Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

BlackBerry DTEK50

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
atyclb

atyclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 04.08.2006
Eu ma feresc de produsele mărcilor  chinezești, chiar dacă în unele cazuri sunt construite decent, le refuz din principiu, pt ca toți ne plângem ca tot ce avem e produs în China, dar nu ne facem nici un efort sa cautam alternative. Din punctul meu de vedere, dacă cumpăr un produs fabricat acolo, măcar nu e un brand chinezesc.

#20
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Îmi place cum gândești și ma bucur ca mai sunt oameni ca tine, cam rar din păcate.

#21
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Daca va feriti de produse chinezesti ar cam trebui sa va feriti de toate aceste Blackberry fabricate de "Alcatel". De fapt, in spatele lor este compania 100% chineza TCL. Le cunosc destul de bine produsele si sunt de 10x mai chinezarii decat Huawei.

#22
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Nu ai înțeles nimic. Doi, stai jos. Ne-am lămurit în privința ta.

#23
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Înseamnă că sunt eu retardat și nu mai stiu sa citesc tot ce a zis atyclb mai sus.

#24
atyclb

atyclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 04.08.2006
Cristian, ceea ce am vrut eu sa spun e ca intre un produs ce aparține unui brand sa zicem canadian (cum e BlackBerry), fabricat în China și unul de la Huawei, brand chinezesc, cu produse în China, o sa îl prefer pe cel canadian. Ce poate fi mai chinezesc decât un chinez, eu asta nu pot sa înțeleg.

#25
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Pai e mai chinezesc pentru că el este fabricat in China de către o firma chinezeasca mediocră după propriile lor specificatii. Nu era nicio problemă dacă era fabricat in China după specificațiile Blackberry, dar ideea e că pe astea doar numele mai e canadian. Am înțeles perfect ce ai spus de prima data și consider că nu era nevoie de comentariul colegului de mai sus.

#26
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005

View Postxedos6, on 20 decembrie 2016 - 10:08, said:

Eu am pus la huawei mate 8 și funcționa! Am zis louncher nu hub. Adică avea meniul ca la BlackBerry. Nu am fost atent la hub cat de bine a funcționat! Eu aveam nevoie de tastatura BlackBerry !
Si eu am pus, tastatura a mers perfect, nimic de reprosat. Mi-am dorit insa si Hub-ul inapoi, ghinion. Bateria se descarca de 2 ori mai repede, iar aplica Hub-ului mergea incredibil de greu (lag) pe Marshmallow. Probabil pe Mate 8 merge altfel, dar si telefonul costa de 2 ori cat un Dtek 50. Asa incat bye bye P8 lite, welcome back BB.

View Postatyclb, on 20 decembrie 2016 - 11:53, said:

Eu ma feresc de produsele mărcilor  chinezești, chiar dacă în unele cazuri sunt construite decent, le refuz din principiu, pt ca toți ne plângem ca tot ce avem e produs în China, dar nu ne facem nici un efort sa cautam alternative. Din punctul meu de vedere, dacă cumpăr un produs fabricat acolo, măcar nu e un brand chinezesc.
90% din ce ai in casa este facut in China sau alte tari din Asia de SE. Alternative nu vei gasi pentru ca nimeni nu produce industrial in Europa, SUA, Canada din cauza legislatiei si taxelor. Daca ar produce, ai plati mai mult pt telefon (am avut un X30 unicat, made in Canada si BB cu OS Classic made in Mexico, oare mai exista fabrica?).
Pentru un produs chizesc care nu e brand chinezesc platesti de 2-3 ori pretul doar pentru a beneficia de sigla unui productor de renume si softul aferent. Depinde ce si cum alegi.
Din punctul meu de vedere si experienta diferenta intre „brand de renume” si „brand chinezesc” nu este data de hardware ci de software. Ca si hardware si constructie, de cat dai atata ai la orice marca. Software-ul iti spune de ce Xiaomi sau alte marci comercializate pe dx.com costa jumatate cat Samsung cu aceleasi specificatii si sunt bune de bagat in f.... Asa si cu BB si TCL, daca ar fi vandut TCL telefonul sigur nu se misca la fel, tu platesti de fapt softul nu plasticul chinezilor. Cristian, ma indoiesc profund ca BB comercializeaza niste petarde chinezesti ordinare sub brandul lor. Si-asa sunt pe o panta descendenta, nu si-ar sapa groapa cu excavatorul vanzand pocnitori. Pe crackberry vad critici apropo de soft, aspect, autonomie...dar nimeni nu se plange de defectiuni hardware concrete.

Edited by rellyc, 22 December 2016 - 00:21.


#27
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu inca folosesc un BlackBerry fabricat in Ungaria! :) si a tras o tura si pe la copil, coafura rezista!

#28
ANTENA

ANTENA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 08.01.2004
Ma gandesc sa-mi iau si eu DTEK 50.
Posesori, va rog, cateva pareri.

As fi vrut keyone-ul, dar ma sperie rau pretul. Plafonul meu e undeva la 1500..1700, mai mult mi se pare o nebunie sa dai pe un telefon.
Vreau Blackberry neaaparat, nu altceva.
Priv? Da e dragut, dar s-a cam invechit.
Nu vad alte alternative.

Multumesc,

#29
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Dtek60 sau s7edge.

#30
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
A folosit cineva VOLTE de la Orange pe DTEK50? Producătorul spune ca suporta VOLTE out of the box.

#31
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
doresc sa-mi achizitionez un dtek50.Ce pareri aveti despre acest telefon?(cei ce deja aveti unul0.

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In nici un caz. Un telefon foarte scump cu specificatii de low-cost.

#33
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

View Postgump4, on 12 august 2018 - 14:40, said:

doresc sa-mi achizitionez un dtek50.Ce pareri aveti despre acest telefon?(cei ce deja aveti unul0.
Uita de seria DTEK. Nu mai are parte de actualizari. Poate cele de securitate sa ma vină,  dar în rest e abandonat de BlackBerry.

#34
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostTruculMagic, on 12 august 2018 - 14:58, said:

In nici un caz. Un telefon foarte scump cu specificatii de low-cost.
Asa sunt toate androidele stantate blackberry !

#35
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Va multumesc tuturor pentru pareri.Ramane sa achizitionez totusi un astfel de telefon, sunt convins ca nu o sa fiu dezamagit, din n motive.

#36
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Care ar fi acelea ?

Nu ma intelege gresit, am mai multe bb pe care le folosesc ocazional. Pana acum putina vreme au fost telefoanele principale in ultimii 6 ani. Insa, cand vine vorba de android si dtek mai ales, bb nu are nici o legatura !
La ce configuratie are nu vei rezista 3 luni cu el.
Singurul bb cu android este PRIV, restul sunt niste chinezarii branduite contracost cu specificatii middle range , cel mult !
Ca fapt divers am pe S8 toata suita, de la icoane la tastatura, hub, launcher bb, adica fix ce are orice bb cu android altfel de orice alt android....
Incearca pe bbry Romania , poate gasesti mai multe opinii !
Apropo, Cat costa ?

Edited by M0sGerila, 17 August 2018 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate