Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Distributii Linux favorabile web browsingului Windows-like - fost "O mica intrebare:"

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
narcis17

narcis17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.08.2016
Salut!

As dori sa utilizez o distributie de linux ca si -main pc-. Dar am observat unele chestii EXTREM de aiurea, dar un lucru ma deranjeaza mai mult, si anume: Browserul.

De ce exista diferente intre browserul pe windows, si cel pe linux? Google Chrome pe linux arata diferit.

Acum, inteleg ca prioritatea pentru un programator este platforma cu cei mai multi utilizatori, si aici am o intrebare:

Chiar daca Google Chrome este diferit, imi poate afecta productivitatea daca il folosesc intr-un mediu linux? Sau difera doar la aparente dar e la fel ca si utilitate?
Mai exact:

1. Extensiile se comporta la fel ca pe windows?
2. Aplicatiile web-based sunt afectate?

#2
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Pai hai sa vedem ce "productivitate" ai tu in functie de browser-ul folosit? Ai nevoie de ceva functii pe care doar Chrome-ul ti le da?
Daca da care dintre acele functii?
Apoi ce PC intentionezi sa folosesti al Linux mai exact ce configuratie si apoi o sa putem sa iti facem niste recomandari destul de pertinente bazate insa pe informatiile pe care le detinem fiecare dintre noi...

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cum adica arata diferit?

Chrome pe XP si chrome pe win7 arata si ele diferit, pentru ca marginile alea sunt desenate de sistemul de operare.

Asa si pe Linux: marginile sunt desenate de window manager, depinde ce ai.

Eu de exemplu am un WM care nu deseneaza nimic.

Si pana la urma urmei, aspectul nu conteaza, te vei obisnui cu el. E altfel deoarece e altfel, deal with it.

View Postnarcis17, on 14 august 2016 - 15:27, said:

Chiar daca Google Chrome este diferit, imi poate afecta productivitatea daca il folosesc intr-un mediu linux? Sau difera doar la aparente dar e la fel ca si utilitate?
Doar la aparente difera.

View Postnarcis17, on 14 august 2016 - 15:27, said:

1. Extensiile se comporta la fel ca pe windows?
Normal ca da. Extensiile chrome folosesc tehnologii web, sunt aceleasi peste tot.

View Postnarcis17, on 14 august 2016 - 15:27, said:

2. Aplicatiile web-based sunt afectate?
Nu.

#4
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Nu stiu unde ai vazut tu ca sint mari diferente ! Poate confunzi Chromium cu Google Chrome,si acolo nu sint mari diferente,doar de culoare.
L.E. Da,se comporta la fel. Ce anume aplicatii web-based ?

Edited by cris_ncs, 14 August 2016 - 15:37.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
In primul rand, nu ai voie sa deschizi mai multe topicuri identice, chiar daca sunt pe arii diferite.
In al doilea rand, fii mai atent data viitoare unde postezi. Ambele arii in care ai postat erau nepotrivite ("Stiri / Open Source" si "Distributii avansate"). Am reunit cele doua topicuri si am mutat topicul pe aria de fata.

Browserele sunt aceleasi, dar poate arata un pic diferit interfata lor in functie de desktop environment. In principu functioneaza aceleasi extensii indiferent de sistemul de operare (exista putine exceptii).

#6
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postnarcis17, on 14 august 2016 - 15:27, said:

Salut!

As dori sa utilizez o distributie de linux ca si -main pc-. Dar am observat unele chestii EXTREM de aiurea, dar un lucru ma deranjeaza mai mult, si anume: Browserul.

De ce exista diferente intre browserul pe windows, si cel pe linux? Google Chrome pe linux arata diferit.

Acum, inteleg ca prioritatea pentru un programator este platforma cu cei mai multi utilizatori, si aici am o intrebare:

Chiar daca Google Chrome este diferit, imi poate afecta productivitatea daca il folosesc intr-un mediu linux? Sau difera doar la aparente dar e la fel ca si utilitate?
Mai exact:

1. Extensiile se comporta la fel ca pe windows?
2. Aplicatiile web-based sunt afectate?
N-ar trebui sa arate diferit browserele in sine daca ai instalate aceleasi fonturi pe linux ca si pe windows, dar din cate stiu eu s-ar putea sa existe diferente de randare pe linux fata de windows la pagini web care folosesc la multe elemente ale paginii (fonturi, spatiere, etc) setari implicite.
De exemplu la mine, site-ul softpedia este randat aproximativ la fel pe windows cu linux, pe chrome si firefox:
[ https://s3.postimg.org/444qy9slf/Comparativ_browser.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dapix, 14 August 2016 - 16:39.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
de exemplu, extensia folosita de rds pentru digiplay nu functioneaza pe linux. asta stiu sigur. probabil ca sunt si alte extensii care nu merg pe linux.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
Am uitat sa precizez ca mi-am permis sa modific titlul topicului din "O mica intrebare:" in "Distributii Linux favorabile web browsingului Windows-like" (similar web browsingului sub Windows). Daca ai o alta preferinta in materie de titlu, atunci poti sugera altceva (important este ca titlul sa reflecte cat mai bine tema topicului).

In ceea ce priveste aplicatiile web-based, depinde de aplicatie. Daca folosesc controale ActiveX, atunci nu le poti utiliza pe Linux. Dar tot mai rar am intalnit asa ceva. Nici macar zone.msn.com nu mai pare sa foloseasca Microsoft ActiveX.
Probabil ca nu vei avea probleme.

Mai exact ce aplicatii web-based ai in vedere si ce add-onuri pentru Chrome (sau alt web browser)?

Ca distributii Linux, exista destule care imita ferestrele, meniurile, controalele etc. din Windows ca forma si pozitie. Ca interfata, probabil ca te-ai impaca mai bine cu KDE.

Edited by _-_, 14 August 2016 - 17:10.


#9
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View Postrich1974, on 14 august 2016 - 17:02, said:

de exemplu, extensia folosita de rds pentru digiplay nu functioneaza pe linux. asta stiu sigur. probabil ca sunt si alte extensii care nu merg pe linux.

Din cate stiu, foloseste Silverlight ca si HBO GO, dar si acesta merge instalat cu pipelight. Dar intradevar, performantele sunt mai scazute.

#10
narcis17

narcis17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.08.2016

View Post_-_, on 14 august 2016 - 16:29, said:

@initiator
In primul rand, nu ai voie sa deschizi mai multe topicuri identice, chiar daca sunt pe arii diferite.
In al doilea rand, fii mai atent data viitoare unde postezi. Ambele arii in care ai postat erau nepotrivite ("Stiri / Open Source" si "Distributii avansate"). Am reunit cele doua topicuri si am mutat topicul pe aria de fata.

Browserele sunt aceleasi, dar poate arata un pic diferit interfata lor in functie de desktop environment. In principu functioneaza aceleasi extensii indiferent de sistemul de operare (exista putine exceptii).

1. Scuze, sunt nou pe forum, si am vrut sa primesc repede raspuns.
2. Sunt EXTREM de surprins de faptul ca s-au adunat atatea raspunsuri in asa putin timp... wow.

#11
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ar trebui sa-ncerci un Linux intr-o sesiune live, tragi singur concluzii.

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Diferente vizibile sunt in general la fonturi si automat incadrare in pagina, personal urasc modul in care distributiile linux randeaza fonturile.

#13
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Cred ca depinde de ce fonturi ai instalate, eu pe Manjaro si pe Arch fonturile sunt aproape a fel ca pe windows (pe windows apar un pic mai ingrosate). Singura diferenta pe care o observa e pe forum, dar se rezolva cu un zoom pe pagini (133% pe Firefox in cazul meu).

Edited by Zinus, 15 August 2016 - 14:30.


#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Io n-am nici o problemă, chiar prefer aspectul afișat pe Linux! Da' de, unu' preferă blondele, altu' brunetele.

#15
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@shogun1

Poate noi cu Arch avem mai multe fonturi :P

Attached Files



#16
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Legat de ceea ce s-a discutat până acum, încep să cred că și văzul e la fel de relativ ca și celelalte simțuri (auz, miros, tactil). Unii îl au mai fin, alții mai grosier, dacă nu reușesc să vadă diferența (evidentă) între felul în care sunt randate fonturile (și alte elemente vizuale) de către un OS sau altul.

#17
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mie mi se pare o chestie aiurea, folosesc windows 7 la serviciu (pe un display de 17"), Arch acasă pe laptop (15,6") și desktop (19"), Android pe telefon (5") și tabletă (10,1"), mi se par normale micile diferențe. Cum mi se par normale diferențele de font între reviste, ziare și cărți!
Alții au alte așteptări, alte preferințe, e normal, suntem diferiți.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate