Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Aer conditionat casa - amplasare (unitate exterioara)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
masky19

masky19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2013
Buna ziua,

Am si eu niste nelamuriri. Am o casa in constructie, aprox 177 mp, casa o sa fie destul de bine izolata termic. Vreau o singura unitate de perete, undeva la etaj pe casa scarii care va batea inspre holul cu dormitoare. Nu vreau sa intru in polemici, nu vreau un aparat in fiecare camera, inainte in bloc, un singur aer conditionat(18000 btu) pus in bucatarie racoarea un apartement neizolat de 80 mp, aflat la ultimul etaj.

Acu, am probleme de ordin estetic, in ce priveste unitatea exterioara, nu vreau sa o pun pe peretele casei:

- se poate pune unitatea exterioara in pod?  Nu stiu, ma gandesc la tuburi conectate la unitate si scoase in exterior printr-o gura de aerisire, pentru evacuarea aerului cald
- se poate pune unitatea exterioara pe acoperisul de tigla, nu-mi dau seama cum as putea sa o prind de tigla fara sa afectez tigla
- inteleg ca se poate pune unitate la nivelul solului, dar nu vreau, traseul tubularii ar arata oribil


Precizez ca as vrea un aparat de 28-32000 BTU.

Multumesc.

#2
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Unitatea exterioara montata pe acoperis ar arata mai rau decat montata pe perete. In pod cred c-ar merge dar te complici: probleme cu evacuarea aerului cald + zgomot. Vrei cumva sa minimizezi semnatura termica exterioara?  Posted Image

Edited by StrictSecret, 12 August 2016 - 11:07.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
nu e tocmai indicat in pod. unitatea externa da aer cald, care iti va incalzi si mai mult podul. mai naspa este ca , la racire, vei avea un randament mai mic, transpus inclusiv in consum mai mare de curent . daca o poti monta in dreptul unei aerisiri a podului, asfel incat ventilaotorul unitatii externe sa dea aerul afara din pod, e OK. daca nu , mai gandeste-te.

#4
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Monteaza-l sub un balcon.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
In pod pot fi si 50 de grade vara, deci il chinui acolo. Afara, oriunde dar afara.

#6
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Poststrongsss, on 12 august 2016 - 11:46, said:

nu e tocmai indicat in pod. unitatea externa da aer cald, care iti va incalzi si mai mult podul. mai naspa este ca , la racire, vei avea un randament mai mic, transpus inclusiv in consum mai mare de curent . daca o poti monta in dreptul unei aerisiri a podului, asfel incat ventilaotorul unitatii externe sa dea aerul afara din pod, e OK. daca nu , mai gandeste-te.
Si sa ai grija sa mai ai cel putin o aerisire pt accesul aerului in pod, aer cum spunea si colegul, il da afara unitatea exterioara!

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Poti face o lucarna in care sa pui UE, dar cel mai corect pune UE pe perete cat mai aproape de UI.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmasky19, on 12 august 2016 - 10:59, said:

Vreau o singura unitate de perete, undeva la etaj pe casa scarii care va batea inspre holul cu dormitoare.
Aerul nu se va duce in dormitare ci o va lua-o pe scari in jos?
Cat despre montatul unitatii centrale in pod... Posted Image

#9
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Daca tii neaparat sa montezi aparatul in pod o poti face dar, asa cum ai spus si tu, cu o serie de conducte bine construite. Una pentru aspiratie de aer proaspat si alta pentru expulzarea aerului cald. Conductele sa duca pana la aparat si sa fie lipite de aparat, cea pentru aspirat aer proaspat pe partea pe unde aspira UE( spate si lateral stanga privind din fata), iar conducta pentru expulzarea aerului cald lipita de partea din fata a UE pe unde scoate aerul cald.
Practic ar trebui sa pui in doua locuri ale casei cate o gura de aerisire si se vor vedea.
Insa si asa aparatul se va incalzi si ai avea un randament scazut.

Varianta ideala ar fi, ca tot esti in constructie, sa ingropi tuburile de la UI pana la UE in pereti, practic sa faci o preinstalatie.
Sa le duci pana jos la sol, langa casa, intr-un loc unde nu te-ar deranja dpdv estetic, si apoi sa montezi aparatul cand este pe terminare lucrarea. La fel trebuie sa ingropi in perete si tubul pentru condens pana in punctul cel mai apropiat unde ar putea sa evacueze si cablurile de interconexiune dintre UI si UE. Si deasemenea ar trebui sa duci din tablou o linie de alimentare pana in locul unde vei pune UE.
Astfel nu se vor vedea pe fatada.
Ar trebui sa chemi un montador de aer conditionat sa execute aceasta operatie si meseriasii sa astupe cu ciment circuitul.
Recomand sa ceri sa-ti bage presiune de nitrogen, astfel cand vei monta aparatele vei putea proba daca nu s-au perforat cumva din greseala pe parcursul lucrarii de constructie.

Acum multi ani am climatizat o casa intreaga in una din zonele cele mai privilegiate din Madrid, La Moraleja.
Proprietarul nu dorea sa se vada nimic.
Am montat aparatele exterioare pe fatada de la parter intr-o zona unde nu deranja la vedere si apoi le-am "imbracat" cu gratii metalice albe, la fel ca cele ce acopereau ferestrele, cu lamele oblice catre in jos, astfel incat atunci cand priveai casa aveai senzatia ca era o alta intrare a casei pentru personalul de serviciu. Gratiile laterale erau fixe si aveau  70-80 de centimetri de la perete, iar frontalul era format din mai multe parti de tip acordeon pentru a putea avea acces la ele pntru mentenanta. Aparatele functioneaza si nu se vad.
Asa ceva ai putea sa faci.

Inca ceva, am impresia ca nu exista UI de 32.000. S-ar putea sa fii nevoit sa pui 2 aparate interioare.

#10
geretus

geretus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.07.2014
@masky19  - cum ai facut pana la urma ? Ai ramas la ideea cu un singur aparat pe casa scarii? Functioneaza ok asa ( raceste in restul casei etc)? As vrea sa fac si eu acelasi lucru ( nevasta nu vrea de loc AC - singurul compromis e sa nu pun in camere, mai ales in dormitor) si oriunde citesti pe net , nu recomanda nimeni. Daca mai esti pe forum in 2020 ( :) ) multumesc pentru raspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate