Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

De ce filmele Marvel sunt supraevaluate?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016
Se explica de ce au incasari mari:  aceleasi scene de actiune, aceleasi glume rasuflate, supereroi aroganti si antipatici, dar chipesi, cate un villain prost care declanseaza apocalipsa, cateodata declansata si de supereroi,     extraterestrii, roboti, batai prin mediul urban, o ora si jumatate de vorbit aiurea si doar 30 de minute de actiune etc.  Iar plebea pune botu' si le adora, e de inteles de ce au succes si se continua productia.

Dar ce nu inteleg eu e ca de ce majoritatea filmelor Marvel au note mari? De ce aceiasi critici care desfiinteaza filmele DC nu pot fi obiectivi si le acorda note mai mari acestor filme pe nemeritate? Dupa cum se observa, orice om cu gram de creier ar observa ca filmele Marvel sunt de 10 ori mai proaste decat filmele DC.


Sa fie oare pentru ca  franciza  Marvel e detinuta de compania malefica  Disney  si le este teama ca vor fi torturati de Mickey Mouse? Sunt oare mituiti sa le acorde note mari?

Ce nu mi-a venit sa cred e ca prin 2008, actorasul ala smecher de Robert Downey Jr.  care joaca in rolul de Iron Man  se trezise sa critice filmul "The Dark Knight", desi ii curgea balele din gura  de la atata prostie. Vorbea unul care se prostitueaza la Disney pentru cateva zeci de milioane de dolari si strica imaginea unui supererou din benzi desenate...numai zic ca primul film  Iron Man    a copiat la greu secvente din Dark Knight,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gV_mbpei5Gw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uPYnbcqqiZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zeratulx, 04 August 2016 - 10:20.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
hello galeo again!

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Da cine se uita la notele de pe net. Vizionezi filmul si gata. Daca ti-a placut bine, daca nu, nu.

Uite, eu nu am vazut Ant Man si nici nu cred ca o sa-l vad. Chiar daca ar avea nota mare, nu-mi place subiectul. Deadpool nu mi-a placut in mod deosebit, dar colegului de servici i-a placut la nebunie.

 Nero-d, on 04 august 2016 - 10:17, said:

hello galeo again!
Asta-i galeo? Posted Image

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 Nero-d, on 04 august 2016 - 10:17, said:

hello galeo again!

E chiar el? Cate rapoarte tre sa-i fac ca sa dispara :lol:?

#5
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016
Cred ca e la moda acum sa acuzi orice initiator nou   de topicuri ca-i clona.

Putem sa fim si noi on-topic?

Edited by Zeratulx, 04 August 2016 - 10:22.


#6
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

 Zeratulx, on 04 august 2016 - 10:12, said:

Dar ce nu inteleg eu e ca de ce majoritatea filmelor Marvel au note mari? De ce aceiasi critici care desfiinteaza filmele DC nu pot fi obiectivi si le acorda note mai mari acestor filme pe nemeritate? Dupa cum se observa, orice om cu gram de creier ar observa ca filmele Marvel sunt de 10 ori mai proaste decat filmele DC.
Cred ca nu ti-a picat bine cand ai vazut ca Suicide Squad are 31% pe Rotten Tomatoes. Apropo, vezi ca se face o petitie pentru a se inchide RT pentru nota proasta data filmului. Eu zic sa nu va mai luati dupa critici.

#7
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Ma uit cu placere la astfel de filme, nu ma astept sa fie vreo capodopera, ma astept sa fie doar relaxante de privit. Sunt perfecte pt asa ceva.

#8
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Deoarece sunt filme de consum si pentru ca asta cere publicul, l-ai vazut, ti-a placut (pe moment) dar pana iesi din sala ai uitat ce ai vazut. De asta nu e nevoie de subiect interesant si altele. De cate ori ai revedea acte filme ? In schimb un film bun, de acum cativa ani il revezi cu placere de "n" ori. Pana la urma tot noi, adica publicul suntem de vina. Sincer, am incercat sa vad ultimul film cu batman si superman si am renuntat foarte repede.

Edited by danyel61, 04 August 2016 - 10:37.


#9
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016
Si  de ce criticii sunt atat de subiectivi? De ce desfiinteaza filmele DC pentru a favoriza filmele Marvel? Vor sa fie in randul lumii, le e teama, au fost mituiti de Disney?

Poate ca Batman V Superman e mediocru, dar Captain America:Civil War e de o prostie atroce.

Edited by Zeratulx, 04 August 2016 - 10:40.


#10
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

 danyd83, on 04 august 2016 - 10:41, said:

Ai actiuni la DC sau care-i supararea defapt?
Nu, ma enerveaza lipsa de obiectivitate a unora ce se pretind a fi critici de film.  Un critic adevarat de film nu are voie sa fie subiectiv si nici fan.

Acum observ ca pana si profesia de critic care era candva una onorabila s-a  idiocratizat.

Edited by Zeratulx, 04 August 2016 - 10:43.


#11
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Si de unde ai tu certitudinea ca nu isi fac treaba cum trebuie? Uite si din punctul meu de vedere filmele Marvel sunt mai bune.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Uiti ca DC Comics si Marvell au aparut ca benzi desenate.
La noi au fost niste incercari pe vremuri, vezi revista  "Luceafarul" sau Rahan.
Nu au prins.

Avand in vedere genul de publicatie, nu prea ai cum sa ai eroi complecsi, ba dimpotriva.

In rest, numai e bine.
In curand o sa ceri Avengers, cu scop cultural!

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
de ce unii useri isi supraevalueaza capacitatea de a aprecia calitatea unui film si au impresia ca detin adevarul absolut, iar cine nu e de acord cu ei este automat 'plebea'? sunt tare curios ce ii indreptateste sa se considere mai destepti si sa se excluda din asa-numita 'plebe'.

#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Care ar fi diferența dintre Marvel și DC?
Nu sunt tot cu super?
Dacă-mi plac filmele cu super,le urmăresc indiferent care al cui super este.

Și nu o să țin cont de critici pentru a viziona un film sau nu!

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Uiti ca DC Comics si Marvell au aparut ca benzi desenate.
La noi au fost niste incercari pe vremuri, vezi revista  "Luceafarul" sau Rahan.
Nu au prins.
nu uita ce n-a stiut niciodata

oho, da ce-au prins, pif si rahan...
in franceza!, era bataie pe ele... aveau copiii colectii, faceau schimburi, se organizau cenacluri ca nu toti stiau franceza...

evident ca benzile desenate au aprut initial pentru copii!

Edited by Nero-d, 04 August 2016 - 11:32.


#16
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 Zeratulx, on 04 august 2016 - 10:12, said:

Se explica de ce au incasari mari:  aceleasi scene de actiune, aceleasi glume rasuflate, supereroi aroganti si antipatici, dar chipesi, cate un villain prost care declanseaza apocalipsa, cateodata declansata si de supereroi, extraterestrii, roboti, batai prin mediul urban, o ora si jumatate de vorbit aiurea si doar 30 de minute de actiune etc.  Iar plebea pune botu' si le adora, e de inteles de ce au succes si se continua productia.

Dar ce nu inteleg eu e ca de ce majoritatea filmelor Marvel au note mari? De ce aceiasi critici care desfiinteaza filmele DC nu pot fi obiectivi si le acorda note mai mari acestor filme pe nemeritate? Dupa cum se observa, orice om cu gram de creier ar observa ca filmele Marvel sunt de 10 ori mai proaste decat filmele DC.


Sa fie oare pentru ca  franciza  Marvel e detinuta de compania malefica  Disney  si le este teama ca vor fi torturati de Mickey Mouse? Sunt oare mituiti sa le acorde note mari?

Ce nu mi-a venit sa cred e ca prin 2008, actorasul ala smecher de Robert Downey Jr.  care joaca in rolul de Iron Man  se trezise sa critice filmul "The Dark Knight", desi ii curgea balele din gura  de la atata prostie. Vorbea unul care se prostitueaza la Disney pentru cateva zeci de milioane de dolari si strica imaginea unui supererou din benzi desenate...numai zic ca primul film  Iron Man a copiat la greu secvente din Dark Knight,

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gV_mbpei5Gw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uPYnbcqqiZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmele si serialele de la Marvel sunt misto pentru ca sunt spectaculoase. Oamenii stiu sa faca filme, astfel incat sa nu te plictisesti cat timp le urmaresti.

#17
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

 Nero-d, on 04 august 2016 - 11:28, said:

nu uita ce n-a stiut niciodata

oho, da ce-au prins, pif si rahan...
in franceza!, era bataie pe ele... aveau copiii colectii, faceau schimburi, se organizau cenacluri ca nu toti stiau franceza...

evident ca benzile desenate au aprut initial pentru copii!

ai mei au reusit sa-mi faca abonament la pif, cum habar nu am, acum as zice ca au fost securisti sau colaboratori, dar nu am avut eu norocul asta, azi eram prin parnaie vroe 2 ani si cu conturi de milioane neatinse.
in fine, eu eram ce-l ce dadeam pif-ul prietenilor de cartier si unele numere nu se mai intorceau, dar eu eram fericitul detinator al surprizei din pif.
o gramada de jucarioare unele dintre ele chiar interesante (imi aduc aminte de o sonerie care se monta peste soneria casei si cand apasa-i pe buton te stropea cu apa, tata a fost prima victima la fel si eu in secunda 2, dar victima tatei nu a soneriei, apoi imi mai aduc aminte de un tun pe a carei teava introduceai o pastiluta, ceva efervescent cred si care arunca o bila, ca si proiectil)
din pif Krapulax era serialul preferat

iar rahan, era o revista din care studiam zile intregi fiecare detaliu al fiecarei imagini in parte, fabulos

#18
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Uneori vrei sa mananci somon afumat, alteori ai pofta de o saorma cu de toate. Industria cinematografica s-a dezvoltat, precum cea alimentara, sa aiba o oferta pentru orice gust.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate