Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Windows 10 Redstone 2 (Creators Update) - RTM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
917 replies to this topic

#721
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Va fi si cand nu va mai fi :D
Chiar daca se preconizeaza ca in viitorii ani (!) sa dispara si sa fie inlocuit de Settings - ti-am zis ca deja exista posibilitatea e dezinstalare acolo, va dispare probabil doar ca link. "Functiile" sale vor ramane sub forma God Mode - se poate activa si acum, care nu va dispare prea curand - din motive de compatibilitate si acces la setari suplimentare ale sistemului.

Deocamdata Settings este incomplet si inca sunt probleme cu el. Mai e mult pana va dispare CP, daca va dispare vreodata - depinde cine se va ocupa de Windows in anii urmatori si ce idei va avea.

#722
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Vad ca si ca sa reglezi ceasu sau data trebuie sa dai o groaza de click-uri si sa deschizi o gramda de ferestre, pana nu demult era un link in calendar dar s-au gandit ca e prea simplu. Oare cine le gandeste pe astea?

#723
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postdanielavram, on 21 iunie 2017 - 00:06, said:

Am o problema mai ciudata unpic.

Vreau sa dezinstalez VMWare Player si m-am gandit sa nu mai folosesc Control Panel si sa ma obisnuiesc cu Settings dar nu pot dezinstala programu nu e nici un buton activ.

In mod normal, chestia aia se intampla cand windows installer ruleaza. La dezinstalarea din control panel primeai o eroare ca o alta instalare este in curs si sa astepti terminarea ei. La dezinstalarea din  Settings iti dezactiveaza butoanele dar poate sa fie si un bug.

#724
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdanielavram, on 21 iunie 2017 - 18:47, said:

Vad ca si ca sa reglezi ceasu sau data trebuie sa dai o groaza de click-uri si sa deschizi o gramda de ferestre, pana nu demult era un link in calendar dar s-au gandit ca e prea simplu. Oare cine le gandeste pe astea?
Sunt multe care au devenit mult mai complicate, dar cica e "work in progress".

#725
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
La editiile anterioare in "Control Pannel" exista o sectiune "Display' unde puteam seta marimea urmatoarelor chestii: Title bars, Menus, Message boxes, Palette titles, Icons, Tooltips. Acum acea sectiune nu mai exista si nu stiu daca si de unde mai pot modifica dimensiunile celor enumerate mai sus. Daca cineva stie il rog sa ma lumineze si pe mine ca eu n-am gasit.

#726
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acum nu mai exista. Interfata a fost optimizata pentru o gama larga de display-uri si setari DPI diverse (cam cum este in macOS). Modificarea elementelor respective poate produce erori de afisare (cum ar fi randuri incomplete, texte suprapuse, optiuni invizibile etc.).
Daca, totusi, doresti sa faci astfel de modificari (pe raspunderea ta), atunci exista cai. Vezi, de exemplu, acest articol: http://winaero.com/b...indows-10-1703/

#727
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
Am facut o clona a partitiei cu SO = Aniversary si apoi am instalat Creator .
Cum fac  " curat " de  $WINDOWS.~BT si  Windows.old ?
Tot cu Proprieteti Dick Cleanup ...... etc ?

#728
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Dupa ce alegi "Cleanup system files" bifezi ce e nevoie...

#729
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
Multumesc Ludi. De fapt nu a mai fost nevoie ca dupa un timp a aparut o notificare , daca pastrez versiunea veche , am zis ca nu si s-a facut curat.
Prima problema vazute de mine ( or fi si altele dar nu le-am vazut inca ) este timpul mare de bootare . De la 60-90 sec pana la logare internet ,
la peste 180 sec cu Creator .
Am Coredue cu video integrat.
E normal ?

Edited by titi33, 26 June 2017 - 13:59.


#730
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Ai HDD ? Ca Windows 10 e din ce in ce mai optimizat ptr SSD.
E posibil si ca unul din drivere sa fie mai vechi si sa afca figuri - vezi sa ai driverele la zi.
Si n-ar strica o defragmentare - inca nu cred ca a apucat sa-si faca automat.

#731
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu prea e. Timpul de boot variaza de la un PC la altul. Depinde de hardware/ drivere si software-ul instalat, dar la tine este cam mult. Poate fi de la o forma de malware, de la antivirus, de la vreo aplicatie din Startup, de la software-ul de la Asus (daca ai placa de baza sau laptop Asus) etc.
Imi amintesc ca si eu experimentam o durata mare la incarcarea sistemului si s-a dovedit a fi de vina aplicatia PowerISO, desi pe alt PC nu cauza astfel de probleme.
Incearca mai intai o verificare a sistemului de fisiere (cu "sfc /scannow"), apoi efectueaza toate update-urile (inclusiv la drivere) si vezi daca mai apar probleme.

Edited by _-_, 26 June 2017 - 14:35.


#732
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
Am HDD, placa baza Asus Kaspersky si MalwareBit.O sa incerc recomandarile.

#733
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Cu SSD ia cam 25 sec pana se incarca tot. i5 7500, Asus Z270F, 850EVO

#734
titi33

titi33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 06.05.2004
Dupa sfc /scannow unde nu a gasit nimic am scos MalwareBit si Kaspersky din startup si de la 3 minute am ajuns la 2 din momentul
apasarii pe buton .
Cum fac upd la drivere ?

#735
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Windows 10 AU pe un HDD de 1.0TB de 64mb cache + 7200 rpm,se incarca in 15-20 secunde,asta cu fast boot activ  atat in Windows cat si in BIOS,in schimb pe Creators Update e jale,nu ii de mirare ca Windows 10 AU e inca peste 60% la utilizare,eu am zis pas la CU,poate Fall CU va repara bug-urile din CU.

#736
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Gata si cu noua mea experienta cu Windows 10 pe Desktop, a trebuit sa ma intorc pentru a nu stiu cata oara la 8.1. Microsoft parca isi bate joc de clienti nu alta. Ziceam eu pe forumul cu licenta ca am schimbat placa de baza si totusi am reusit sa fac upgrade la 10 gratuit. Nimeni nu iti da insa un cadou asa pe gratis, Microsoft probabil te lasa sa faci upgrade in continuare gratis pentru ca Windows 10-le este un gunoi de sistem de operare sau o versiune beta de test si nu versiunea finala.

Deci dupa ce am schimbat placa de baza toate mergeau bine inclusiv Internetul. Pe testele de viteza obtineam viteza de 930Mbps. Mergea extraordinar de bine. Eram fericit. Pana cand a facut Microsoft un update si s-a injumatatit viteza la maxim 500Mbps. Am incercat tot feluri de setari am schimbat driverul, nimic, nu trecea de 500-550Mbps nici sa ii dai foc. Am dat Restore la Windows 8.1 si sub 930Mbps nu scot niciodata pe site-ul de test Digi.

Problema insa nu e 10-le in sine pentru ca a mers si el bine, problema e ca fac prea multe modificari mari intr-un timp scurt. Driver-ul de la placa de retea era foarte recent ceea ce inseamna ca au facut ceva aia de la Microsoft de au trebuit aia sa scoate un driver nou. Probabil ca acum iara au stricat ceva si iara trebuie un driver care sa fie compatibil cu codul Microsoft. Mie mi se pare ca producatorii de hardware nu pot sa tina pasul cu modificarile facute de Microsoft si din aceasta cauza sistemul este un gunoi. Eu nu il pot folosi. Merge bine o vreme si apoi apare ceva care sa dea totul peste cap.

#737
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Deci Win 10 e bun, a mers bine, dar e un gunoi! Si nu il poti folosi pentru nu scoti decat 500Mbps in loc de 930???? Man, eu am FL300, scot 200Mbps pe Wifi si-l pot folosi chiar foarte bine, nu se supara pe mine.

#738
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Numai mie îmi apare o notificare în colțul din dreapta sus după ce instalez o nouă aplicație?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate