Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Xiaomi Redmi Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#37
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Mi se pare ca si-au pierdut nitel busola de la Mi5 incoace. Multe probleme de calitate la Mi5, Mi Max care e un Redmi toata ziua si acum Redmi Pro la pret de Mi. De asta au si scazut vanzarile. Cred ca trebuie sa ne orientam spre alta marca chinezeasca.

#38
StevenZA

StevenZA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 12.03.2015
Xiaomi Redmi Pro Hands On(Camera: VS Xiaomi Mi5 Pro VS OnePlus 3 VS Huawei Honor 8 VS Meizu MX6)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tcv_vRTt8lE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pret de neam prost la qm, 1600 de lei varianta de 64GB.

#40
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
S-ar parea ca am avut gura aurita si ca declinul Xiaomi e cat se poate de real:

[ http://cdn.gsmarena.com/imgroot/news/16/08/idc-q2-china/inline/gsmarena_001.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intre timp LeEco se misca frumos si scot ceea ce trebuia sa fie Redmi Pro de prima data:

http://www.gsmarena....1_dual-8272.php

#41
Comi80

Comi80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 16.11.2015
Pai era de asteptat cu politica lor de alambicati de blocare a bootloader ului. L-au luat pe ala de la google și s-au visat regi. Ce kkt sa blochezi bootloader ul pentru produse care se vând majoritar în China și India. Doar sa păstreze lumea pe un os mediocru, poate le mai ieșea un sms. Sau romurile modificate pline de reclame.
Oricum printre chinezoi, au ajuns sa vândă cam cele mai scumpe telefoane pentru hw echivalent sau mai slab,un fel de samshit chinezesc.
Mai e și partea de surse, care chiar și publicate nu au generat romuri funcționale, din spusele devilor de pe xda, sunt cam la mișto.

Acu' la partea de market share, nu e chiar asa, se calculează valoric, nu la cantitativ. Aici cred ca altul e topul, ma refer la market share ca bani,raportat la profit.

#42
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Partea nasola e ca nici marketingul Xiaomi nu mai functioneaza din moment ce OPPO vinde telefoane mai nasoale la pret mai mare.


In alta ordine de idei poate vreti masina de spalat Xiaomi:

http://en.miui.com/t...328481-1-1.html

#43
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Inca un cui la cosciugul xiaomi:

http://www.oppomart....cool1-dual.html

#44
zuzu71

zuzu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2009

 devlin2427, on 14 august 2016 - 12:41, said:

Pret de neam prost la qm, 1600 de lei varianta de 64GB.
Am luat de pe Top One Aliexpress, expediere cu DHL, fara sa platesc TVA un Redmi Pro 3gb RAM 64gb ROM cu 254 USD.

#45
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
La momentul asta n-as lua un telefon cu chipset MTK nici cu 10$.

#46
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
De ce?
Si eu am fost reticent dar Helio x20 de pe Redmi Note 4 își face treaba cu brio. Nu îl am decât de câteva zile dar nu am ce-i reproșa.

#47
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
Ai renunțat la MiNote?

#48
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 roby2fine, on 11 octombrie 2016 - 20:41, said:

De ce?
Si eu am fost reticent dar Helio x20 de pe Redmi Note 4 își face treaba cu brio. Nu îl am decât de câteva zile dar nu am ce-i reproșa.

Eu as fi luat RN3 pro la orice ora. Suportul pentru telefoane cu MTK este execrabil.

#49
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
Nu am renunțat la MiNote. Rămâne în familie.
Am și Redmi Note 3 pro si Redmi Note 4, ambele cu rom xiaomi.eu si merge mai bine RN4. Poate nu primește Android 7 dar nu văd asta o problemă atât timp cât telefonul merge așa cum ar trebui. Dar RN4 este mai rece, nu se încălzește deloc, tine mai mult acumulatorul si este mai bine construit si personal mi se pare mai frumos. Mai are si double tap to wake iar ecranul mi se pare mai bun.
E doar o părere personală, nu săriți cu argumente pro si contra.
Dacă era RN4 cu snapdragon l-aș fi luat pe ăla dar se pare că întârzie.
Însă strict între RN3 pro si RN4 mtk prefer RN4.
Tot am schimbat telefoane Xiaomi de pe vremea lui Homgmi si Mi2s. Au evoluat mult cei de la Xiaomi. În unele direcții au cam luat-o nasol însă au îmbunătățit mult calitatea materialelor si a construcției la seria Redmi. Suportul cam lasă de dorit dar asta e. Altceva mai bun la preț asemănător nu am găsit.

#50
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Eu nu ma pronunt asupra bateriei si ii las pe profesionisti:

[ http://cdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/16/xiaomi-redmi-note-4/battery/-728/xiaomi-redmi-note-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://cdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/16/xiaomi-redmi-note-3-snapdragon/review/battery/-728/gsmarena_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Incerca sa pui un android curat pe un telefon cu MTK si mai revin-o cu impresii. Daca gasesti vreunul fara bug-uri sau daca gasesti.

Am zis-o de mai multe ori: telefoanele cu chipset MTK sunt destinate pietei chinezesti si cine nu intelege ce inseamna asta isi trage singur caciula pe ochi si se preface ca nu-i asa.

Ziceai ca nu ai gasit alternative:

http://www.honorbuy....cool1-dual.html

#51
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
Poate MIUI nu e cel mai grozav sistem dar mă îndoiesc că EUI al celor de la LeTv/LeEco e măcar pe aproape.
Am mai încercat eu Gionee și alții și am revenit repejor la Xiaomi. Specificațiile hardware sunt foarte ok dar asta nu e suficient.

#52
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cat timp nu au chipset MTK sunt sperante sa fie si alternative non-miui. Ca exemplu toti developerii mai rasariti au trecut de pe RN3 pe RN3 pro dupa ce s-au saturat sa tot astepte surse.

MIUI, EUI, EMUI etc sunt in mare parte aceeasi Marie cu alta palarie. Se copie intre ei fara nicio jena.

#53
roby2fine

roby2fine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 26.05.2009
În teorie ai dreptate si sunt de acord însă decât un snapdragon la care să aștept mult si bine poate se găsește vre-un developer să facă un rom ok mai bine un mtk ce are un soft suficient de matur care merge.
Repet, nu sunt fan al procesoarelor mtk ci dimpotrivă. Ultimul pe care l-am avut pe gps se conecta la sateliți în 2-3 minute afară. Era inutilizabil ca si navigație. Însă în afară de asta nu am avut probleme. Au rămas cu versiunea de android cu care au fost lansate dar nu văd asta o mare problemă atât timp cât funcționează la fel. Multe din telefoanele Xiaomi au trecut direct de la 4.4 la 6. Crezi că le-a adus ceva nou? Mi3, Mi4, MiNote au primit android 6 de ceva timp dar nu am văzut nici-o diferență în utilizare.

#54
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Conteaza si versiunea de android fiindca iti da posibilitatea sa incerci ceva mai nou in diverse arome, AOSP, CM etc. E 100% garantat ca exista rom-uri custom pentru telefoanele cu chipset Qualcomm fata de cele Mediatek.

Eu am de 4 ani telefoane cu chipset MTK si mi s-a cam acrit. Sa raman chinezii cu ele fiindca alternative sunt. Lumea se bucura la pret dar pe termen lung e o afacere proasta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate