Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Achizitie laptop-UK

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#19
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Nu e HP http://forum.softped.../#entry19700196

#20
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010

View Postboy4ever, on 16 august 2016 - 05:59, said:



Hmm, interesant. Ms de sugestie. Totusi, o sa ma gandesc foarte bine inainte. As vrea parca ceva mai mic, mai portabil  ca 15" mi se pare prea mare. Dimensiunea potrivita cred ca e de 13-14".


Ok, dau banii, asta nu e o problema. Intrebarea mea e alta: de ce ar merita diferenta de pret pentru ceea ce am eu nevoie?
Daca vrei ceva mic si portabil, o solutie buna ar fii si asta: http://www.argos.co....ber/3258897.htm

View Post159, on 16 august 2016 - 14:25, said:

Asus este firma din Taiwan si este peste chinezarii gen Lenovo, de exemplu. Am un notebook Asus de peste 6 ani si stiu ce vorbesc.

#21
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostAdri28, on 16 august 2016 - 14:32, said:

Asus este firma din Taiwan si este peste chinezarii gen Lenovo, de exemplu. Am un notebook Asus de peste 6 ani si stiu ce vorbesc.

Lenovo e mult peste Asus. Dar tie iti placeau chinezariile, te laudai cu un telefon facut in China.

Taivanezii pt China sunt un fel cum sunt moldiovenii pt Romania.

#22
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010
Ma faci sa rad, cand zici ca Lenovo este mult peste Asus. Daca excludem Apple, cunoscatorii stiu ca Dell si Asus fac cele mai bune notebook-uri. Taiwanezii or fi niste "moldoveni chinezi" .... Pe o insula mica, asa ca Taiwan, isi au sediul producatori ca Asus, Acer, MSI, Benq etc. Alaturi de Japonia si Koreea de Sud, Taiwanul este cel mai mare producator de electronice din Asia.

Edited by eiffel, 16 August 2016 - 15:22.
LIMBAJ !!!


#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Lenovo e pe primul loc din toate punctele de vedere in ceea ce priveste Serverele, PC-urile si laptopurile.
Daca tu razi, pe mine ma faci sa plang. Inteleg ca nu stii ca astia au cumparat practic diviziile respective ale IBM-ul si ceea ce produc acum sunt defapt IBM-uri ?

In momentul de fata Lenovo urmat de ASUS bat tot pe partea PC-urilor.

Dell saracul a fost in top acu 10 ani, de-atunci, multe s-au schimbat. la fel ca si HP-ul s-a dus de rapa cand a decis sa foloseasca componente ieftine.

Si mare atentie la limbaj. Nu accept injurii.

#24
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View PostAdri28, on 16 august 2016 - 14:32, said:


Daca vrei ceva mic si portabil, o solutie buna ar fii si asta: http://www.argos.co....ber/3258897.htm

Are 2 GB de RAM, cat laptopul meu din 2008, ce sa fac cu el? Vreau ceva mai bun. Si vreau memorie mare, sa incapa mii de poze. 1 TB ar fi perfect.

#25
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Procesor de tableta, 2GB RAM... proasta recomandare.

#26
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postboy4ever, on 16 august 2016 - 17:20, said:

Are 2 GB de RAM, cat laptopul meu din 2008, ce sa fac cu el? Vreau ceva mai bun. Si vreau memorie mare, sa incapa mii de poze. 1 TB ar fi perfect.

Pai de pus poze...merge si un p3..ca nu ai spus si ce altceva faci cu laptopul....important spatiul de stocare.

LE. Specifica clar la ce o sa-l folosesti, sa fie de 15, de 18, 100...etc...si cati bani ai, altfel o sa inchid topicul.

Edited by xxvirusxx, 16 August 2016 - 17:38.


#27
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010

View Posteiffel, on 16 august 2016 - 15:26, said:

Lenovo e pe primul loc din toate punctele de vedere in ceea ce priveste Serverele, PC-urile si laptopurile.
Daca tu razi, pe mine ma faci sa plang. Inteleg ca nu stii ca astia au cumparat practic diviziile respective ale IBM-ul si ceea ce produc acum sunt defapt IBM-uri ?

In momentul de fata Lenovo urmat de ASUS bat tot pe partea PC-urilor.

Dell saracul a fost in top acu 10 ani, de-atunci, multe s-au schimbat. la fel ca si HP-ul s-a dus de rapa cand a decis sa foloseasca componente ieftine.

Si mare atentie la limbaj. Nu accept injurii.
Tu de unde ai aparut, ca nu vorbeam cu tine? Sau ai mai multe conturi? Eu cand am spus ca Dell si Asus sunt cei mai buni la laptopuri, m-am referit la fiabilitate/calitatea fabricatiei. Dell si Asus, Asus doar la unele modele, ofera 3 ani garantie la laptopuri. De ce oare? Atat in Romania, cat si afara, se stie ca laptopurile Lenovo si HP au probleme de fiabilitate. Acum 6 ani cand mi-am cumparat laptop, am vrut sa-mi cumpar HP. Dar am fost sfatuit de o persoana, care are facultate si lucreaza in IT, sa aleg ASUS sau Dell. Am ales Asus si folosesc laptopul de 6 ani, fara nicio problema. Daca te uiti pe site-urile de vanzari electronice, atat romanesti cat si straine, e plin de laptopuri Lenovo la promotie. Iar la promotie se baga in general, produsele care se vand greu. Am lucrat intr-un magazin/service de calculatoare cat si in comert si stiu ce zic.

#28
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010

View Post159, on 16 august 2016 - 17:28, said:

Procesor de tableta, 2GB RAM... proasta recomandare.
Ce am recomandat eu chiar este o tableta, cu functie si de laptop, un 2 in 1.

View Postboy4ever, on 16 august 2016 - 17:20, said:



Are 2 GB de RAM, cat laptopul meu din 2008, ce sa fac cu el? Vreau ceva mai bun. Si vreau memorie mare, sa incapa mii de poze. 1 TB ar fi perfect.
Daca nu vrei sa dai multi bani pe un notebook, cumpara HP-ul recomandat de mine. Chiar azi am fost la PC Currys si am vazut ca seria Pavilion de la HP arata bine si este facuta din materiale mai de calitate. Tinand cont ca este un HP, nu stiu cat de fiabil este acest notebook Pavilion.

#29
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Post159, on 16 august 2016 - 14:40, said:

Lenovo e mult peste Asus. Dar tie iti placeau chinezariile, te laudai cu un telefon facut in China.

Taivanezii pt China sunt un fel cum sunt moldiovenii pt Romania.
Lenovo are unele din cele mai ieftine modele, la categoria consumer laptops, si Asus e peste ei (solutiile de racire de la Asus chiar au fost utile).
Nu vorbim aici de Thinkpad.
Taiwan > China la electronice, se stie, hai sa fim seriosi, pana sa puna mana China pe Taiwan, 99 de ani a fost plina de companii cu management strain si au inpus o mentalitate si o calitate la care china putea doar sa viseze.

Acum jignesti si moldovenii...

View Posteiffel, on 16 august 2016 - 15:26, said:

Lenovo e pe primul loc din toate punctele de vedere in ceea ce priveste Serverele, PC-urile si laptopurile.
Daca tu razi, pe mine ma faci sa plang. Inteleg ca nu stii ca astia au cumparat practic diviziile respective ale IBM-ul si ceea ce produc acum sunt defapt IBM-uri ?

In momentul de fata Lenovo urmat de ASUS bat tot pe partea PC-urilor.

Dell saracul a fost in top acu 10 ani, de-atunci, multe s-au schimbat. la fel ca si HP-ul s-a dus de rapa cand a decis sa foloseasca componente ieftine.

Si mare atentie la limbaj. Nu accept injurii.
Nu vorbim aici de Thinkpad... la laptopuri de consum, Asus > Lenovo.
E f greu de spus ca Dell ar avea probleme... au multe modele si multe firme aleg intre Thinkpad si Dell.
PCurile sint offtopic, ce conteaza cine e pe primul loc la PCuri, telefoane, masini, avioane...
E vorba de laptopuri ieftine, si aici Asus sta f f bine.

#30
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View PostAdri28, on 16 august 2016 - 20:43, said:


Daca nu vrei sa dai multi bani pe un notebook, cumpara HP-ul recomandat de mine. Chiar azi am fost la PC Currys si am vazut ca seria Pavilion de la HP arata bine si este facuta din materiale mai de calitate. Tinand cont ca este un HP, nu stiu cat de fiabil este acest notebook Pavilion.
Da, pai la ala cred ca o sa raman :D

View Postxxvirusxx, on 16 august 2016 - 17:31, said:



Pai de pus poze...merge si un p3..ca nu ai spus si ce altceva faci cu laptopul....important spatiul de stocare.

LE. Specifica clar la ce o sa-l folosesti, sa fie de 15, de 18, 100...etc...si cati bani ai, altfel o sa inchid topicul.

Am spus aici la ce:

View Postboy4ever, on 15 august 2016 - 19:11, said:


Nu il voi utiliza decat la: web browsing (chiar si 5-6 pagini deschise), youtube, sa vad filme uneori, facebook si descarcat pozele de pe telefon pe el. Eventual si sa mai scriu cate o notita in word, sa vizualizez un pdf etc. NICIODATA pentru jocuri! Sau, daca va fi vreodata un joc pe el, va fi ceva gen Angry Birds, sah etc. Repet: daca!
Deci cam ce as avea nevoie? Vreau sa tina si bateria.


#31
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
http://www.tesco.com...op/728-2108.prd

http://www.tesco.com...op/472-8896.prd

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Lasa prostiile si cauta pe la CashConverters si vezi ce scule au la juma din pretul ala cu aceleasi caracteristici sau mai bune. Cu 125 £ eu mi-am luat un HP foarte bun

Sau daca vrei cumpara de la Currys, macar e ceva mai specializat nu ca la supermarket.

De exemplu acelasi laptop il gasesti aici cam cu 60£ mai ieftin: http://www.very.co.u...zgw4aAuJb8P8HAQ

Edited by keta, 17 August 2016 - 01:03.


#33
romeonet

romeonet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.08.2016

View Postboy4ever, on 15 august 2016 - 19:11, said:

Bugetul nu e o problema, dar caut ceva cu un pret cat mai bun pentru ca eu nu-l prea folosesc la multe lucruri.

Nu il voi utiliza decat la: web browsing (chiar si 5-6 pagini deschise), youtube, sa vad filme uneori, facebook si descarcat pozele de pe telefon pe el. Eventual si sa mai scriu cate o notita in word, sa vizualizez un pdf etc. NICIODATA pentru jocuri! Sau, daca va fi vreodata un joc pe el, va fi ceva gen Angry Birds, sah etc. Repet: daca!
Deci cam ce as avea nevoie? Vreau sa tina si bateria.

Salut, iată un laptop modern și în același timp optim pentru necesitățile tale.
http://www.currys.co...146499-pdt.html

#34
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postketa, on 17 august 2016 - 00:55, said:

De exemplu acelasi laptop il gasesti aici cam cu 60£ mai ieftin: http://www.very.co.u...zgw4aAuJb8P8HAQ

N3700 e Pentium doar cu numele.

#35
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Postromeonet, on 17 august 2016 - 01:06, said:



Salut, iatã un laptop modern și în același timp optim pentru necesitãțile tale.
http://www.currys.co...146499-pdt.html
Are memorie mica. Doar 256 GB, si cer o gramada de bani pe el.

Cash Converters au lucruri second hand, nu stiu daca merita riscul. Ce e nou, e nou. Online nu vreau sa ma complic, pentru ca daca am nevoie de garantie e mai bine sa pot merge direct la un magazin care stiu ca e serios. La Currys imediat mi-au dat banii inapoi pe un aparat foto care s-a defectat.

Deci vreau sa tina bateria si minim 1 TB de memorie.

#36
romeonet

romeonet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.08.2016

View Postboy4ever, on 17 august 2016 - 01:30, said:

Are memorie mica. Doar 256 GB, si cer o gramada de bani pe el.

Cash Converters au lucruri second hand, nu stiu daca merita riscul. Ce e nou, e nou. Online nu vreau sa ma complic, pentru ca daca am nevoie de garantie e mai bine sa pot merge direct la un magazin care stiu ca e serios. La Currys imediat mi-au dat banii inapoi pe un aparat foto care s-a defectat.

Deci vreau sa tina bateria si minim 1 TB de memorie.
Sunt 256GB memorie hard, dar este un hard SSD, merită, simți cu adevărat trecerea la o generație nouă (viteza x10).
Degeaba ai procesor i5 sau i7 dacă are tot hard mecanic.
Dacă ai nevoie de mai mult spațiu, poți să-ți cumperi hard extern de 2TB.
Vrei să faci vreo colecție de BluRay-uri? care este faza cu spațiul? Parcă am văzut că ai alte necesități.
La modelul recomandat ai un procesor i5 bun, 8GB memorie DDR4, display 14", bateria ține 6 ore.
Ti-am recomandat un produs de pe site-ul prezentat de tine initial.
Sau, spune de unde vrei să cumperi ca să-ți alegem un laptop optim.

Edited by romeonet, 17 August 2016 - 02:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate