Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum functioneaza reasigurarea CASCO dupa primul an?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
soyay

soyay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2016
Salut,
Devreme ce vreau sa reinaisc CASCO, as avea cateva intrebari legate de functionarea procesului, ininte sa ma duc la vreun broker sau direct la asigurator.

Masina a fost luata de noua direct de la dealer, si am facut casco la brokerul lor intern. Suma asigurata a fost la valoarea de caatalog, chiar dc pretul pe factura a fost mai mic din cauza reducerilor oferite de dealer.

Intrebari:
- cum se face evaluarea pentru un nou casco incepand cu anul 2, in ceea ce priveste pretul masinii? Banuiesc ca valuarea asigurata nu va fi aceasi, intervenind devalorizarea. Asdar, exista un sistem concret de evaluare (si public?) prin care asiguratorul/brokerul face acest lucru, sau e "ochiometric"+verificarea pentru accidente/istoric la asigurat anterioara?
- in polita anterioara contine "Inspectia auto s-a efectuat  cu certificarea prin fotografiere la data xxxx de catre reprezentantul asiguratorului zzzzz". Evident n-a fost cazul la mine, pt ca era direct ridicata din curtea dealurui, dar devreme ce exista aceasta verificare necesara, cum pot site-urile online sa o aplice? din acest considerent, sunt site-urile online ce ofera acest serviciu valide, si de incredere?

Multumesc anticipat

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Reasigurare si reinnoire sunt chestii foarte diferite.
Cauta-ti un broker bun si nu-ti mai bate capul, el iti va da variante.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sau daca vrei sa-ti bati capul? foloseste un calculator/simulator online!

http://www.casco-ieftin.ro/

Edited by Nero-d, 02 August 2016 - 08:36.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NU recomand online, nu scoti pret si conditii mai bune ca la broker.
Intreaba-ti prietenii, de ex. eu si prietenii mei toti avem cate un broker cu care lucram de 10-15 ani, totdeauna am primit cotatii mai bune ca online si explicatii asupra clauzelor (atentie la franciza).

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
1. Evaluarea se face aplicand niste coeficienti de devalorizare, nu ochiometric. Nu stiu daca este public algoritmul de calcul, dar cert este ca un software face aceasta evaluare (functie de dotari, rulaj, pret achizitie etc.).

2. Verificarea "necesara" nu este asa necesara cand pastrezi asiguratorul si cand reinnoiesti polita inauntrul perioadei de valabilitate. Adica daca ai CASCO la Groupama, nu este nevoie sa te duci din nou cu masina daca reinnoiesti tot la Groupama si daca polita veche nu a expirat. Verificarea masinii se face ori cand vechea polita a expirat (ca sa se convinga asiguratorul ca nu au fost evenimente in perioada cand masina a stat neasigurata intre cele doua polite), ori cand schimbi asiguratorul (ca sa se convinga noul asigurator ca nu vii cu masina busita pe polita vechiului asigurator, dar ceri sa o repari pe polita noua).

#6
soyay

soyay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2016
Overseas, imi poti da te rog un nume de broker din cei care ai spus ca lucrezi de atata timp, pe PM? Nici unul din prietenii mei nu foloseste casco, asa ca n-am cu cine am consulta:) Am contactat deja brokerul de anul trecut, astept sa-mi raspunda, dar voiam sa fiu mai informat inainte de toate.

 tchoara, on 02 august 2016 - 08:42, said:

1. Evaluarea se face aplicand niste coeficienti de devalorizare, nu ochiometric. Nu stiu daca este public algoritmul de calcul, dar cert este ca un software face aceasta evaluare (functie de dotari, rulaj, pret achizitie etc.).

2. Verificarea "necesara" nu este asa necesara cand pastrezi asiguratorul si cand reinnoiesti polita inauntrul perioadei de valabilitate. Adica daca ai CASCO la Groupama, nu este nevoie sa te duci din nou cu masina daca reinnoiesti tot la Groupama si daca polita veche nu a expirat. Verificarea masinii se face ori cand vechea polita a expirat (ca sa se convinga asiguratorul ca nu au fost evenimente in perioada cand masina a stat neasigurata intre cele doua polite), ori cand schimbi asiguratorul (ca sa se convinga noul asigurator ca nu vii cu masina busita pe polita vechiului asigurator, dar ceri sa o repari pe polita noua).

Multumesc pentru raspuns tchoara, nu stiam de informatia de la punctul 2

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Esti din Bucuresti?

#8
soyay

soyay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.08.2016
da

#9
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
Am intrat cam tarziu dar e important sa fiti informati pentru viitor.
O polita casco se reinoieste doar la acelasi asigurator la care a fost asigurata masina anterior.
Daca se face o polita cu continuitate la alt asigurator, aceea este o polita noua.
Dupa fiecare an trecut valoarea masinii scade, implicit si suma asigurata.Atunci cand masina e noua, asiguratorul va tine cont intodeauna de valoarea de nou sau de factura.Incepand cu al 2- lea an unii asiguratori mai tin cont de valoarea de nou , iar altii nu.Fiecare are sisteme interne de calcul a valorii sumei asigurate in anii urmatori, acestea nu sunt publice, fiecare asigurator avand evaluarea proprie pentru suma la care se expune la risc dar nu se fac dupa ureche asa cum am putea presupune..., desi dupa diferentele uneori considerabile dintre oferte asa ar parea.Au setate in sistemele informatice de calcul, mai multe date cum ar fi, o marja a valorii de piata a modelului respectiv, uzura data de timp si km, utilizarea anterioare si/sau momentana a acestuia, numarul de proprietari, etc.
Cu exceptia achizitionarii de nou a masini de la leader, unde nu totii asiguratorii cer inspectie de risc in toate celelate cazuri se efectueaza inspectii de risc ( foto) pentru incheierea unei polite casco noi.Daca este reinoire la acelasi asigurator, in functie de daunalitate unii asiguratori cer reinspectarea  iar altii nu.
Se cere aceasta inspectie de risc pentru a se autentifica ca, aceea este masina asigurata si daca intra in asigurare cu anumite daune ( zgarieturi, deformari, fisuri, etc), evident ca acestea nu vor fi despagubite la un eveniment viitor.

Edited by bobcj, 28 August 2016 - 22:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate