Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Care este cel mai vechi computer pe care l-ați văzut în stare de funcționare? Care este cea mai veche...

- - - - -
  • Please log in to reply
448 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt cam afon, dar deocamdată am ajutor. Şi pe măsura timpului învăţ. Ce, acum 10 ani ştiam toate chestiile tehnice pe care le ştiu acuma? Plus că am primit nişte cărţi vechi care mă vor ajuta   :)

#38
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
PC-uri bune si optimizate pot face si acum aia care au experimentat montat si jucat jocuri in perioada 90-2007 diverse configuratii. Un pc vechi bun nu-ti va putea configura corect cineva care a inceput abia prin 2009 direct cu windows 7 si dual core. Aia nu stiu de jumperi, si chichite ce erau prin anii 90 decat daca au studiat suplimentar

Cine de exemplu a montat si optimizat un athlon XP in vremurile lui de glorie cand cu un asa pc daca setai fiecare amanunt din bios corect si din ceva jumperi obtineai performante duble fata de intel la acelasi pret sau chiar mai mic. Ala  e un pc tipic ptr xp.
dar oricum xp poti sa-l pui pe pc-uri de la 300Mhz cu 64MB memorie si hardisc de 2GB pana la pc-uri multicore cu 16GB (pe mai mult nu stiu ce s eintampla) memorie si hardisc oricat d emare ca-l partitionezi

Edited by pisoiu22, 22 July 2016 - 20:46.


#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu toti au trait (traiesc) din instalari de windows-uri, ca pisicu.

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Persoanele cărora am să le cer ajutorul au prin vremurile alea   :)

#41
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Si vezi ca e de furca de-a binelea cu pc-urile vechi care nu buteaza din cd rom, trebuie sa inveti comenzi DOS sa instalezi acolo 98 sau 98SE, iar ptr xp e si mai greu, dar xp pe asa vechi nu cred ca pune careva decat daca vrea sa se chinuie sa poneasca in 10 minute. Recomand totusi macar 80MB memorie ptr xp sa nu buleasca hardiscul cu pagefilul accesat incontinuu la orice miscare.

Si ptr o viziune mai larga asupra situatiei e bine sa inveti si putin linux, cd cu un linux butabil face minuni uneori

Te-ai apucat foarte tarziu de un domeniu ce se va mai restange ptr ca lumea se muta pe tablete, telefoane, androiduri, softuri ce se instaleaza cu un singur click sau buton

Edited by pisoiu22, 22 July 2016 - 20:56.


#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Persoana care mi-a dat computerele şi o altă persoană care mă va ajuta se pricep la "Linux". Cele 2 computere dintre care am de ales pentru a pune 98-ul au şi "Linux". Dischetă am. Ca f.d. am şi 9 diskete de 5.25" nefolosite (pe a 10-ea i-am făcut-o cadou cuiva care m-a ajutat cu 286-le) - nu ştiu de unde le am; şi am şi una de aceiaşi mărime pt. curăţarea unităţi... nu am încă unitate de 5.25" (5 şi 1/4).
Dacă nu eram fraier şi mă băgam acum câţiva ani când încărcau într-un camion de la un centru de colectare D.E.E.-uri (care să fim sinceri, nu erau toate deşeuri) salvam o unitate externă de 5.25" sau 8" de I.C.E. "Felix" (şi arăta super  Posted Image  )..
Da, ştiu, mai toţi sunt atraşi de chestiile cu un buton, dar deocamdată nu prea pot face alea ce fac alea cu taste.

Edited by djl, 22 July 2016 - 21:01.


#43
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Butau din cd rom unele pc-uri brand mai speciale, aveau chiar ps2 in 1996 sau 1997 si erau capabile de maus optic sau tasttaura multimedia.
Ptr tastaturi si mausi iti trebuie adaptoare la cele de tip AT daca vrei sa pui la ele periferice mai noi, de fapt la o placa de baza cu o singura mufa AT nu poti pune decat o tastatura AT sau un ps2 cu adaptor, un maus serial, ca ps2 n-ai unde decat pe un alt cablu intern intr-o mufa de ps2 si alea se gasesc greu. USB-uri cred ca din 1997-1998 au aparut si doar cu brachet la placile AT

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Alea pe care vreau să pun 98-ul au P.S./2. Am şi mouse pe serial + un pad (a venit cu o tastatură) care merge pe serial. De fapt am 2 mouşi pe serial, că am mai păstrat unul din trecut (nu mai ştiu dacă merge sau nu).
E mişto că şi la computerul actual, care are procesor Core 2 Duo mai am port serial + port paralel, însă pentru 64 de biţi greu cu softurile pentru chestiile vechi.

Scanner A3 funcnţional (poate să fie şi pe SCSI sau pe port paralel) are cineva de dat sau de împrumutat?   :huh:

#45
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Fac destul si chestile cu un buton ptr ca lumea face putin si e destul, doar vezi un browser, feisbuc in el un mail si atat. La ce sa trebuiasca hardughii profesionale. E ca si cum ti-ai lua strung ca sa faci gauri in carton sau sa capsezi 3 foi de hartie, sau ciocan de forja industrial sa presezi plastilina sau peturi sau doze de bere pe care le arunci. Eu asa vad azi pc-ul in casa celor care nu fac cu el bani si nu stiu sa-l intretina.

Ptr mine pc-urile sunt ceva nu nostalgic ci ceva special, nu ma pun sa colectionez ca n-am loc si nici timp, puteam pana acum sa am in colectie cate un exemplar din fiecare generatie si tip de pc si procesor sau memorie. Dar ma bucur de fiecare pc mai vechi care-l mai vad pe unde merg depozitat sau chiar functional asa cum ma bucur sa vad un ford daytona shelby vechi.

Mausurile seriale le poti proba la actualul pc cu LGA 775, in xp trebuie sa mearga, in 7 nu stiu. In linux stiu ca nu merg insa.
Portul paralel s-a scos de prin 2008 sau 2009 ca era cam inutil, dar mai erau care cautau placi cu asa ceva

Vezi ca ptr athlon xp, exista metode sa-l faci rece in idle, chiar extrem de rece cu o setare mai mica la volti din jumperi + un softulet care se instaleaza in windows xp si seteaza apoi acolo niste treburi sa activeze functiile halt state care atunci sistemul de operare era incapabil sa le foloseasca.

Mai e problema la placile vechi ca-s condensatorii devalorizati si uscati, filtrajul e prost, sursele lafel, se supratensioneaza procesorul si incalzeste. Vezi, daca n-ai studiat nu stii, e culmea sa stai cu aeroterma langa athlon xp. Are doar 62W tdp-ul, core 2 duo tau are 65 inca, deci.

Edited by pisoiu22, 22 July 2016 - 21:21.


#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mai bag un scanner, o imprimantă.
Apropos, cel mai vechi scanner funcţional tot la mine l-am văzut - are port paralel - mi l-a dat un vecin (R.I.P.   :down:  ). O să-l pun pe computerul cu XP-ul (care când va funcţiona voi avea nevoie de a.c., că are procesor "AMD" 1800+ care consumă şi sursa devine radiator). Că scannerul meu s-a dus... dar să văd dacă altul pe care-l am o va lua din loc.

#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 22 iulie 2016 - 19:43, said:

Eu la un muzeu am văzut unitate cu bandă perforată pentru aşa ceva. Mare păcat că nu se mai păstrează veunul întreg  Posted Image


Cartelele erau perforate. Unde am lucrat, era o sala intreaga pentru asa ceva, lucrau doar gagici acolo. Benzile erau ca de magnetofon, dar mai late si mai groase. Iar HDD-urile erau mai mari ca niste pietre de curling si erau groaznic de grele. Se numeau discuri amovibile. In sala aia (fostul CIUMMR Timisoara) mai era si un Robotron si un alt calculator mai mic. La revolutie, au zis aia ca tragem, cand am facut un test de imprimanta. Imprimanta era cat toate zilele.

#48
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Daca nu cadea ceausescu, azi va punea sa faceti clone la procesoarele americane si sa optimizati linuxul ptr vreun octocore romanesc

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
A existat şi bandă perforată din câte ştiu.
Bandă am donat şi eu... era un pic mai lată decât cea de magnetofon. Da, au existat şi din alea cu bandă de 2" (2 ţoli = 5,08 c.m.) - lată cât la primeme magnetoscopae (videomagentofoane).

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inainte '89 se produceau microprocesoare 8080 si multe altele din domeniul IT. Industria romaneasca avea unitati de producere a pastilelor de Si si o scoala destul de buna in domeniu.

View PostIon_de_la_Raion, on 22 iulie 2016 - 21:20, said:

Cartelele erau perforate. Unde am lucrat, era o sala intreaga pentru asa ceva, lucrau doar gagici acolo.

Era foarte interesant cand incarcai un program pe cartele. Asezai "pachetul" de cartele, care reprezenta de fapt programul si incepeai incarcarea. La un moment dat, una din cartele :"zbura" prin aer si incarcarea era compromisa. Cautai cartela, incercai sa ii gaseti locul in "pachet" si o luai de la capat. Daca reuseai pana la urma sa incarci programul si functiona cum trebuie, puteai in sfarsit sa il salvezi pe banda magnetica.

Edited by pasilla, 22 July 2016 - 21:36.


#51
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Azi este la moda sa vorbim rau despre atunci si sa facem misto de ce era inainte de 89.
Chiar ma uitam ca aia in Belarus la fabrica Belaz fac camioane de mina gigant peste 100 tone ca a stat Lucasenko pe scaun, noi fix in pix nici cuie nu facem.
Dinalea mai fac doar cartepillar (SUA), Komatsu (Japomia), Terex (Germania), ceva cred ca si in china, rusii nu stiu, si mai faceau si Romania inainte in anii 80, o incercare atunci timida de ceva in criza aia.

Edited by pisoiu22, 22 July 2016 - 21:40.


#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Noi am facut de 120 tone si era in urma cu multi ani:

Attached File  supe.jpg   327.15K   28 downloads

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Că tot se pomenise de displayuri monocrome: pe vremea monitoarelor C.R.T. era mai bine să ai din alea monocrome, că erau mai puţin obositoare pentru ochi. Bine, unde aveai nevoie de culori nu puteai folosi decât din ăla color   :notangel:
La liceu aveau ceva monitoare monocrom, am vrut unul dar nu am ajuns să pun mâna pe aşa ceva   :disgust:  Tot la liceu, la laboratorul de psihologie aveau un 386? I.C.E. "Felix"... prin 2000-2001 mă gândeam ce vechitură nenorocită, dar azi am îmi dau seama că era piesă de colecţie (că nu cred că mai e  :down:   ).
Mai devreme, în generală, împreună cu nişte colegi am fost prin iarna de început a lui 1996 să facem nişte cursuri de operare computer - aveam la şcoală un laborator de informtatică (era ceva pe atunci) care avea computere 386 sau 486 desktop. Niciunul nu a învăţat D.O.S.-ul ( :lol: )... acum aş fi învăţat uşor. Eu mă miram ce e aia <<Windows>> 95 (erau 2 sau 3 afişe cu aşa ceva).

#54
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Am citit mai demult si despre cele romanesti.

Djl, peste 50 ani punem de-un muzeu de smartfonuri si tablete? sa incepem deacuma cu tot felul de marci, sunt doarte multe si e greu sa le aduni pe toate, eventual clasificate si cate 1-2 exemplare din fiecare clasa de aparate ca si la PC-uri cum sunt dupa CPU clasificate sau dupa socket.

Tu s apui si de un muzeu de televizoare, playere media, routere, decodoare

Dos-ul era un mediu de operare, asa ca si windows doar ca era cu consola text. Nu-s comenzi multe, de baza ar fi sa inveti cele care le fac in windows din click, adica sa treci dintr-un folder in altul navigare adica, sa vizualizezi ce-i in ele, sa stergi un fisier sa faci un folder, sa copiezi, muti, sa executi comenzile astea pe mai multe fisiere grupate dupa extensie, sa lasenzi un executabil, etc. N-ati invatat dos-ul ca va jucati doom si ce naiba mai era in timpul alocat, iar invatatorul sau inginerul ala platit privat din banii vostrii nu si-a dat interesul

Uite aicea https://s20.postimg....sheley_o_ha.jpg

Din aia sa stii un sfert, punctele esentiale

Edited by pisoiu22, 22 July 2016 - 22:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate