Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cu cat se vinde un teren agricol?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Sper ca am postat unde trebuie. Posed un teren agricol, care e la distanta cam mare de casa (4 km). Terenul are latime de 8 metrii, lungime de 300 de metrii. Nu are acces la vreun drum judetean sau national. Are acces doar la un drum de pamant, plin de noroaie, cum sunt drumurile dintre terenurile agricole. Distanta pana la cel mai apropiat drum national e undeva la 2 km. Ca sa ajungi la el ai nevoie de un 4x4, tractor, atv, caruta cu cal, .... sau cu o masina de strada, daca nu ai mila de ea (dai la greu cu scutul de pamant).  Am fost o data cu Logan-ul meu si mi-a ajuns. Nu are acces la apa, curent sau gaze (deci exclus sa poti construi ceva pe el). Acest teren nu poate fi folosit decat la agricultura, este un teren de campie. In imprejurimile lui nu e nici o constructie. Fiind la ceva distanta de casa, si datorita faptului ca nu prea am timp liber, acest teren sta nemuncit, au crescut balarii pe el .... Practic nu am timp de el.
Care e problema. Un cetatean, care are loc exact langa mine m-a intrebat daca nu vreau sa i-l vand lui, ca sa isi mareasca parcela. Intrebare: habar nu am cat sa ii cer. I-am spus sa imi faca o oferta, el mi-a replicat sa ii spun cat vreau pe el. Iar eu cam habar nu am. Cam cat valoreaza un astfel de lot? Tinand cont ca sta nemuncit, as vrea sa il dau omului (el macar are utilaje-tractor, combina etc). Cat sa ii cer?

Edited by roland_s, 31 July 2016 - 16:55.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Intreaba la agentii, mergi la primarie si vezi ce oferte sunt afisate la vanzare, intra pe site-uri de publicitate si vezi cat se cere in zona ta. Fa un pret functie de ce gasesti acceptabil. Urmeaza procedura legala insa de vanzare. Vecinul are primul dreptul sa iti cumpere terenul conform legii. Poti sa il dai si in arenda omului. Nu ai o suprafata mare. Hectarul e cam 1500-2000 euro prin tara, minim vorbind.

Edited by arab, 31 July 2016 - 17:10.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
500euro ? e pe ceva deal de numai cu masina 4x4 poti ajunge la el ? datorita faptului ca nu e intretinut ii scade valoarea. Oricum nu valoreaza mult.

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu este deal. Este campie, ca sa ajungi la el nu trebuie sa urci ceva, drumul e drept. Insa e impropriu spus drum, e o poteca plina de gropi mari, iti trebuie ceva cu garda mare la sol, de aceea am zis 4x4. Plus ca tractoarele au facut niste santuri de la roti, si e destul de greu sa te strecori printre ele. Agentii in zona mea (Maracineni-Arges) nu prea exista. O sa merg si la Primaria Maracineni sa vad, habar nu aveam ca la primarii exista oferte ..
Omul acela il vrea deoarece are teren exact lipit de al meu. Si vrea sa il mareasca.

Edited by roland_s, 31 July 2016 - 17:13.


#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Exista primarie insa...nu? Repet, acolo trebuie afisate ofertele de vanzare a terenurilor. Citeste legea, daca vrei sa vinzi legal cu acte in regula.

Edited by arab, 31 July 2016 - 17:14.


#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Prin zona mea (Dobrogea)  pretul  e cam pe la 5000 euro pe ha . In cazul tau e  acceptabil 1000 euro + cheltuielile de vanzare -cumparare .

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Vezi la cat se invart terenurile in zona. In zona de nord pe zona de deal unde ajungi numai cu 4x4, iei 1ha si cu ceva padure pe el la vreo 5-6000lei. (tot nelucrat de multa vreme).

#8
brokedheart

brokedheart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.07.2016
S-a vandut tot fermierilor straini. Posted Image

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postarab, on 31 iulie 2016 - 17:11, said:

Exista primarie insa...nu? Repet, acolo trebuie afisate ofertele de vanzare a terenurilor. Citeste legea, daca vrei sa vinzi legal cu acte in regula.
Exista, sigur. Insa, cum am spus si mai sus, habar nu aveam ca acolo ar fi oferte de vanzare.
Daca te rog, poti sa imi spui despre ce lege e vorba? Normal ca vreau sa il vand legal, nu vreau complicatii.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Legea 17/2014. Ia si tu internetul la scuturat putin. Vezi ca platesti si impozit pe tranzactie la notar.

Edited by arab, 31 July 2016 - 17:24.


#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu stiu cu ce rahat o sa te ajute primaria, dar terenurile pe la mama dracu se cam vand cu maxim 1.000 euro/hectar. La tine ar veni cam 250 euro. Cere-i si tu un 600 ca sa ai marja (mare) de negociere, daca accepta, bine, daca nu, mai scazi.
Ai avantajul ca are proprietate langa tine si clar vrea cu tot dinadinsul sa il aiba, daca zici ca are deja utilaje e clar ca o sa isi scoata destul de repede investitia.

S-ar putea ca terenul sa fie extravilan, deci primaria nu are nici o treaba acolo. Apoi Maracineniul e destul de aproape de Pitesti, n-ar fi chiar la mama dracu. Poate ca se ajunge greu dar cel care va face agricultura acolo nu va lucra pamantul si nici nu va transporta produsele cu Logan, nici macar cu 4x4.

Edited by Friskey, 31 July 2016 - 17:47.


#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ca sa vinzi terenul agricol legal , daca e extraurban , mori incet cate demersuri trebuie sa faci . Trebuie sa afisezi oferta la primarie timp de 1 luna cu pretul la care il vinzi ca prima data au intaietate vecinii , apoi statul , apoi alt posibil client . Pretul de afisare este fix , cat afisezi doar cu atata poti vinde . Apoi dupa 1 luna , primaria iti elibereaza un certificat ca nu exista sit arheologic pe teren si cu toate actele astea faci o scrisoare catre MAN ca sa primesti acceptul de vanzare cum ca nu exista in apropiere ( la mai putin de 2400 m ) o unitate militara . Dupa 20 de zile de la trimiterea scrisorii cu confirmare de primire , daca nu primesti raspuns se considera favorabil .
Eu am pus la vanzare la 1 leu/ mp ca oricum mai mult nu primesti .

View PostFriskey, on 31 iulie 2016 - 17:36, said:

Nu stiu cu ce rahat o sa te ajute primaria, dar terenurile pe la mama dracu se cam vand cu maxim 1.000 euro/hectar.
S-ar putea ca terenul sa fie extravilan, deci primaria nu are nici o treaba acolo....
Astia care postati aiurea mai bine va abtineti ca spuneti prostii cat casa de mari .

Edited by cobi1, 31 July 2016 - 17:49.


#13
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Titlul fiind asa generalist , as intreba si eu de un pret estimativ la un teren agricol mostenit ,de catava Ha situat in Mihaesti Olt cu iesire la DN6 . Nu sunt din zona olteniei , e dat in arenda...

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postcobi1, on 31 iulie 2016 - 17:44, said:

Ca sa vinzi terenul agricol legal , daca e extraurban , mori incet cate demersuri trebuie sa faci . Trebuie sa afisezi oferta la primarie timp de 1 luna cu pretul la care il vinzi ca prima data au intaietate vecinii , apoi statul , apoi alt posibil client . Pretul de afisare este fix , cat afisezi doar cu atata poti vinde . Apoi dupa 1 luna , primaria iti elibereaza un certificat ca nu exista sit arheologic pe teren si cu toate actele astea faci o scrisoare catre MAN ca sa primesti acceptul de vanzare cum ca nu exista in apropiere ( la mai putin de 2400 m ) o unitate militara . Dupa 20 de zile de la trimiterea scrisorii cu confirmare de primire , daca nu primesti raspuns se considera favorabil .
Eu am pus la vanzare la 1 leu/ mp ca oricum mai mult nu primesti .


Astia care postati aiurea mai bine va abtineti ca spuneti prostii cat casa de mari .
Ce se intelege prin "extraurban" ? Terenul nu e in afara localitatii, este in localitate (Maracineni-Arges). Daca e in localitate, mai trebuiesc facute toate demersurile acelea?

Edited by roland_s, 31 July 2016 - 17:59.


#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Extravilan , scuze !
Oricum oferta tot la primarie se face si te invata cei de acolo care e procedura . Cate primarii atatea proceduri .

Edited by cobi1, 31 July 2016 - 18:03.


#16
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
in zona tm-arad am auzit ca poate ajunge si la 10.000 de euro hectarul!! e adevarat?
cum se face evaluarea? in functie de preturile din zona?

#17
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postarab, on 31 iulie 2016 - 17:23, said:

Legea 17/2014. Ia si tu internetul la scuturat putin. Vezi ca platesti si impozit pe tranzactie la notar.
Legea asta este pentru terenurile extravilane. Al meu e "intravilan" . Cel putin asa scrie si pe titlul de mostenitor facut de notar.

#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postsailor62, on 31 iulie 2016 - 17:58, said:

Titlul fiind asa generalist , as intreba si eu de un pret estimativ la un teren agricol mostenit ,de catava Ha situat in Mihaesti Olt cu iesire la DN6 . Nu sunt din zona olteniei , e dat in arenda...
Minimul e 90 de bani pe mp , maxim ... depinde de cumparator . Intai gasesti cumparatorul , iti da avns si apoi parcurgi etapele .

View Postroland_s, on 31 iulie 2016 - 18:03, said:

Legea asta este pentru terenurile extravilane. Al meu e "intravilan" . Cel putin asa scrie si pe titlul de mostenitor facut de notar.
Ai titlu de mostenitor ??? Pai trebuie sa-l intabulezi si apoi sa-l vinzi ! Deci te costa cat nu face .

Edited by cobi1, 31 July 2016 - 18:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate