Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Institutie a statului care nu-si face treaba

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
As fi recuoscator daca cineva cunoaste vreo  lege care sa se refere la asa ceva:intr-un  oras din tara avem probleme de ani de  zile cu o fabrica, situata in vecinatatea unor cartiere rezidentiale, care imputeste aerul cu regularitate-putoare de nedescris.
Am facut zeci de  reclamatii  la garda de mediu locala-se tranteste mereu acelasi raspuns f ormal ca fabrica are autorizatie si  punct.
Problema e ca nemernicii de  la fabrica  nu dau niciodata drumul  la putoare in  timpul zilei, ca probabil le e frica de  vreun control. Dau doar  seara, noaptea sau  in weekend. In momentul de fata de exemplu, dupa o zi calduroasa, nu  pot sa deschid geamul sa aerisesc-pute de nedescris de  pe  la ora 17-18 si pana dupa miezul noptii va fi.
Nu ar trebui sa  existe reglementari suplimentare pentru fabricile aflate  in vecinatatea cartierelor de locuit? Chiar  asa de  legal este sa nu mai putem respira, doar ca aia sa  faca profit? Sa-si m ute dracului fabrica in afara orasului si nu  mai avem probleme.
Unde sa ii mai reclam ? Garda de mediu nu  ia  nicio masura, am  impresia ca-s mana in mana c u ei, probabil dau spagi. Garda nu v ine niciodata  in control cand  pute, le fac doar controale cand nu  pute, parca intentionat.
Ne-au disperat cu mirosurile, cred ca  o sa  ajungem sa ne rugam sa dea dracului faliment sa  mai putem respira si  noi aer curat si  nu  imputit cu tot felul de   chimicale.

Edited by ipopovici11, 26 July 2016 - 20:00.


#2
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
http://www.mmediu.ro...itatea-aerului/

#3
adicted69

adicted69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 19.03.2008
Salut
Incep prin ati spune ca nu sunt de acord cu poluarea, dar
tu ti-ai pus intrebarea daca nu cumva fabrica aia era acolo cu mult inainte sa apara acele cartiere rezidentiale, si ca dezvoltatorii au uns putin rotitele sistemului sa poata constru acolo?
Tu cand te-ai mutat acolo nu ai prospectat zona(eu asa am facut acum 5 ani, am mers pe jos de la mijloacele de transport in comun pana la potentialele achizitii).
Pe de alta parte esti sigur ca acea fabrica este de vina pentru acele mirosuri?

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 adicted69, on 26 iulie 2016 - 21:04, said:

Salut
Incep prin ati spune ca nu sunt de acord cu poluarea, dar
tu ti-ai pus intrebarea daca nu cumva fabrica aia era acolo cu mult inainte sa apara acele cartiere rezidentiale, si ca dezvoltatorii au uns putin rotitele sistemului sa poata constru acolo?
Tu cand te-ai mutat acolo nu ai prospectat zona(eu asa am facut acum 5 ani, am mers pe jos de la mijloacele de transport in comun pana la potentialele achizitii).
Pe de alta parte esti sigur ca acea fabrica este de vina pentru acele mirosuri?

Nu are nici o legatura cu cine a fost acolo primul ! Asta e o aberatie romaneasca,pe principul asta te poti rahati in strada ca...tu ai fost primul acolo.Problema e spaga romaneasca ce lasa orice porcarie poluanta sa functioneze,fara sa pese nimanui de sanatatea oamenilor.Am fost prin Ro nu demult si am vazut bataia de joc de la Sebes,asa ceva doar in lumea a 4-a exista.Oamenii sunt de vina si mentalitatea de rahat,cica asta e,macar au locuri de munca....si eventual locuri de veci asigurate.
On topic,cred ca autoritatile pot fi scoase din amorteala daca se face publicitate masiva fenomenului,eventual luat legatura cu ceva organizatii ecologiste gen Greenpeace...

#5
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 adicted69, on 26 iulie 2016 - 21:04, said:

Salut
Incep prin ati spune ca nu sunt de acord cu poluarea, dar
tu ti-ai pus intrebarea daca nu cumva fabrica aia era acolo cu mult inainte sa apara acele cartiere rezidentiale, si ca dezvoltatorii au uns putin rotitele sistemului sa poata constru acolo?
Tu cand te-ai mutat acolo nu ai prospectat zona(eu asa am facut acum 5 ani, am mers pe jos de la mijloacele de transport in comun pana la potentialele achizitii).
Pe de alta parte esti sigur ca acea fabrica este de vina pentru acele mirosuri?

Apartamentul este  in  proprietate de 25 de ani. Blocul este ante-89, ce dezvoltatori. Evident ca o solutie e sa ma mut de-aici, dar nu asta am cerut  pe topic.
Este ridicol sa  pui  problema ce s-a construit intai:fabrica sau apartamentele.  Fabrica este in  intravilanul  orasului, foarte  aproape de cartiere rezidentiale. De fapt ce foarte aproape, este  pe  o strada  cu case...la aia e  si mai rau decat la noi in cartierele de blocuri de la cateva sute de  metri.
Evident fabrica este de vina,  intr-un timp pana acum vreo 7 ani luau amenzi de sute de  milioane frecvent. Mai  nou probabil spaguiesc garda de mediu ca ii  lasa in pace.
Ironia sortii e  ca sediul garzii de mediu e la  mai  putin de 1km de fabrica, dar aia se fac ca ploua...

Edited by ipopovici11, 26 July 2016 - 22:09.


#6
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Pai normal, isi pun masca de gaze si numara spaga....
Singura sansa e sa-i bombardati cu reclamatii peste tot, anuntati presa sa vina sa filmeze noaptea cand pute, organizati un protest in strada in numar cat mai mare....
In Rromanistan rahatul trebuie rascolit, altfel nu se intampla nimic... a se vedea ultimele scandaluri din spitale....

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 ipopovici11, on 26 iulie 2016 - 19:59, said:

As fi recuoscator daca cineva cunoaste vreo  lege care sa se refere la asa ceva:intr-un  oras din tara avem probleme de ani de  zile cu o fabrica, situata in vecinatatea unor cartiere rezidentiale, care imputeste aerul cu regularitate-putoare de nedescris.
Am facut zeci de  reclamatii  la garda de mediu locala-se tranteste mereu acelasi raspuns f ormal ca fabrica are autorizatie si  punct.
Problema e ca nemernicii de  la fabrica  nu dau niciodata drumul  la putoare in  timpul zilei, ca probabil le e frica de  vreun control. Dau doar  seara, noaptea sau  in weekend. In momentul de fata de exemplu, dupa o zi calduroasa, nu  pot sa deschid geamul sa aerisesc-pute de nedescris de  pe  la ora 17-18 si pana dupa miezul noptii va fi.
Nu ar trebui sa  existe reglementari suplimentare pentru fabricile aflate  in vecinatatea cartierelor de locuit? Chiar  asa de  legal este sa nu mai putem respira, doar ca aia sa  faca profit? Sa-si m ute dracului fabrica in afara orasului si nu  mai avem probleme.
Unde sa ii mai reclam ? Garda de mediu nu  ia  nicio masura, am  impresia ca-s mana in mana c u ei, probabil dau spagi. Garda nu v ine niciodata  in control cand  pute, le fac doar controale cand nu  pute, parca intentionat.
Ne-au disperat cu mirosurile, cred ca  o sa  ajungem sa ne rugam sa dea dracului faliment sa  mai putem respira si  noi aer curat si  nu  imputit cu tot felul de   chimicale.

Avem si noi o "fabrica" de-asta la Tg.Mures.Se numeste Combinatul de Ingrasaminte Azotoase Targu Mures,pe scurt Azomures,infiintat in 1962.
S-au facut mii de petitii,plangeri,reclamatii,notificari,comunicari,informari,catre Garda de Mediu,Prefectura,Guvern,Parlament.
In zona totul este toxic,se moare pe capete de cancer.Legi exista,exista pentru orice domeniu si sunt chiar performante.Dar cei care trebuie sa le puna in aplicare au o mare problema cu dosul.Adica fix acolo ii doare de legi si aplicarea lor.

ps.
Singurul lucru cat de cat benefic este o lege validata,promulgata si publicata,care prevede ca varsta de pensionare este cu doi ani mai mica decat in mod normal.Adica 63 de ani in loc de 65.

ps1.
Ti-am scris cele de mai sus ca stii la ce sa te astepti.Dar iti doresc succes.

#8
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Art 5 din OUG 195/2005 privind protectia mediului, statueaza:"Statul recunoaşte oricărei persoane dreptul la un mediu sănătos şi echilibrat ecologic, garantând în acest scop: ...... d)dreptul de a se adresa, direct sau prin intermediul organizaţiilor pentru protecţia mediului, autorităţilor administrative şi/sau judecătoreşti, după caz, în probleme de mediu, indiferent dacă s-a produs sau nu un prejudiciu". La acestea se adauga si reglementarile sectoriale dupa caz. Exista si jurisprudenta CEDO, relevant ar fi  cazul Tatar vs Romania.

Edited by sneferu1987, 27 July 2016 - 09:23.


#9
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Fabrica aia are o autorizatie de mediu. Inainte de emiterea ei, s-a organizat o dezbatere publica si oricine putea merge acolo sa-si exprime opozitia. Daca nu ai facut-o si fabrica respecta intocmai autorizatia, nu ai ce face. Daca li se retrage autorizatia fara un motiv intemeiat, dau statul in judecata si castiga garantat. In plus, functionarul public poate sa se aleaga si cu dosar penal pentru abuz in serviciu.
Repetarea la nesfarsit a reclamatiilor bazate pe aceleasi argumente duce la ignorarea lor. In plus, bazandu-se pe zeci de PV care nu confirma reclamatiile tale, fabrica poate face plangere penala pentru denunt calomnios impotriva ta.
Ce poti face e sa demonstrezi ca fabrica nu respecta autorizatia de mediu. Asta pentru ca nu ti-ai exprimat dreptul de opozitie cand ai avut ocazia.

#10
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 TinCup, on 27 iulie 2016 - 10:00, said:

Fabrica aia are o autorizatie de mediu. Inainte de emiterea ei, s-a organizat o dezbatere publica si oricine putea merge acolo sa-si exprime opozitia. Daca nu ai facut-o si fabrica respecta intocmai autorizatia, nu ai ce face. Daca li se retrage autorizatia fara un motiv intemeiat, dau statul in judecata si castiga garantat. In plus, functionarul public poate sa se aleaga si cu dosar penal pentru abuz in serviciu.
Repetarea la nesfarsit a reclamatiilor bazate pe aceleasi argumente duce la ignorarea lor. In plus, bazandu-se pe zeci de PV care nu confirma reclamatiile tale, fabrica poate face plangere penala pentru denunt calomnios impotriva ta.
Ce poti face e sa demonstrezi ca fabrica nu respecta autorizatia de mediu. Asta pentru ca nu ti-ai exprimat dreptul de opozitie cand ai avut ocazia.

Esti avocatul vreunei fabrici de-asta poluante sau ce? Altfel nu  imi explic cum poti debita asemenea  tampenii... denuntul calomnios e   cu totul altceva. Te faci de ras.
Ce drept de  opozitie visezi? Nu a existat vreo dezbatere, vorbesti ca sa nu taci. Iar  autorizatia de mediu se da pe  niste criterii clare care trebuie respectate, nu dupa dezbateri...
Da, ei clar  nu respecta autorizatia de mediu, iar  garda de mediu nu  le face controale exact atunci cand  n-o respecta. M-ai convins, o sa le fac  inclusiv  plangere penala  la garda de mediu  pentru  suspiciuni de  coruptie.
IAr prostiile tale sa ti  le emiti  in alta parte, multumesc.

Fabrica  este intr-o zona care e locuita cred de sute de ani . Ba mai mult,  noi in cartierul de  blocurio  platim impozite de "zona A"-adica ca si  in c entrul orasul, e foarte aproape de  centru.
N-are importanta de cand e  fabrica,  fiind in zona A a unui  oras nu poate chiar asa sa se cace  in capul locuitorilor.  Eu s tiam c a orasele-s pentru  locuit, nu  pentru fabrici cu  emisii toxice.

In plus ,precum am relatat mai sus, intr-un timp cand probabil la garda de mediu nu erau functionari corupti/intelesi cu aceasta fabrica, isi  lua amenzi , 10-20.000 de RON la cateva luni. Nimic nu s-a schimbat de atunci in emisiile  poluante, sunt la fel de  groaznice, dar acum "chipurile" ar respecta standardele de mediu.
E clar deci ca  la  garda de mediu locala nu se rezolva problema.  Trebuie reclamat mai departe, sa vina cineva de la Bucuresti sa faca un control serios.
Nemernicii astia de la garda locala mereu nu raspund  la telefon fix atunci cand  pute maxim, dar fix atunci. Le fac plangere scrisa, si raspund dupa 2  luni ca...le-am facut un control in ziua Z la  ora 12.00- pai niciodata  la 12 ziua  nu pute. Daca asta nu e sfidare  pe fata,  atunci ce e?

Edited by althea, 27 July 2016 - 14:10.
editare citat mesaj sters


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca mai intai trebuie sa te gandesti cum aduci probe ca sa sustii poluarea. Aia de la Garda de mediu presupun ca au tone de hartii care arata ca nu exista poluare.
Daca fabrica mai este si una de importanta economica si sociala pentru oras ori poate pentru tara, nu prea vad ce poti sa faci. Este ca si cum ai incerca sa inchizi Continental , Timisoara.

#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Cand am avut probleme referitoare la zgomot, au facut reclamatie vecinii ca nu mai suporta zgomotul de la AC (...era sediu firma si credeau ei ca e rost de ceva bani ) am cerut unei firme acreditate sa vina si sa masoare exact parametrii din teren. A venit, a facut masurari in zona conform legii si apoi ne-a trimis foaia cu rezultatele si incadrarea in norme. Hartia aceea am prezentat-o politiei locale si la o institutie ( nu mai stiu exact ceva de genu OPC) si gata ...

Ceva de genul asta cred ca se poate face si aici, o firma independenta sa faca masuratorile si sa va dea rezultatul oficial din teren cu incadrarea sau nu in "normative". Daca iese ca polueaza mergeti cu hartia la Garda de mediu si la Primarie/Politia locala pentru reclamatie oficiala. La romani nu prea merge cu vezi ca miroase si e fum ca ei spun ca nu miroase si nu e fum Posted Image ...

 pasilla, on 18 august 2016 - 12:51, said:

Cred ca mai intai trebuie sa te gandesti cum aduci probe ca sa sustii poluarea. Aia de la Garda de mediu presupun ca au tone de hartii care arata ca nu exista poluare.
Daca fabrica mai este si una de importanta economica si sociala pentru oras ori poate pentru tara, nu prea vad ce poti sa faci. Este ca si cum ai incerca sa inchizi Continental , Timisoara.

...nu se inchide neaparat dar ii obliga sa rezolve situatia prin investitii in tehnologie si up-grade procedee si instalatii ... care e pe bani alocati dar bagati in altceva ...

Edited by superm, 18 August 2016 - 12:57.


#13
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Nu prea stiu cine masoara mirosul si fumul... Ce fel de fabrica e?

#14
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 truet, on 18 august 2016 - 13:13, said:

Nu prea stiu cine masoara mirosul si fumul... Ce fel de fabrica e?


dai pe google : analiza aer, masuratori poluare aer, ....
ex http://www.tonnie-labs.ro/servicii/ , http://biosol.ro/?page_id=45 ... si cate or mai fi ...

- nu se masoara "mirosul si fumul" trebuie un pic de atentie la cuvinte si ceea ce se reclama. Mirosul este subiectiv, poate "mirosi" frumos si sa iei o boala ... poate mirosi urat si sa fie shaworma ... La firme mari trebuie cu hartii multe, nu merge cu vorba buna ca sunt angajati acolo, nu este un vecin care inchide robinetul sau face gratar ...

Edited by superm, 18 August 2016 - 13:32.


#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 ipopovici11, on 18 august 2016 - 12:17, said:

Avem probleme cu  o fabrica care ne polueaza , ne intoxica aerul, iar comisarul sef de la garda de mediu,  un grobian nesimtit ca fapt divers,  isi  bate joc de cei care reclama si se comporta ca un avocat al fabricii. Le "fac  controale" fictive. Pute de-ti  muta  nasul,  tot cartierul e  invaluit  intr-un fum  alb gros, iar  domnul comisar sustine ca afara aerul e ca la munte si e totul ok si sa ne vedem de treaba, sa nu-i  mai deranjam. Culmea, garda de mediu e  la cateva sute de metri de fabrica.
Asta  pe langa faptul ca se comporta, intr-o discutie t elefonica, ca ultimul golan de  pe strada, citez, cica "Sa ne  intalnim ca sa transam problema, ca aduce el vreo 7-8 insi, a dica incercare de intimidare.
Se pot actiona in judecata cei de la Garda de mediu pentru ca nu-si fac datoria?
Sau  trebuie data in  judecata direct fabrica?
Care este  procedura?
Multumesc.
Ai profil de facebook ? explica situatia pe pagina Ministerului Mediului de facebook si vezi ce raspuns primesti (vad ca la cate unii raspund), poate te indruma intr-un fel , iti da vreun sfat,iti explica "ce si cum' sau cerceteaza ei cazul mai departe. FB MEDIU
(*sfat: da intai Like la pagina respectiva iar apoi nu uita sa le taguiesti numele in comentariul tau, asta o sa le atraga atentia mai rapid)
Daca nu ai profil FB, ia legatura cu ei prin telefon etc Contact Mediu

Edited by stlk, 18 August 2016 - 13:57.


#16
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 pasilla, on 18 august 2016 - 12:51, said:

Cred ca mai intai trebuie sa te gandesti cum aduci probe ca sa sustii poluarea. Aia de la Garda de mediu presupun ca au tone de hartii care arata ca nu exista poluare.
Daca fabrica mai este si una de importanta economica si sociala pentru oras ori poate pentru tara, nu prea vad ce poti sa faci. Este ca si cum ai incerca sa inchizi Continental , Timisoara.

Garda de mediu spune ca ei nu au  niciun aparat care sa masoare ce e in aer,  cica Agentia de protectie a mediului are.  Cei de la APM  spun ca aparatul e  stricat :)))
Nu se pune problema de a  fi  inchisa, cred ca problema se poate rezolva cu instalatii / filtre corespunzatoare.  Daca nu pot rezolva problema,  asta e una,  dar cei de la garda de mediu locala sunt  si rauvoitori, adica ei neaga ca exista vreo emisie, ca si cum ai spune ca noaptea e zi si  invers.
Dar na, probabil am  eu a step tari  prea mari de la niste indivi zi  pusi politic pe pile.  O gramada de institutii  inutile si  in eficiente care toaca banii statului de pomana.
Ce m- a frapat e ca, fara sa pomenesc  eu ceva despre vreo amenda, ma ia el cu "si ce, vrei sa-i amendez?Te simti  mai bine asa?" Se comporta excat ca avocatul fabricii,
cand el  trebuie sa protejeze sanatatea locuitorilor.

 superm, on 18 august 2016 - 12:57, said:

Cand am avut probleme referitoare la zgomot, au facut reclamatie vecinii ca nu mai suporta zgomotul de la AC (...era sediu firma si credeau ei ca e rost de ceva bani ) am cerut unei firme acreditate sa vina si sa masoare exact parametrii din teren. A venit, a facut masurari in zona conform legii si apoi ne-a trimis foaia cu rezultatele si incadrarea in norme. Hartia aceea am prezentat-o politiei locale si la o institutie ( nu mai stiu exact ceva de genu OPC) si gata ...

Ceva de genul asta cred ca se poate face si aici, o firma independenta sa faca masuratorile si sa va dea rezultatul oficial din teren cu incadrarea sau nu in "normative". Daca iese ca polueaza mergeti cu hartia la Garda de mediu si la Primarie/Politia locala pentru reclamatie oficiala. La romani nu prea merge cu vezi ca miroase si e fum ca ei spun ca nu miroase si nu e fum Posted Image ...



...nu se inchide neaparat dar ii obliga sa rezolve situatia prin investitii in tehnologie si up-grade procedee si instalatii ... care e pe bani alocati dar bagati in altceva ...

Da, exact asta  vreau si eu sa stiu, ce contine mirosul  acela.  Ca pute e una, iti acoperi  nasul,  dar sa  nu aiba si substante chimice daunatoare.
Deci se pare ca tot  noi trebuie  platim ca sa aflam,  lor sa le ducem  rezultatul ,  mama lor de institutii ale statului.

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 ipopovici11, on 18 august 2016 - 14:03, said:


Da, exact asta  vreau si eu sa stiu, ce contine mirosul  acela.  Ca pute e una, iti acoperi  nasul,  dar sa  nu aiba si substante chimice daunatoare.
Deci se pare ca tot  noi trebuie  platim ca sa aflam,  lor sa le ducem  rezultatul ,  mama lor de institutii ale statului.

Pai e de preferat sa platesti si sa chemi tu pe cineva sa iti faca analize corect si legal ca daca trimite fabrica unul sigur face cumva sa iasa bine. In lege sunt anumite conditii in care se fac masuratorile, ziua-noapte, vant, lumina, functie de program fabrica sau nu ... ca daca vine duminca seara s-ar putea sa fie ok ca poate nu lucreaza de vineri ...
Sunt firme independente si acreditate care au proceduri pot spune exact ce si cum. Posibil sa fie nevoie intai de o intalnire la fata locului si apoi masuratori ...

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
reclamatie la mediu + zarva in media scrisa si tv , altfel slabe sanse

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate