Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Originea aromanilor - Arimannia

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#181
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postneafloricadinobor, on 10 septembrie 2016 - 00:06, said:

Şi ce dacă îşi spun armâni?
de fapt ei isi spun armîni.

exact cum spun eu armini.
in loc de arimini (caci primul i nu se aude, decat slab, cand pui urechea la gura)

View Postneafloricadinobor, on 10 septembrie 2016 - 00:06, said:

Aşa pronunţă ei cuvîvntul aromâni. E foarte clat că aromân s-a format după româm, aşa că nu are treabă cu ariman. Nu îşi spun arimani.
tare greu pricepi.
de ce?
de aia: Posted Image

Edited by enough1453, 04 October 2017 - 18:43.


#182
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 04 octombrie 2017 - 18:41, said:

de fapt ei isi spun armîni.

exact cum spun eu armini.
in loc de arimini (caci primul i nu se aude, decat slab, cand pui urechea la gura)
tare greu pricepi.
de ce?
de aia: Posted Image
Esti cu capu-n nori de nu retii ca te-am anunţat ca esti la mine pe lista celor ignoraţi? Ti-am scris ca la mine esti pe lista de ignoraţi din cauza  stilului  in care te adresezi, ca acum, dar si pentru bazaconiile pe care le scrii.

#183
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Prostiile astea sunt teza unor nationalisti greci care iau putin prea in serios "Legendele Olimpului". Pai grecii insisi au venit din nord. Ce ne facem, ce ne facem?

#184
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Care prostii?
De unde au venit grecii, din nord de unde? Cred că ai luat metoda lui fane: toţi sint veniti de undeva. Nu e nici o dovada că grecii ar fi venit în Pen Balcanică de undeva din nord.

#185
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postionelmironescu, on 06 octombrie 2017 - 13:18, said:

Care prostii?
De unde au venit grecii, din nord de unde? Cred că ai luat metoda lui fane: toţi sint veniti de undeva. Nu e nici o dovada că grecii ar fi venit în Pen Balcanică de undeva din nord.

Prostiile prin care, functie de cat de disperat e respectivul nationalist grec, vlahii macar nu sunt latini, ci slavi, sau la extrem, sunt greci de-a binelea. Miza este acea de a nu fi recunoscuti ca minoritate, cu drept la educatie si slujba bisericeasca in limba lor. Despre asta e vorba. Si e un subiect foarte sobru, dupa parerea mea, mult peste miza de a fi destept pe forum, care pare ca e foarte importanta pentru unii.

In privinta grecilor, nu se pune problema de venit in peninsula balcanica, ci in arealul de azi al Greciei. Evident ca toti au venit candva de undeva, tocmai de aia atitudinile si verdictele ar trebui sa fie relative, nu absolute cum tot o impinge Fane pe aici.

#186
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postskandal, on 27 octombrie 2017 - 18:33, said:

... tocmai de aia atitudinile si verdictele ar trebui sa fie relative, nu absolute cum tot o impinge Fane pe aici.
eu vorbesc relativ la o perioada.
Iar acea perioada are niste puncte imuabile, bine definite.
Pe care unii le aburesc.

De ce?
Dintr-un localism pe care ei il definesc nationalism sau patriotism.
De fapt este un localism specific taranilor, care, conform lui Mircea Eliade,
vad in satul lor buricul pamantului.

Iar un Ceausescu cu Dacia lui nemuritoare le-a implantat-o atat de adanc in creier,
ca numai tarana o va anula.

#187
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postoctavvv, on 26 august 2016 - 20:43, said:

Limba aromana este o limba latina sau romanica cum vrei tu sa-i zici,ca si romana,franceza etc.
Faci afirmații goale. Ai dovadă că aromânii în vechime au vorbit latinește?  Ai pt vreo limbă romanică? Cred că nu ai. Eu am căutat mult dar nu am găsit nici o dovadă; doar afirmațiile unora și încercările altora de a măslui  cu povești.

View Postoctavvv, on 27 august 2016 - 09:43, said:

Nu e niciun dialect, este o limba proprie, alaturi de meglenoromana, romana si istroromana

Asta spun lingvistii
Văd că habar nu ai despre ce vorbești. Lingviștii nu spun că aromâna ar fi o lim,bă ci că e dialect.

View Postoctavvv, on 27 august 2016 - 15:33, said:


Asta spui tu, dar academicienii zic altceva

Ma indoiesc ca istroromana este chiar limba din Ardeal, seamana dar sunt diferente
Care academician a scris că aromâna ar fi o limbă?
Istroromâna o poți auzi pe youtube. Sînt și texte vechi în istroromână.

View Postskandal, on 27 octombrie 2017 - 18:33, said:

Prostiile prin care, functie de cat de disperat e respectivul nationalist grec, vlahii macar nu sunt latini, ci slavi, sau la extrem, sunt greci de-a binelea. Miza este acea de a nu fi recunoscuti ca minoritate, cu drept la educatie si slujba bisericeasca in limba lor. Despre asta e vorba. Si e un subiect foarte sobru, dupa parerea mea, mult peste miza de a fi destept pe forum, care pare ca e foarte importanta pentru unii.

In privinta grecilor, nu se pune problema de venit in peninsula balcanica, ci in arealul de azi al Greciei. Evident ca toti au venit candva de undeva, tocmai de aia atitudinile si verdictele ar trebui sa fie relative, nu absolute cum tot o impinge Fane pe aici.
Asta știu eu foarte bine, adică ce spun și ce fac grecii. Eu te-am întrebat de unde au venit acolo grecii. Ai spus că din Nord. De unde? Că au venit de undeva știu eu; nu trebuie să îmi spui.
Se pune problema doar că tu ai afirmat că...au venit din Nord!  Dacă nu știi de unde nu mai afirma așa de sigur pe tine că grecii au venit din Nord!
Fane face balet fără grație. Nu îl mai bag în seamă.

#188
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Homelandul grec propus pe criterii lingvistice (adica acolo unde migrantii neoliticului s-au individualizat) corespunde cu o zona la nord de Epir. Aia pentru ce e Grecia azi si pentru locurile din care a evoluat civilizatia greaca clasica este "la nord".

#189
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Dacă ai fi avut corectitudine, ai fi recunoscut că nu știi de unde au venit grecii în Grecia.
La nord de Epir precum și in toată Grecia înainte de greci, trăiau TRACI. Nu există vreo dovadă cît dfe mică pt existența preantică a unor greci în Pen Balcanică.
Nu mai face afirmații sigure cîncd nu ai pe ce. Pt asta există aici Fane , Infinity, cei doi unguri, Mont Yerrmom. Sînt și așa cam mulți știutori.

#190
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Pai acum e randul dumitale sa zici ca toti vin de undeva? :)) Ce e aia "preantic"? Teoria oficiala e ca migratia neolitica a fost prin Anatolia, apoi au devenit sedentari unde am zis eu. Dar aici inca suntem la multe mii de ani inainte de Hristos. Nu inteleg ce vrei sa spui.

#191
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

Grãmustean Edit
Tatã a nostu, tsi eshtsã tu tseru,
s'ayiseascã numa a Ta,
s'yinã amirãriljea a Ta,
si facã vrearea a Ta,
cumu tu tseru, ashi sh-pisti locu.
Pãnea a nostã atsea di cathi dzuuã dã-nã-u sh-adzã
sh-ljiartã-nã amãrtiile a noasti
ashi cum ”i ljirtãmu sh-noi a amãrtoshloru a noshtsa.
Sh-nu nã du tu pirazmo,
Sh-aveaglji-nã di atsel arãulu.
Cã a Ta easti Amirãrijia sh-putearea
a Tatãlui shi Hillui sh-a Ayiului Duhu,
tora, totãna sh-tu eta a etilor.
Amen.
Fãrshãrot Edit
Tatã a nostu tsi eshti tu tser,
si ayisiascã numa a Ta,
s’yinã amirãria a Ta,
si facã vrearea a Ta,
cum tu tser, ashe sh’pisti loc.
Penia a noste, atsa di cathi dzue, de-ni-u sh’aze,
sh’”artã-ni amartiili a nosti,
ashe cum li ”ãrtem sh’noi a amãrto”or a noci,
sh’nu ni du la pirazmo,
ma viag”ã-ni di atsel rãu.
C a Ta esti amirãria ”’puteria,
a Tatãlui shi Hi”alui shi a Ayiului Spirit,
tora,totãna sh’tu eta a etillor.
Amin.
(The Lord's Prayer – source)

Tuti iatsãli umineshtsã s-fac liberi shi egali la nãmuzea shi-ndrepturli. Eali suntu hãrziti cu fichiri shi sinidisi shi lipseashti un cu alantu sh-si poartã tu duhlu-a frãtsãljiljei.
(Article 1 of the Universal Declaration of Human Rights), translated by Dina Cuvata
PS: Dupa cum se vede de la o poștă româna veche se trage din aromână, iar aromâna dintr-un amestec de siciliana cu italiana sabir.

Edited by Infinitty, 14 November 2017 - 13:31.


#192
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Tuti -toti

Penia- pâinea

Cathi - de toate, cf cada dias

Cumu - așa, precum, cf Como



#193
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postneafloricadinobor, on 10 septembrie 2016 - 00:06, said:

E foarte clat că aromân s-a format după româm, aşa că nu are treabă cu ariman.
Uite nea florica,
pentru matale am gasit  ceva misto de tot.
Poate incepi sa intelegi limba romaneasca.

Quote

HARAMINĂ, epitet în anecdota populară; Haraminii s. (17 B III 513), <subst. haramin „bandit”, < it. arimano ostaș” – termen transmis prin canal balcanic; lămuriri istorice în N.A. Constantinescu, „Vitejii și arimanii”, p. 11 (RI XXXI).

HARAMÍN, haramini, s. m. (Înv. și reg.) Haiduc (1). ♦ Om rău. – Din tc. harami, bg., sb.
(limba) sârbă, croată
haramija.

HARAMÍN, haramini, s. m. (Învechit) 1. Hoț de codru, tîlhar; haiduc. Ne-au călcat hoții!... Sînt la poartă o mie și mai bine de haramini. ODOBESCU, S. I 89. Voi, vitejilor, Haraminilor! Dați cu lăncele, Dați cu flintele. ALECSANDRI, P. P. 65. 2. Om rău, fără inimă. (Atestat în forma haramnin) Noroc din ceri pînă-n pămînt că nu m-a prins melianul și haramninul de Trăsnea, căci avea mare ciudă pe mine. CREANGĂ, A. 68. – Variantă: (rar) haramnín s. m.

cum se vede, e vorba de un cuvant stravechi (exista si la italieni)
arimano,
ce aduce foarte aproape de armân.
si insemna ostas,
ceea ce in Balcani turcii au denumit banditi/haiduci.

Edited by enough1453, 14 June 2018 - 19:58.


#194
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 14 iunie 2018 - 19:55, said:

Uite nea florica,
pentru matale am gasit  ceva misto de tot.
Poate incepi sa intelegi limba romaneasca.



cum se vede, e vorba de un cuvant stravechi (exista si la italieni)
arimano,
ce aduce foarte aproape de armân.
si insemna ostas,
ceea ce in Balcani turcii au denumit banditi/haiduci.
Io să înţeleg limba romînă? Dacă nu ai fi aşa de obraznic, agramatule, nu ai avea haz!
Dovedeşte că e străvechi cuvintul ARIMANO. Pe vorbe goale nu merge.

#195
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postskandal, on 14 noiembrie 2017 - 12:59, said:

Pai acum e randul dumitale sa zici ca toti vin de undeva? Posted Image) Ce e aia "preantic"? Teoria oficiala e ca migratia neolitica a fost prin Anatolia, apoi au devenit sedentari unde am zis eu. Dar aici inca suntem la multe mii de ani inainte de Hristos. Nu inteleg ce vrei sa spui.
Eu am susţinut că aromînii nu vine de undeva ci au fost în antichitate acolo încă înainte de ridicarea Romei.
Despre greci am susţinut că nu se poate să vină din Nord, adică din Nordul Dunării pt că:
1 NU există şi nici nu a existat în antichitate vreun popor care să fi vorbit greceşte la Nord de Dunăre şi nici în Sudul ei. Excepţie: Peloponez şi puţin mai la Nord.
2 Au existat mulţi greci însă în antichitate în Asia Mică, unde  erau majoritari tracii.
3 Insulele dintre Grecia şi Turcia au fost locuite de traci care în decursul timpului s-au grecizat, deci tracii şi grecii au ajuns acolo pe mare.  Aşa cum au ajuns in acele insule grecii, aşa au ajuns şi pe comntinent, pe mare, adică grecii sînt veniţi din Asia Mică.
Preantic se referă la o perioadă veche, înaintea epocii fierului, aprox 1.500 îen. E un termen ambiguu, neştiinţific. Termenii ştiinţiofici sînt: paleolitic, neolitic, epoca de bronz, epoca fierului, antichitate, evul mediu.

Nu pot ghici ce vrea să spună Infinitty cu rugăciunea în dialect aromân.

#196
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Ca să înțelegem corect originea aromânilor trebuie să inversăm teoria formarii limbilor romanice din latina. Daca facem asta totul apare  clar. Intrebarile la care teoria romanistă nu are raspunsuri  bun e sînt rezolvate corect. De ex:
1. De ce Alexandru Macedon a avut profesor pe grecul Aristotel?
Al Macedon nu era grec ci trac, dar și Aristotel a fost trac, nu grec. Răspunsul e ca Aristotel i-a predat lui Alexandru în traca, nu în greaca.
2. De ce limbile romanice seamăna mai mult între ele, dar mai puțin cu latina cultă?
Pentru că ele sînt formate  înca din neolitic, iar latina vorbită a fost doar un dialect italic ce a dispărut în antichitate. A rezistat doar latina culta care a fost folosita doar în scris. La Roma ea a fost înlocuita de alte dialecte italice (osce si umbriane) prevcum și de limbi straine (egipteana, dialecte grecești, dialecte trace și celtice, siriană etc).
3. Cum au apărut aromânii?
Există teoria ca ei au venit din nord, dar în nord nu se cunoaste sa fi existat aromâni.Exista și teoria ca ei s-au format acolo, iar limba provine din latină, adica ei au învațat mai întîi latinește. Nu e absolut nici o dovada ca ar fi existat acolo vreo populatie vorbitoare de latină. In concluzie ei sînt tracii pe care istoricii și lingviștii nu îi gasesc pt ca teorie lor de formare a limbilor romanice este greșita.
4. daca limbile romanice s-au format din latina de ce ulterior din aceste limbi nu au mai aparut alte limbi?
Ce limbi au aparut din spaniolă sau din portugheză în America? Nici una! Exista unele schimbari, dar în esență spaniola de acolo e tot spaniola, iar portugheza din Brazilia e tot portugheză.
Se dau exemple greșite chiar de către lingvisti. Aceștia afirma fără dovezi ca aromâna provine din româna sau ca franceza provine din franceza veche în care a fost scris Cîntecul lui Roland. In realitate franceza e limba din regiunea IIle de France, care a înlocuit multe limbi din Franța printre care și acea limba în care a fost scris Cîntecul lui Roland.
Raspunsul corect este ca limbile sînt deosebit de stabile. Ele se schimba doar din cauze externe. Schimbarile interne sînt minore.
5) De ce în unele provincii ale Imperiului Roman nu s-au format limbi romanice, de ex in Africa de Nord, Asia, Germania, Britania?
Aici istoricii si lingviștii raspund cu șmecherii de genul
-în germania au revenit germanii și au germanizat
-în Africa au arabizat arabii
-în Asia alții au distrus romanizarea
-în Britania au germanizat saxonii
-în Dacia nu au dacizat dacii că erau loviți de dragostea de latina.
Cu teoria formarii limbilor romanice înainte de Imperiul Roman înțelegem imediat de ce este așa. Pentru ca de fapt romanii nu au romanizat lingvistic pe nimeni iar limbile romanice sint mai vechi și pe multe teritorii ele s-au menținut.

#197
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018
asa cum nici Spartacus nu era grec, ci de origine traca. Asta o afirma toti istoricii greci fara nicio retinere.  Posted Image

#198
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Si similaritatile cu germana sunt interesante mai ales felul cum s-a inteles un termen ori altul in cele doua limbi. Avem cald vs calt, apoi frig vs fridge vs frige, apoi look-an vs lucii vs la-ochean !
samd

Hodie (latina) = Hoaite (germ.) = Se-godnia (rus)

Ascultand pe you tube vechea celtica irlandeza, am observat ca avea sonoritatea intre engleza si rusa iar pe fond parca aducea si cu franceza si se vorbea fara prune in gura precum engleza ori franceza, adica era mai clara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate