Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cine mă poate ajuta?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BASTANU1960

BASTANU1960

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.04.2015
Bună dimineața.
Acum o să vă povestesc o pățanie de a mea.
Lucrând ca electrician printre zugravi de elită m-am gândit să îmi renovez singur camera. Am urmat toți pași, frecat pereți, chituire, gletuire, șmirgheluirea gletului, dat de 2 ori cu amorsă și apoi culoarea. Tavanul l-am dat, de 2 ori, din aceiași găleată de lavabil și mia ieșit inpecabil. Pereți însă, punând culoarea indicată, au ieșit pătați. Menționez că am dat de două ori, să fie problema la pigmentul colorant, sau care să fie cauza? Și a doua întrebare este, dacă eu vreau să dau altă culoare, trebuie să o rad pe acesta veche, adică să reiau de la început curățirea pereților, sau dau numai cu amorsă și schimb culoarea?
Ajutați-mă vă rog, vă mulțumesc anticipat.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Salut,

Probabil nu ai lasat ca amorsa sa se usuce complet, de aceea au iesit pete!

*Dai o amorsa si dupa ce se usuca bine dai ce culoare vrei....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 13 August 2016 - 07:24.


#3
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
lasa amorsa...incearca sa eviti sa amesteci tu acasa pigmentul cu lavabila (nu toti reusesc)
cumpara lavabila deja colorata (in magazinele de profil poti alege dupa paleta de culori nuanta dorita)
cu alta amorsa data incarci inutil peretii.

p.s.  amesteca din cand in cand in galeata ca se pot separa culorile si apasa uniform pe trafalet.

succes !

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
pai cu ce ai amestecat culoarea in lavabil ?

Se poate colora si acasa, nu e nevoie sa o faca la magazin, dar trebuie amestecata bine cu bormasina..

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Dai amorsa peste lavabila cu pete;ai grija ca in amorsa sa adaugi putina lavabila colorata(ce urmeaza a o da).Dupa uscare aplici lavabila.Ai grija cu ce pigment colorezi lavabila;incearca o cantitate mica si apoi treci la suprafete/cantitati mari.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 doruvacarenco, on 13 august 2016 - 07:31, said:

cu alta amorsa data incarci inutil peretii.
Ca sa nu mai zic e cauza principala a problemei lui Posted Image Nu e nevoie de atata morsa mai ales daca s-a mai vopsit in trecut. O lavabila de calitate (gen Savana) e suficient, prinde perfect.

Edited by andreic, 13 August 2016 - 08:53.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Plus ca cel mai posibil e ca amorsa sa nu fie compatibila cu lavabila.Si da,prea multa amorsa

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
In amorsa pui alb, nu lavabilul colorat care urmeaza. Chiar poti sa dai si prima mana cu alb, ceva mai diluat.

#9
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
mai bine chemai electricianu,ăăă ,pardon   zugravu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate