Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Problema dupa resetarea router-arului wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
Salut!
Azi am restat router-ul din butonul din spate si dupa resetare cand sa ma conectez la el, imi cere parola si nu stiu care e parola...
L-am mai resetat inainte si nu imi cerea nici o parola...
Si nu e vorba de conectarea pentru configurare (192.168.0.1)!
Ci pur si simplu nu ma pot conecta la wireless! Imi cere parola cand sa ma conectez la wireless!
Cum as putea rezolvat problema asta?

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Vreau modelul exact al routerului si providerul de Internet la care esti abonat.
Da-mi aceste detalii si te indrum ca sa faci.
Hai ca te astept cu raspunsurile! Mai vrei ajutor? Daca DA,raspunde-mi la intrebare!

Edited by Tehnicianul1970, 02 August 2016 - 19:14.


#3
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012

View PostTehnicianul1970, on 02 august 2016 - 19:09, said:

Vreau modelul exact al routerului si providerul de Internet la care esti abonat.
Da-mi aceste detalii si te indrum ca sa faci.
Modelul: tp-link wr1043nd
Si providerul este unul local, nu cred ca il cunosti...
Primesc internetul direct prin cablu fara nici un router sau modem nimic!
Ma conectez cu un cont pppoe daca zic corect...
Oricum acum internetul este stricat, nu merge de vreo 2 zile. Am sunat desigur la ei si au zis ca il repara, dar inca nimic. Si atunci am zis sa incerc sa resetez router-ul poate e ceva de la mine si acum router-ul imi cere parola la conectare...
Dar ar fi trebuit sa ma pot conecta la wireless chiar daca internetul nu merge...

#4
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
Daca vrei sa te conectezi wireless ai un cod de acces pe spatele routerului. Incearca sa te conectezi pe cablu ca nu ai nevoie de parola.

Edited by istratei, 02 August 2016 - 19:30.


#5
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
la TP-Link daca te conectezi prin interfata web 192.168.0.1, username admin cu parola admin
Asta daca nu le-ai schimbat.

Uite aicea manualul router-ului tp-link wr1043nd   http://www.r-c.ro/do...43ND_romana.pdf
ai toti pasii necesari acolo

Edited by sctnicu, 02 August 2016 - 20:05.


#6
Pitt1923

Pitt1923

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2016

View PostTehnicianul1970, on 02 august 2016 - 19:09, said:

Vreau modelul exact al routerului si providerul de Internet la care esti abonat.
Da-mi aceste detalii si te indrum ca sa faci.
Hai ca te astept cu raspunsurile! Mai vrei ajutor? Daca DA,raspunde-mi la intrebare!

Buna!

Am un router D-link. L-am configurat si merge destul de ok. Am semnal wi-fi atat pe laptop cat si pe telefoanele mobile.
Desi eram sceptic in privinta lui, are acoperire mai buna decat un Asus pe care l-am avut inainte.
Problema este urmatoarea: de fiecare data cand opresc laptopul si conexiunea wi-fi pe telefoane...cand vreau sa ma reconectez nu merge. Imi scrie acolo la conexiunea d-link ca e LIMITED.
Ca sa il fac sa mearga trebuie de fiecare data sa refac pasii de configurare a routerului ceea ce e enervant.
Daca dau sa ma conectez pe laptop apar doua conexiuni. D-link si broadband conection. pe prima dau conect si imi da limited si nu merge. Daca dau in schimb pe Boadband conection, imi merge netul (bineinteles fara fir...deci primesc semnal din router. Cu toate astea daca vreau sa ma conectez si pe telefon nu merge decat daca refac pasii de configurare(ori pe laptop, ori pe telefon).
Mentionez ca nu ma prea pricep si am incercat sa explic exact prin ce trec.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o rezolvare daca se poate!
Multumesc!

#7
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Post1marius1, on 02 august 2016 - 19:00, said:

Salut!
Azi am restat router-ul din butonul din spate si dupa resetare cand sa ma conectez la el, imi cere parola si nu stiu care e parola...
L-am mai resetat inainte si nu imi cerea nici o parola...
Si nu e vorba de conectarea pentru configurare (192.168.0.1)!
Ci pur si simplu nu ma pot conecta la wireless! Imi cere parola cand sa ma conectez la wireless!
Cum as putea rezolvat problema asta?

Asta pentru ca tu ai resetat routerul la setarile default.  Si default are parola pe wifi.

Pai daca nu e vorba de conectarea pentru configurare care inteleg ca-ti reuseste, de ce nu te cnectezi la el si intri la setari wifi si pui ce parola vrei tu...?
Sau poti sa o elimini detot.

Si eu zic sa rezolvi cat mai repede problema pentru ca daca a stat fara parola pe wifi o perioada mai lunga si acum are parola, sunt, cu siguranta, si vecinii nemultimiti.

Edited by Petrecristi, 02 August 2016 - 21:57.


#8
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View PostPitt1923, on 02 august 2016 - 20:12, said:

Buna!

Am un router D-link. L-am configurat si merge destul de ok. Am semnal wi-fi atat pe laptop cat si pe telefoanele mobile.
Desi eram sceptic in privinta lui, are acoperire mai buna decat un Asus pe care l-am avut inainte.
Problema este urmatoarea: de fiecare data cand opresc laptopul si conexiunea wi-fi pe telefoane...cand vreau sa ma reconectez nu merge. Imi scrie acolo la conexiunea d-link ca e LIMITED.
Ca sa il fac sa mearga trebuie de fiecare data sa refac pasii de configurare a routerului ceea ce e enervant.
Daca dau sa ma conectez pe laptop apar doua conexiuni. D-link si broadband conection. pe prima dau conect si imi da limited si nu merge. Daca dau in schimb pe Boadband conection, imi merge netul (bineinteles fara fir...deci primesc semnal din router. Cu toate astea daca vreau sa ma conectez si pe telefon nu merge decat daca refac pasii de configurare(ori pe laptop, ori pe telefon).
Mentionez ca nu ma prea pricep si am incercat sa explic exact prin ce trec.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o rezolvare daca se poate!
Multumesc!
La tine problema este ca ai setat modul de conexiune "La cerere" sau "Manual". Trebuie sa setezi sa ai conexiune continua.
Tot Dlink am si eu.
O sa pun o poza cu setarea respectiva. La mine se afla in setari internet. La tine poate fi un pic diferita dar asta trebuie sa cauti si o sa o gasesti in locul unde setezi conexiunea,acolo unde scrii userul si parola data  de RDS sau alt provider - in aceeasi pagina cu setari.

Edited by Petrecristi, 02 August 2016 - 21:55.


#9
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
Avea si inainte parola router-ul, deci vecinii nu aveau cum sa fure :))
Am rezolvat problema... am pus parola de pe spatele router-ului si acum il configurez si gata. Mersi de raspunsuri.

#10
christian74

christian74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2009

 Tehnicianul1970, on 02 august 2016 - 19:09, said:

Vreau modelul exact al routerului si providerul de Internet la care esti abonat.
Da-mi aceste detalii si te indrum ca sa faci.
Hai ca te astept cu raspunsurile! Mai vrei ajutor? Daca DA,raspunde-mi la intrebare!

Va salut.nu stiu dc mai activati pe aici.am urmatoarea problema.router huawei e5186.intru in el, dar cere user si parola....nu vrea cu nici o combinatie cunoscuta.am dat reset, revine la setari initiale ,dar tot nu pot merge mai departe.admin/admin in nici un caz.si nici cele uzuale.mai este vreo varianta?? sa il pot accesa.multumesc.

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
http://setuprouter.c...i/passwords.htm

#12
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

 christian74, on 07 septembrie 2018 - 22:24, said:

Va salut.nu stiu dc mai activati pe aici.am urmatoarea problema.router huawei e5186.intru in el, dar cere user si parola....nu vrea cu nici o combinatie cunoscuta.am dat reset, revine la setari initiale ,dar tot nu pot merge mai departe.admin/admin in nici un caz.si nici cele uzuale.mai este vreo varianta?? sa il pot accesa.multumesc.
am avut si eu prb ta, trebuie sa scrii si webgui la el nu doar firmwareul. de aia nu ia parola

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate