Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Sfat camere supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Florynutzu

Florynutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.12.2009
Salutare dragi prieteni,

Vin si eu cu o mica nelamurire legata de un sistem de supraveghere, trebuie sa montez 4 camere de interior la o distanta de 10m fata de DVR. Legaturile o sa le fac cu cablu utp cat5 aici nu stiu daca sa pun video balun sau sa cumpar mufe BNC si acolo sa leg firele de semnal. Cu videobalun am mai facut dar direct cu mufa BNC nu am incercat.
Care este diferenta intre mufa BNC si videobalun?

Multumesc frumos!

Attached Files



#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
video balun e un adaptor de impedanta... de la un cablu simetric gen UTP la unul asimetric BNC
in opinia mea ai nevoie de balun la ambele capete!

iar pe cablul UTP, caderea de tensiune e semnificativa... daca alimentezi prin el iar camerele au LEDuri IR... ajung la un consum destul de mare... poti avea surprize!

intr-un cuvant, mufa BNC se monteaza pe un cablu coaxial iar video balum pe un cablu bifilar!

la ultima varianta vezi ca ai 2 versiuni... una e HD su cu senzor de miscare... urmareste subiectul si are autofocus!

Edited by Nero-d, 21 July 2016 - 20:26.


#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
La 10 m pierderile sunt insignifiante chiar și la camere cu consum de 2A. Dacă tot cumperi balunuri ia pigtail (cu codita).
Sa folosesti o pereche de fire din cablul UTP pentru semnal si două perechi pentru alimentare.

#4
Florynutzu

Florynutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.12.2009
[ https://www.a2t.ro/files/product/332x274/mufa-bnc-m-utp-cu-surub-114.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img25.olx.ro/images_mercadorro/48776917_2_644x461_pachet-4-mufe-bnc-tata-cu-surub-fara-lipire-nu-necesita-cleste-special-fotografii_rev001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am gasit asta si cred ca se potriveste. Ma gandesc ca arunc banii aiurea pe videobalun si nici nu ma folosesc de el. Pareri?

Edited by Florynutzu, 21 July 2016 - 20:53.


#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
ce sistem ai ? tot caut un sistem de supraveghere , dupa niste incercari esuate cu PNI , si nu ma hotarasc ...

#6
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 Florynutzu, on 21 iulie 2016 - 20:53, said:

[ https://www.a2t.ro/files/product/332x274/mufa-bnc-m-utp-cu-surub-114.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img25.olx.ro/images_mercadorro/48776917_2_644x461_pachet-4-mufe-bnc-tata-cu-surub-fara-lipire-nu-necesita-cleste-special-fotografii_rev001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am gasit asta si cred ca se potriveste. Ma gandesc ca arunc banii aiurea pe videobalun si nici nu ma folosesc de el. Pareri?
nu te zgarci. Pentru 15-20 lei cat e perechea de video balun... Cred ca ar fi prima data cand vad un sistem de supravaghere cablat cu Cat5 si cu bnc uri in capete...
In mod normal nu ar merge dar fiind distanta foarte mica se poate sa mearga si sa-ti faca probleme cat de curand.

Sunt curios la televizor, calculator si ce mai ai tu in priza le ai taiat stecherele ca sa le poti baga toate intr-o priza si sa scutesti banii de triple?

Edited by Petrecristi, 22 July 2016 - 01:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate