Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Urgent: programare obtinere fisa medicala permis auto in BU

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 gabicen, on 10 august 2016 - 21:42, said:


- Sanador - ok, dar fisa medicala costa 250 lei (cam cu 100 lei peste alte oferte) - no, thanks;

Pai daca  vrei si rapid  si ieftin...

#20
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
atunci sa se imbolnaveasca subit pana cand faci rost de acte.
concediu medical zilele resp.

#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,699
  • Înscris: 23.04.2007

 gabicen, on 12 august 2016 - 13:52, said:

---
Patronul nu plateste amenzi.
---
Patronul nu plateste comisione "confidentiale" pentru angajati.
Om rau patronu' asta Posted Image

#22
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006
Ma uitam acum la TV/stiri si am vazut ca reinnoirea permisului de conducere se poate face foarte usor daca esti o persoana importanta (nevasta mea este o  persona importanta doar pentru mine):

'Călin Popescu Tăriceanu s-a ales cu o nouă plângere penală la DNA! . O cunoscută avocată, căreia îi protejăm identitatea, deocamdată, a anunțat că îl denunță pentru pentru folosirea influenței în scopul obținerii unui beneficiu. Acuzațiile au plecat după ce șeful ALDE a mers, joi dimineata,(11 august 2016) sa isi reinnoiasca permisul de conducere. El nu a stat la coada formata in fata Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, unde erau aproximativ 1000 de oameni. A intrat pe o usa din curtea interioara, unde era asteptat de reprezentanti ai institutiei, care l-au condus in cladire si i-au facut procedurile pentru eliberarea documentului inainte ca publicul sa aiba acces. Totul a durat aproximativ 20 de minute, timp in care sutele de oameni asteptau linistiti deschiderea institutiei.

'Mi se pare că e o folosire a influenței în vedere obținerii unui beneficiu. Oamenii stăteau la coadă și domnul Tăriceanu a intrat prin spate. El nu avea nicio prioritate legală, ca președinte al Senatului sau al unui partid. A folosit influența ca să-și procure influența. Art 13 din legea 78. Eu bănuiesc că s-au întâmplat mai multe, s-a înțeles cu niște oameni de acolo. Și acei angajați care l-au ajutat trebuie să răspundă, alături de el.”, a spus, în exclusivitate pentru STIRIPESURSE.RO, avocata.
Denunțul la DNA va fi depus în această noapte, prin formular electronic.'

Sursa, impreuna cu un filmulet facut la fata locului pe tema, se gaseste aici.
===

Totusi, presupun ca domnul Tariceanu a avut rabdare sa stea vreo doua ore pentru obtinerea unei fise medicale auto pentru evaluarea reala  a starii de sanatate, trecand prin n cabinete medicale. Sau presupun gresit?

Edited by gabicen, 12 August 2016 - 15:21.


#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,699
  • Înscris: 23.04.2007

 gabicen, on 10 august 2016 - 21:42, said:

dar fisa medicala costa 250 lei (cam cu 100 lei peste alte oferte) - no, thanks;

 gabicen, on 12 august 2016 - 15:15, said:

(nevasta mea este o  persona importanta doar pentru mine):

Posted Image Posted Image Posted Image

#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Acum, sincer, ce pretentii ai? Sa platesti in plus nu vrei, chiar de suntem in august si lumea e in concediu. Sa stai la coada, iar nu vrei. Sa platesti, eventual o amenda simbolica, iar nu, esti dispus. Eu in locul tau as cauta alta nevasta, permisul meu e expirat din 2012, conduc zilnic, relafiv legal, nu am fost oprit.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gabicen, on 12 august 2016 - 15:15, said:

Ma uitam acum la TV/stiri si am vazut ca reinnoirea permisului de conducere se poate face foarte usor daca esti o persoana importanta (nevasta mea este o  persona importanta doar pentru mine):

'Călin Popescu Tăriceanu s-a ales cu o nouă plângere penală la DNA! . O cunoscută avocată, căreia îi protejăm identitatea, deocamdată, a anunțat că îl denunță pentru pentru folosirea influenței în scopul obținerii unui beneficiu. Acuzațiile au plecat după ce șeful ALDE a mers, joi dimineata,(11 august 2016) sa isi reinnoiasca permisul de conducere. El nu a stat la coada formata in fata Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, unde erau aproximativ 1000 de oameni. A intrat pe o usa din curtea interioara, unde era asteptat de reprezentanti ai institutiei, care l-au condus in cladire si i-au facut procedurile pentru eliberarea documentului inainte ca publicul sa aiba acces. Totul a durat aproximativ 20 de minute, timp in care sutele de oameni asteptau linistiti deschiderea institutiei.

'Mi se pare că e o folosire a influenței în vedere obținerii unui beneficiu. Oamenii stăteau la coadă și domnul Tăriceanu a intrat prin spate. El nu avea nicio prioritate legală, ca președinte al Senatului sau al unui partid. A folosit influența ca să-și procure influența. Art 13 din legea 78. Eu bănuiesc că s-au întâmplat mai multe, s-a înțeles cu niște oameni de acolo. Și acei angajați care l-au ajutat trebuie să răspundă, alături de el.”, a spus, în exclusivitate pentru STIRIPESURSE.RO, avocata.
Denunțul la DNA va fi depus în această noapte, prin formular electronic.'

Sursa, impreuna cu un filmulet facut la fata locului pe tema, se gaseste aici.
===

Totusi, presupun ca domnul Tariceanu a avut rabdare sa stea vreo doua ore pentru obtinerea unei fise medicale auto pentru evaluarea reala  a starii de sanatate, trecand prin n cabinete medicale. Sau presupun gresit?
Din punctul meu de vedere, ar trebui sa existe proceduri speciale pentru persoanele "speciale", dar sa vii cu o asemenea declaratie, inseamna ca nu esti cu nimic "special":

"Există, în orice stat, câteva funcţii importante unde oamenii au fost aleşi ca să reprezinte, într-un fel statul şi să se dedice, în principal problemelor societăţii comunităţii. Da? Asta ar trebui să fie preocuparea lor principală. Nu statul la coadă. Sigur că există şi posibilitate să stăm la coadă la permise, la cumpărat flori, la alte acţiuni. Din acest motiv, în toate ţările, cei care ocupă anumite poziţii înalte se găsesc, din punct de vedere legal anumite modalităţi, anumite pârghii prin care li se permite să-şi dedice majoritatea timpului în interesul ţării şi al societăţii şi nu să stai. Sigur, până la urmă nu e nimic înjositor. Dar e o problemă de gestiune a timpului",

Asta arata cat de mizerabila este gandirea acestui "ales".

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Tariceanu e platit din banii nostri. Eu prefer sa lucreze daca tot il platesc, nu sa stea la cozi. Omul isi schimba permisul o data la 10 ani, n-a incurcat cu nimic.

Am mers si eu la buletin si uitasem certificatul de nastere, cand m-am intors cu el n-am mai stat la coada interminabila deoarece aveam deja dosarul sus si trebuia doar sa las o copie. Astia de la coada parca voiau sa ma taie, asa se uitau la mine. Chestie de 20 de secunde, cat a comparat originalul cu copia si-am zis sar'mana.

Dar da, ar trebui sa fie reglementate legal chestiile astea.

#27
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Nu e frumos ce a facut tariceanul, e o chestie imorala, dar sa faci  plangere la DNA pentru asa ceva e ridicol.
Problema e alta: de ce trebuie sa stea 1000 de oameni  la coada, in  anul 2016? Nu se poate face un sistem de programare mai eficient, te programezi la o data si o ora? Ca doar e un timp standard in care sta fiecare acolo, se uita pe dosar si iti face o poza.
Asta nu-i duce capul sa propuna pe vitejii care fac plangeri penale?

#28
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

Gata, am rezolvat.

Ieri am fost la Rom Med 2000: fisa medicala (160lei) a fost gata in 1.5ore (control medical pe bune la fiecare specialitate medicala).
Azi la 9 am ajuns la permise auto. Cozi mari (multi solicitanti). Dureaza cam 5min procesatea actelor + pozat,
Dupa doua ore, inca o coada pentru eliberare permis (2min/eliberarae),
La ora 12,15 nevasta avea noul permis,

"Case closed"


#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
total offtopic dar...

 pasilla, on 16 august 2016 - 22:43, said:

"Există, în orice stat, câteva funcții importante unde oamenii au fost aleși ca să reprezinte, într-un fel statul și să se dedice, în principal problemelor societății comunității.
Domnul important ales ar trebui să-si folosească parte din timpul ăla prețios rezolvînd o problemă a comunității care l-a ales - timpul pierdut stînd la cozi infernale generate de legi scrise prost.

 Mizu, on 16 august 2016 - 23:00, said:

Tariceanu e platit din banii nostri. Eu prefer sa lucreze daca tot il platesc, nu sa stea la cozi. Omul isi schimba permisul o data la 10 ani, n-a incurcat cu nimic.
Dacă e plătit din banii noștri ar trebui să ne respecte. De lucrat - vezi ce-am scris mai sus. N-a încurcat - doar a arătat că-l doare undeva de ceilalți...

 ipopovici11, on 17 august 2016 - 11:06, said:

Nu e frumos ce a facut tariceanul, e o chestie imorala, dar sa faci  plangere la DNA pentru asa ceva e ridicol.
De ce nu? S-a folosit de funcție pentru a obține un folos necuvenit.
Sigur - rezultatul va fi fie că vor deveni mai discreți, fie că își vor trage o lege care să spună că demnitarii au prioritate la orice...

#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Mizu, on 16 august 2016 - 23:00, said:

Tariceanu e platit din banii nostri. Eu prefer sa lucreze daca tot il platesc
Uitandu-ne la rezultate, parca-i mai bine sa nu !   :bigwhitegrin:

#31
lucapetrescu

lucapetrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2016
salutare. dupa cum au recomandat cateva persoane mai sus, la Romgermed poti sa iti faci o fisa medicala foarte repede. Eu am fost cam acum 2 saptamani si a fost ok. Chiar am vazut ca dau pe net si o reducere de 10%. Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate