Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Aer conditionat Osaka sau Nordstar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kversusg

kversusg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011
Salutare,

Vreau sa achizitionez doua aparate de aer conditionat tip inverter, cat mai ieftine si cu o garantie cat mai mare ce vor fi instalate la sfarsitul lui august intr-un apartament cu 2 camere si vor fi folosite 3 luni pe an pentru racire, doar pe timpul zilei.
Din studiul informatiilor de pe internet am gasit urmatoarele variante :
- Osaka OHW12IG5 cu compresor Daikin - 3 ani,pret 1540 Lei : https://www.lisha.ro...ign=direct_link
- Osaka Nordic Inverter OHW12LT unde inca nu sunt lamurit caci unii spun ca are compresor Daikin, altii ca este Toshiba, in ambele cazuri garantie de 3 ani, pret 1520 Lei : https://eastshop.ro/...LT-inverter-295
- Nordstar cu compresor Panasonic la diversi vanzatori, iar la producator BlackSea acesta figureaza cu compresor GMCC, in ambele cazuri garantie de 3 ani : https://www.prompt-s...source=price-ro
Ce parere aveti despre aceste modele ?
Cat de fiabile sunt ?
Multumesc.

Edited by kversusg, 01 August 2016 - 14:41.


#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
La aparatele ieftine, chiar daca scrie pe compresor Daikin sau Toshiba, sunt facute in Turcia, cu componente ieftine. Pe de altă parte, un Mitsubishi Electric, Toshiba, sau Daikin,  cu compresoarele si electronica facute in Sngapopre, Honk Hong, sau Seul, deși mai bune, ridică substanțial prețul.
Nu te astepta sa ai Osaka cu compresor Daikin si sa fie la fel de bun ca un Daikin cu compresor Daikin. Din nefericire sunt Daikin-uri pt piata saraca cu compresoare de calitate mai slaba. Compresorul Daikin este compresorul facut cu know how Mitsubishi Electric

după părerea mea cele mai bune sunt Daikin, Hitachi Fujitsu Toshiba Mitsubishi.

Mediu Gree Carrier Viessmann Electrolux Daewoo Inventor White Westinghouse LG LDK Midea Beko Osaka Ferroli Sharp Samsung Panasonic Sanyo
Whirlpool Airwell Haier Nordstar Alizee Plus Vortex Zantia Yamato Gorenje

slabe  Aux, Zephir,Henson ,Chigo, Heinner ,Hyundai,AirKool,DeLonghi ,Zass ,Heinner, Yoki ,Argo, Star-Light ,Radox ,Kyato ,Galanz ,Everest, Techno ,Westwood ,Vision Touch, Orion

Edited by orlandobarbulescu, 01 August 2016 - 16:05.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://klimapoint.ro/images/detailed/2/design_aer_conditionat_daikin_ftxb25c-rxb25c_inverter_X_btu_87fv-ng.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai bine iti iei un Inverter Daikin de 12000 BTU la 1.929,00 lei : http://klimapoint.ro...-12000-btu.html

Edited by xmanyacs77, 01 August 2016 - 16:57.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Din ce ai gasit tu ,,ieftine '', ia si tu cel mai scump aparat.
Altfel, sfaturi o sa tot primesti pina cind o sa crezi ca... doar cele de 6000 lei sint de cumparat, ori nu este asa  Posted Image
Ai grija ca mai sfatuiesc si vinzatorii de aere  Posted Image

#5
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
am un zass la un spatiu comercial de fix 7 ani si n am avut nici o interventie ,absolut ireproşabil munceste
acasa am un panasonic econavi ,pentru cine stie cat costa,şi NU e peste Zass.

#6
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006
am luat  sapt trecuta un Osaka Nordic Inverter OHW12LT. este foarte ok. silentios,si are 3ani garantie.este 1399 la cel.ro.

#7
kversusg

kversusg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.01.2011

View Postvslmarcel, on 02 august 2016 - 13:21, said:

am luat  sapt trecuta un Osaka Nordic Inverter OHW12LT. este foarte ok. silentios,si are 3ani garantie.este 1399 la cel.ro.
3 ani garantie ???
pe site-ul lor este mentionata o garantie de 24 luni.

#8
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Dacă ai 2000 de lei recomand Daikin FTXB35C+RXB35C, mai bun decât aparatele de 13-14 mil, mult mai silențios și UI și UE, eu am Un Gree Lomo de 12000btu pe care am dat 1400 lei  si care se spune ca are compresor Daikin, dar nu se compara cu modelul de la Daikin care merita diferența de preț  de 600 lei, mult mai silențios.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvslmarcel, on 02 august 2016 - 13:21, said:

Osaka Nordic Inverter OHW12LT.

Are lumina la ecranul de la telecomanda ?
Eu simt lipsa acestei functii, o sa ii fac eu, la a mea.

#10
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006
la osaka,la fiecare atingere de buton,se aprinde ecranul pe telecomanda.

#11
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 27.02.2009

View Postvslmarcel, on 02 august 2016 - 13:21, said:

am luat  sapt trecuta un Osaka Nordic Inverter OHW12LT. este foarte ok. silentios,si are 3ani garantie.este 1399 la cel.ro.
Fix modelul asta am vrut sa cumpar si eu ,am cerut pareri pe forum si pana sa primesc vreun raspuns nu am mai gasit decat la magazine unde era mult mai scump ,asa ca am luat Gree .

#12
b420ady

b420ady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2016
M-am inregistrat pe acest forum special pentru a discuta cu dumneavoastra despre Osaka Nordic Inverter OHW12LT.
Interesul meu principal este functia de incalzire iarna..... toate aparatele de aer conditionat se descurca mai bine sau mai rau pentru functia de racire, dar la capitolul incalzire lucrurile aparent stau foarte diferit din ce am observat eu din cautarile mele online.
Va rog sa ma ajutati sa gasesc cea mai buna solutie la un pret decent pentru incalzire iarna, pana acum singurele capabile sa lucreze la -20 C si la un pret decent este aparent Osaka Nordic Inverter OHW12LT  , va rog sa imi spuneti daca cineva la folosit iarna si in ce limite a mers.
Necesitatile mele de incalzire:
-spatiu comercial de 20 mp fara izolatie exterioara in zona Bucuresti
-casa amprenta 70 mp, parter bca 20 cm + 10 izolatie , etaj 1 din lemn la interior vata de sticla 10 cm si exterior 10 cm polistiren

Ce alte marci pot merge la temperaturi de -20 C si care sa aibe un pret decent ???

#13
T_ciprian

T_ciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.01.2017

View Postb420ady, on 03 decembrie 2016 - 23:17, said:

M-am inregistrat pe acest forum special pentru a discuta cu dumneavoastra despre Osaka Nordic Inverter OHW12LT.
Interesul meu principal este functia de incalzire iarna..... toate aparatele de aer conditionat se descurca mai bine sau mai rau pentru functia de racire, dar la capitolul incalzire lucrurile aparent stau foarte diferit din ce am observat eu din cautarile mele online.
Va rog sa ma ajutati sa gasesc cea mai buna solutie la un pret decent pentru incalzire iarna, pana acum singurele capabile sa lucreze la -20 C si la un pret decent este aparent Osaka Nordic Inverter OHW12LT  , va rog sa imi spuneti daca cineva la folosit iarna si in ce limite a mers.
Necesitatile mele de incalzire:
-spatiu comercial de 20 mp fara izolatie exterioara in zona Bucuresti
-casa amprenta 70 mp, parter bca 20 cm + 10 izolatie , etaj 1 din lemn la interior vata de sticla 10 cm si exterior 10 cm polistiren

Ce alte marci pot merge la temperaturi de -20 C si care sa aibe un pret decent ???
Daca nu e tarziu, alte marci cu preturi decente pentru incalzire sunt Cooper&Hunter Arctic (-25 grade), Osaka Nordic, iar mai scumpicele Gree U Crown sau Cooper&Hunter VIP (ambele la -30 grade). Nu gresesti daca iti iei Osaka Nordic, sunt foarte bune, vezi pe forum pareri, din pacate nu prea mai este stoc la ele, eu personal am Cooper&Hunter Arctic de 18000 btu la un living de 65 mp, sunt foarte multumit de el, costa vreo 2900-3000 lei, dar vine cu WIFI si plasma rece inclus in pret.
Daca deja ti-ai luat ceva, posteaza ce anume si impresii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate