Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Pareri fizion.ro
 Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?

Recomandare camera monitorizare i...
 

Achizitie multimetru

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
209 răspunsuri în acest subiect

#73
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005
...mda, la multimetre ne pricepem toti, mai greu e sa intelegem cum sa le folosim, cum sa interpretam valorile afisate si cum sa actionam in urma interpretarilor. Restul e can-can indiferent ca e Fluke sau UNI-T.

View PostXAN, on 26 august 2016 - 16:13, said:


Mi se pare cam mult o astfel de abatere. În nici un caz acceptabilă.
Oare ? Si eu daca iti demonstrez ca nu e mare, dai o bere ?

Editat de tehnics, 26 august 2016 - 16:22.


#74
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.303
  • Înscris: 01.09.2002
cum nu, sigur

de exemplu la încărcarea unui element litiu reglez 4,10V ca să fiu sigur, dar cu o abatere de 3% pot avea în realitate atît sub 4V cît și peste 4,2V. Nu am calculat cu 4% să nu fiu obraznic.

Editat de XAN, 26 august 2016 - 16:44.


#75
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.198
  • Înscris: 30.04.2007
abaterea aia de +- 0,1V, se traduce intr-o abatere de amperaj (miliamperi, daca ti se pare mai corect) de cit la suta?
asta daca este sa despicam firu-n cin'spe .. ;)
saaaauuu, sunt eu prea idiot si nu stiu ca acumulatorii se incarca cu volti nu cu amperi ..

#76
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.303
  • Înscris: 01.09.2002
liion se încarcă înițial în curent constant dar apoi trebuie limitată tensiunea, cu o tensiune mică nu se poate injecta un curent mare, iar dacă tensiunea nu e limitată elementul se va distruge. Pragul de 4,2V e destul de critic din cîte ştiu eu.

#77
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.198
  • Înscris: 30.04.2007
.. perfect!! la cum evolueaza umanitatea si cultura generala, noi, astia de "vreo" 50 de ani acum, daca vom mai fi in viata peste alti 20 de ani, vom fi ca druizii .. magi si pastratori ai vechilor taine ..
aferim!

#78
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.390
  • Înscris: 21.04.2005
Woou !!! 5 pagini !
Si cand te gandesti ca omul nu a vrut decat sa-si cumpere un banal multimetru .
Mare greseala a facut sa intrebe pe aici.

Daca intreba careva ceva despre teoria relativitatii ? Crapa serverul ! Posted Image

#79
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.198
  • Înscris: 30.04.2007

View Postndor, on 26 august 2016 - 17:53, said:

Crapa serverul ! Posted Image


relativ ..

#80
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.506
  • Înscris: 06.01.2007
Stiu un electronist care are la atelierul unde lucreaza fluke insa el lucreaza cu un DT9205 din ala ieftin adus de acasa. De frica sa nu-l arda. Ma rog, pentru anumite chestii foloseste osciloscop, dar pentru 99% din timp merge pe aparatul ala ieftin.

Breeee.... eu am un DT9208 de peste 10 ani (in mod sigur). Uite, nu sunt sigur daca e chiar aparatul pe care l-am cumparat in liceu acum 24 de ani (o gramada de bani) sau... l-am incurcat cu aparatele celorlalti frati ai mei.. Eu traiesc cu convingerea ca il am de 24 de ani, desi e posibil sa ma insel. Chiar, stie careva cand s-au fabricat astea?

Dar vreau sa-mi iau un UNIT50 pe motiv ca e cel mai ieftin de masoara inductante.
Il am pus in cosul de cumparaturi (adica wishlist) de la TME in permanenta. Insa pana acum l-am tot taiat cand am facut comanda, de frica sa nu ma ia nevasta la rost.
Nu ma ocup cu electronica desi imi place sa ma mai bag la cate o reparatie.

Acum ma uitam pe forumul asta si vad ca i s-a pronuntat numele, deci cred ca o sa-l iau pana la urma.

#81
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005
Vezi ca sunt mai multe variante. Cel care masoara inductante are sufixul D.
Legat de nevasta, a mea mi-a inteles pasiunea si nu zice nimic. 😄

Editat de tehnics, 28 august 2016 - 10:23.


#82
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu, nu m-am tait imprejur si nici nu m-am botezat mahomedan.
E simplu si logic. Sunt de 22 de ani cu aceiasi femeie, si stiu e se intampla cand o apuca amocul.. Asa ca daca devin turc si am dreptul la harem, si imi mai iau inca una, si le apuca pe ambele draci simultan, ma spanzur, nu ma..
Alta poanta sau cioaca la mesajul meu cu 0.01V..
Meserie, BC413 este un trz de zgomot redus. Celalalt BC este un trz ordinar.
Asa ca 413 se pune in primul loc in preamplificator si e logica ...pt ca are numarul mai mare, nu-i asa?
Altfel, XAN fara suparare si jignire
Ce se intampla daca iti arat ca exista sisteme profesionale in 4% este o eroare stiuta si tolerata?
Le sti, functioneaza, dar dta habar nu ai de ce vorbesti. Dar te dai rotund si umpli paginile cu cifre nesesentiale din care nu ai inteles nimic..

Declaratie publica. Sincer, nu pricep cum unii care sunt la inceput de drum se dau atat de rotunzi si tin "matul gaia"...Desi li se arata clar ca sunt ...incepatori, ca sa nu zic...paraleli..
Am fost si eu tanar si incercam sa fur meserie de la fiecare. Da, m-am dus cu idei tampite la cate unul, nene, asa gandesc eu acum, la inceput de meserie..Te rog ajuta-ma. Pt omul vedea clar ca incercasem sa rezolv si ma zbatusesm singur, ma ajuta. Nu conta ca o luasem pe aratura, ca si el o luase cand era ca mine..
Ma rog, nu toti m-au ajutat..
Dar intotdeauna am respectat vechimea celuilalt in meserie. Si cand imi zicea ceva, ziceam ca el. Si incercam sa ii urmaresc lo_GICA...
Pt ca imi era clar ca daca ma contrez, si nu am argumente, ma flituieste.
Asa ca de aia nu ii inteleg pe astia mai tineri. Daca nici sa calculeze o variatie de tensiune nu sunt in stare.
230V~ fata 220V~ este cu 1.0(45) mai mare. Si ce daca e mai mare? Tv-ul merge la fel...
Dar voi tinetiti-va steagul sus,autorange, si spuneti-le celor care nu au Fluke..ca sunt...ca altceva, adica cunostiinte, logica, interpretarea datelor..

View Postmaccip, on 28 august 2016 - 01:09, said:

Stiu un electronist care are la atelierul unde lucreaza fluke insa el lucreaza cu un DT9205 din ala ieftin adus de acasa. De frica sa nu-l arda. Ma rog, pentru anumite chestii foloseste osciloscop, dar pentru 99% din timp merge pe aparatul ala ieftin.

Breeee.... eu am un DT9208 de peste 10 ani (in mod sigur). ....... Eu traiesc cu convingerea ca il am de 24 de ani, desi e posibil sa ma insel. Chiar, stie careva cand s-au fabricat astea?

Dar vreau sa-mi iau un UNIT50 pe motiv ca e cel mai ieftin de masoara inductante.
Il am pus in cosul de cumparaturi (adica wishlist) de la TME in permanenta. Insa pana acum l-am tot taiat cand am facut comanda, de ....
Eu am gasit ceva ca asta prin 1997 sau 19989. Deci 20 de ani..
Pt inductante. Cauta pe net un multitestester sau identificator..Il gaseti la sub 20$ cu transport si in cutie+ borne..Eu l-am luat fara cutie, 10, si am dat cam $ pe cutie, 1$ pe biletele dde RATAB, + o zi de dat la pila . Asa ca nu merita sa il cumperi gol golut..

Editat de Prien, 28 august 2016 - 21:48.


#83
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.506
  • Înscris: 06.01.2007
Prien, nu m-ai inteles. Eu nu sunt electronist de profesie. Mi-as lua aparat de masura asa... sa-l am!
:D
Chiar si pe tme e un aparat ce masoara inductante si capacitati mai ieftin, dar nu-i multimetru. Sau pe mivarom parca.
Era unul pe elforum care faceau si punti RLC, ESR metre la preturi destul de mici.
Insa ... o scula pentru un hobbyst trebuie sa fie si frumoasa. Iti dai seama cate inductante o sa masor eu? Probabil vreo 10 in prima zi dupa ce-l cumpar si dupa aia inca 5 in 10 ani.
E un moft, nu o necesitate. Asta va zic voua. Lui nevasta-mea probabil o sa-i zic ca e o necesitate.
:D

#84
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmaccip, on 28 august 2016 - 22:06, said:

Prien, nu m-ai inteles. Eu nu sunt electronist de profesie. Mi-as lua aparat de masura asa... sa-l am!
Posted Image
Chiar si pe tme e un aparat ce masoara inductante si capacitati mai ieftin, dar nu-i multimetru. Sau pe mivarom parca.
Era unul pe elforum care faceau si punti RLC, ESR metre la preturi destul de mici.
Insa ... o scula pentru un hobbyst trebuie sa fie si frumoasa. Iti dai seama cate inductante o sa masor eu? Probabil vreo 10 in prima zi dupa ce-l cumpar si dupa aia inca 5 in 10 ani.
E un moft, nu o necesitate. Asta va zic voua. Lui nevasta-mea probabil o sa-i zic ca e o necesitate.
Posted Image
inteleg perfect. been there, done that. Cam asa intreba si nevata-mea: Si asta la ce o sa ne foloseasca ?. Raspunsul clasic: Tie nu, dar mie da.

Legat de toleranta aia exagerat de mare, de 4%. Pai eu scrisesem tocmai cu un post mai sus ceva...ca degeaba esti electronist si masori ceva si apoi te scarpini in cap.
Pai important este  apoi sa intelegi problema...este sau nu este un pericol acel 4% ? In unele cazuri este, in altele nici macar 7-10% nu conteaza ca totul functioneaza perfect - exemplul dat de Prien cu cei 220V.
Si la final, daca esti capabil sa intelegi problema, pasul 3 este sa gasesti solutii in cazul in care trebuie. Daca nu trebuie, mergi mai departe si nu privi in urma.
Si hai sa iti dau un exemplu...eu de multe ori folosesc analogicul. Nu intreba de ce..dar m-am obisnuit cu el. Zilele trecute am reparat o pereche de casti bluetooth in care mufa USB a fost prafuita ( adica facuta praf...adica distrusa ). Am refacut un traseu si apoi montat alta mufa. Am alimentat cu un cablu miniUSB si am masurat. Am pus pe scala de 10V DC.
Ghici ce am facut ? M-am uitat la multimetru sa vad daca se ridica acul la jumate, asta insemna ca am in jur 5V. Crezi ca mi se rupea mie daca imi arata 5,05 sau 4,48 ? Pentru ca oricum functiona incarcarea...pentru ca aia ma interesa pe mine, nu cat imi arata mie multimetrul. Pentru ca eu ma asteptam sa am o tensiune in jurul lui 5V...nu FIX 5V. Si atunci te intreb pe dumneata: Pentru ce imi trebuie mie precizie de 0,1% ? Pai ce faceam daca imi arata 5,2V si eu trebuia musai sa vad ca scrie 5V ? Ma apucam de facut artificii pe montaj ?
Hai sa fim seriosi.
Daca il intrebi si pe @mihaicozac, care repara laptopuri unde este necesara o tensiune fixa de 1,8V pentru procesor, nu cred ca se impacienteaza cand multimetrul ii arata 1,78 sau 1,84V. Chiar sunt curios daca ne poate confirma .

Editat de tehnics, 29 august 2016 - 00:47.


#85
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.506
  • Înscris: 06.01.2007
Problema e ca am mai fost acum o saptamana in Hornbach de mi-am luat cateva burghie HSS cobalt vreo 3 surubelnite Wiha vaselina cu litiu si un patent Wiha. Cam 200 de lei, destul de vizibili pe extrasul de cont.
S-au lipit de mine. Plecasem sa cumpar un sifon de cada de baie.
:D
Acum vreau sa-mi iau un rucsac pentru scule si niste piese pentru un proiect (reducerea turatiei unui proxxon) de pe tme. Daca nu luam porcariile alea din hornbach, mi-era mai usor sa justific "necesitatea".
Trebuie sa se strice ceva prin casa sa-mi pot justifica achizitia. Dar nu se strica nimic bagamias. Pana si becurile economice au fost reparate sa-mi justific utilitatea unor chestii cumparate.
:D
Si nu mai am loc sa le pun, am prea putin spatiu in apartament. De aia ma gandesc ca rucsacul ala mi-ar mai elibera un pic de spatiu. Il atarn pe balcon in cui.

Profesorul de economie zicea ca nevoile sunt nelimitate. Nasol e ca avea dreptate dobitocul.

#86
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.506
  • Înscris: 06.01.2007
Si ca sa nu fiu chiar total offtopic, recomand si eu cel mai ieftin aparat de masura. Pentru ca.. chiar nu ai nevoie de mai mult. In principal masori continuitatea cablurilor, tensiuni curent continuu si rezistente.
Condensatorii chiar daca-i masori nu prea te ajuta. In orice montaj ai o toleranta destul de generoasa. In afara de oscilatoare, astabile si alte chestii, poti pune +- 50% fara probleme.
Te mai ajuta cand vrei sa recuperezi un condensator SMD de pe o placa deoarece nu scrie nimic pe el. Pentru cei care se baga sa repare o placa SMD.
Mai important decat ceea ce stie sa faca un multimetru eu cred ca sunt testerele. De obicei la petardele ieftine vin niste testere de toata jena.
Degeaba ai precizie de 0.1% daca ai testere proaste. Mai degraba dai 30 lei pe un aparat + 30 lei pe niste testere de doamne-ajuta, decat 60 lei pe un aparat cu autoscalare.
Ampermetrul nu prea se foloseste. E si destul de greu de utilizat daca nu esti electronist. Trebuie sa intrerupi undeva circuitul pe care vrei sa-l masori, de aia mai bine te lasi pagubas.
In activitatea de zi cu zi tensiunea e cea mai importanta de masurat. Priza, bateriile si adaptoarele de tensiune(transformatoarele) sunt surse de tensiune nu de curent.
Curentul e important intr-un circuit unde ai caracteristica curent tensiune abrupta (cum gasesti prin electronica la tot pasul), insa nici acolo nu trebuie sa masori curentul. Daca stii ce rezistor ai pus de limitare a curentului, nu e nevoie sa masori curentul dintr-un led. Daca stii sarcina, nu e nevoie sa masori curentul dintr-un triac/tiristor.
Si oricum, pentru un incepator eu nu recomand masurarea curentului in nicio situatie. Pentru ca oricum nu ai ce sa faci cu valorile. Si pentru ca... multi confunda niste marimi fizice. Si pentru ca.. poti arde instrumentul.
In alternativ, nu te ajuta sa stii curentul sa poti masura puterea.
Practic nu ai ce curent sa masori sa-ti si foloseasca. Sa vezi cat consuma o telecomanda? Hai sa fim seriosi.
La condensatori te-ar ajuta mai mult un ESR metru cred decat masurarea capacitatii. Circuitele moderne (alimentate in comutatie) nu functioneaza corect chiar daca ai valoarea corecta a capacitatii, daca ai ESR mare (sau tangenta unghiului de pierderi cum se dadea pe la noi prin cataloagele vechi) Dar ESR metrul asta e chiar scump. Mai bine schimbi condensatorul cu un RubYcon LOW ESR si gata!
La bobine.. nush. Cred ca te ajuta sa gasesti un scurt intre lamele pe vreun rotor. Daca-ti construiesti singur inductorul, oricum nu-ti iese valoarea inductantei pe care ai planificat-o. O reglezi din alte elemente de circuit.

#87
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005
Problema e ca am mai fost acum o saptamana in Hornbach de mi-am luat cateva burghie HSS cobalt vreo 3 surubelnite Wiha vaselina cu litiu si un patent Wiha. Cam 200 de lei, destul de vizibili pe extrasul de cont.
S-au lipit de mine. Plecasem sa cumpar un sifon de cada de baie.

Quote

Doamneee, cat de cunoscut imi suna Posted Image. Doar daca nu cumpar ceva cand intru un astfel de magazin ( noi avem BILTEMA, JULA etc. ) pare suspect in ochii nevestemii. Posted Image

Quote

Dar ESR metrul asta e chiar scump. Mai bine schimbi condensatorul cu un RubYcon LOW ESR si gata!
Eu mi-am luat jucaria asta.Crede-ma ca face toti banii. Pentru capacitati ai si ESR metru. Valorile pentru fiecare condensator in parte le gasesti pe net intr-un tabel. Masoara tranzistori, inductante, capacitati, rezistori, diode, dublu-dide si pe deasupra ai si simbolurile lor. Foarte bine construit.
Uite si un reviewsi inca unul
Deci exista si scule no-name care isi fac treaba foarte bine.

Editat de tehnics, 29 august 2016 - 08:10.


#88
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.799
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttehnics, on 29 august 2016 - 00:34, said:

Cam asa intreba si nevata-mea: Si asta la ce o sa ne foloseasca ?. Raspunsul clasic: Tie nu, dar mie da.
la rîșnit cafea ... minutu' 3:43 ;)

#89
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Nasol e ca avea dreptate dobitocul.
In general toti "dobitocii" aia din adolescenta incep sa aiba dreptate cand devii adult.

Quote

la rîșnit cafea ... minutu' 3:43 Posted Image
Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar nevasta-mea niciodata nu mi-a facut morala sau sa justific bani dati pe scule sau montaje de tip kit. Si am tot cumparat ca acum am ajuns in situatia in care ma duc imi magazin de bricolaj si nu mai am nevoie de nimic. Posted Image. Chiar ea mi-a facut cadou o trusa de scule multifunctionale. Bine...am si spatiu mult, adica un loc la parterul casei facut atelier..adica undeva la 4,5m*7m, plus atelierul de electronica care il am la etajul 2 al casei..deci e destul.

Editat de tehnics, 29 august 2016 - 08:43.


#90
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.799
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttehnics, on 29 august 2016 - 08:37, said:

Nu vreau sa ma intelegi gresit
Departe de mine gindu' de a-mi baga nasu' unde nu-mi fierbe oala.
Da' imi place foarte mult respectiva replica a lu' Birlic ... si mi s-a parut ca se potriveste in contextu' de fata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate