Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum mă încadrez pentru virajul la stânga în această intersecție?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postlrt_, on 25 august 2016 - 12:46, said:

Întrebarea mea e: pe unde mă încadrez?
Pe bancheta din spate a unui taxi

Edited by HAL9000, 25 August 2016 - 13:17.


#20
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

View Postsergiu_spooky, on 25 august 2016 - 13:10, said:

Mda, scuze, am probleme de exprimare cu dreapta/stanga si morcovi/castraveti Posted Image))
Ocolesti "centrul imaginar" al intersectiei prin stanga dreapta - in cazul asta te bagi pe partea stanga dreapta a peticului ala nisipos triunghiular pana incepi sa treci de el si apoi faci virajul.

Acum chiar că m-ai încurcat.
Te referi la dreapta şi stânga din perspectiva mea sau din perspectiva triunghiului?
Cu alte cuvinte, stânga e sau nu unde am tras dunga aia? La stânga aia te referi? Eu la aia mă refer, e stânga centrului din perspectiva mea.

View PostCami1981, on 25 august 2016 - 13:09, said:

Vezi ca si cel din stanga tot stop are  (ca ala din fata ta , nu cedeaza cum ai desenat )
Oricum este cam acelasi lucru (acordare de prioritate din partea lui )
Are cedează, doar că e pus undeva înainte şi nu e prins în poză. În fine, cum ai spus, tot ar trebui să acorde prioritate. Nu aia e problema.

#21
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postsergiu_spooky, on 25 august 2016 - 13:13, said:


Oh come on, da, mi-am cerut scuze, pe incepator l-am indus in eroare, m-am corectat. Pentru tine trebuia sa fie evident ca am incurcat dreapta cu stanga.
Ai editat in timp ce scriam si eu ...

#22
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postlrt_, on 25 august 2016 - 13:13, said:

Asta nu ar însemna să ocolesc centrul prin dreapta? Acolo nu e obstacol sau sens giratoriu, dacă era, era mai simplu. Iarăşi, era logic să ocolesc prin dreapta dacă drumul din stânga mea (de pe care vine maşina gri) e cu o singură bandă, şi nu ştiu dacă e sau nu, că nu e marcat.
Da, nu am zis complet de prima data.
Un mic sens giratoriu in locul acelui triunghi de praf. La asta ma refeream.
Daca drumul cu masina gri era cu o singura banda trebuia sa fie semnalizat printr-un indicator de circulatie. Daca nu este semnalizat (in cazul in care din diverse motive lipseste de acolo), da-i bataie.

#23
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View Postlrt_, on 25 august 2016 - 13:19, said:

Acum chiar că m-ai încurcat.
Te incadrezi cum ti-am spus eu, cam asa cum e scris DJ251, dar cu spatele masinii mai spre stanga. (D=spate, 1=fata; dai D-ul mai spre stanga si aia e pozitia masinii)

Edited by shymano, 25 August 2016 - 13:25.


#24
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
"Triunghiul" ala e zona in care s-a adunat praful si noroiul pentru ca pe acolo nu trece nimeni. Deci e rezonabil sa te gandesti ca laturile lui (cam curbe) delimiteaza soseaua. Ei bine, considera ca latimea soselei este distanta de la latura triunghiului la marginea soselei. Contrasensul e jumatatea din stanga acestei distante. Inseamna ca te incadrezi in cealalta jumatate, dai prioritate la tot ce vine din fata, apoi virezi la stanga.

#25
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View Postlrt_, on 25 august 2016 - 13:19, said:


Acum chiar că m-ai încurcat.
Te referi la dreapta şi stânga din perspectiva mea sau din perspectiva triunghiului?
Cu alte cuvinte, stânga e sau nu unde am tras dunga aia? La stânga aia te referi? Eu la aia mă refer, e stânga centrului din perspectiva mea.


Are cedează, doar că e pus undeva înainte şi nu e prins în poză. În fine, cum ai spus, tot ar trebui să acorde prioritate. Nu aia e problema.

Din perspectiva ta. E bine sa-ti imaginezi totul ca si cum esti la volan, adica cum e fotografia.
Reciteste ce-am scris in primul post, am incurcat stanga cu dreapta, scuze.

#26
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

View PostReynolds, on 25 august 2016 - 13:21, said:

Da, nu am zis complet de prima data.
Un mic sens giratoriu in locul acelui triunghi de praf. La asta ma refeream.
Daca drumul cu masina gri era cu o singura banda trebuia sa fie semnalizat printr-un indicator de circulatie. Daca nu este semnalizat (in cazul in care din diverse motive lipseste de acolo), da-i bataie.

Drumul cu maşina gri e cu două benzi, o dată ce intri pe el (ăla cu Dacia pe acolo se duce). Eu mă refer pe porţiunea din acel drum care intră în intersecţia propriu-zisă - aia nu ştiu dacă e cu două benzi sau nu - adică dacă se poate intra pe ea de unde sunt eu sau nu. Nu e marcat în nici un fel. În cazul în care se poate intra, atunci pe unde m-aş duce eu e bine. Dacă nu, atunci ar trebui să ocolesc pe partea dreaptă a peticului de praf, cum spui tu.

View Postshymano, on 25 august 2016 - 13:22, said:

Te incadrezi cum ti-am spus eu, cam asa cum e scris DJ251, dar cu spatele masinii mai spre stanga. (D=spate, 1=fata; dai D-ul mai spre stanga si aia e pozitia masinii)
Mulţumesc de răspuns. Aşa e cel mai logic.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din câte-mi dau seama din poză, drumul spre stânga duce către localitate, iar drumul prioritar (DJ...) duce spre dreapta, ocolind localitatea.
În asemenea situaţii, pentru diminuarea riscului de accident, fie se amenajează un giratoriu - dezavantaje: lărgirea intersecţiei şi crearea unei zone de conflict - fie o trecere denivelată (pasaj sub/suprateran - dezavantaj: cost mare de execuţie).
De aceea ne plac drumurile din vest.
De regulă, se adoptă soluţia sensului giratoriu, unde prioritatea este clar stabilită.
Însă, cum e vorba de România, se circulă conform priorităţii de dreapta (eu nu văd semne de circulaţie acolo - poate că sunt). Deci, dacă vrei să urmezi traseul galben, dai prioritate de dreapta maşinilor care vin din faţă şi te încadrezi mai aproape de axul drumului. Nu-mi pot da seama din poză, iar faptul că lipsesc marcajele acolo e grav - în caz de accident poliţia poate stabili vinovăţia pe ochi frumoşi. Sau poate chiar asta doreşte...
Nu ai precizat dacă e permis virajul la stânga, dinspre localitate spre DJ.

Edited by PSC, 25 August 2016 - 13:29.


#28
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

View Postsergiu_spooky, on 25 august 2016 - 13:24, said:


Din perspectiva ta. E bine sa-ti imaginezi totul ca si cum esti la volan, adica cum e fotografia.
Reciteste ce-am scris in primul post, am incurcat stanga cu dreapta, scuze.
Ok, am înţeles. Mulţumesc.

#29
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Eu m-as incadra ca in poza de mai jos:


1. Dai semnal stinga din timp.
2. Lasi spatiu sa treaca prin dreapta ta masini daca mai vin din spate.
3. Dai prioritate dubei albe care vinde din dreapta.
4. Ala care vine din fata are stop deci trebuie sa te lase pe tine primul. Chiar daca nu avea stop si avea tot cedeaza, tot el trebuia sa cedeze ...."prioritate de dreapta"

Attached Files


Edited by obionekenobi, 25 August 2016 - 13:30.


#30
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

View PostPSC, on 25 august 2016 - 13:27, said:

Din câte-mi dau seama din poză, drumul spre stânga duce către localitate, iar drumul prioritar (DJ...) duce spre dreapta, ocolind localitatea.
În asemenea situaţii, pentru diminuarea riscului de accident, fie se amenajează un giratoriu - dezavantaje: lărgirea intersecţiei şi crearea unei zone de conflict - fie o trecere denivelată (pasaj sub/suprateran - dezavantaj: cost mare de execuţie).
De aceea ne plac drumurile din vest.
De regulă, se adoptă soluţia sensului giratoriu, unde prioritatea este clar stabilită.
Însă, cum e vorba de România, se circulă conform priorităţii de dreapta (eu nu văd semne de circulaţie acolo - poate că sunt). Deci, dacă vrei să urmezi traseul galben, dai prioritate de dreapta maşinilor care vin din faţă.
Nu ai precizat dacă e permis virajul la stânga, dinspre localitate spre DJ.

Mulţumesc de răspuns. Eu vreau să intru în localitate, problema era dacă intru pe drumul pe unde duce săgeata galbenă, sau dacă ocolesc mai către Dacia. Ideea era că nu ştiu dacă e permis sau nu virajul pe drumul prin care trece săgeata galbenă, că ăla ar fi practic contrasensul drumului de pe care vin - nu e marcat nicăieri nici bifurcare, nici ocolire, nimic.

Virajul e permis la stânga dinspre localitate spre DJ.

#31
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
@lrt_
Si pe gogule maps de ce apare tot stop si acolo ????


https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#32
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

View Postobionekenobi, on 25 august 2016 - 13:29, said:

Eu m-as incadra ca in poza de mai jos:


1. Dai semnal stinga din timp.
2. Lasi spatiu sa treaca prin dreapta ta masini daca mai vin din spate.
3. Dai prioritate dubei albe care vinde din dreapta.
4. Ala care vine din fata are stop deci trebuie sa te lase pe tine primul. Chiar daca nu avea stop si avea tot cedeaza, tot el trebuia sa cedeze ...."prioritate de dreapta"

Mulţumesc de răspuns. E o problemă, totuşi. Practic, dacă stau unde e desenul tău, stau pe contrasens. Teoretic, dacă aş sta acolo să dau prioritate, aş bloca contrasensul. De aia m-aş încadra unde e săgeata, adică puţin mai în stânga de marcajul tău negru, cam pe unde zicea shymano.

View PostCami1981, on 25 august 2016 - 13:31, said:

@lrt_
Si pe gogule maps de ce apare tot stop si acolo ????


https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Îmi cer scuze, aveam impresia că e cedează. Mulţumesc de corectare.

#33
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
da ... ai dreptate ....n-am desenat bine  ......ma uit acum pe google maps si revin
......
.......
.......
parca mai bine asa:
si nu mai tii cont de ce am scris la  punctul 2 mai sus

Attached Files


Edited by obionekenobi, 25 August 2016 - 13:45.


#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu cum se face, dar tot in apropierea bisericilor apar bifurcatii din astea, de parca ar avea o intelegere cu lumea cealalta. Nu mai departe, cartierul in care locuiesc. Cum trebuie sa ne incadram aici daca vrem sa facem la stanga ? Dar unul care vine din una din cele 2 strazi din fata si vrea sa intoarca pe cealalta ? Indicatoare ioc. Tin minte ce mai intorceam eu cu bicicleta cand eram mic de pe una din strazile din fata pe cealalta. Posted Image Odata am si cazut.

Click pentru marire.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   489.99K   24 downloads
  • Attached File  2.jpg   370.68K   24 downloads

Edited by Ion_de_la_Raion, 25 August 2016 - 13:49.


#35
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

View Postobionekenobi, on 25 august 2016 - 13:42, said:

da ... ai dreptate ....n-am desenat bine  ......ma uit acum pe google maps si revin
......
.......
.......
parca mai bine asa:
si nu mai tii cont de ce am scris la  punctul 2 mai sus

Am înţeles ideea ta,însă probabil cu maşina mai spre lângă axul drumului (exact unde ai pus tu e pentru mers înainte). Asta e în situaţia în care nu se poate intra prin stânga, pe unde am dus eu săgeata. E nasol că nu sunt marcaje.

Pe lângă asta, problema cu virajul cum îl recomanzi tu e că ocoleşte prin dreapta centrul imaginar al intersecţiei, în loc să-l ocolească prin stânga. Se ocoleşte prin dreapta doar un obstacol din centrul intersecţiei, nu şi intersecţia fără obstacole.

#36
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Magarii astia de la Politie ...sa nu puna ei intersectia din fata casei tale in chestionare ...?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate