Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Mega Image "Cumpara si Pleaca"

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Dribbl3r, on 29 iulie 2016 - 14:33, said:

#FAP

Posted Image Posted Image
Nu foarte happy, adica sunt constient ca imi asum niste riscuri, mai ales cu alegerea angajatilor, intelesesem ca la inventar, orice este pe minus achit ca paguba din propriul buzunar, eu as fi vrut sa stiu ceva in cifre, ca sa pot compara in cazul meu cand va fi vremea sau poate mai devreme depinde ce informatii voi afla saptamana viitoare.
Mai om bun ce......cifre vrei...inexistente ? Cifrele deriva din contractul pe care il semnati si eventual dintr-o prognoza profesionista care ulterior poate nu bate cu realitatea ! "Chestiile e complicate" , trebuie calculat un numar mediu de cumparatori inmultit cu o valoare medie de cos + altele care formeaza CA ! Din asta se scad taxele , platile catre furnizori , utilitati , chirie , personal , paza , etc. ! Din banii astia conform contractului pe care il semnati raman x% la Mega si y% la voi . Daca mai platiti si pierderile ...fa calculul !
Deci tu vrei sa-ti dau eu niste cifre pentru un spatiu pe care nu il cunosc ,cu o sortimentatie necunoscuta , intr-o zona pe care nu o cunosc , pe niste clienti care inca nu exista , bazat pe un contract pe care nu l-am vazut pentru ca inca nu exista Posted Image !!!!!!!!
PS - Eu am inteles ce vrei tu , dar informatiile alea nu le vei putea lua de la nimeni ! Tu vrei sa vina unul care are franciza Mega si sa-ti spuna..... maxim daca e multumit sau nu......si de aici incolo difera :
- zona
- clienti
- CA
- poate ala e multumit cu 1000 de euro profit dar tu crezi ca multumit inseamna 10.000
- tu te visezi doar sef sau mare manager in timp ce ala e sudat zi si noapte de magazin sa nu-l fure aia , sau ca personalul sa nu se c...e pe clienti pentru ca ii doare in basca de afacerea ta
- etc. mult

Edited by FAP, 29 July 2016 - 14:55.


#20
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
#FAP

Inca odata, as fi vrut o situatie in cifre, de la o persoana ce detine sau a detinut o franciza de retail (de preferat shop and go) nu vreau sa imi spui tu ce profit sau ce costuri ar fi in situatia mea, mi s-ar parea absurd.

Nu conteaza ca, contractele ar fi diferite sau ca locatiile difera sau clientela, vreau doar o situatie in cifre de la un alt magazin, sa pot compara cu ce s-ar putea sa intampin si eu

 FAP, on 29 iulie 2016 - 14:43, said:

Mai om bun ce......cifre vrei...inexistente ? Cifrele deriva din contractul pe care il semnati si eventual dintr-o prognoza profesionista care ulterior poate nu bate cu realitatea ! "Chestiile e complicate" , trebuie calculat un numar mediu de cumparatori inmultit cu o valoare medie de cos + altele care formeaza CA ! Din asta se scad taxele , platile catre furnizori , utilitati , chirie , personal , paza , etc. ! Din banii astia conform contractului pe care il semnati raman x% la Mega si y% la voi . Daca mai platiti si pierderile ...fa calculul !
Deci tu vrei sa-ti dau eu niste cifre pentru un spatiu pe care nu il cunosc ,cu o sortimentatie necunoscuta , intr-o zona pe care nu o cunosc , pe niste clienti care inca nu exista , bazat pe un contract pe care nu l-am vazut pentru ca inca nu exista Posted Image !!!!!!!!
PS - Eu am inteles ce vrei tu , dar informatiile alea nu le vei putea lua de la nimeni ! Tu vrei sa vina unul care are franciza Mega si sa-ti spuna..... maxim daca e multumit sau nu......si de aici incolo difera :
- zona
- clienti
- CA
- poate ala e multumit cu 1000 de euro profit dar tu crezi ca multumit inseamna 10.000
- tu te visezi doar sef sau mare manager in timp ce ala e sudat zi si noapte de magazin sa nu-l fure aia , sau ca personalul sa nu se c...e pe clienti pentru ca ii doare in basca de afacerea ta
- etc. mult


Ceva de genul as fi vrut ce-i drept

#21
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Dribbl3r, on 29 iulie 2016 - 15:07, said:

#FAP

Inca odata, as fi vrut o situatie in cifre, de la o persoana ce detine sau a detinut o franciza de retail (de preferat shop and go) nu vreau sa imi spui tu ce profit sau ce costuri ar fi in situatia mea, mi s-ar parea absurd.

Nu conteaza ca, contractele ar fi diferite sau ca locatiile difera sau clientela, vreau doar o situatie in cifre de la un alt magazin, sa pot compara cu ce s-ar putea sa intampin si eu



Ceva de genul as fi vrut ce-i drept
Sa fii multumit ca ai intalnit pe SP "oameni" cu o experienta mult mai mare decat un simplu francizor !
Intrebare - de ce crezi ca Mega ofera francize ?

#22
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
Presupun ca nu ofera francize pentru castigul francizantului, nu fac ei ajutor social, dar ma gandesc ca ar fi un drum pe care daca l-as urma as cumula experienta manageriala pentru un viitor job (in cazul in care as da gres cu propria franciza)

#23
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Dribbl3r, on 29 iulie 2016 - 15:27, said:

Presupun ca nu ofera francize pentru castigul francizantului, nu fac ei ajutor social, dar ma gandesc ca ar fi un drum pe care daca l-as urma as cumula experienta manageriala pentru un viitor job (in cazul in care as da gres cu propria franciza)
Raspuns incorect ! Mega are o armata de profesionisti care studiaza...multe ! Daca zona e ok iar riscurile de investitie mici isi fac propriul magazin ! Daca riscul e mare.....incearca pe spatele altora...in termenii de specialitate se numeste transfer sau externalizarea riscurilor  ! Ce cariera poti sa ai de manager ??? Poate sef de magazin ??? Cine angajeaza un "manager" dupa ce afacerea lui a dat faliment ???

#24
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
Foarte corect ceea ce ai spus doar ca locatia o alegem noi nu ei, cel putin asa ni s-a spus telefonic, voi vedea exact la intalnire.

"Dat fiind faptul ca suntem aglomerati,  dorim ca dumneavoastra sa faceti demersurile inca din timp pentru gasirea unei locatii la viitorul magazin shop and go ce va va fi pus sub administrare/patronare" cuvintele lor

#25
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Dribbl3r, on 29 iulie 2016 - 13:26, said:

as mai fi vrut sa stiu cum suntem noi platiti ca "administratori" ai francizei
Eu stiam ca tu platesti cand cumperi o franciza, nu ei te platesc pe tine. Castigul tau este ce ramane dupa ce ai platit franciza si restul cheltuielilor de functionare a magazinului si asta ti-l dai singur Posted Image

Esti destul de confuz in legatura cu chestia asta. Eu zic sa casti bine ochii si urechile la intalnirea aia, ia-ti notite, studiaza cu atentie contractul si conditiile lor. Se pare ca aici pe forum nu s-a gasit (inca) cineva care sa aiba franciza Mega, astfel incat iti recomand sa iesi pe teren, intra in "Shop & Go"-uri, si ai doua variante: ori te pricepi la descusut oamenii si stai de vorba cu patronul/angajatii si-ti scoti informatiile de care ai nevoie, ori le spui cu sinceritate ca vrei sa deschizi si tu o franciza (nu in zona aia, sa nu te ia drept concurenta) si ca ai aprecia niste informatii. Oamenii isi dau drumul la limba daca stii cum sa pui problema.

Edited by Michidoo, 29 July 2016 - 21:33.


#26
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
N-am intrat nici măcar o dată în 'Shop&Go' și cred că nu voi intra; cum adică? "Cumpără! și Valea! (Că sau furat cam multe.)"Posted Image

#27
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007
#Michidoo

M-am referit la ce bani ne raman noua lunar, oricum ms mult de ajutor, voi fi atent si sper ca va fi profitabil.

#28
steel1982

steel1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2008

 Dribbl3r, on 29 iulie 2016 - 14:12, said:

Miercuri voi merge la intalnire alaturi de parintii mei, si voi scrie si pe acest thread ce informatii primim de la mega , intre timp mi-ar fi de folos orice informatie privind afacerea retail in regim franciza, Multumesc
Salut, ma intereseaza si pe mine detalii cu privire la aceasta franciza. Poate iti faci timp sa postezi informatiile pe care le ai primit, eventual daca ai dat drumul la afacere si cum functioneaza. Multumesc

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
A dat faliment intre timp si i-au luat MI spatiul moca.

#30
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006

 don_dannielo, on 15 septembrie 2016 - 07:53, said:

A dat faliment intre timp si i-au luat MI spatiul moca.

Daca nu se castiga de ambele parti, cum credeti voi ca ar functiona aceste magazine Shop and Go? In max 6 luni ar fi toate inchise. Dar ce sa vezi, se inmultesc, nu dispar.
Daca vrem sa fim carcotasi, cu siguranta reusim toti. Cei care castiga din aceste mici afaceri, nu vor intra pe forum sa spuna cat castiga, doar nu vor sa se inmulteasca aceste magazine...si asa concurenta e acerba.
Legat de profit, este adevarat, depinde fiecare cu cat se multumeste.

Edited by rizzuca, 21 March 2018 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate