o las moarta, oricum tot eu il folosesc ca e pe mine, ca nu e.

Chiar dacă e pe la tribunal.... măcar să-mi văd actele-n regulă.

Dacă vrea copilul să vândă vreodată să aibă și ce să vândă.

Puteți să-mi sugerați un avocat în Bacău?

Poate nu chiar pe cel mai scump? :)

#7
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Vb mai multe pe pm. eu acum sunt în proces pt acte, prin uzucapiune.

#8
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostMihaelaB, on 25 august 2016 - 12:59, said:

Bună ziua,
Am achiziționat un teren de aprox 100 mp  în urmă cu 18 ani. Apoi încă 200 mp… Pe parcurs am reușit să cumpăr tot, inclusiv casa. Am cumpărat cu acte casa și 508 mp. Atât avea omul pe titlul lui de proprietate.  Eu în realitate am 1190 mp. N-am trecută pe acte suprafața de 682 de metri pătrați.
Înțeleg că există posibilitatea trecerii suprafeței totale în proprietatea mea. Se numește uzucapiune... sau așa ceva.
În eventualitatea în care copilul meu ar vrea să vândă mai apoi proprietatea, aș dori să nu umble după rezolvarea actelor, așa cum pățesc eu acum… 
Mă poate ajuta cineva cu un sfat?
Mulțumesc!

Pt. a dobindi dreptul de proprietate prin intermediul uzucapiunii (prescriptie achizitiva), conform legii sint necesare urmatoarele:
Posesia asupra terenului sa fie utila, adica sa fie continua, sa fie neintrerupta, sa fie netulburata, sa fie publica, si exercitata sub nume de proprietar.
In plus legea spune cit trebuie sa dureze posesia asupra terenului pentru a putea opera uzucapiunea.
Astfel uzucapiunea poate fi de 30 de ani sau de 10-20 de ani.
30 de ani in cazu' in care nu aveti acte (titlu), 10-20 de ani in cazul in care aveti un just titlu si sinteti de buna credinta.
In cazul dvs, pe baza celor expuse, neexistind, se pare, vreun just titlu, pt. a capata dreptul de proprietate este necesara o posesie de 30 de ani.
In cazul in care Doamne Fereste, treceti in nefiinta pina la implinirea termenului de 30 de ani, copilul dvs va putea sa se prevaleze de uzucapiune in vederea obtinerii dreptului de proprietate dupa 10 ani de la intrarea in posesie, fiindca el intra sub incidenta noul cod civil intrat in vigoare in 2013, cod ce spune ca sint necesari doar 10 ani de posesie, dupa putind intabula terenul.

Edited by active95, 25 August 2016 - 13:39.


#9
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Ar trebui să trec terenul în Registrul agricol? Și să plătesc impozit pentru el? Are vreo relevanță?

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă ți se primesc banii, plata impozitului ajută la probarea posesiei și folosinței. Sigur că are relevanță.

Edited by althea, 26 August 2016 - 07:04.


#11
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Eu deja plătesc de vreo 5 ani în loc de 500 de metri la impozit vreo 800.
Ar trebui să plătesc exact pe toată suprafața?
Terenul e în interiorul comunei și e mărginit de garduri.
Toată lumea știe că e al meu, nici vecinii nu au acte pe toată suprafața lor.

Ar fi important de știut.... un astfel de proces durează mult? și cât costă? și cât e de complicat? Am nevoie de avocat? sau e suficient să pun toate documentele la dosar și martori și să am acordul primăriei?

Vă mulțumesc pentru răbdare!

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Citește ce scrie aici:
http://legestart.ro/...ul-uzucapiunii/
Cred că e suficient ca să-ți poți face o idee despre procedură.  

Cred că ar fi bine dacă ai avea chitanțe de plată a impozitului pe toată suprafața dar cel mai bine ar fi să-ți cauți un avocat care să te îndrume. Nu-ți poate spune nimeni cât durează, e în funcție de cât e de aglomerată judecătoria de care aparții, de cât de harnic e judecătorul etc. Complicat nu pare să fie dar iarăși, e doar o părere. Nu prea cred că te-ai putea descurca fără avocat.

Ai văzut ce ți-a scris khristy36?

View Postkhristy36, on 25 august 2016 - 13:37, said:

Vb mai multe pe pm. eu acum sunt în proces pt acte, prin uzucapiune.
Scrie-i, pare dispus/ă să te ajute.

#13
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostMihaelaB, on 26 august 2016 - 09:13, said:

Eu deja plătesc de vreo 5 ani în loc de 500 de metri la impozit vreo 800.
Ar trebui să plătesc exact pe toată suprafața?
Terenul e în interiorul comunei și e mărginit de garduri.
Toată lumea știe că e al meu, nici vecinii nu au acte pe toată suprafața lor.

Ar fi important de știut.... un astfel de proces durează mult? și cât costă? și cât e de complicat? Am nevoie de avocat? sau e suficient să pun toate documentele la dosar și martori și să am acordul primăriei?

Vă mulțumesc pentru răbdare!

Daca ati putea, ar fi foarte bine din mai multe puncte de vedere.
La modul general, ca idee, ca sa zic asa, fondul (adica actiunea pe care o introduceti la Judecatorie) poate dura intre 6 -12 luni.
In cazul in care actiunea dvs la Judecatorie este respinsa (adica judecatorul nu va recunoaste dreptul de proprietate) puteti face apel, la Tribunal. Lucru care mai adauga inca 3-6 luni de zile (la modul general putind fi mai mult).
Iar in cazul in care si Tribunalul respinge actiunea, atunci puteti sa faceti recurs la Curtea de Apel. Lucru care mai adauga inca 3-6 luni de zile. (la modul general putind fi mai mult).
In cazul in care Primaria face intimpinare (adica se opune) este posibil sa se prelungeasca.
In ce privesc costurile, excluzindu-le pe cele ale avocatului, ele se rezuma la copii dupa actele pe care le aveti , taxa de timbru judiciar (parte din valoarea pe care o are respectivul teren) ce poate fi calculata aici, taxa pt. expert topo (ce va fi desemnat de catre judecator si care, la modul general poate fi 1.000 de lei) si cam atit.
Din nefericire, ca orice lucru, e complicat daca nu ai cunostiintele necesare/n-ai mai facut/etc. Teoretic puteti depune cererea de chemare in judecata a Primariei prin Primar impreuna cu restul de acte/etc fara un avocat.
Totusi, indicat ar fi sa lasati un avocat sa o faca.

Edited by active95, 26 August 2016 - 14:18.


#14
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Inainte de a cheltui bani cu cereri si expertize platiti o consultatie la un avocat . V-am mai spus , si o sa va spuna si el (avocatul) ca nu s-a implinit termenul de uzucapiune in cazul dumneavoastra .

Va mai trebuie 12 ani .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate