Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Windows 10 Redstone 2 (Creators Update) - RTM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
917 replies to this topic

#505
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu am router ci ditamai serverul pe post de router.
Da, ma refer in special la DNS-urile de la job. Desi si acasa pun DNS-uri manuale - nu le folosesc pe cele alocate automat de provider.

#506
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostArizona, on 25 aprilie 2017 - 20:11, said:

1703 OS Build 15063.250
Acum il descarc si eu. Multam fain de info.
Care o fi changelog-ul?
Vad ca la mine acel bug cu warningul galben din icon-ul defender a disparut de ceva timp dupa cateva reglaje ale luminozitatii.

Edited by androholic, 26 April 2017 - 11:17.


#507
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Uite aici changelog-ul: https://support.micr...pdate-kb4016240

#508
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
multumesc frumos, @tigerheart

#509
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se pare ca nu sunt probleme cunoscute.
Deci e bine.

View Postandroholic, on 26 aprilie 2017 - 11:15, said:

Vad ca la mine acel bug cu warningul galben din icon-ul defender a disparut de ceva timp dupa cateva reglaje ale luminozitatii.
La mine nu, astept sa vad dupa update-ul asta - aseara si azi dimineata a fost pe verde.

In alta ordine de idei - in sfarsit apar ceva modificari la update-uri. In sensul ca le mai fractioneaza un pic - vor separa update-urile normale ( feature - aduc noutati la programe ) de cele de securitate ( quality - aduc remedieri de bug-uri si gauri de securitate ) si vor permite ca ptr cele normale userul sa aiba deplin control asupra lor.
https://blogs.techne...indows-10-1703/

Oricum vad si ceva schimbari in meniul de update-uri - a aparut posibilitate de a selecta amanarea cu pana la 365 de zile ptr feature update si separate, 30 de zile ptr quality updates, si pot selecta intre Curent Branch si Curent Branch for Business - astea vin mai cu intarziere si doar daca nu creaza probleme. Versiunea mai safe.

Edited by eiffel, 26 April 2017 - 12:30.


#510
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Update celor care nu primesc updateul cumulativ creators: Microsoft blochează instalarea actualizării pe dispozitive ce au raportat probleme in prima salva,mai precis blochează updateul pe dispozitive ce conțin unele Bluetooth-uri broadcom precum și pe un cpu AMD stoney ridge 8700p. Nota:forțarea updateului via iso merge in continuare.Eu m-am izbit de problema asta recent la PC ce are un dongle USB bt broadcom și face gesturi sub w10 creators (face pairing insa merge doar odată).

#511
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu le blocheaza efectiv ci le amana pana se rezolva problema intr-un update viitor.
Exista in continuare posibilitatea - ptr cei care "vor sa-si bata capul" ( exact asa s-au referit cei de la Microsoft ) prin fortarea update-ului folosind Media Creator Tool sau un mediu de isntalare - stick USB sau DVD.

#512
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
wtf, iar mi-a aparut triunghiul galben, dupa vreo saptamana de verde.....
nu mai pricep nimic

#513
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postandroholic, on 26 aprilie 2017 - 16:18, said:

Pot poza cu camera laptopului? E posibil asta? Daca da, cum se face?

Am mutat off-topicul aici: https://forum.softpe...era-laptopului/

#514
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Mie dupa update nu-mi mai functioneaza click stanga pe iconita de start! A mai patit cineva?

#515
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Si nici pe ceas daca dau click stanga nu-mi arata calendarul.

#516
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
La mine merge foarte bine, nu am probleme nici cu startul si nici cu ora si parca se incarca mai repede decat versiunea anterioara (AU).

Edited by Petrecristi, 28 April 2017 - 07:12.


#517
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Dupa update/upgrade facut online (prin Show me how si Windows 10 Upgrade Assistant/Windows10Upgrade28085.exe) la Version 1703 OS Build 15063.250 (W10Pro), apare in Windows Defender Security Center, la Health report, un semn de exclamare la Battery Life cu 1 recomandare. Respectiv mesajul: The screen brightness on this device is curently set at maximum. This can impact your battery life. You can change this in Settings.

In Settings, nu se poate seta nimic, in sensul ca si daca dau Brightness la 20% sau mai mic, mesajul si semnul de exclamare nu dispare (nici dupa restart). Momentan e singura problema vazuta de mine si apare pe 2 din 3 calculatoare. Cele 2 sunt acelasi model de laptop, vechi, Toshiba Satellite L40 (2 GB RAM/Celeron  540@1,86 GHz) cu bateriile aproape moarte (tin 2-5 minute de viata) cu Win10Pro-32. Unul utilizeaza monitorul propriu iar celalalt un monitor extern Philips 226V - cu afisarea doar pe acesta (single display - show only on 2). Celalat PC, pe care nu am semnalat absolut nicio problema, este un desktop cu HW mult superior si are Win10Pro-64.

Celelalte probleme, semnalate mai sus de colegi de forum, la mine nu s-au semnalat.

#518
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View PostBombalurina, on 27 aprilie 2017 - 20:45, said:

Mie dupa update nu-mi mai functioneaza click stanga pe iconita de start! A mai patit cineva?
Am patit eu. Daca nici o metoda de aici  nu functioneaza, o sa rezolvi prin reset.
https://support.micr...rt-menu-cortana

Edited by sas1975, 28 April 2017 - 08:12.


#519
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am patit si eu,pe mai multe sisteme,insa apare aleatoriu.Ce am observat (e foarte posibil sa ma insel),este ca problema apare doar pe sisteme ce contin grafica integrata intel (activa).Mai exact,aparea fie pe sisteme ce au optimus/switchable graphics (adica laptoape),fie pe desktop-uri cu GMA-uri mai vechi.De la desktopuri nu te poti astepta la mare branza fiindca astea nu sunt oficial suportate de intel sub w10.

#520
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Te referi la iconita cu galben de la Action Center ? Sau la click stanga ?

Ptr ca in momentul de fata scriu de pe un sistem desktop Intel, cu GMA - driver Microsoft, ptr ca nu mai este suportat in 10 de Intel si nu am niciuna din probleme.
Si mai am cateva sisteme la munca in aceeasi situatie.

#521
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostBombalurina, on 27 aprilie 2017 - 20:45, said:

Mie dupa update nu-mi mai functioneaza click stanga pe iconita de start! A mai patit cineva?
Eu am patit asta pe versiunea anterioara. Stiu ca nu e chiar o solutie perfecta, dar verifica daca face la fel pe un cont nou de utilizator. Eu asa am rezolvat atunci.
Prima data am incercat si solutia lui sas1975, nu a rezolvat ceva anume. Oricum am observat ca la mine incepea sa reactioneze butonul dupa cateva minute de la intrarea in contul initial(vechi).

Edited by tigerheart, 28 April 2017 - 08:45.


#522
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Voi incerca ambele solutii luni cand merg la munca. Este vorba de un calculator cu doua conturi locale, pe contul de admin e totul ok dar pe contul de user face figuri. Eventual sterg contul de user si fac altul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate